SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 26 APRIL 2018 KL.
08.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2018
Q1/2018: Positiv start på året, förstärkta utsikter för resten av året
Januari
– mars
– Omsättningen uppgick till 139,6 miljoner euro (Q1 2017: 122,2), en tillväxt på 14,2 %
– Rörelseresultatet uppgick till 10,3 (6,2) miljoner euro, motsvarande 7,4 (5,0) % av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 7,6 (5,8) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,12 (0,09)
euro
Framtidsutsikter
Scanfil plc justerade upp (13 april 2018) sina prognoser för omsättning och rörelseresultat för 2018 och uppskattar att omsättningen kommer att uppgå till cirka 545–585 miljoner euro och rörelseresultatet till 36–40 miljoner euro.
Scanfils tidigare prognos var att omsättningen för 2018 skulle uppgå till 530–570 miljoner euro och rörelseresultatet till 33–37 miljoner euro.
| NYCKELTAL | ||||
| Q1/2018 | Q1/2017 | Förändring i % | 2017 | |
| Omsättning, miljoner euro | 139,6 | 122,2 | 14 % | 529,9 |
| Rörelseresultat, miljoner euro | 10,3 | 6,2 | 67 % | 31,3 |
| Rörelseresultat, % | 7,4 | 5,0 | 5,9 | |
| Nettoresultat, miljoner euro | 7,6 | 5,8 | 30 % | 25,8 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,12 | 0,09 | 30 % | 0,40 |
| Avkastning på eget kapital, % | 23,7 | 20,9 | 22,2 | |
| Egetkapitalandel, % | 42,1 | 39,4 | 40,7 | |
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 35,2 | 40,0 | 32,6 | |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | -3,1 | 5,1 | -162 % | 21,3 |
| Antal anställda (genomsnitt) | 3 405 | 3 214 | 6 % | 3 254 |
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
Vi förväntade oss en positiv start på året och det blev också så. Omsättningen under första kvartalet ökade med 14 %, tack vare tillväxt inom nästan alla kundsegment. Utvecklingen av produktiviteten i fabriksnätverket fortsatte på ett bra sätt, vilket återspeglas i lönsamheten för första kvartalet. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 10,3 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 67 % jämfört med föregående år, och rörelsemarginalen var 7,4 %. Avkastningen på eget kapital var 23,7 %. Vi har nu förbättrat vårt rörelseresultat både i absoluta och relativa termer under fem kvartal i rad. Jag är nöjd med försäljnings- och lönsamhetsutvecklingen under det första kvartalet samt med vår långsiktiga affärsutveckling.
Tillgången på komponenter fortsatte att vara en utmaning, vilket krävde stort fokus och omfattande insatser från vårt inköpsteam. De åtgärder som vidtogs säkerställde maximal tillgång på komponenter, och vi drabbades inte av några nämnvärda materialbrister under kvartalet. Jag är mycket nöjd med det arbete som inköpsteamet utfört i denna krävande situation. Vi förberedde oss även för leveransvolymerna och komponentbehovet under andra kvartalet, vilket återspeglas i ökningen av rörelsekapitalet.
Vi fortsatte vårt investeringsprogram och tog bland annat en ny SMT-linje i drift vid vår fabrik i Suzhou. Dessutom lade vi order på en ny SMT-linje, 3D-testutrustning och ett automatiserat testsystem. Leveranserna av de beställda linjerna kommer huvudsakligen att ske i slutet av det andra kvartalet. Förvärvet av de nya linjerna, till ett värde av cirka 3 miljoner euro, kommer att ta vår automatiserade elektronikproduktion till nästa nivå och ytterligare förbättra vår produktionsprestanda, kvalitet och produktivitet samt tydligt öka mervärdet för våra kunder.
Våra kunders efterfrågan under resten av året har utvecklats bättre än vi förväntade oss. Vi har uppdaterat vår prognos, och enligt den nya prognosen förväntar vi oss att uppnå en omsättning på 545–585 miljoner euro och ett rörelseresultat på 36–40 miljoner euro. Den högre omsättningen kommer delvis att öka rörelseresultatet; även den positiva produktivitetsutvecklingen i fabrikerna kommer att påverka lönsamheten.
Jag tackar Scanfils medarbetare för ett utmärkt arbete. Jag är nöjd med Scanfils utveckling och övertygad om att de mål vi satt upp kommer att uppnås.
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 139,6 (122,2) miljoner euro, en ökning med 14,2 % jämfört med
motsvarande period föregående år. Koncernens rörelseresultat för januari–mars uppgick till 10,3 (6,2) miljoner euro, vilket motsvarar 7,4 (5,0) % av omsättningen. Rörelseresultatet ökade med 66,9 % jämfört med motsvarande period föregående år. Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 7,6 (5,8) miljoner euro.
Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,12 (0,09) euro. Avkastningen på investerade medel uppgick till 21,8 (16,7) %.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för perioden 1 januari–31 mars 2018 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats på www.scanfil.com.
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare
information: VD
Petteri Jokitalo
, tel. +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 10 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 500.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.