Kontakta oss

Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juni 2022: Rekordhög omsättning under januari–juni

Scanfil plc Halvårsrapport 5 augusti 2022 kl. 08.00

Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juni 2022: Rekordhög omsättning i januari–juni

och april–juni

  • Omsättningen uppgick till 212,9 miljoner euro (april–juni 2021: 172,9), en ökning med 23,2 %.
  • Rörelseresultatet uppgick till 10,1 (10,6) miljoner euro, en minskning med 4,1 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 4,8 % (6,1 %) av omsättningen
  • Nettoresultatet uppgick till 7,1 (8,6) miljoner euro, en minskning med 17,0 %
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,11 (0,13) euro
  • En utdelning på 0,19 euro per aktie betalades ut den 2 maj 2022, vilket innebär en ökning för nionde året i rad

Januari–juni

  • Omsättningen uppgick till 409,5 miljoner euro (1–6 2021: 336,2), en ökning med 21,8 %.
  • Rörelseresultatet uppgick till 20,5 (20,6) miljoner euro, en minskning med 0,4 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 5,0 % (6,1 %) av omsättningen
  • Nettoresultatet uppgick till 15,2 (16,2) miljoner euro, en minskning med 6,4 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,23 (0,25) euro

Framtidsutsikter för 2022

Företaget reviderade utsikterna den 13 juli 2022 och de ser nu ut enligt följande:

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2022 kommer att uppgå till 800–880 miljoner euro (tidigare, offentliggjort den 14 april 2022: 750–820 miljoner euro) och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 43–48 (oförändrat) miljoner euro.

Prognosen är förenad med osäkerhet, särskilt vad gäller tillgången på och prisnivån för halvledare samt leveransförmågan i leveranskedjan. Dessutom kan kriget i Ukraina och covid-19 medföra risker och osäkerheter.

Långsiktiga mål

Scanfil strävar organiskt efter en årlig omsättningstillväxt på 5–7 % och en rörelsemarginal på 7 %. Scanfil har som mål att betala en stigande utdelning på cirka 1/3 av vinsten per aktie.

Nyckeltal

 

Andra kvartalet 2022

Q2 2021

Förändring, %

Första halvåret 2022

Första halvåret 2021

Förändring, %

2021

Omsättning, miljoner euro

212,9

172,9

23,2

409,5

336,2

21,8

695,7

Rörelseresultat, miljoner euro

10,1

10,6

-4,1

20,5

20,6

-0,4

39,6

Rörelseresultat, %

4,8

6,1

 

5,0

6,1

 

5,7

Nettoresultat, miljoner euro

7,1

8,6

-17,0

15,2

16,2

-6,4

29,8

Resultat per aktie, EUR

0,11

0,13

-17,2

0,23

0,25

-6,7

0,46

Avkastning på eget kapital, %

 

 

 

14,6

17,3

 

15,2

Egetkapitalandel, %

 

 

 

40,5

50,2

 

45,3

Nettoskuldsättningsgrad, %

 

 

45,4

13,0

 

28,9

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro

 

 

 

-11,7

7,1

-265,1

-12,5

Antal anställda (genomsnitt)

 

 

 

3 339

3 255

2,6

3 267

VD Petteri Jokitalo:

”Omsättningen för årets andra kvartal nådde en rekordhög nivå på 212,9 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 23 procent jämfört med föregående år. Kundernas efterfrågan var generellt stark inom alla kundsegment. Enskilda kundprodukter med stark efterfrågan var bland annat processautomationssystem, analysatorer, frekvensomvandlare, återvinningsautomater och produkter för inomhusluft.

Kinas coronarestriktioner i april–maj och den dåliga tillgången på elektroniska komponenter medförde utmaningar under kvartalet. För att kunna möta kundernas efterfrågan var vi tvungna att köpa in komponenter, framför allt halvledare, till ett betydligt högre pris än det normala spotmarknadspriset. Vi fakturerade våra kunder för de merkostnader som uppstod till följd av detta, men i allmänhet utan någon väsentlig marginal. Denna typ av övergångsfakturering påverkade omsättningen för det andra kvartalet med 29,5 miljoner euro. Utan denna övergångsfakturering uppgick omsättningen för det andra kvartalet till 183,4 miljoner euro.

Rörelseresultatet under det andra kvartalet uppgick till 10,1 miljoner euro. Rörelseresultatet påverkades negativt av en valutakursförlust på -1,4 miljoner euro, främst till följd av den amerikanska dollarns förstärkning. Kinas nedstängningsåtgärder till följd av coronapandemin påverkade lönsamheten vid fabriken i Suzhou, särskilt i april, varefter vi återhämtat oss till en normal drifts- och lönsamhetsnivå under maj–juni. Vi förväntar oss att rörelseresultatet kommer att utvecklas positivt under årets andra hälft.

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten blev positivt under andra kvartalet och uppgick till cirka 2 miljoner euro. Att stärka nettokassaflödet och därmed bromsa lagerökningen kommer att förbli ett viktigt fokusområde under andra halvåret.

Scanfils finansiella ställning är stabil, vilket möjliggör genomförandet av planerade investeringar. Egetkapitalandelen vid kvartalets slut var 40,5 procent och nettoskuldsättningsgraden 45,4 procent.

Våra kunder indikerar en ytterligare förstärkning av efterfrågan under årets andra hälft. De viktigaste affärsriskerna på kort sikt är kopplade till tillgången på material, särskilt halvledare, utvecklingen av coronapandemin, framför allt i Kina, samt effekterna av kriget i Ukraina. Mot slutet av året kom de första signalerna om att tillgången på halvledare börjar bli bättre.

Vi har justerat omsättningsprognosen på grund av ökad efterfrågan från kunderna samt högre spotmarknadsinköp och tillfällig fakturering till kunderna än väntat. Vi förväntar oss att spotmarknadsinköpen kommer att ligga på en hög nivå åtminstone under årets tredje kvartal, men användningen av spotmarknaden och den därmed sammanhängande tillfälliga faktureringen kommer att minska snabbt i takt med att tillgången på komponenter förbättras. Vi uppskattar nu Scanfils omsättning för 2022 till 800–880 miljoner euro. När det gäller det justerade rörelseresultatet håller vi fast vid den tidigare prognosen på 43–48 miljoner euro.

För att möta den ökade efterfrågan från kunderna förvärvade vi i början av året nya produktionslokaler vid fabrikerna i Atlanta och Wutha. Under våren har vi även utökat produktionsytan vid fabrikerna i Suzhou och Malmö. Totalt har vi utökat produktionsytan med 11 000 m² under 2022.

Jag tackar vår engagerade personal för deras utmärkta arbete under utmanande förhållanden och våra kunder för deras stöd och förtroende.”

Omsättning

Koncernens omsättning för april–juni uppgick till 212,9 (172,9) miljoner euro, en ökning med 23,2 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar fakturering på 29,7 (5,4) miljoner euro för inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna. Faktureringen av dessa kostnader avtalas separat med kunderna. Dessa intäkter ger Scanfil låg eller ingen marginal.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 409,5 (336,2) miljoner euro, en ökning med 21,8 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 46,8 (16,7) miljoner euro i inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna.

Omsättning per kundsegment

Advanced Consumer Applications

Omsättningen under april–juni uppgick till 68,7 (53,4) miljoner euro, en ökning med 28,6 % jämfört med april–juni 2021. Separat överenskommen kundfakturering för segmentet uppgick till 15,2 (0,7) miljoner euro.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 123,7 (96,3) miljoner euro, en ökning med 28,5 % jämfört med januari–juni 2021. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 20,6 (0,8) miljoner euro. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar.

Automation & Safety

Omsättningen under april–juni uppgick till 45,6 (36,8) miljoner euro, en ökning med 24,0 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 2,5 (2,0) miljoner euro.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 88,2 (71,3) miljoner euro, en ökning med 23,7 % jämfört med januari–juni 2021. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 4,7 (2,5) miljoner euro. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på processautomation och säkerhetslösningar.

Anslutningslösningar

Omsättningen under april–juni uppgick till 9,1 (7,3) miljoner euro, en ökning med 24,0 %. Den separat avtalade kundfaktureringen för segmentet uppgick till 0,5 (-) miljoner euro.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 19,9 (15,4) miljoner euro, en ökning med 29,1 % jämfört med januari–juni 2021. Den separat avtalade kundfaktureringen för segmentet uppgick till 0,7 (-) miljoner euro. Efterfrågan var god inom hela kundbasen.

Energi & Cleantech

Omsättningen under april–juni uppgick till 53,5 (44,8) miljoner euro, en ökning med 19,2 %. Den separat avtalade kundfaktureringen för segmentet uppgick till 7,3 (2,4) miljoner euro.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 108,0 (85,1) miljoner euro, en ökning med 26,9 % jämfört med januari–juni 2021. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 14,7 (2,4) miljoner euro. Den främsta drivkraften bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på återvinnings- och energibesparingslösningar.

Medtech & Life Science

Omsättningen under april–juni uppgick till 36,0 (28,5) miljoner euro, en ökning med 26,4 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 4,1 (-) miljoner euro.

Omsättningen under januari–juni uppgick till 69,7 (57,5) miljoner euro, en ökning med 21,1 % jämfört med januari–juni 2021. Den separat avtalade kundfaktureringen uppgick till 5,9 (0,2) miljoner euro.

Under januari–juni 2022 stod den största kunden för 19,1 % (16,1 %) av omsättningen, och de tio största kunderna stod för cirka 55,5 % (54,9 %) av omsättningen.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet för april–juni uppgick till 10,1 (10,6) miljoner euro, vilket motsvarar 4,8 % (6,1 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den fortsatt goda efterfrågan från kunderna. Valutakurserna har på senare tid fluktuerat mycket snabbt. Även om företaget har vidtagit kraftfulla åtgärder för att säkra de viktigaste valutorna, har de snabba dagliga förändringarna – särskilt i samband med att USD och CNY stärkts – medfört en negativ påverkan på rörelseresultatet på 1,4 miljoner euro. Åtgärder för att ytterligare minska risken kommer att fortsätta under tredje kvartalet. Dessutom hade nedstängningarna i Kina till följd av covid-19 en negativ inverkan på rörelseresultatet under april–maj. Därtill ledde materialbrist till lägre produktivitet, särskilt i de största elektronikfabrikerna. Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat överenskomna kundfaktureringar utan marginal.

Rörelseresultatet för januari–juni uppgick till 20,5 (20,6) miljoner euro, vilket motsvarar 5,0 % (6,1 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av god efterfrågan från kunderna. Valutakursförändringarna hade en negativ inverkan på rörelseresultatet på 2,0 miljoner euro. Dessutom påverkade nedstängningarna i Kina och materialbristen lönsamheten negativt. Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat avtalade kundfaktureringar utan marginal.

Nettoresultat och vinst

Nettoresultatet för april–juni uppgick till 7,1 (8,6) miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,11 (0,13) euro.

Nettovinsten för januari–juni uppgick till 15,2 (16,2) miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,23 (0,25) euro. Avkastningen på satsat kapital var 13,4 % (18,1 %).

Den effektiva skattesatsen under januari–juni uppgick till 20,8 % (17,9 %).

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juni 2022 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats på www.scanfil.com.

Webbsändning

I samband med resultatrapporten anordnar vi en webbsändning på engelska för analytiker, investerare och media samma dag kl. 10.00–11.00 EET. Resultaten presenteras av VD Petteri Jokitalo.

Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/q2-2022-results/register. Deltagarna kan ställa frågor via chatt. Frågorna kommer att besvaras i slutet av konferensen.

En on-demand-version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.

Scanfil plc

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor