Kontakta oss

Scanfil plc: Stark lönsamhet tack vare effektiv drift

Scanfil plc Delårsrapport 27 oktober 2023 kl. 08.00 EEST

Scanfil plc: Stark lönsamhet tack vare operativ effektivitet

juli–september

  • Omsättningen uppgick till 212,8 miljoner euro (7–9 2022: 211,9), en ökning med 0,4 %
  • Rörelseresultatet uppgick till 15,2 (11,5) miljoner euro, en ökning med 32,2 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 7,2 % (5,4 %)
  • Nettoresultatet uppgick till 11,0 (9,4) miljoner euro, en ökning med 17,1 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,17 (0,15) euro

Januari–september

  • Omsättningen uppgick till 680,7 miljoner euro (1–9 2022: 621,4), en ökning med 9,5 %
  • Rörelseresultatet uppgick till 47,9 (32,0) miljoner euro, en ökning med 49,6 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 7,0 % (5,1 %)
  • Nettovinsten uppgick till 37,3 (24,6) miljoner euro, en ökning med 51,9 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,57 (0,38) euro

Utsikter för 2023

Scanfil reviderade sin prognos för omsättning och justerat rörelseresultat den 10 oktober.

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2023 kommer att uppgå till 880–920 (tidigare offentliggjort den 10 juli 2023: 900–950) miljoner euro och det justerade rörelseresultatet till 60–66 (61–68) miljoner euro.

NYCKELTAL 

3:e kvartalet 2023

3:e kvartalet 2022

Förändring

1–9 2023

1–9 2022

Förändring

2022

Omsättning, miljoner euro

212,8

211,9

0,4 %

680,7

621,4

9,5 %

843,8

Rörelseresultat, miljoner euro

15,2

11,5

32,2 %

47,9

32,0

49,6 %

45,4

Rörelseresultat, %

7,2

5,4

1,8 procentenheter

7,0

5,1

1,9 procentenheter

5,4

Nettoresultat, miljoner euro

11,0

9,4

17,1 %

37,3

24,6

51,9 %

35,0

Resultat per aktie, EUR

0,17

0,15

13,3 %

0,57

0,38

50,0 %

0,54

Avkastning på eget kapital, %

21,0

15,4

5,6 procentenheter

16,1

Egetkapitalandel, %

47,8

42,5

5,3 procentenheter

45,3

Nettoskuldsättningsgrad, %

32,6

44,2

-11,6 procentenheter

37,8

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro

34,1

-3,7

–

10,2

Antal anställda, genomsnitt

3 716

3 374

10,1 %

3 403

VD CHRISTOPHE SUT:

 ”Jag är stolt och glad över att få presentera Scanfils kvartalsrapport för det tredje kvartalet 2023, vilket är min första kvartalsrapport på företaget. Sedan jag tillträdde har jag haft möjlighet att besöka våra fabriker och träffa några av våra viktigaste kunder runt om i världen. Det har varit en fantastisk möjlighet att se det nära förhållandet vi har till våra kunder och det starka partnerskapet mellan våra företag.

Under det tredje kvartalet uppvisade Scanfil en stark lönsamhetsförbättring och ökad omsättning jämfört med det tredje kvartalet förra året.

Den totala efterfrågan på EMS återgick till mer historiska tillväxtnivåer för branschen. Vår omsättning under tredje kvartalet uppgick till 212,8 miljoner euro jämfört med 211,9 miljoner euro förra året. Omsättningstillväxten exklusive inköp på spotmarknaden uppgick till 9 %. Den totala omsättningen ökade med 0,4 % under det tredje kvartalet. Omsättningstillväxten exklusive spotmarknadsinköp för de första nio månaderna uppgick till 19,7 %, och den totala omsättningen ökade med 9,5 %.

Vårt största kundsegment, Energy & Cleantech, växte med 37,7 %. Detta bekräftar trenden inom hållbarhet och Scanfils starka position i detta kundsegment med ledande kunder inom branschen.

Rörelseresultatet under det tredje kvartalet var starkt, 15,2 miljoner euro jämfört med 11,5 miljoner euro föregående år, vilket motsvarade en rörelsemarginal på 7,2 %, jämfört med 5,1 % under det tredje kvartalet 2022. Under 2022 påverkades rörelsemarginalen negativt av inköp på spotmarknaden.  

Lönsamheten drevs av fortsatt god efterfrågan från kunderna och att utmaningarna i leveranskedjan minskade. Vårt kontinuerliga fokus på automatisering och digitalisering har hjälpt oss att förbättra den operativa effektiviteten.

Vår finansiella ställning är stark; vår nettoskuldsättningsgrad uppgick till 32,6 % och vår soliditet till 47,8 %. Vår solida balansräkning gör det möjligt för oss att genomföra de investeringar som krävs för att utveckla vår verksamhet.

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten var positivt med 9,8 miljoner euro under tredje kvartalet och uppgick för de första nio månaderna till 34,1 miljoner euro, vilket är den högsta nivån någonsin.

Den 10 oktober justerade vi vår prognos för omsättning och rörelseresultat för helåret 2023 till 880–920 miljoner euro i omsättning och 60–66 miljoner euro i rörelseresultat. Vi förutser en tvåsiffrig tillväxt för helåret och vårt fortsatta fokus på effektivitet kommer att hjälpa oss att förbättra vinstnivån.

Vårt starka resultat under det tredje kvartalet speglar Scanfils robusta verksamhet och den starka efterfrågan från kunderna. Scanfil fortsätter att ombalansera kundmixen och öka exponeringen mot snabbare växande segment.

Vi arbetar nu med vår årliga strategiuppdatering, som kommer att göra det möjligt för oss att fortsätta och påskynda vår lönsamma tillväxtresa. Den uppdaterade strategin kommer att offentliggöras i början av 2024. 

Jag är stolt över att kunna redogöra för mitt första kvartal som VD för Scanfil, och jag vill tacka våra medarbetare, kunder och övriga affärspartners för vårt framgångsrika samarbete.”

OMSÄTTNING

Omsättningen för juli–september uppgick till 212,8 (211,9) miljoner euro, en ökning med 0,4 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen inkluderar 3,1 (19,6) miljoner euro i fakturering av spotmarknadsinköp, vilka medförde låg eller ingen marginal för Scanfil. Omsättningen exklusive spotmarknadsinköpen ökade med 9,0 %.

Omsättningen för januari–september uppgick till 680,7 (621,4) miljoner euro, en ökning med 9,5 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen inkluderar 16,2 (66,1) miljoner euro i fakturering av spotmarknadsinköp. Omsättningen exklusive inköpen på spotmarknaden ökade med 19,7 %.

OMSÄTTNING PER KUND SEGMENT

Avancerade konsumentapplikationer
Omsättningen under juli–september uppgick till 49,8 (67,8) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 26,5 % jämfört med samma period 2022. Omsättningen under januari–september uppgick till 159,1 (191,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 17,0 % jämfört med samma period 2022. Omsättningen 2022 påverkades kraftigt av verksamheten på spotmarknaden. Exklusive inköp på spotmarknaden minskade omsättningen med 7,3 % under juli–september och med 2,4 % under januari–september. 

Omsättningen inom Automation & Safety
under juli–september uppgick till 42,2 (44,2) miljoner euro, en minskning med 4,6 %. Omsättningen under januari–september uppgick till 142,2 (132,5) miljoner euro, en ökning med 7,4 % jämfört med samma period 2022. Exklusive inköp på spotmarknaden ökade omsättningen med 1,1 % under juli–september och med 14,0 % under januari–september

Omsättningen inom Connectivity
under juli–september uppgick till 10,9 (7,8) miljoner euro, en ökning med 40,2 %. Omsättningen under januari–september uppgick till 36,7 (27,7) miljoner euro, en ökning med 32,8 %. Efterfrågan ökade, särskilt på avancerat hörselskydd.

Energi & Cleantech
Omsättningen under juli–september uppgick till 73,5 (53,1) miljoner euro, en ökning med 38,5 %. Omsättningen under januari–september uppgick till 227,1 (161,1) miljoner euro, en ökning med 40,9 %. Efterfrågan var god på återvinning, grön energi och energieffektivitetslösningar.

Medtech & Life Science
Omsättningen under juli–september uppgick till 36,3 (39,0) miljoner euro, en minskning med 6,8 %. Omsättningen under januari–september uppgick till 115,7 (108,7) miljoner euro, en ökning med 6,5 %. Efterfrågan fortsatte att växa stadigt.

Under juli–september 2023 stod den största kunden för cirka 13,2 % (20 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 57,2 % (55 %) av omsättningen.

RÖRELSERESULTAT

Rörelseresultatet för juli–september uppgick till 15,2 (11,5) miljoner euro, vilket motsvarar 7,2 % (5,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den fortsatt goda efterfrågan från kunderna och förbättrad tillgång till komponenter, vilket hade en positiv inverkan på den operativa effektiviteten.

Rörelseresultatet för januari–september uppgick till 47,9 (32,0) miljoner euro, vilket motsvarade 7,0 % (5,1 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av god efterfrågan från kunderna och förbättrad tillgång på komponenter. Jämförelsesiffran för januari–september 2022 påverkades dessutom negativt av valutakursförändringar på 2,0 miljoner euro samt nedstängningarna i Kina på grund av covid-19 under april–maj.

NETTORESULTAT OCH VINST

Nettovinsten för juli–september uppgick till 11,0 (9,4) miljoner euro, en ökning med 17,1 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,17 (0,15) euro. Nettovinsten för januari–september uppgick till 37,3 (24,6) miljoner euro, en ökning med 51,9 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,57 (0,38) euro. Avkastningen på investerat kapital var 19,9 % (13,7 %).

Den effektiva skattesatsen under januari–september uppgick till 21,4 % (15,2 %). Skattesatsen påverkades något negativt av redovisningen av uppskjutna skatter avseende utdelningar mellan koncernbolag. Under 2022 hade redovisningen av uppskjutna skatter en viss positiv inverkan.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens rapport för tredje kvartalet januari–september 2023 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.

Webbkonferens

I samband med resultatrapporten anordnar Scanfil ett webbinarium på engelska för analytiker, investerare och media samma dag, den 27 oktober 2023, kl. 10.00–11.00 EEST. Resultaten presenteras av VD Christophe Sut.

Du kan delta i webbinariet här. Deltagarna kan ställa frågor i slutet av konferensen.

En inspelad version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.

Scanfil plc

Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, allt från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor