SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 29 OKTOBER 2014 KL. 09.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2014
Juli–september
– Omsättningen uppgick till 56,7 miljoner euro (Q3 2013: 50,4), en ökning med 12,6
% – Rörelseresultatet uppgick till 5,2 miljoner euro (4,2), 9,2 % (8,4 %) av omsättningen, en ökning med 22,
4 % – Resultatet uppgick till 3,8 miljoner euro (3,0), en ökning med 25,
9 % – Resultat per aktie uppgick till 0,07 euro (0,05)
Januari–september
– Omsättningen uppgick till 164,9 miljoner euro (1–9 2013: 143,1), en ökning med 15,
2 % – Rörelseresultatet uppgick till 12,9 miljoner euro (9,3), 7,8 % (6,5 %) av omsättningen, en ökning med 38,
9 % – Resultatet för rapportperioden uppgick till 9,8 miljoner euro (6,3), en ökning med 55,
2 % – Resultat per aktie uppgick till 0,17 euro (0,11)
På grund av en bättre lönsamhetsutveckling än väntat under det tredje kvartalet reviderade Scanfil plc den 15 september 2014 sin prognos för rörelseresultatet för 2014. Bolaget uppskattar att rörelseresultatet kommer att uppgå till 14,5–16,0 miljoner euro. Omsättningen förväntas öka med 11–18 %, vilket ligger i linje med den tidigare prognosen.
Scanfil uppskattade tidigare att omsättningen skulle öka med 11–18 % och att rörelseresultatet skulle uppgå till 13,0–15,0 miljoner euro under 2014.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc: ”Jag är
nöjd med Scanfils resultat under det tredje kvartalet. Lönsamheten utvecklades överlag starkt och rörelseresultatet ökade med cirka 22 %. Förutom den ökade omsättningen hade de utvecklingsåtgärder som vidtagits för att förbättra den operativa prestandan en positiv inverkan på rörelseresultatet. Många av resultaten av våra utvecklingsinsatser syns redan. För detta vill vi tacka våra medarbetare.”
AFFÄRSUTVECKLING
Scanfils omsättning för januari–september 2014 uppgick till 164,9 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med cirka 15 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen fördelade sig enligt följande per region: Europa 60 % (60 %), Asien 40 % (40 %).
Under januari–september stod kunderna inom professionell elektronik för 81 % (82 %) av den totala försäljningen, medan telekommunikationskunderna stod för 19 % (18 %) av den totala försäljningen.
Efterfrågan på telekommunikationsprodukter var fortsatt stark under hela rapportperioden. Under januari–september ökade försäljningen inom telekommunikation med cirka 21 % jämfört med samma period föregående år. Försäljningen inom professionell elektronik ökade med cirka 14 %, varav förvärvet av Scanfil GmbH stod för cirka 50 %. Scanfil GmbH:s verksamhet konsoliderades i Scanfils koncernredovisning från och med den 1 april 2014.
Införandet av det nya ERP-systemet har fortskridit enligt plan. Systemet används för närvarande i Finland, Ungern och Kina, och kommer därefter att införas i Estland.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–september uppgick till 164,9 (143,1) miljoner euro.
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 12,9 (9,3) miljoner euro, vilket motsvarar 7,8 % (6,5 %) av omsättningen. I omsättningen ingår 0,2 (0,3) miljoner euro i engångskostnader.
Resultatet för rapportperioden uppgick till 9,8 (6,3) miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,17 (0,11) euro och avkastningen på investerat kapital var 17,3 % (11,3 %).
Omsättningen uppgick till 56,7 (50,4) miljoner euro under juli–september och rörelseresultatet för det tredje kvartalet var 5,2 (4,2) miljoner euro, vilket motsvarar 9,2 % (8,4 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 3,8 (3,0) miljoner euro.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 139,5 (132,6) miljoner euro. Skulderna uppgick till 48,6 (53,7) miljoner euro, varav 33,5 (30,2) miljoner euro var icke-räntebärande och 15,1 (23,5) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 65,2 % (59,5 %) och skuldsättningsgraden -5,8 % (-1,3 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,57 (1,37) euro.
De likvida medlen uppgick till 20,4 (24,5) miljoner euro. I likvida medel för jämförelseperioden ingick 9,7 miljoner euro i tidsbundna insättningar med en löptid på över tre månader.
Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för rapportperioden januari–september uppgick till 6,2 (4,5) miljoner euro. Förändringen i nettorörelsekapitalet under perioden uppgick till -6,3 (-6,8) miljoner euro. Mer kapital har bundits i rörelsekapitalet på grund av högre omsättning jämfört med årsskiftet. Investeringsflödet på -7,4 miljoner euro (-3,4 miljoner euro) består i år huvudsakligen av förvärvet av dotterbolaget. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -7,5 (-6,8) miljoner euro, inklusive utdelningar, låneavbetalningar och utnyttjande av bankens kreditram.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–september uppgick till 7,5 (3,8) miljoner euro, vilket motsvarar 4,6 % (2,6 %) av omsättningen. I investeringarna ingår anskaffningskostnaden på 5,8 miljoner euro för aktier i Schaltex Systems GmbH. Övriga investeringar avser främst investeringar i maskiner och utrustning. Avskrivningarna uppgick till 3,3 (3,3) miljoner euro.
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Årsstämman bemyndigade den 8 april 2014 styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel och om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.
OPTIONSPROGRAM
På grundval av det bemyndigande som årsstämman gav den 18 april 2013 beslutade styrelsen den 25 september att tilldelar VD och finansdirektören för Scanfil plc samt tre nyckelpersoner vid bolagets dotterbolag Scanfil EMS Oy optionsrätter avseende sammanlagt 225 000 aktier. Optionsrätterna ska betecknas ”2013B”. Varje optionsrätt ger innehavaren rätt att teckna en (1) av bolagets nya aktier eller aktier som bolaget innehar. Teckningsperioden för optionsrätten 2013B är 1 maj 2017 – 31 april 2019. Teckningsperioden för de optionsrätter som ingår i optionsprogrammet inleds inte förrän de produktions- och finansiella mål samt villkor som styrelsen separat fastställt för utnyttjande av optionsrätterna har uppfyllts. De optionsrätter för vilka målen inte uppfylls kommer att förfalla enligt styrelsens beslut. Teckningskursen för optionsrätt 2013B är 1,41 euro, vilket motsvarar det handelsvolymvägda genomsnittliga aktiepriset på NASDAQ OMX Helsinki under perioden 1–31 mars 2014.
De fullständiga villkoren för optionsprogrammet 2013 (A) – (C) finns på Scanfil plc:s webbplats.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Det högsta kursvärdet under rapportperioden var 2,74 euro och det lägsta 1,30 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 2,68 euro. Totalt omsattes 3 878 592 aktier under perioden, vilket motsvarar 6,7 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 30 september 2014 uppgick till 154,7 miljoner euro.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 763 (1 674) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 781 (1 685) personer, varav 237 (240) arbetade i bolagets finska enheter och 1 544 (1 445) i bolagets enheter utanför Finland. Totalt var 87 % (86 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 september 2014.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTERINGSPERIODEN
En delvis minskad efterfrågan från en betydande kund, samt att samma kund har skjutit upp sin efterfrågan till andra halvåret 2015, har medfört ett behov av att anpassa produktionen vid anläggningen i Sievi som tillhör Scanfil EMS Oy, ett dotterbolag till Scanfil plc.
Den 22 oktober 2014 inledde Scanfil EMS lagstadgade förhandlingar med de anställda som berör alla anställda vid anläggningen i Sievi. Enligt företagets preliminära uppskattningar kan de lagstadgade förhandlingarna med de anställda leda till tillfälliga permitteringar på högst 90 dagar mellan den 1 december 2014 och den 30 april 2015. Totalt beräknas 25–45 anställda åt gången komma att beröras. Anläggningen i Sievi har cirka 200 anställda.
FRAMTIDSUTSIKTER
På grund av en bättre lönsamhetsutveckling än väntat under tredje kvartalet reviderade Scanfil plc den 15 september 2014 sin prognos för rörelseresultatet för 2014. Företaget beräknar att rörelseresultatet kommer att uppgå till 14,5–16,0 miljoner euro. Omsättningen förväntas öka med 11–18 %, vilket ligger i linje med den tidigare prognosen.
Scanfil uppskattade tidigare att omsättningen skulle öka med 11–18 % och att rörelseresultatet skulle uppgå till 13,0–15,0 miljoner euro under 2014.
OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER
En avmattning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta skulle ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under Corporate Governance samt i noterna till koncernredovisningen.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper som gäller för årsredovisningen för 2013.
Alla siffror i rapporten har avrundats och därför kan summan av de enskilda siffrorna avvika från det angivna totalsumman. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 7–9 | 7–9 | 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
| Omsättning | 56,7 | 50,4 | 164,9 | 143,1 | 188,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | |||||
| och pågående arbete | -0,7 | 0,3 | 0,8 | 1,0 | 1,2 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | 0,0 | |||
| Kostnader | -49,7 | -45,4 | -149,7 | -131,7 | -173,8 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,1 | -3,3 | -3,3 | -4,4 |
| Rörelseresultat | 5,2 | 4,2 | 12,9 | 9,3 | 11,8 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0,0 | -0,3 | -0,3 | -0,7 | -0,6 |
| Andel av intressebolagets vinst | -0,6 | -0,6 | |||
| Resultat före skatt | 5,2 | 4,0 | 12,7 | 8,0 | 10,6 |
| Inkomstskatt | -1,4 | -0,9 | -2,9 | -1,7 | -2,4 |
| Periodens nettoresultat | 3,8 | 3,0 | 9,8 | 6,3 | 8,2 |
| Tillskrivbart till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 3,8 | 3,0 | 9,8 | 6,3 | 8,2 |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | |||||
| moderbolagets aktieägare: | |||||
| outspädd och utspädd | |||||
| resultat per aktie (EUR) | 0,07 | 0,05 | 0,17 | 0,11 | 0,14 |
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 7–9 | 7–9 | 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
| Periodens nettoresultat | 3,8 | 3,0 | 9,8 | 6,3 | 8,2 |
| Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | 4,0 | -1,3 | 3,4 | -0,3 | -0,7 |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,2 | 0,3 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | 4,0 | -1,2 | 3,5 | -0,1 | -0,4 |
| Totalresultat | 7,9 | 1,8 | 13,3 | 6,2 | 7,8 |
| Tillskrivbart till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 7,9 | 1,8 | 13,3 | 6,2 | 7,8 |
| KONCERNENS BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 30.9.2014 | 30 september 2013 | 31 december 2013 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 27,8 | 29,5 | 28,5 |
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | 2,2 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4,9 | 3,9 | 4,1 |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Fordringar | 0,2 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | 0,4 | 0,6 | 0,3 |
| Summa anläggningstillgångar | 39,1 | 36,3 | 35,1 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 35,4 | 31,4 | 28,7 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 44,4 | 40,2 | 33,5 |
| Förskottsbetalningar | 0,2 | 0,2 | 0,1 |
| Övriga finansiella tillgångar | 9,7 | ||
| Likvida medel | 20,4 | 14,8 | 28,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 100,3 | 96,3 | 90,5 |
| Totala tillgångar | 139,5 | 132,6 | 125,6 |
| Eget kapital och skulder | 30.9.2014 | 30.9.2013 | 31 december 2013 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 11,6 | 8,6 | 8,2 |
| Övriga reserver | 6,0 | 5,7 | 5,7 |
| Reserv för investerad fond med obegränsat användningsområde | 10,7 | 10,7 | 10,7 |
| Balanserade vinstmedel | 60,5 | 51,9 | 53,8 |
| Eget kapital totalt | 90,9 | 78,9 | 80,5 |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 0,4 | 0,5 | 0,4 |
| Räntebärande skulder | 4,6 | 14,1 | 9,2 |
| Summa långfristiga skulder | 5,0 | 14,6 | 9,5 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 31,9 | 28,7 | 26,0 |
| Aktuell skatt | 1,2 | 1,0 | 0,4 |
| Räntebärande skulder | 10,5 | 9,4 | 9,2 |
| Summa kortfristiga skulder | 43,6 | 39,1 | 35,6 |
| Summa skulder | 48,6 | 53,7 | 45,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 139,5 | 132,6 | 125,6 |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 1.1.–30.9.2014 | 1.1.–30.9.2013 | 1.1–31.12.2013 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Nettoresultat | 9,8 | 6,3 | 8,2 |
| Justeringar av nettoresultatet | 5,3 | 6,7 | 8,2 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -6,3 | -6,8 | -0,6 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,3 | -0,4 | -0,6 |
| Erhållna räntor | 0,1 | 0,2 | 0,5 |
| Betalda skatter | -2,5 | -1,5 | -2,5 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 6,2 | 4,5 | 13,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -1,7 | -3,6 | -4,2 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
| Förvärv av koncernbolag | -5,8 | ||
| Förvärv av investeringar | -0,0 | -0,0 | |
| Inbetalningar från övriga investeringar | 9,8 | ||
| Återbetalning av kapitalöverföringsskatt | 0,1 | 0,1 | |
| Återbetalning av utestående lån | 0,0 | 0,0 | |
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -7,4 | -3,4 | 5,8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Återbetalning av långfristiga lån | -5,2 | -4,4 | -8,9 |
| Intäkter från långfristiga lån | 0,7 | ||
| Utbetalda utdelningar | -2,9 | -2,3 | -2,3 |
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -7,5 | -6,8 | -11,2 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -8,7 | -5,6 | 7,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 28,2 | 20,5 | 20,5 |
| Valutakursförändringar | 1,0 | -0,1 | -0,2 |
| Likvida medel vid periodens slut | 20,4 | 14,8 | 28,2 |
| REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2014 | 2,0 | 8,2 | 5,7 | 10,7 | 53,8 | 80,5 |
| Överföring till fonder | 0,2 | -0,2 | 0 | |||
| Utdelningar | -2,9 | -2,9 | ||||
| Totalresultat | 3,4 | 0,1 | 9,8 | 13,3 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 30 september 2014 | 2,0 | 11,6 | 6,0 | 10,7 | 60,5 | 90,9 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktie | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| Överföring till fonder | 0,1 | -0,1 | 0 | |||
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | -2,3 | ||||
| Totalresultat | -0,3 | 0,2 | 6,3 | 6,2 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 30.9.2013 | 2,0 | 8,6 | 5,7 | 10,7 | 51,9 | 78,9 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,2 | 10,9 | 10,6 |
| Avkastning på investeringar, % | 17,3 | 11,3 | 11,4 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 15,1 | 23,5 | 18,3 |
| Skuldsättningsgrad, % | -5,8 | -1,3 | -12,2 |
| Egetkapitalandel, % | 65,2 | 59,5 | 64,1 |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 7,5 | 3,8 | 4,0 |
| % av nettoomsättningen | 4,6 | 2,6 | 2,1 |
| Personal, genomsnitt | 1 763 | 1 674 | 1 673 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,17 | 0,11 | 0,14 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,57 | 1,37 | 1,39 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i 1 000-tal | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| Bolaget har ett lån på 13,3 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| Företaget är verksamt inom en bransch där orderböckerna vanligtvis sträcker sig över en kort tidsperiod. Av denna anledning kan den framtida försäljningsutvecklingen inte uppskattas på ett tillförlitligt sätt. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Omsättning | |||
| Europa | 101,5 | 87,6 | 112,2 |
| Asien | 66,5 | 58,2 | 79,6 |
| Omsättning mellan segmenten | -3,2 | -2,7 | -3,3 |
| Totalt | 164,9 | 143,1 | 188,5 |
| Rörelseresultat | |||
| Europa | 6,1 | 5,0 | 5,2 |
| Asien | 6,8 | 4,4 | 6,6 |
| Totalt | 12,9 | 9,3 | 11,8 |
| Tillgångar | |||
| Europa | 70,0 | 64,4 | 67,8 |
| Asien | 63,7 | 66,0 | 55,5 |
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | 2,2 |
| Andelar i intressebolag | 139,5 | 132,6 | 125,6 |
| Totalt | |||
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Bokfört värde vid periodens början | 28,5 | 29,9 | 30,5 |
| Tillskott | 1,4 | 3,3 | 2,9 |
| Konsolidering av affärsverksamheten | 0,2 | ||
| Avdrag | -0,0 | -0,5 | -0,5 |
| Avskrivningar | -3,0 | -3,1 | -4,2 |
| Valutakursdifferenser | 0,7 | -0,1 | -0,2 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 27,8 | 29,5 | 28,5 |
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, BOKFÖRT VÄRDE OCH VERKLIGT VÄRDE | |||
| miljoner euro | |||
| 30.9.2014 | 30.9.2014 | ||
| Bokförda värden på | Verkliga värden | ||
| balansvärden | balansvärden | ||
| Anläggningstillgångar | |||
| Investeringar tillgängliga för försäljning | 0,0 | 0,0 | |
| Summa anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar och övriga fordringar | 42,7 | 42,7 | |
| Likvida medel | 20,4 | 20,4 | |
| Summa omsättningstillgångar | 63,1 | 63,1 | |
| Finansiella tillgångar totalt | 63,1 | 63,1 | |
| Långfristiga finansiella skulder | |||
| Räntebärande skulder till finansinstitut | 4,4 | 4,4 | |
| Derivat | 0,0 | 0,0 | |
| Finansiell leasing | 0,1 | 0,1 | |
| Summa långfristiga finansiella skulder | 4,6 | 4,6 | |
| Kortfristiga finansiella skulder | |||
| Räntebärande skulder till finansinstitut | 10,4 | 10,4 | |
| Derivat | 0,1 | 0,1 | |
| Finansiell leasing | 0,2 | 0,2 | |
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 26,6 | 26,6 | |
| Summa kortfristiga finansiella skulder | 37,2 | 37,2 | |
| Summa finansiella skulder | 41,8 | 41,8 | |
| Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2). | |||
| Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet | |||
| för aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt. | |||
| VILLKORADE SKULDER | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Beviljade företagslån | 26,0 | 40,0 | 40,0 |
| Ställda garantier | 0,8 | 1,2 | 1,2 |
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 3,1 | 0,0 | 0,0 |
| Dessutom har Scanfil EMS Oy ställt en garanti för eventuella förpliktelser som uppstår ur dotterbolagets leveransavtal med dess kunder. Garantin är begränsad till högst 7,5 miljoner euro och gäller i sju år efter det att det sista produktavtalet har löpt ut. | |||
| Scanfil plc har beviljat Nordea Bank Finland Plc en absolut garanti för betalning av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. Lånekapitalet i Scanfil EMS Oy:s balansräkning (FAS) per den 30 juni 2014 uppgår till 13,3 miljoner euro. | |||
| Scanfil plc har en kreditram kopplad till koncernkontot på 5,0 miljoner euro, för vilken Scanfil plc har ställt en absolut garanti. Scanfil EMS Oy får utnyttja denna kreditram, för vilken bolaget även har ställt säkerhet. | |||
| Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland plc för kreditgränsen på 1,0 miljoner euro | |||
| för Scanfil Kft och kreditgränsen på 2,0 miljoner euro för Scanfil GmbH, samt till Siemens Finance and Leasing GmbH för Scanfil GmbH:s leasingförpliktelser på 0,4 miljoner euro. Totalt 1,5 miljoner euro av kreditgränserna var utnyttjade den 30 september 2014. | |||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Transaktioner med närstående: | |||
| Asocierade företag | |||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Kundfordringar | 0,3 | ||
| Ränteintäkter | 0,0 | 0,0 | |
| Lånefordringar | 0,3 | ||
| Räntefordringar | 0,0 | ||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av ett bolag | |||
| vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | |||
| Hyreskostnaderna uppgick till 14 tusen euro per den 30 september 2014 (10 tusen euro 2013). | |||
| Intäkterna från administrativa tjänster från Sievi Capital plc uppgick till 33 tusen euro per den 30 september 2014 | |||
| (30 tusen euro 2013) | |||
| NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS | ||||||||
| Q3/14 | Q2/14 | Q1/14 | Q4/13 | Q3/13 | Q2/13 | Q1/13 | Q4/12 | |
| Omsättning, MEUR | 56,7 | 60,6 | 47,6 | 45,4 | 50,4 | 48,7 | 44,0 | 40,8 |
| Rörelseresultat, MEUR | 5,2 | 5,2 | 2,5 | 2,5 | 4,2 | 3,1 | 2,0 | 0,7 |
| Rörelseresultat, % | 9,2 | 8,6 | 5,3 | 5,6 | 8,4 | 6,3 | 4,6 | 1,8 |
| Nettoresultat, MEUR | 3,8 | 4,3 | 1,7 | 1,9 | 3,0 | 2,1 | 1,1 | 0,3 |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och elöverföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Tyskland, Ungern och Finland.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.