Kontakta oss

Scanfil redovisar ett starkt andra kvartal samtidigt som strategiska framsteg omformar företaget

Scanfil plc Halvårsrapport 16 juli 2026 kl. 08.00 EEST 

Scanfil levererar ett starkt andra kvartal samtidigt som strategiska framsteg omformar företaget 

April–juni 

  • Omsättningen uppgick till 259,0 miljoner euro (202,2), en ökning med 28,1 %
  • Omsättningen ökade organiskt med 4,7 %
  • Jämförbar EBITA-marginal var 7,2 % (7,0 %) och jämförbar EBITA uppgick till 18,6 miljoner euro (14,2), en ökning med 30,8 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,17 euro (0,16)
  • En utdelning på 0,25 euro (0,24) per aktie betalades ut den 6 maj 2026, vilket innebär den 13:e årliga ökningen i rad 

Januari–juni 

  • Omsättningen uppgick till 488,0 miljoner euro (394,8), en ökning med 23,6 %
  • Omsättningen ökade organiskt med 5,6 %
  • Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 7,0 % (6,8 %) och det jämförbara EBITA-resultatet uppgick till 34,2 miljoner euro (26,8), vilket motsvarar en ökning med 27,7 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,32 euro (0,29)
  • Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,60 (0,19)

Utsikter för 2026 

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2026 kommer att uppgå till 940–1 060 miljoner euro och jämförbar EBITA till 64–78 miljoner euro. 

NYCKELTAL 

4–6 2026 

4–6 2025 

Förändring, % 

1–6 2026 

1–6 2025 

Förändring, % 

1–12 2025 

Omsättning, miljoner euro 

259,0 

202,2 

28,1 

488,0 

394,8 

23,6 

797,1 

Organisk tillväxt, % 

4,7 

-0,5 

  

5,6 

-4,6 

  

1,2 

Jämförbar EBITA*, miljoner euro 

18,6 

14,2 

30,8 

34,2 

26,8 

27,7 

56,4 

Jämförbar EBITA*, % 

7,2 

7,0 

  

7,0 

6,8 

  

7,1 

Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, miljoner euro 

17,5 

13,6 

29,5 

32,3 

25,4 

26,8 

54,2 

Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, % 

6,8 

6,7 

  

6,6 

6,4 

  

6,8 

Nettoresultat, miljoner euro 

11,0 

10,4 

5,0 

20,8 

18,8 

10,7 

40,9 

Resultat per aktie, EUR 

0,17 

0,16 

4,5 

0,32 

0,29 

10,2 

0,63 

Avkastning på eget kapital, % 

  

  

  

13,0 

13,0 

  

13,5 

Egetkapitalandel, % 

  

  

  

41,6 

54,8 

  

53,9 

Nettoskuldsättningsgrad, % 

  

  

  

43,3 

5,0 

  

3,0 

Nettoskuld / EBITDA 

  

  

  

1,60 

0,19 

  

0,12 

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 

8,1 

23,0 

-64,6 

5,9 

34,0 

-82,6 

64,1 

Antal anställda vid periodens slut 

  

  

  

4 640 

4 097 

13,3 

4 199 

* Exklusive poster som påverkar jämförbarheten och
avskrivningar av köpeskillingsallokering**Exklusive poster som påverkar jämförbarheten 

Christophe Sut, VD: 

”Scanfil levererade ett starkt andra kvartal med en omsättning på 259 miljoner euro, en tillväxt på 28 %, ett jämförbart EBITA på 18,6 miljoner euro, en tillväxt på 31 % och en EBITA-marginal på 7,2 %. Resultatet visar vår förmåga att kombinera tillväxt med förbättrad lönsamhet och stöddes av ett gediget genomförande inom hela koncernen, starka bidrag från MB Elettronica och ADCO Circuits samt en särskilt positiv utveckling i Amerika, där lönsamheten mer än fördubblades jämfört med föregående år. 

Verksamhetsklimatet var fortsatt utmanande, med ökande geopolitisk osäkerhet och en viss minskning av tillgången på komponenter. Trots detta säkerställde vårt team tillgången på material, stödde leveranser till kunderna och upprätthöll en stark operativ prestation. Vårt diversifierade leverantörsnätverk, vår globala inköpsverksamhet och våra proaktiva planeringsprocesser visade sig fortsatt vara effektiva. 

Vi har även drivit viktiga strategiska initiativ framåt. I Kina har utbyggnaden av vår fabrik i Suzhou påbörjats och fortskrider enligt plan, med beräknad färdigställande i mitten av 2027. I Europa har vi slutfört omstruktureringen av vår tyska verksamhet, vilket har förbättrat effektiviteten och konkurrenskraften samtidigt som vi har stärkt vår förmåga att betjäna kunderna i regionen. 

Affärsmässigt fortsatte vi att stärka vår marknadsposition genom att säkra projektvinster på cirka 72 miljoner euro under kvartalet. Samtidigt fortsatte vår verksamhet inom flyg- och försvarsindustrin att utvecklas positivt, med stöd av både organisk tillväxt och den kapacitet som tillförts genom MB och ADCO. Vi ser starka långsiktiga möjligheter inom denna sektor, där kunderna värdesätter tillverkningskompetens, tillförlitlighet i leveranskedjan och regional närvaro. 

Vår kundportfölj har blivit allt mer diversifierad, och vår största kund stod för mindre än 10 % av koncernens omsättning under andra kvartalet. Detta minskar koncentrationsrisken och speglar en framgångsrik tillväxt bland ett bredare spektrum av kunder, kundgrupper och geografiska områden, vilket ytterligare stärker vår affärsmodells motståndskraft. 

Under kvartalet firade Scanfil även sitt 50-årsjubileum tillsammans med kunder, medarbetare, samarbetspartner och andra intressenter. Firandet inom hela koncernen skapade en stark känsla av stolthet och energi. Vår historia speglar våra medarbetares engagemang, våra kunders förtroende och styrkan i våra partnerskap – grundvalar som fortsätter att stödja vår ambition om hållbar och lönsam tillväxt. 

Våra medarbetare står fortfarande i centrum för Scanfils framgång. Jag är glad att välkomna Iiris Heiskanen som finansdirektör och medlem i ledningsgruppen. Hennes gedigna finansiella expertis, djupa affärsförståelse och ledarskapsförmåga kommer att spela en viktig roll när vi fortsätter att genomföra vår tillväxtstrategi och skapa värde för våra intressenter. 

Inför framtiden är vi fortsatt övertygade om att andra halvåret 2026 kommer att bli starkare än det första. Den framgångsrika integrationen av MB och ADCO, fortsatta operativa förbättringar, upprullningen av nya kundprogram samt den positiva utvecklingen inom Aerospace & Defense utgör en solid grund för ytterligare tillväxt och förbättrad lönsamhet. 

Jag vill tacka alla Scanfils medarbetare för deras engagemang, flexibilitet och hängivenhet under kvartalet. Med en starkare marknadsposition, en bredare kundbas, ökad exponering mot attraktiva tillväxtsegment, fortsatta investeringar i framtida kapacitet och förbättrad operativ prestanda inom hela koncernen är Scanfil väl positionerat för att skapa hållbart värde för kunder, medarbetare och aktieägare.”

Omsättning 

 

4–6 2026 

4–6 2025 

1–6 2026 

1–6 2025 

Omsättning, miljoner euro 

259,0 

202,2 

488,0 

394,8 

Varav: 

 

 

 

 

Organisk tillväxt 

4,7 % 

-0,5 % 

5,6 % 

-4,6 % 

Förvärv 

22,1 % 

4,5 % 

18,2 % 

4,2 % 

Valutaeffekter 

1,3 % 

-0,6 % 

-0,2 % 

0,6 % 

Engångsposter 

0,0 % 

0,0 % 

0,0 % 

0,0 % 

Omsättningen för april–juni uppgick till 259,0 (202,2) miljoner euro, en ökning med 28,1 % och 56,7 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Omsättningen ökade organiskt med 4,7 % och förvärv bidrog med 22,1 % till tillväxten. Förändringar i valutakurserna för lokala valutor gentemot koncernens redovisningsvaluta, euron, medförde en positiv valutaomräkningseffekt på 1,3 %, motsvarande 2,6 miljoner euro. Omsättningen ökade i Amerika med 68,0 %, i APAC med 5,4 %, i Centraleuropa med 60,5 % och i Nordeuropa med 5,9 %. 

Omsättningen för januari–juni uppgick till 488,0 (394,8) miljoner euro, en ökning med 23,6 % och 93,2 miljoner euro jämfört med föregående års jämförelseperiod. Omsättningen ökade organiskt med 5,6 % och förvärv bidrog med 18,2 % till tillväxten. Förändringar i växelkurserna för lokala valutor mot koncernens redovisningsvaluta, euron, medförde en negativ valutaomräkningseffekt på -0,2 %, vilket motsvarar -0,7 miljoner euro. Omsättningen ökade i Amerika med 59,6 %, i APAC med 5,4 %, i Centraleuropa med 46,4 % och i Nordeuropa med 6,9 %. 

ADCO Circuits LLC konsoliderades i Scanfil-koncernen den 10 december 2025 och MB Elettronica den 22 januari 2026. Förvärvens påverkan på omsättningen uppgick till 71,8 miljoner euro under januari–juni 2026.  

Jämförbart EBITA och rörelseresultat (EBIT)

Det jämförbara EBITA för april–juni uppgick till 18,6 (14,2) miljoner euro, vilket motsvarar 7,2 % (7,0 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA ökade jämfört med samma period föregående år, främst på grund av högre omsättning. Den positiva valutaomräkningseffekten på EBITA uppgick till 0,2 miljoner euro. Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick i Amerika till 8,3 % (7,2 %), i APAC till 8,5 % (8,6 %), i Centraleuropa till 7,8 % (7,3 %) och i Nordeuropa till 6,7 % (5,7 %). 

Det jämförbara rörelseresultatet (EBIT) för april–juni uppgick till 17,5 (13,6) miljoner euro, vilket motsvarar 6,8 % (6,7 %) av omsättningen. Det jämförbara EBIT ökade jämfört med samma period föregående år, främst till följd av högre omsättning. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 17,2 (13,3) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (6,6 %) av omsättningen. EBIT inkluderar jämförelsehinder på -0,4 (-0,3) miljoner euro, relaterade till transaktionskostnader för ADCO och MB Elettronica samt övriga poster. EBIT-marginalen uppgick i Amerika till 7,6 % (4,7 %), i APAC till 8,0 % (8,1 %), i Centraleuropa till 7,1 % (6,8 %) och i Nordeuropa till 6,7 % (5,5 %). 

Det jämförbara EBITA för januari–juni uppgick till 34,2 (26,8) miljoner euro, vilket motsvarar 7,0 % (6,8 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA ökade jämfört med föregående års jämförelseperiod, främst på grund av högre omsättning. Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick i Amerika till 7,3 % (7,2 %), i APAC till 8,0 % (7,8 %), i Centraleuropa till 7,6 % (7,4 %) och i Nordeuropa till 6,8 % (5,4 %). 

Det jämförbara rörelseresultatet (EBIT) för januari–juni uppgick till 32,3 (25,4) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (6,4 %) av omsättningen. Det jämförbara EBIT ökade jämfört med samma period föregående år, främst till följd av en högre omsättning. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 31,4 (25,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % (6,4 %) av omsättningen. EBIT inkluderar jämförelsehinder på -0,9 (-0,3) miljoner euro, främst relaterade till transaktionskostnader för ADCO och MB Elettronica. EBIT-marginalen uppgick i Amerika till 6,5 % (6,0 %), i APAC till 7,5 % (7,3 %), i Centraleuropa till 6,8 % (7,0 %) och i Nordeuropa till 6,8 % (5,2 %).  

Nettoresultat och vinst

Nettoresultatet för april–juni uppgick till 11,0 (10,4) miljoner euro, en ökning med 5,0 %. Resultat per aktie uppgick till 0,17 (0,16) euro. Nettovinsten för januari–juni uppgick till 20,8 (18,8) miljoner euro, en ökning med 10,7 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,32 (0,29) euro. Avkastningen på investerade medel var 14,4 % (14,5 %). 

Den effektiva skattesatsen under januari–juni uppgick till 26,6 % (22,3 %). Skattesatsen ökade till följd av icke avdragsgilla finansieringskostnader relaterade till M&A-transaktioner, vilket kommer att påverka skattesatsen för helåret 2026. Dessutom ökade förvärvet av MB Elettronica Scanfils totala effektiva skattesats, eftersom den lagstadgade skattesatsen i Italien är högre än den genomsnittliga skattesatsen i de länder där vi tidigare bedrivit verksamhet. 

Finansiering och investeringar   

Scanfil har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansomslutningen uppgick till 787,1 (535,1) miljoner euro vid utgången av rapportperioden. Likvida medel uppgick till 25,5 (52,7) miljoner euro. Skulderna uppgick till 464,8 (247,3) miljoner euro, varav icke räntebärande skulder uppgick till 299,8 (180,4) miljoner euro och räntebärande skulder till 165,1 (66,9) miljoner euro. De räntebärande skulderna bestod av 132,8 (38,0) miljoner euro i skulder till finansinstitut och 32,3 (28,9) miljoner euro i leasingförpliktelser. Koncernen har en stark likviditetsställning med 84,0 miljoner euro i outnyttjade kreditramar och dessutom 86,3 miljoner euro i outnyttjade lånefaciliteter. 

Egetkapitalandelen vid periodens slut uppgick till 41,6 % (54,8 %) och nettoskuldsättningsgraden till 43,3 % (5,0 %). Eget kapital per aktie uppgick till 4,90 (4,40) euro. 

Koncernens finansiella avtal innehåller finansiella villkor som kräver att soliditeten överstiger den överenskomna nivån och att den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA ligger under den överenskomna tröskeln. Koncernen uppfyller klart de finansiella villkoren, och dessa granskas kvartalsvis. 

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för januari–juni uppgick till 5,9 (34,0) miljoner euro. Den organiska omsättningstillväxten fortsatte att öka behovet av rörelsekapital och hade en negativ inverkan på kassaflödet. Kassaflödet förbättrades dock under andra kvartalet, eftersom ökningen av rörelsekapitalet var mindre än under första kvartalet. 

Nettokassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -89,3 (-6,9) miljoner euro, inklusive en kassaflödespåverkan på 83,0 miljoner euro relaterad till förvärvet av MB Elettronica. 

Det fria kassaflödet uppgick till -83,4 (27,1) miljoner euro. 

Kassaflödet från finansieringsverksamheten för januari–juni uppgick till 33,2 (-21,5) miljoner euro, inklusive 45,0 (0,0) miljoner euro i intäkter från långfristiga lån, –14,1 (–5,0) miljoner euro i återbetalningar av långfristiga lån, betalningar av leasingförpliktelser på –3,8 (–3,1) miljoner euro samt förändring av checkräkningskrediten på 20,6 (1,5) miljoner euro. 

Bruttoinvesteringarna under januari–juni uppgick till 92,2 (6,9) miljoner euro, vilket motsvarade 18,9 % (1,7 %) av omsättningen. Avskrivningar och amorteringar uppgick till 15,0 (12,0) miljoner euro. Bruttoinvesteringarna inkluderar 85,9 miljoner euro relaterade till förvärvet av MB Elettronica, som slutfördes den 22 januari 2026.   

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juni 2026 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com. 

Investerar- och presskonferens

Rapporten presenteras den 16 juli 2026 av VD Christophe och finansdirektör Iiris Heiskanen vid ett engelskspråkigt online-evenemang som börjar kl. 09.00 CEST (10.00 EEST). Du kan delta i mötet här.  

En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats under samma dag.  

Scanfil plc

Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02

Scanfil plc är ett av Europas största företag inom elektroniktillverkningstjänster (EMS). Företaget betjänar globala branschledare inom flyg- och försvarsindustrin, energi och cleantech, industri samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta partner inom leveranskedjan samt en långsiktig tillverkningspartner på internationell nivå. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 40 år. Företaget har global leveranskapacitet och 16 produktionsanläggningar på fyra kontinenter. www.scanfil.com Får inte

publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat. 

Om Scanfil Oyj

Scanfil plc är ett av Europas största företag inom elektroniktillverkningstjänster (EMS). Företaget betjänar globala branschledare inom flyg- och försvarsindustrin, energi och cleantech, industri samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 40 år. Företaget har global leveranskapacitet och 16 produktionsanläggningar på fyra kontinenter. www.scanfil.com

Bilagor