Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2019

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 25 OKTOBER 2019 KL.
08.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2019

Q3/2019: Positiv omsättningsutveckling med stark lönsamhet. Integrationen av HASEC fortskrider enligt plan.

Juli–september

– Omsättningen uppgick till 152,3 miljoner euro (Q3 2018: 131,5), en ökning med 15,8 %
– Rörelseresultatet uppgick till 12,1 (8,8) miljoner euro, 7,9 % (6,7 %) av omsättningen, en ökning med
38 % – Nettoresultatet uppgick till 8,8 (6,9) miljoner euro
– Resultat per aktie uppgick till 0,14 (0,11)
euro
Januari – september

– Omsättningen uppgick till 424,8 (1–9 2018: 422,8) miljoner euro, en ökning med 0,5 %
– Justerat rörelseresultat 29,3 miljoner euro, 6,9 % av
omsättningen – Rörelseresultat 25,3 (30,3) miljoner euro, 6,0 % (7,2 %) av omsättningen
– Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 18,3 (22,5) miljoner euro
– Resultat per aktie uppgick till 0,28 (0,35) euro, justerat resultat per aktie 0,35 euro

Framtidsutsikter

Scanfil ändrar sin prognos för 2019 och förväntar sig att helårsomsättningen kommer att uppgå till 570–590 miljoner euro och det justerade* rörelseresultatet till 39–41 miljoner euro under 2019.

Tidigare uppskattade Scanfil att omsättningen för 2019 skulle uppgå till 580–610 miljoner euro och att det justerade* rörelseresultatet skulle uppgå till 39–42 miljoner euro.

*Justeringsposterna för januari–september omfattar kostnader relaterade till förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH (0,4 miljoner euro) samt nedskrivningen av Scanfil GmbH:s goodwill (3,6 miljoner euro)

Nyckeltal

3:e kvartalet 2019 Q3/2018 Förändring i % 1–9/2019 1–9/2018 Förändring i % 2018
Omsättning, miljoner euro 152,3 131,5 16 % 424,8 422,8 0 % 563,0
Rörelseresultat, miljoner euro 12,1 8,8 38 % 25,3 30,3 -16 % 37,8
Rörelseresultat, justerat, miljoner euro 12,1 8,8 38 % 29,3 30,3 -3 % 37,8
Rörelseresultat, % 7,9 6,7 6,0 7,2 6,7
Justerat rörelseresultat, % 7,9 6,7 6,9 7,2 6,7
Nettoresultat, miljoner euro 8,8 6,9 28 % 18,3 22,5 -19 % 28,9
Justerat nettoresultat, miljoner euro 8,8 6,9 28 % 22,3 22,5 -1 % 28,9
Resultat per aktie, EUR 0,14 0,11 27 % 0,28 0,35 -20 % 0,45
Justerad nettovinst, miljoner euro 0,14 0,11 27 % 0,35 0,35 0 % 0,45
Avkastning på eget kapital, % 16,2 22,8 21,5
Avkastning på eget kapital, justerad, % 19,5 22,8 21,5
Egetkapitalandel, % 43,3 43,3 47,7
Nettoskuldsättningsgrad, % 40,5 28,4 19,5
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 14,9 16,0 -7 % 29,0
Antal anställda (genomsnitt) 3 511 3 419 3 % 3 414

Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:

Omsättningen under det tredje kvartalet uppgick till 152 miljoner euro, vilket innebär en ökning med 21 miljoner euro, eller 16 %, jämfört med föregående år. Mer än hälften av tillväxten var organisk, och resten kom från förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH som genomfördes i juni. Omsättningstillväxten var särskilt stark inom segmenten ”Industrial” och ”Medtec”.

Kvartalet var operativt starkt: rörelseresultatet ökade med 38 % jämfört med samma period föregående år till 12,1 miljoner euro, vilket motsvarar 7,9 % av omsättningen. Den starka lönsamheten drevs av fabrikernas övergripande goda resultat och höga kapacitetsutnyttjande samt gynnsamma produktmixer. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för kvartalet uppgick till 7,3 miljoner euro. Vid periodens slut uppgick Scanfils soliditet till 43,3 % och skuldsättningsgraden till 40,5 %. Scanfils finansiella ställning är stabil.

Integrationen av HASEC-Elektronik GmbH, en tysk kontraktstillverkare som förvärvades i juni, är i full gång. Arbetet med att ta fram gemensamma affärsmodeller och en strategi för 2020 fortskrider enligt plan.
Scanfil har tagits väl emot av HASEC:s kunder. Kunderna är tydligt positiva till Scanfils resurser och den potential som Scanfil tillför som global tillverkningspartner. Den feedback vi fått stöder fullt ut vår uppfattning att Scanfil har utmärkta möjligheter att utöka verksamheten med centraleuropeiska kunder, inte bara lokalt utan även globalt, särskilt från fabrikerna i Östeuropa, Kina och USA. Det finns en efterfrågan bland kunderna på vårt tjänsteutbud och vårt fabriksnätverk; nu måste vi visa vår förmåga att omsätta kundernas potential till försäljning!
Baserat
på kundernas prognoser förväntar vi oss att efterfrågan kommer att fortsätta att stärkas mot slutet av året och att försäljningen under fjärde kvartalet blir den starkaste under året. Vi förväntar oss också att försäljningen ska fortsätta på en stark nivå under första kvartalet 2020. Vi tror detta trots att många av våra kunder har sänkt sina efterfrågeprognoser för slutet av året på grund av allmän osäkerhet på marknaden eller rent kundspecifika skäl. Utifrån den förändrade utsikten uppdaterar vi vår finansiella prognos för 2019 och uppskattar att vår omsättning för 2019 kommer att ligga i intervallet 570–590 miljoner euro och det justerade rörelseresultatet på 39–41 miljoner euro.

I en situation med växande osäkerhet fokuserar vi på det vi själva kan påverka. Vi håller kostnaderna under kontroll och ökar kostnadsflexibiliteten. Vi satsar också på att öka försäljningen, där fokus förutom på de nordiska länderna ligger på Centraleuropa samt på att öka försäljningsaktiviteten i USA.

Jag är nöjd med Scanfils utveckling under det tredje kvartalet. Tack till våra kunder och leverantörer för ert stöd och förtroende, och till våra medarbetare för ert framgångsrika arbete.
Finansiell
utveckling

Koncernens omsättning för januari–september uppgick till 424,8 (422,8) miljoner euro, en ökning med 0,5 % jämfört med motsvarande period föregående år. Inom kundsegmentet Industrial ökade omsättningen med 27,0 miljoner euro, medan omsättningen minskade med 21,6 miljoner euro inom kundsegmentet Customer Applications.

Koncernens rörelseresultat för januari–september uppgick till 25,3 (30,3) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (7,2 %) av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar justeringsposter på 4,0 miljoner euro, vilka består av kostnader relaterade till förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH (0,4 miljoner euro) och en nedskrivning av goodwill (3,6 miljoner euro) relaterad till Scanfil GmbH:s affärsverksamhet.

Verksamheten i Scanfil GmbH, ett tyskt dotterbolag som förvärvades 2014, har inte utvecklats som förväntat, varför bolaget har gjort en nedskrivning baserad på en nedskrivningsprövning. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 29,3 miljoner euro, motsvarande 6,9 % av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet minskade med 3,0 % jämfört med samma period föregående år. Minskningen berodde främst på en annorlunda produktmix i början av året. Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 18,3 (22,5) miljoner euro.

Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,28 (0,35) euro. Avkastningen på satsade medel var 16,2 % (21,2 %). De svagare nyckeltalen beror främst på de ovan nämnda justeringsposterna och en minskning av rörelseresultatet jämfört med föregående år.

Koncernens omsättning under juli–september uppgick till 152,3 (131,5) miljoner euro och rörelseresultatet till 12,1 (8,8) miljoner euro, vilket motsvarar 7,9 % (6,7 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för tredje kvartalet inkluderar inte justeringsposter. Resultatet för juli–september uppgick till 8,8 (6,9) miljoner euro.
HASEC-Elektronik GmbH:s
verksamhet har konsoliderats i Scanfil-koncernen sedan den 17 juni 2019. Detta påverkade koncernens omsättning med 10,3 miljoner euro och nettoresultatet med +0,4 miljoner euro under rapportperioden januari–september. Köpeskillingen uppgick till 10,3 miljoner euro, varav 3,8 miljoner euro preliminärt fördelades till långsiktiga kundrelationer, där de uppskjutna skatteskulderna netto uppgick till 1,1 miljoner euro och 1,6 miljoner euro redovisades som icke-allokerad goodwill. Information om de förvärvade nettotillgångarna finns i tabellerna i delårsrapporten.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för 1 januari–30 september 2019 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com

Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska
Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 11 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 600.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor