SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 29 APRIL 2016 KL. 09.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2016
Januari–mars
–
Omsättningen uppgick till 130,4 miljoner euro (Q1 2015: 45,9), en ökning med 183,
8 % – Rörelseresultatet uppgick till 0,4 miljoner euro (Q1 2015: 2,7), 0,3 % (Q1 2015: 5,8 %) av
omsättningen – Rörelseresultat exklusive engångsposter 5,1 miljoner euro (2,7), 3,9 % (5,8 %) av
omsättningen – Resultatet uppgick till -1,7 miljoner euro (Q1 2015: 2,7)
– Resultat per aktie uppgick till -0,03 euro (Q1 2015: 0,05)
– Resultat per aktie exklusive engångsposter 0,05 euro
Januari–mars pro forma –
Omsättning 130,4 miljoner euro (Q1 2015: 112,1), en ökning med 16,
3 % – Rörelseresultat exklusive engångsposter 5,1 miljoner euro (Q1 2015: 2,9), en ökning med 72,6 %
Pro forma-jämförelsesiffrorna har beräknats för att illustrera ett scenario där Scanfil Plc och PartnerTech AB slogs samman den 1 januari 2015.
De engångsposter som redovisades för januari–mars 2016 uppgick till totalt 4,7 miljoner euro och bestod av nedskrivningar och avsättningar relaterade till nedläggningen av PartnerTech AS:s verksamhet.
Framtidsutsikter
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2016 kommer att uppgå till 500–550 miljoner euro och att rörelseresultatet före engångsposter kommer att uppgå till 22–28 miljoner euro.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
”Vår
omsättning för det första kvartalet 2016 uppgick till 130 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med cirka 16 procent jämfört med vår pro forma-omsättning för motsvarande period föregående år. Vårt rörelseresultat före engångsposter uppgick till 5,1 miljoner euro, vilket innebär en ökning med 73 procent jämfört med samma period föregående år (pro forma). Efterfrågan utvecklades positivt, särskilt inom kundsegmenten Medtech, Energi och automation samt Försvar.
Integrationen av bolagen, avvecklingen av överlappningar inom administration och fabriker samt omstruktureringen av fabriker med låg lönsamhet fortsatte enligt plan. Nedtrappningen av fabriken i Norge fortskred, och det svenska bolaget PartnerTech Aerodyn AB avyttrades. Åtgärder för att eliminera överlappningar och effektivisera verksamheten inleddes i Kina. En utredning om en eventuell avyttring av PartnerTech-fabriken i Karlskoga och potentiella köpare inleddes. Efter rapportperioden, i april, avslutades de lagstadgade förhandlingarna med fackföreningen vid fabriken i England. Beslut fattades om att anläggningen ska stängas.
Jag är nöjd med hur integrations- och synergiprocesserna har fortskridit under det första kvartalet. Jag är övertygad om att vi kommer att uppnå våra mål.”
| Nyckeltal | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Avkastning på eget kapital, % | -6,1 | 11,0 | 8,6 |
| Avkastning på investeringar, % | 0,9 | 12,0 | 10,2 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 79,0 | 9,5 | 83,4 |
| Skuldsättningsgrad, % | 47,3 | -12,8 | 60,3 |
| Eget kapital i procent | 39,1 | 71,2 | 34,2 |
| Bruttoinvesteringar, miljoner euro | 0,7 | 2,2 | 54,3 |
| % av nettoomsättningen | 0,5 | 4,8 | 14,4 |
| Personal, genomsnitt | 3 780 | 1 781 | 2 690 |
| Resultat per aktie, EUR | -0,03 | 0,05 | 0,15 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,80 | 1,79 | 1,76 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 63 445 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 63 445 | 57 730 | 57 730 |
| På grund av branschens särdrag omfattar företagets orderstock endast en kort tidsperiod och ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 130,4 (45,9) miljoner euro. Omsättningen fördelade sig enligt följande på regioner: Europa och USA 82 % (63 %), Asien 18 % (37 %).
Koncernens rörelseresultat för januari–mars uppgick till 0,4 (2,7) miljoner euro, vilket motsvarar 0,3 % (5,8 %) av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar totalt 4,7 miljoner euro i engångskostnader. Engångsposterna bestod av nedskrivningar och avsättningar relaterade till nedläggningen av PartnerTech AS:s verksamhet. Rörelseresultatet före engångsposter uppgick till 5,1 miljoner euro, motsvarande 3,9 % av omsättningen. Under första kvartalet 2015 uppgick engångsposterna till sammanlagt 0,1 miljoner euro.
Koncernen har en hög skattesats till följd av förlusten kopplad till verksamheten i Norge, avsättningen i samband med nedläggningen av verksamheten samt borttagandet av uppskjutna skattefordringar relaterade till Scanfil Limited. Exklusive ovan nämnda poster uppgick den effektiva skattesatsen till cirka 24 procent.
Periodresultatet uppgick till -1,7 miljoner euro (2,7 miljoner), och resultatet före engångsposter var 3,0 miljoner euro.
Resultat per aktie uppgick till -0,03 euro (0,05) och resultat per aktie före engångsposter till 0,05 euro. Avkastningen på satsat kapital var 0,9 % (12,0 %).
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för perioden 1 januari–31 mars 2016 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scansfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter är bland annat enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 15 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till 3 800.
Får inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.