SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 24 APRIL 2020 KL.
08.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2020
Q1/2020
: En stark start på året; vi behåller vår prognos för året
Januari – mars
– Omsättningen uppgick till 144,1 miljoner euro (Q1 2019: 129,9), en ökning med 10,
9 % – Rörelseresultatet uppgick till 8,6 (6,8) miljoner euro, 6,0 % (5,3 %) av omsättningen, en ökning med 26,1 %
– Nettoresultatet uppgick till 7,5 (4,8) miljoner euro
– Resultat per aktie uppgick till 0,12 (0,08)
euro
Framtidsutsikter
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2020 kommer att uppgå till 590–640 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 39–43 miljoner euro. Uppskattningen baseras på vår nuvarande förståelse av coronavirussens påverkan.
Scanfil uppdaterar sin definition av osäkerhetsfaktorer relaterade till framtidsutsikterna enligt följande: ”Prognosen för 2020 är föremål för exceptionell osäkerhet på grund av de potentiella negativa effekterna av coronapandemin på kundernas efterfrågan, kapaciteten i leveranskedjan samt säkerheten och den operativa förmågan hos våra egna anläggningar och personal.”
Den tidigare definitionen av osäkerhetsfaktorer löd: ”Prognosen för 2020 är föremål för exceptionell osäkerhet på grund av de potentiella negativa effekterna av coronapandemin på kundernas efterfrågan och, i synnerhet, situationen i Kina.”
Långsiktigt mål
Scanfils långsiktiga mål: År 2023 siktar Scanfil på en omsättning på 700 miljoner euro och en rörelsevinst på 7 % genom organisk tillväxt.
Dessutom undersöker Scanfil aktivt förvärvsmöjligheter, särskilt i de nordiska länderna och Centraleuropa.
| Q1/2020 | Q1/2019 | Förändring i % | 2019 | |
| Omsättning, miljoner euro | 144,1 | 129,9 | 10,9 % | 579,4 |
| Rörelseresultat, miljoner euro | 8,6 | 6,8 | 26,1 % | 35,3 |
| Justerat rörelseresultat, miljoner euro | 8,6 | 6,8 | 26,1 % | 39,4 |
| Rörelseresultat, % | 6,0 | 5,3 | 6,1 | |
| Rörelseresultat, justerat, % | 6,0 | 5,3 | 6,8 | |
| Nettoresultat, miljoner euro | 7,5 | 4,8 | 55,4 % | 28,1 |
| Justerat nettoresultat, miljoner euro | 7,5 | 4,8 | 55,4 % | 32,1 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,12 | 0,08 | 53,4 % | 0,44 |
| Resultat per aktie, justerat, EUR | 0,12 | 0,08 | 53,4 % | 0,50 |
| Avkastning på eget kapital, % | 17,9 | 13,0 | 18,0 | |
| Avkastning på eget kapital, justerad, % | 17,9 | 13,0 | 20,4 | |
| Egetkapitalandel, % | 48,8 | 46,4 | 49,1 | |
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 25,0 | 30,8 | 27,7 | |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | 5,9 | -0,4 | 35,9 | |
| Antal anställda (genomsnitt) | 3 522 | 3 443 | 2,3 % | 3 530 |
Det första kvartalet innehöll inga justeringsposter.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
Vår omsättning under det första kvartalet uppgick till 144,1 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 14,2 miljoner euro, eller 10,9 %, jämfört med samma period föregående år. Försäljningsutvecklingen var särskilt stark i mars, vilket kompenserade för den svagare utvecklingen i februari. Driftsstopp vid anläggningar i Kina på grund av coronavirussituationen varade längre än väntat och påverkade den realiserade försäljningen negativt i februari. Leveranskapaciteten i leveranskedjan medförde inga större begränsningar för våra leveranser under kvartalet.
Efterfrågan utvecklades positivt inom segmenten Kommunikation, Energi & Automation samt Industri. Förvärvet av HASEC under föregående år stod för två tredjedelar av tillväxten.
Rörelseresultatet uppgick till 8,6 (6,8) miljoner euro, vilket motsvarade 6,0 % av omsättningen, och ökade med 26 % jämfört med föregående år. Lönsamheten utvecklades enligt förväntningarna under kvartalet.
Under
första kvartalet 2020 uppgick nettokassaflödet från den löpande verksamheten, före investeringar och finansiella poster, till 5,6 (-0,4) miljoner euro. Scanfils likviditet är stark: vid kvartalets slut hade vi 21 miljoner euro i likvida medel och en outnyttjad kreditram på 37 miljoner euro. Egetkapitalandelen uppgick till 48,8 % och nettoskuldsättningsgraden till 25 %. Scanfils finansiella ställning är stark, vilket möjliggör våra planerade investeringar, ger trygghet inför kortsiktiga utmaningar och skapar flexibilitet för att ta tillvara möjligheter.
Vi har varit fast beslutna att fortsätta vårt investeringsprogram enligt plan. Under 2020 har vi till exempel investerat i en elektronikmonteringslinje vid anläggningen i Sieradz och ett automatiserat lagringssystem vid anläggningen i Åtvidaberg.
Till följd av coronapandemin har Scanfils förutsägbarhet för resten av året minskat, och osäkerheten har ökat. Scanfil står inför risker kopplade till kundernas efterfrågan, leveranskapaciteten i leveranskedjan samt säkerheten och kapaciteten hos Scanfils anläggningar och medarbetare. Vi har redan sett vissa av dessa risker förverkligas, och denna trend kommer sannolikt att fortsätta under de kommande månaderna.
Våra medarbetares hälsa och säkerhet är alltid vår
högsta prioritet. Vi följer alltid de lokala hälsomyndigheternas anvisningar och utbyter även bästa praxis mellan våra anläggningar för att minimera riskerna med coronaviruset. Vid behov är vi också beredda att vidta snabba och drastiska åtgärder för att skydda våra medarbetare.
Vid vår anläggning i Myslowice i Polen hade vi ett två veckors produktionsstopp på grund av coronavirusinfektioner och därmed sammanhängande karantänperioder bland medarbetarna. Under produktionsstoppet såg vi över våra planer och rutiner för att bättre kunna förhindra spridning av COVID-19-viruset i fabriken och säkerställer nu normal drift efter återstarten måndagen den 27 april. Den uppdaterade planen kommer även att genomföras i våra övriga tio fabriker, där vi hittills inte har upplevt några liknande störningar.
Även om vi har sett att en del av våra kunders förväntade efterfrågan kommer att minska under det andra och tredje kvartalet är helhetsbilden, baserad på våra kunders prognoser för 2020, fortfarande stark. Vi behåller vår prognos oförändrad för helåret och förväntar oss att vår omsättning för 2020 kommer att uppgå till 590–640 miljoner euro och vårt rörelseresultat till 39–43 miljoner euro. Osäkerheterna och riskerna ökar, och vi kommer att uppdatera vår prognos om det blir nödvändigt.
Jag är nöjd med vår starka start i början av året. Vi är i god form nu när vi går mot stormiga tider. Jag vill tacka alla våra kunder och leverantörer för ert förtroende och stöd, samt alla våra medarbetare för ett väl utfört arbete.
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 144,1 (129,9) miljoner euro, en ökning med 10,9 % jämfört med motsvarande period föregående år.
Två tredjedelar av omsättningsökningen kom från förvärvet av HASEC under föregående år, medan en tredjedel utgjordes av organisk tillväxt.
Omsättningen för kvartalet uppgick till 144,1 miljoner euro, vilket var något lägre än vi förväntat oss på grund av den längre än planerade stängningen av anläggningarna i Kina i februari till följd av coronapandemin.
Omsättningen inom segmentet Kommunikation ökade jämfört med första kvartalet föregående år med 4,4 miljoner euro (24,7 %). Den största enskilda tillväxtfaktorn var efterfrågan på 5G-nätverkskomponenter.
Omsättningen inom
segmentet Konsumentapplikationer minskade med 4,8 miljoner euro (-20,6 %). Den främsta orsaken till omsättningsminskningen under första kvartalet beror på tidpunkten för efterfrågan från en stor kund, som till skillnad från förra året inleds under årets andra kvartal. Dessutom upplevde vi inom detta segment en avmattning i efterfrågan från ett fåtal kunder till följd av coronapandemin.
Omsättningen inom segmentet Energy & Automation ökade med 5,0 miljoner euro (19,5 %). Ökningen kom i stort sett från segmentets kunder och stärktes under kvartalets gång.
Omsättningen inom segmentet Industrial ökade med 9,7 miljoner euro (27,0 %). Detta berodde främst på förvärvet av HASEC.
Omsättningen inom segmentet Medtec & Life Science låg kvar på föregående års nivå.
Koncernens
rörelseresultat för januari–mars uppgick till 8,6 (6,8) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (5,3 %) av omsättningen. Rörelseresultatet ökade med 26,1 % jämfört med motsvarande period föregående år. Ökningen av rörelseresultatet berodde på den ökade omsättningen och förbättrad operativ effektivitet. Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 7,5 (4,8) miljoner euro.
Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,12 (0,08) euro. Avkastningen på satsat kapital var 17,8 % (14,0 %). Den förbättrade avkastningen på investerade medel berodde på att resultatet var högre än föregående år.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för perioden 1 januari–31 mars 2020 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
Webbsändning av resultatet för första kvartalet
I samband med offentliggörandet av vårt resultat för första kvartalet anordnar vi en webbsändning den 24 april 2020 kl. 10.00. Du kan följa webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/2020-q1-tulokset. Presentationen hålls på finska av VD Petteri Jokitalo. En inspelning av webbsändningen kommer att finnas tillgänglig på företagets webbplats senare samma dag.
Det material som presenteras under webbsändningen kommer att finnas tillgängligt omkring kl. 10.00 på Scanfils webbplats https://www.scanfil.com/investors.
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information: VD
Petteri Jokitalo
, tel. +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör för elektronikindustrin med över 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scansfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 11 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 500.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerhetsfaktorer bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.