Scanfil plc Halvårsrapport 6 augusti 2024 kl. 08.00 EEST
Scanfil plc: Stabilt rörelseresultat och förberedelser för tillväxt
april–juni
- Omsättningen uppgick till 195,5 miljoner euro (243,3), en minskning med 19,7 %
- Rörelseresultatet uppgick till 13,9 (17,5) miljoner euro, en minskning med 20,6 %
- Rörelsemarginalen uppgick till 7,1 % (7,2 %)
- Nettoresultatet uppgick till 10,8 (14,5) miljoner euro, en minskning med 25,4 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,17 (0,22) euro
- En utdelning på 0,23 (0,21) euro per aktie betalades ut den 6 maj, vilket innebär en ökning för elfte året i rad
Januari–juni
- Omsättningen uppgick till 394,4 (468,0) miljoner euro, en minskning med 15,7 %
- Rörelseresultatet uppgick till 26,6 (32,6) miljoner euro, en minskning med 18,4 %
- Rörelsemarginalen uppgick till 6,8 % (7,0 %)
- Nettovinsten uppgick till 20,6 (26,3) miljoner euro, en minskning med 21,7 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,32 (0,40) euro
Utsikter för 2024
Den 10 juni uppdaterade Scanfil sin prognos för 2024.
Scanfil uppskattar sin omsättning till 780–840 (tidigare, publicerat den 23 februari: 820–900) miljoner euro och ett justerat rörelseresultat på 54–61 (57–65) miljoner euro.
|
NYCKELTAL |
Andra kvartalet 2024 |
Andra kvartalet 2023 |
Förändring, % |
1:a halvåret 2024 |
Första halvåret 2023 |
Förändring, % |
2023 |
|
Omsättning, miljoner euro |
195,5 |
243,3 |
-19,7 |
394,4 |
468,0 |
-15,7 |
901,6 |
|
Rörelseresultat, miljoner euro |
13,9 |
17,5 |
-20,6 |
26,6 |
32,6 |
-18,4 |
61,3 |
|
Rörelseresultat, % |
7,1 |
7,2 |
|
6,8 |
7,0 |
|
6,8 |
|
Nettoresultat, miljoner euro |
10,8 |
14,5 |
-25,4 |
20,6 |
26,3 |
-21,7 |
48,2 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,17 |
0,22 |
-22,7 |
0,32 |
0,40 |
-20,0 |
0,74 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
|
|
|
15,3 |
22,6 |
-32,3 |
19,6 |
|
Egetkapitalandel, % |
|
|
|
55,4 |
45,8 |
|
53,7 |
|
Skuldsättningsgrad, % |
|
|
|
10,8 |
36,5 |
|
19,4 |
|
Nettoskuld / EBITDA |
|
|
|
0,39 |
1,15 |
|
0,64 |
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
46,9 |
24,3 |
93,1 |
68,9 |
|||
|
Antal anställda, genomsnitt |
|
|
|
3 564 |
3 647 |
-2,3 |
3 671 |
Christophe Sut, VD: ”Under
andra kvartalet 2024 fortsatte Scanfil att visa motståndskraft mot marknadsfluktuationer och sin förmåga att uppnå den målsatta rörelsemarginalen på 7–8 procent.
Som tidigare meddelats var marknaden trög under kvartalet, vilket berodde på lägre efterfrågan från kunderna och fortsatt lagerminskning. Vår omsättning uppgick till 195,5 miljoner euro, en minskning med 19,7 %. Det effektivitetsförbättringsprojekt som vi inledde under fjärde kvartalet 2023 hjälpte oss att uppnå vinstmarginaler i linje med vårt långsiktiga mål trots svagare marknadsförhållanden. Under andra kvartalet 2024 uppgick vinstmarginalen till 7,1 %, vilket är en av de bästa kvartalsvinstmarginalerna någonsin för Scanfil. Marginalförbättringen drevs av hela teamets globala fokus på att förbättra den operativa effektiviteten, vilket också bidrog till vår höga andel leveranser i tid på över 98 %.
Det gläder mig att se att vårt fokus på att skapa ansvarstagande i hela organisationen och att driva på prestationsstyrningen gör att vi kan stå emot förändringar i konjunkturcyklerna.
Vår finansiella ställning är stark. Skuldsättningsgraden uppgick till 10,8 % (36,5 %) och soliditeten till 55,4 % (45,8 %). Förbättringar noterades även inom vår lagerhantering, med en minskning på 24,5 miljoner euro under första halvåret. Sedan juni förra året har lagren minskat med 40,9 miljoner euro. Vår nettoskuldnivå har nu sjunkit till 0,4 gånger EBITDA, vilket ligger väl i linje med vårt långsiktiga mål och ger oss goda förutsättningar att finansiera vår framtida tillväxt.
Vi hade ett mycket aktivt kvartal vad gäller försäljningen och vann nya projekt med ett årligt värde på 40 miljoner euro under andra kvartalet och 84 miljoner euro under första halvåret 2024. Beroende på projektet kan genomförandet av ett nytt avtal ta mellan 6 och 18 månader.
Industrisegmentet påverkades negativt av förändringar i efterfrågan hos slutkunderna och kundernas lagerminskningar. Vi fortsätter att arbeta nära våra kunder för att anpassa verksamheten och lagren till den rådande marknadssituationen. Vi genomför nu nyvunna projekt för globala kunder med ett årligt värde på 9 miljoner euro under andra kvartalet och 34 miljoner euro under första halvåret 2024.
Segmentet Energy & Cleantech uppvisade en nedgång under kvartalet, då vi stod inför starka jämförelsetal till följd av komponentbristen för ett år sedan. Dessutom genomför flera kunder lagerminskningar i år. Den långsiktiga utvecklingen för segmentet Energy & Cleantech är fortsatt positiv, och vi har sett ett rekordstort antal vunna projekt under andra kvartalet med ett årligt värde på 23 miljoner euro och 38 miljoner euro under första halvåret 2024.
Segmentet Medtech & Life Science har nu stabiliserats och visar tecken på återhämtning. Vi vann nya kontrakt med befintliga och nya kunder till ett årligt värde av 8 miljoner euro under andra kvartalet och 13 miljoner euro under första halvåret 2024. Vi har också ökat vårt fokus på detta segment genom att tillföra expertis inom försäljning, kvalitet och projektledning.
Vi fortsätter att arbeta med att genomföra vår strategi. Försäljningsorganisationen har nu börjat fungera enligt vår nya modell med tre olika team som fokuserar på segmenten Industrial, Energy & Cleantech samt Medtech & Life Science. Vi fortsätter också att genomföra och finjustera vår investeringsplan. Eftersom vi fortsätter att investera i maskinparken för utbyggnaden av vår fabrik i Sieradz har vi nu justerat leveransen av den nya byggnaden till tredje kvartalet 2026. Detta kommer att göra det möjligt för oss att anpassa investeringen efter efterfrågan från våra kunder, men kommer också att styras av framstegen i utnyttjandet av fabrikens yta. Vi fortsätter att bygga upp processer som möjliggör ett starkare lokalt ägarskap och driver lokal prestanda samtidigt som vi drar nytta av vår globala närvaro. Slutligen kommer rekryteringen av Anette Mullis till den nya rollen som Chief People Officer att tillföra den kompetens som behövs för att säkerställa utvecklingen av våra team.
Sammantaget är marknadsförhållandena fortsatt volatila, och vi ser att våra kunder fortfarande har svårt att förutsäga sin efterfrågan på kort sikt. Vi har dock visat vår förmåga att hantera osäkerhet och skydda lönsamheten i tider med lägre efterfrågan. Vi är också beredda att öka vår produktion när efterfrågan återhämtar sig. Vi kommer att fortsätta arbeta för att skydda vår vinstmarginal och förbereda oss för framtida tillväxt. Vi förväntar oss att marknaden kommer att återhämta sig gradvis, med början inom segmentet Medtech & Life Science.
Jag är övertygad om att de framsteg vi gjort under de senaste kvartalen för att bygga upp en effektiv och prestationsdriven organisation kommer att vara en stark tillgång när marknaden återhämtar sig. Våra framgångar med befintliga och nya kunder under första halvåret visar på Scanfils förmåga att uppnå sina långsiktiga finansiella mål. Slutligen kommer vår starka balansräkning att göra det möjligt för oss att fortsätta med interna och externa tillväxtprojekt.”
Omsättning
Omsättningen för april–juni uppgick till 195,5 (243,3) miljoner euro, en minskning med 19,7 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen minskade med 47,8 miljoner euro, varav 3,9 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive spotmarknadsinköp minskade omsättningen med 18,4 %.
Omsättningen för januari–juni uppgick till 394,4 (468,0) miljoner euro, en minskning med 15,7 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen minskade med 73,6 miljoner euro, varav 10,4 miljoner euro utgjordes av köp på spotmarknaden. Exklusive köp på spotmarknaden minskade omsättningen med 13,9 %.
Omsättning per kundsegment
Omsättningen inom industrisegmentet under april–juni uppgick till 90,4 (112,4) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 19,6 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–juni uppgick till 184,6 (223,7) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 17,5 % jämfört med samma period 2023. Utvecklingen inom segmentet var i linje med förväntningarna för kvartalet. Förändringen i omsättningen berodde på en lägre efterfrågan från slutkunderna, vilket hängde samman med den allmänna ekonomiska situationen och vissa kundspecifika affärsförhållanden.
Energi & Cleantech
Omsättningen under april–juni uppgick till 67,5 (91,3) miljoner euro, en minskning med 26,1 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–juni uppgick till 137,8 (164,1) miljoner euro, en minskning med 16,0 % jämfört med samma period 2023. Den överlagringssituation som uppstod i slutet av förra året påverkade fortfarande kundernas efterfrågan. Generellt sett speglade omsättningsförändringen förändringarna i efterfrågan hos slutkunderna. Vi anser att den långsiktiga efterfrågeutvecklingen är positiv inom kundsegmentet och fortsätter att skapa dragkraft för nya projekt tillsammans med våra kunder.
Medtech & Life Science
Omsättningen under april–juni uppgick till 37,6 (39,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 4,9 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–juni uppgick till 72,0 (80,2) miljoner euro, en minskning med 10,2 % jämfört med samma period 2023. Segmentet har visat tecken på stabilisering under kvartalet, och vi fortsätter att utöka vår produktportfölj och utveckla tillverkningskapaciteten inom segmentet.
Under januari–juni stod den största kunden för cirka 12 % (14 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 54 % (56 %) av omsättningen.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för april–juni uppgick till 13,9 (17,5) miljoner euro, vilket motsvarar 7,1 % (7,2 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades av en lägre omsättning. Bolaget fortsatte att lägga stort fokus på sina rörelsekostnader och justerade dem i enlighet med förändringen i efterfrågan.
Rörelseresultatet för januari–juni uppgick till 26,6 (32,6) miljoner euro, vilket motsvarade 6,8 % (7,0 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades av en lägre omsättning. Företaget justerade sina driftskostnader för att återspegla förändringen i efterfrågan. En personaljustering medförde vissa kostnader för uppsägningar. Dessutom påverkades rörelseresultatet negativt av valutakursförändringar. Rörelsemarginalen exklusive kostnaderna för uppsägningar och effekten av valutakursförändringar uppgick till 7,0 % (7,0 %).
Nettoresultat och vinst
Nettovinsten för april–juni uppgick till 10,8 (14,5) miljoner euro, en minskning med 25,4 %. Resultat per aktie uppgick till 0,17 (0,22) euro. Nettovinsten för januari–juni uppgick till 20,6 (26,3) miljoner euro, en minskning med 21,7 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,32 (0,40) euro. Avkastningen på investerat kapital var 16,6 % (20,6 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–juni uppgick till 23,3 % (20,2 %). Skattesatsen motsvarar den normala genomsnittliga skattesatsen inklusive källskatter på utdelningar.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juni 2024 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
Webbkonferens
I samband med resultatrapporten anordnar Scanfil ett webbmöte på engelska för analytiker, investerare och media samma dag, den 6 augusti 2024, kl. 10.00–11.00 EET. Resultaten kommer att presenteras av VD Christophe Sut och finansdirektör Kai Valo.
Du kan delta i webbkonferensen här. Deltagarna kan ställa frågor via chatten och svaren kommer att besvaras i slutet av mötet.
En on-demand-version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronikproduktions tjänster (EMS), vars omsättning 2023 uppgick till 902 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten Industri, Energi & Cleantech samt Medtech & Life Science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 30 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com Får
inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.