Kontakta oss

Scanfil-koncernens delårsrapport för 1 januari–30 september 2021: En stark efterfrågan från kunderna bidrog till en rekordhög omsättningstillväxt. God lönsamhet trots utmaningar med tillgången på material.

Scanfil plc Delårsrapport 26 oktober 2021 kl. 08.00

Scanfil-koncernens delårsrapport för 1 januari–30 september 2021: Stark efterfrågan från kunderna bidrog till en rekordhög omsättningstillväxt. God lönsamhet trots utmaningar med materialtillgången.

Juli–september

  • Omsättningen uppgick till 167,8 miljoner euro (jul–sep 2020: 141,6), en ökning med 18,5 %.
  • Det justerade rörelseresultatet uppgick till 9,5 (9,9) miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % (7,0 %) av omsättningen.
  • Rörelseresultatet uppgick till 9,5 (21,2) miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % (15,0 %) av omsättningen. Jämförelsen inkluderar en engångsvinst på 11,4 miljoner euro från försäljningen av fabriken i Hangzhou.
  • Det justerade nettoresultatet uppgick till 6,8 (7,5) miljoner euro.
  • Nettovinsten uppgick till 5,1 (18,0) miljoner euro. Den påverkades negativt av en engångsposter relaterad till skatt på 1,7 miljoner euro.
  • Justerat resultat per aktie uppgick till 0,10 (0,12) euro, medan resultatet per aktie uppgick till 0,08 (0,28) euro.
  • Den 13 oktober reviderade Scanfil sin prognos för omsättning och justerat rörelseresultat.

Januari–september

  • Omsättningen uppgick till 504,0 miljoner euro (1–9 2020: 441,3), en ökning med 14,2 %.
  • Det justerade rörelseresultatet uppgick till 30,0 (28,7) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (6,5 %) av omsättningen.
  • Rörelseresultatet uppgick till 30,0 (40,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (9,1 %) av omsättningen. Jämförelsen inkluderar en engångsvinst på 11,4 miljoner euro från försäljningen av fabriken i Hangzhou.
  • Det justerade nettoresultatet uppgick till 23,0 (23,3) miljoner euro.
  • Nettovinsten uppgick till 21,3 (33,8) miljoner euro. Den påverkades negativt av en engångsskattepost på 1,7 miljoner euro.
  • Justerat resultat per aktie uppgick till 0,36 (0,36) euro, medan resultatet per aktie uppgick till 0,33 (0,52) euro.

Framtidsutsikter

På grund av stark efterfrågan från kunderna och stigande materialpriser reviderade Scanfil sin prognos för 2021 den 13 oktober. Prognosen ser ut som följer:

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2021 kommer att uppgå till 670–710 miljoner euro (tidigare, offentliggjord den 11 juni 2021: 630–680) och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 41–44 (41–46) miljoner euro.

Prognosen för 2021 är förenad med osäkerhet som härrör från den potentiella negativa inverkan som tillgången på vissa material, särskilt halvledare, och covid-19-pandemin kan ha på kundernas efterfrågan, samt från leveranskapaciteten i komponentförsörjningskedjan.

Långsiktigt mål

Scanfils långsiktiga mål: år 2023 siktar Scanfil på en omsättning på 700 miljoner euro och ett rörelseresultat på 7 % genom organisk tillväxt.

Nyckeltal

7–9 2021 7–9 2020 Förändring i % 1–9 2021 1–9 2020 Förändring i % 2020
Omsättning, miljoner euro 167,8 141,6 18,5 % 504,0 441,3 14,2 % 595,3
Rörelseresultat, miljoner euro 9,5 21,2 -55,3 % 30,0 40,1 -25,0 % 44,4
Justerat rörelseresultat, miljoner euro 9,5 9,9 -4,0 % 30,0 28,7 4,7 % 39,1
Rörelseresultat, % 5,7 15,0 6,0 9,1 7,5
Justerat rörelseresultat, % 5,7 7,0 6,0 6,5 6,6
Nettoresultat, miljoner euro 5,1 18,0 -71,6 % 21,3 33,8 -36,9 % 36,9
Justerat nettoresultat, miljoner euro 6,8 7,5 -9,9 % 23,0 23,3 -1,3 % 32,5
Resultat per aktie, EUR 0,08 0,28 -71,7 % 0,33 0,52 -37,2 % 0,57
Justerat resultat per aktie, EUR 0,10 0,12 -10,4 % 0,36 0,36 -1,7 % 0,50
Avkastning på eget kapital, % 15,0 26,1 21,1
Avkastning på eget kapital, justerad, % 16,1 18,2 18,4
Egetkapitalandel, % 46,8 53,3 54,3
Nettoskuldsättningsgrad, % 25,2 14,4 9,9
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro -12,1 25,9 -146,7 % 35,2
Antal anställda (genomsnitt) 3 267 3 445 -11,0 % 3 387

VD Petteri Jokitalo:

Omsättningen under tredje kvartalet uppgick till 167,8 miljoner euro, en ökning med 18,5 % jämfört med föregående år. Den rekordhöga omsättningstillväxten drevs av en stark efterfrågan från kunderna samt stigande materialpriser. Kundernas efterfrågan var särskilt stark inom produktgrupperna energieffektivitet, inomhusklimat, automatisering, återvinning och hissar.

Omsättningstillväxten på 18,5 % inkluderar 11,7 miljoner euro i tillfälliga, separat överenskomna kundfakturor utan eller med låg marginal. Detta berodde på materialbrist och användningen av den ofta dyrare spotmarknaden för att säkerställa leveranser till kunderna. Omsättningen exklusive dessa tillfälliga kundfakturerade poster ökade med 14,5 miljoner euro, vilket motsvarar 10,2 % jämfört med föregående år.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till goda 9,5 miljoner euro, motsvarande 5,7 % av omsättningen, men låg under vårt mål på 7 % i rörelsemarginal. De främsta negativa effekterna på periodens rörelseresultat kom från utmaningar med materialtillgången samt kostnader relaterade till produktionsflytten och nedläggningen av fabriken i Hamburg.

Produktionsflytten från Hamburg till våra fabriker i Polen och Tyskland slutfördes i slutet av september och produktionen i Hamburg upphörde. Vi har fortfarande ett litet team kvar i Hamburg fram till årets slut för att stödja produktionen i andra fabriker och kundkommunikationen.

Materialbristen påverkade rörelseresultatet negativt på två sätt: fabrikernas produktivitet minskade på grund av ständiga förändringar i produktionen beroende på materialtillgången, och vi tvingades säkra nödvändiga material genom dyrare inköp på spotmarknaden, vilket kunderna främst kompenserade för utan att vi fick någon marginal.

Den negativa påverkan på kvartalets rörelseresultat som orsakades av materialbristen och nedläggningen av fabriken i Hamburg uppgick till cirka 2 miljoner euro, vilket motsvarar cirka 1,2 % av omsättningen. Detta är den rörelseresultatpotential som vi är fast beslutna att realisera under de kommande kvartalen.

Scanfils balansräkning är fortsatt stark och möjliggör alla nödvändiga investeringar samt att vi kan ta tillvara affärsmöjligheter. Egetkapitalandelen uppgick till 46,8 % och nettoskuldsättningsgraden till 25,2 %.

En kraftig lagerökning har påverkat vårt kassaflöde från den löpande verksamheten under kvartalet. Vi har ökat våra lager för att säkerställa materialtillgången inför den starka efterfrågan från kunderna, och samtidigt har materialbristen minskat omsättningshastigheten på våra lager. Åtgärder för att bromsa och slutligen stoppa lagerökningen har inletts och resultat förväntas redan under fjärde kvartalet.

Kvartalets nettoresultat uppgick till 5,1 (18,0) miljoner euro och det justerade nettoresultatet till 6,8 (7,5) miljoner euro. Det redovisade nettoresultatet påverkades negativt av en engångsposter på skatteområdet på 1,7 miljoner euro.

Vi förväntar oss att den starka efterfrågan från kunderna kommer att fortsätta under resten av året. De viktigaste riskerna är kopplade till tillgången på vissa material, särskilt halvledare, där vi tror att situationen kommer att fortsätta vara utmanande utan någon snabb återhämtning inom överskådlig framtid. Vi måste betrakta materialsituationen som ett nytt normalläge där ett nära samarbete med kunder och leverantörer gör skillnad. Vi är också övertygade om att vi gradvis kan öka våra materialmarginaler tillbaka till normal nivå.

Pandemisituationen har förbättrats i de flesta av våra geografiska verksamhetsområden, och vi har fortsatt att minska våra förebyggande åtgärder i våra fabriker.

I oktober reviderade vi utsikterna för 2021 och vi förväntar oss att vår omsättning kommer att uppgå till 670–710 miljoner euro och rörelseresultatet till 41–44 miljoner euro.

Året har varit exceptionellt. Stark efterfrågan från kunderna, utmaningar med materialtillgången, kampen mot covid-19 och produktionsflytten i Hamburg har ställt stora krav på vår personal. Jag vill tacka våra engagerade medarbetare för ett väl utfört arbete och våra kunder för deras stöd och förtroende.

Finansiell utveckling

Koncernens omsättning för januari–september uppgick till 504,0 (441,3) miljoner euro, en ökning med 14,2 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 28,4 miljoner euro i tillfällig fakturering till kunder med låg marginal, varav 10,5 miljoner euro avsåg mellanhandel och de återstående 17,8 miljoner euro utgjordes av fakturering med låg marginal i samband med att säkerställa tillgången på vissa material och leveranser. Omsättningen exklusive tillfällig fakturering och mellanhandel uppgick till 475,6 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 7,8 % jämfört med föregående år.

Omsättningen per kundsegment utvecklades enligt följande:

Avancerade konsumentapplikationer: Omsättningen ökade med 41,8 miljoner euro (38,0 %) jämfört med januari–september 2020. De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var upprullning hos nya kunder samt god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar. Den tillfälliga faktureringen uppgick till 9,8 miljoner euro.

Automation & Safety: Omsättningen minskade med 4,3 miljoner euro (-4,0 %). Trots den svagt negativa utvecklingen har segmentet haft en stabil utveckling. Övergångsfakturering uppgick till 2,6 miljoner euro.

Connectivity: Omsättningen ökade med 0,5 miljoner euro till 22,7 miljoner euro (2,3 %).

Energi & Cleantech: Omsättningen ökade jämfört med motsvarande period 2020 med 30,4 miljoner euro (31,0 %). De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var god efterfrågan på returautomater, energisystem och system för inomhusklimatreglering. Tillfällig fakturering uppgick till 3,9 miljoner euro.

Medtech & Life Science: Omsättningen ökade med 8,3 miljoner euro (10,7 %) jämfört med motsvarande period 2020. Övergångsfakturering uppgick till 1,3 miljoner euro.

Omsättningen för ”Avvecklade verksamheter” uppgick till 10,5 miljoner euro och bestod enbart av mellanhandel med låg marginal.

Koncernens rörelseresultat för januari–september uppgick till 30,0 (40,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (9,1 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för 2020 inkluderar justeringar på +11,4 miljoner euro relaterade till avyttringen av fabriken i Hangzhou. Det justerade rörelseresultatet för 2020 uppgick till 28,7 miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % av omsättningen.

Rörelseresultatet påverkades positivt av den ökade efterfrågan från kunderna, men påverkades negativt av produktionsflytten i Hamburg samt av ineffektivitet orsakad av materialbrist. Dessutom sänkte den tillfälliga faktureringen med låg marginal på 28,4 miljoner euro vinstmarginalen.

Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 21,3 (33,8) miljoner euro. Den justerade nettovinsten uppgick till 23,0 (23,3) miljoner euro.

Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,33 (0,52) euro. Det justerade resultatet per aktie uppgick till 0,36 (0,36) euro. Avkastningen på satsat kapital var 16,7 % (24,1 %).

Koncernens effektiva skattesats var 24,7 % (13,0 %). Skattesatsen var högre på grund av en skattejustering på 1,7 miljoner euro. Den avser bekräftade förluster på 8,1 miljoner euro hos det ungerska dotterbolaget, som slogs samman med moderbolaget 2018. På grundval av förlusterna gjorde moderbolaget gränsöverskridande skatteavdrag under 2018 och 2019. De finska skattemyndigheterna fattade den 28 september 2021 ett beslut i ärendet som gick emot Scanfils intressen. Bolaget överväger att överklaga beslutet till förvaltningsdomstolen.

Koncernens omsättning under juli–september uppgick till 167,8 (141,6) miljoner euro. Omsättningen ökade med 18,5 % jämfört med motsvarande period föregående år. I denna omsättning ingår 11,7 miljoner euro i tillfällig fakturering med låg marginal, relaterad till prisökningar på material, komponenter och frakt samt säkerställande av leveranser. Omsättningen för perioden exklusive ovannämnda fakturering uppgick till 156,3 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 10,2 %.

Rörelseresultatet uppgick till 9,5 (21,2) miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % (15,0) av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet för föregående års tredje kvartal uppgick till 9,9 miljoner euro, eller 7,0 % av omsättningen. Produktionsflytten från fabriken i Hamburg och ineffektiviteter till följd av materialbrist påverkade rörelseresultatet negativt. Dessutom sänkte den tillfälliga faktureringen med låg marginal på 11,7 miljoner euro vinstmarginalen. Den totala negativa påverkan på rörelseresultatet uppgick till cirka 2 miljoner euro, motsvarande cirka 1,2 % av omsättningen.

Nettovinsten för juli–september uppgick till 5,1 (18,0) miljoner euro, vilket påverkades negativt av en engångsjustering av skatten på 1,7 miljoner euro. Den justerade nettovinsten uppgick till 6,8 (7,5) miljoner euro.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2021 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.

Webbsändning

I samband med resultatrapporten anordnar vi en webbsändning på finska den 26 oktober 2021 kl. 10.00. Du kan anmäla dig och följa webbsändningen här: https://scanfil.videosync.fi/2021-q3-tulos. Presentationen på engelska kommer att finnas tillgänglig här.

Scanfil plc

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech, uppkoppling och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distributionen eller publiceringen är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor