SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 29 OKTOBER 2013 KL. 09.45
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2013
Januari–september
– Omsättningen uppgick till 143,1 miljoner euro (1–9 2012: 140,1), en ökning med 2,2 %
– Rörelseresultatet uppgick till 9,3 (7,4) miljoner euro, miljoner, 6,5 % (5,3 %) av omsättningen, en ökning med 26,
3 % – Resultatet för rapportperioden uppgick till 6,3 (5,4) miljoner euro, 15,
9 % – Resultat per aktie uppgick till 0,11 (0,09) euro
Juli–september
– Omsättningen uppgick till 50,4 miljoner euro (Q3 2012: 48,2), en ökning med 4,
5 % – Rörelseresultatet uppgick till 4,2 (2,8) miljoner euro, 8,4 % (5,7 %) av omsättningen, en ökning med 53,2 %
– Nettoresultatet uppgick till 3,0 (1,7) miljoner euro, en ökning med 77,
8 % – Resultat per aktie uppgick till 0,05 (0,03) euro
Scanfil plc ändrade den 12 september 2013 sin prognos för 2013 och uppskattade att omsättningen kommer att öka något och rörelseresultatet att växa tydligt jämfört med 2012. Omsättningen 2012 uppgick till 180,9 miljoner euro och rörelseresultatet till 8,1 miljoner euro.
Tidigare uppskattade Scanfil plc att omsättningen och rörelseresultatet skulle öka något jämfört med 2012.
I rapporten avser siffrorna inom parentes motsvarande period 2012, om inte annat anges.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
”Verksamheten utvecklades positivt under det tredje kvartalet. Omsättningen ökade med cirka fyra procent och rörelseresultatet var 1,5 gånger högre än föregående år. Jag är nöjd med lönsamhetsutvecklingen, men vi siktar på en snabbare omsättningstillväxt.”
VERKSAMHETSUTVECKLING
Klimat- och miljöförändringar och hanteringen av dessa, energieffektivitet, utnyttjande av förnybar energi, ökad automatisering och intelligenta tillämpningar samt urbanisering och stark ekonomisk tillväxt i Asien är fenomen som har stor inverkan på framgången för de flesta av Scanfils kunder och ligger därför också till grund för den positiva utvecklingen av Scanfils verksamhet.
Scanfils omsättning under det tredje kvartalet uppgick till 50,4 miljoner euro (48,2). Rörelseresultatet uppgick till 4,2 miljoner euro (2,8), en ökning med cirka 53 %. Den positiva omsättningsutvecklingen påverkades främst av en framgångsrik kostnadskontroll och en ökande andel produkter med högre vinstmarginaler.
Scanfil fortsatte sina aktiva försäljningsinsatser för att utöka kundbasen inom professionell elektronik, särskilt i Centraleuropa och Kina.
Omstruktureringen av Scanfils försäljning och kundbas fortsatte. Försäljningen till kunder inom professionell elektronik ökade med mer än 15 % under januari–september jämfört med motsvarande period föregående år och stod för 82 % av omsättningen (73 %). Försäljningen till telekommunikationskunder fortsatte att minska och stod för 18 % (27 %) av omsättningen.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–september uppgick till 143,1 (140,1) miljoner euro. Fördelningen av omsättningen utifrån kundernas geografiska läge var följande: Finland 43 % (43 %), övriga Europa 22 % (18 %), Asien 33 % (37 %), USA 1 % (1 %) och övriga 1 % (1 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 9,3 (7,4) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (5,3 %) av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar 0,3 miljoner euro i nedskrivningar av kundfordringar. Förra året inkluderade rörelseresultatet totalt +0,5 miljoner euro i engångsposter. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 9,6 miljoner euro (6,9), vilket motsvarar 6,7 % (4,9 %) av omsättningen.
Resultatet för rapportperioden uppgick till 6,3 (5,4) miljoner euro, vilket motsvarar 4,4 % (3,9 %) av omsättningen. Resultat per aktie uppgick till 0,11 (0,09) euro och avkastningen på satsat kapital var 11,3 % (9,8 %). Resultatet inkluderar en nedskrivning på totalt -1,2 miljoner euro avseende lån beviljade till det intressebindande företaget Greenpoint Oy, kundfordringar från detta samt goodwill, vilka redovisades under föregående kvartal. Exklusive engångsposter uppgick nettovinsten till 7,5 (5,0) miljoner euro, motsvarande 5,2 % (3,5 %).
Omsättningen uppgick till 50,4 (48,2) miljoner euro under juli–september och rörelseresultatet för det tredje kvartalet var 4,2 (2,8) miljoner euro, motsvarande 8,4 % (5,7 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 3,0 (1,7) miljoner euro.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 132,6 (138,2) miljoner euro. Skulderna uppgick till 53,7 (62,9) miljoner euro, varav 30,2 (29,3) miljoner euro var icke-räntebärande och 23,5 (33,7) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 59,5 % (54,5 %) och skuldsättningsgraden -1,3 % (1,5 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,37 (1,30) euro.
De likvida medlen uppgick till 24,5 (32,5) miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–september uppgick till 4,5 (7,0) miljoner euro i plus. Förändringen i rörelsekapitalet under rapportperioden var -6,8 (-3,8) miljoner euro. Ökningen i rörelsekapitalet beror främst på en ökning av kundfordringar. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till –3,4 (-5,4) miljoner euro och kassaflödet från finansieringsverksamheten till –6,8 (-4,4) miljoner euro. Kassaflödet från finansieringsverksamheten inkluderar utdelningar och låneamorteringar.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–september uppgick till 3,8 (5,5) miljoner euro, vilket motsvarar 2,6 % (3,9 %) av omsättningen. Investeringarna avser maskiner och utrustning samt anskaffning av ett nytt ERP-system för den finska verksamheten. Avskrivningarna uppgick till 3,3 (3,4) miljoner euro.
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Årsstämman bemyndigade den 18 april 2013 styrelsen att besluta om förvärv av bolagets egna aktier med utdelningsbara medel samt om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.
OPTIONSPROGRAM
På grundval av det bemyndigande som årsstämman gav den 18 april 2013 beslutade styrelsen den 18 september 2013 att tilldela verkställande direktören för Scanfil Plc och fyra nyckelpersoner vid bolagets dotterbolag Scanfil EMS Oy optionsrätter avseende sammanlagt 225 000 aktier. Optionsrätterna ska betecknas ”2013A”. Varje optionsrätt ger innehavaren rätt att teckna en (1) av bolagets nya aktier eller aktier som bolaget innehar. Teckningsperioden för optionsrätten 2013A är 1 maj 2016–31 april 2018. Teckningsperioden för de optionsrätter som ingår i optionsprogrammet inleds inte förrän de produktions- och finansiella mål samt villkor som styrelsen separat fastställt för utnyttjande av optionsrätterna har uppfyllts. De optionsrätter för vilka målen inte uppfylls kommer att förfalla enligt styrelsens beslut. Teckningskursen för optionsrätt 2013A är 0,87 euro, vilket motsvarar det handelsvolymvägda genomsnittliga aktiepriset på NASDAQ OMX Helsinki under perioden 1–31 mars 2013.
De fullständiga villkoren för optionsprogrammet 2013 (A) – (C) finns på Scanfil plc:s webbplats.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Den högsta kursen under rapportperioden var 1,47 euro och den lägsta 0,82 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 1,23 euro. Totalt omsattes 1 902 989 aktier under perioden, vilket motsvarar 3,3 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 30 september 2013 uppgick till 71,0 miljoner euro.
ANMÄLNINGAR OM FÖRÄNDRINGAR I AKTIEINNEHAV
Den 17 september 2013 mottog Scanfil plc en anmälan enligt kapitel 9, § 5 i värdepappersmarknadslagen om att Jorma J. Takanens innehav av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc sjönk under tröskelvärdet på 15 % den 17 september 2013.
Jorma J. Takanen äger 5 832 305 aktier i Scanfil plc direkt och 1 900 000 aktier indirekt (innehav i Stiftelsen Riitta och Jorma J. Takanen). Detta motsvarar 13,4 % av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc, som uppgår till 57 730 439.
Den 17 september 2013 mottog Scanfil plc en anmälan enligt kapitel 9, § 5 i värdepappersmarknadslagen om att Harri Takanens innehav av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc överskred tröskelvärdet på 15 % den 17 september 2013.
Harri Takanen innehar 9 776 664 aktier i Scanfil plc. Detta motsvarar 16,9 % av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc, som uppgår till 57 730 439.
Den 17 september 2013 mottog Scanfil plc en anmälan enligt kapitel 9, § 5 i värdepappersmarknadslagen om att Jarkko Takanens innehav av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc överskred tröskelvärdet på 10 % den 17 september 2013.
Jarkko Takanen innehar 8 251 169 aktier i Scanfil plc. Detta motsvarar 14,3 % av det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc, som uppgår till 57 730 439.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 674 (1 679) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 685 (1 635) personer, varav 240 (282) arbetade i bolagets finska enheter och 1 445 (1 353) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 85,8 % av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 september 2013.
FRAMTIDSUTSIKTER
På grund av den osäkra situationen i världsekonomin är förutsägbarheten på marknaden för kontraktstillverkning dålig.
Den 12 september 2013 ändrade Scanfil plc sin prognos för 2013 och uppskattade att omsättningen kommer att öka något och att rörelseresultatet kommer att växa tydligt jämfört med 2012. Omsättningen 2012 uppgick till 180,9 miljoner euro och rörelseresultatet till 8,1 miljoner euro.
Tidigare beräknade Scanfil plc att omsättningen och rörelseresultatet skulle öka något jämfört med 2012.
OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER
En försvagning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta skulle ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under Corporate Governance.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2012.
Enskilda siffror och summor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 7–9 | 7–9 | 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Omsättning | 50,4 | 48,2 | 143,1 | 140,1 | 180,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,0 | 0,2 | 1,3 | 1,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | |||||
| och pågående arbete | 0,3 | -0,7 | 1,0 | 0,0 | -0,1 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Kostnader | -45,4 | -43,6 | -131,7 | -130,7 | -169,5 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,2 | -3,3 | -3,4 | -4,5 |
| Rörelseresultat | 4,2 | 2,8 | 9,3 | 7,4 | 8,1 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -0,3 | -0,3 | -0,7 | 0,0 | -0,1 |
| Andel av intressebolagets vinst | -0,1 | -0,6 | -0,3 | -0,4 | |
| Resultat före skatt | 4,0 | 2,4 | 8,0 | 7,0 | 7,6 |
| Inkomstskatt | -0,9 | -0,7 | -1,7 | -1,6 | -1,9 |
| Periodens nettoresultat | 3,0 | 1,7 | 6,3 | 5,4 | 5,7 |
| Tillskrivbart till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 3,0 | 1,7 | 6,3 | 5,4 | 5,7 |
| Resultat per aktie för vinst hänförlig till | |||||
| moderbolagets aktieägare: | |||||
| resultat per aktie före utspädning (EUR) | 0,05 | 0,03 | 0,11 | 0,09 | 0,10 |
| Bolaget har inga poster som kan utspäda resultatet per aktie. | |||||
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 7–9 | 7–9 | 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Periodens nettoresultat | 3,0 | 1,7 | 6,3 | 5,4 | 5,7 |
| Övrigt totalresultat: | |||||
| Omräkningsskillnader | -1,3 | -0,8 | -0,3 | 0,3 | -0,3 |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 0,1 | 0,2 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | -1,2 | -0,8 | -0,1 | 0,4 | -0,1 |
| Totalresultat | 1,8 | 1,0 | 6,2 | 5,9 | 5,6 |
| Tillskrivbart till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 1,8 | 1,0 | 6,2 | 5,9 | 5,6 |
| KONCERNENS BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 30.9.2013 | 30.9.2012 | 31 december 2012 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 29,5 | 29,8 | 29,9 |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3,9 | 3,7 | 3,7 |
| Andelar i intressebolag | 0,8 | 0,6 | |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Fordringar | 0,2 | 0,2 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 36,3 | 37,2 | 37,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 31,4 | 29,9 | 29,9 |
| Lånefordringar på intressebolag | 0,1 | ||
| Kundfordringar och övriga fordringar | 40,2 | 38,3 | 32,0 |
| Förskottsbetalningar | 0,2 | 0,4 | |
| Aktuell skatt | 0,2 | 0,0 | |
| Investeringar tillgängliga för försäljning, likvida medel | 9,7 | 9,7 | |
| Investeringar tillgängliga för försäljning, likvida medel | 3,6 | 8,3 | 5,5 |
| Likvida medel | 11,2 | 24,2 | 15,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 96,3 | 101,0 | 92,7 |
| Totala tillgångar | 132,6 | 138,2 | 130,0 |
| Eget kapital och skulder | 30.9.2013 | 30.9.2012 | 31.12.2012 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 8,6 | 9,5 | 8,9 |
| Övriga reserver | 5,7 | 5,3 | 5,3 |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | 10,7 | 10,7 |
| Balanserade vinstmedel | 51,9 | 47,7 | 48,0 |
| Eget kapital totalt | 78,9 | 75,3 | 75,0 |
| Långfristiga skulder | |||
| Uppskjutna skatteskulder | 0,0 | 0,0 | |
| Avsättningar | 0,5 | 0,5 | 0,4 |
| Räntebärande skulder | 14,1 | 24,0 | 18,9 |
| Övriga skulder | 0,1 | ||
| Summa långfristiga skulder | 14,6 | 24,6 | 19,3 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 28,7 | 27,6 | 25,4 |
| Aktuell skatt | 1,0 | 1,1 | 0,8 |
| Räntebärande skulder | 9,4 | 9,6 | 9,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 39,1 | 38,3 | 35,7 |
| Summa skulder | 53,7 | 62,9 | 55,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 132,6 | 138,2 | 130,0 |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |||
| miljoner euro | |||
| 1.1–30.9.2013 | 1.1–30.9.2012 | 1.1–31.12.2012 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Nettoresultat | 6,3 | 5,4 | 5,7 |
| Justeringar av nettoresultatet | 6,7 | 5,9 | 7,4 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -6,8 | -3,8 | -0,4 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,4 | -0,5 | -0,8 |
| Erhållna räntor | 0,2 | 0,3 | 0,4 |
| Betalda skatter | -1,5 | -0,4 | -1,1 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 4,5 | 7,0 | 11,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -3,6 | -5,5 | -7,3 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
| Förvärv av investeringar | 0,1 | -0,0 | -9,7 |
| Återbetalning av utestående lån | 0,0 | ||
| Beviljade lån | -0,0 | ||
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -3,4 | -5,4 | -16,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Återbetalning av långfristiga lån | -4,4 | -4,4 | -8,9 |
| Utdelningar | -2,3 | ||
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -6,8 | -4,4 | -8,9 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -5,6 | -2,8 | -14,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 20,5 | 35,2 | 35,2 |
| Kontanter som överfördes vid avskiljningen | 0,1 | 0,1 | |
| Valutakursförändringar | -0,1 | 0,1 | -0,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 14,8 | 32,5 | 20,5 |
| REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| Överföring till fonder | 0,1 | -0,1 | 0 | |||
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | -2,3 | ||||
| Totalresultat | -0,3 | 0,2 | 6,3 | 6,2 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 30.9.2013 | 2,0 | 8,6 | 5,7 | 10,7 | 51,9 | 78,9 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2012 | 2,0 | 9,2 | 4,9 | 10,6 | 42,6 | 69,4 |
| Tillgångar som erhållits vid partiell avknoppning | 0,1 | 0,1 | ||||
| Överföring till fonder | 0,3 | -0,3 | 0 | |||
| Totalt resultat | -0,3 | 0,2 | 5,7 | 5,6 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2012 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,9 | 10,0 | 7,9 |
| Avkastning på investeringar, % | 11,3 | 9,8 | 8,1 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 23,5 | 33,7 | 28,4 |
| Skuldsättningsgrad, % | -1,3 | 1,5 | -2,4 |
| Egetkapitalandel, % | 59,5 | 54,5 | 57,7 |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 3,8 | 5,5 | 7,2 |
| % av nettoomsättningen | 2,6 | 3,9 | 4,0 |
| Personal, genomsnitt | 1 674 | 1 679 | 1 669 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,11 | 0,10 | 0,10 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,37 | 1,30 | 1,27 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| Bolaget har ett lån på 23,5 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderstock endast en kort tidsperiod och | |||
| ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Omsättning | |||
| Europa | 87,6 | 83,8 | 108,1 |
| Asien | 58,2 | 58,6 | 75,8 |
| Omsättning mellan segmenten | -2,7 | -2,4 | -3,0 |
| Totalt | 143,1 | 140,1 | 180,9 |
| Rörelseresultat | |||
| Europa | 5,0 | 4,6 | 5,2 |
| Asien | 4,4 | 2,7 | 2,9 |
| Totalt | 9,3 | 7,4 | 8,1 |
| Tillgångar | |||
| Europa | 64,4 | 68,4 | 64,2 |
| Asien | 66,0 | 66,8 | 62,9 |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 |
| Andelar i intressebolag | 0,8 | 0,6 | |
| Totalt | 132,6 | 138,2 | 130,0 |
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–2 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Bokfört värde vid periodens början | 29,9 | 27,0 | 27,0 |
| Tillskott | 3,3 | 5,4 | 7,0 |
| Avdrag | -0,5 | 0,0 | -0,1 |
| Avskrivningar | -3,1 | -3,2 | -4,3 |
| Valutakursdifferenser | -0,1 | 0,5 | 0,3 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 29,5 | 29,8 | 29,9 |
| VILLKORADE SKULDER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Beviljade företagslån | 40,0 | 40,0 | 40,0 |
| Ställda garantier | 1,2 | 1,3 | 1,3 |
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland Plc för betalningen | |||
| av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. | |||
| Lånekapitalet uppgick den 30 september 2013 till 23,5 miljoner euro. | |||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–9 | 1–9 | 1–2 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Transaktioner med närstående: | |||
| Inneboende företag | |||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,1 | 0,2 |
| Kundfordringar | 0,3 | 0,2 | 0,3 |
| Ränteintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Lånefordringar | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
| Räntefordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Lån på 0,3 miljoner euro och kundfordringar på 0,3 miljoner euro som beviljats | |||
| det intressentbolaget Greenpoint Oy har skrivits av som nedskrivning. Även återstående goodwill på | |||
| 0,6 miljoner euro har skrivits av i sin helhet. | |||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | |||
| Hyreskostnaderna uppgick till 10 tusen euro per den 30 september 2013. | |||
| NYCKELTAL KVARTALSVIS | |||||||
| Q3/13 | Q2/13 | Q1/13 | Q4/12 | Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | |
| Omsättning, MEUR | 50,4 | 48,7 | 44,0 | 40,8 | 48,2 | 49,3 | 42,6 |
| Rörelseresultat, MEUR | 4,2 | 3,1 | 2,0 | 0,7 | 2,8 | 3,2 | 1,4 |
| Rörelseresultat, % | 8,4 | 6,3 | 4,6 | 1,8 | 5,7 | 6,4 | 3,4 |
| Nettoresultat, MEUR | 3,0 | 2,1 | 2,6 | 0,3 | 1,7 | 2,6 | 1,2 |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och -överföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.
Det intressebolag som ingår i Scanfil-koncernen,
Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %), fokuserar på utveckling och leverans av lösningar och utrustning som förbättrar placering, synlighet och försäljning av kundernas produkter i försäljningsstället. Greenpoints produktportfölj omfattar ett brett utbud av kylskåp, displayer och integrerade kassakoncept. Företaget betjänar både varumärkesägare och detaljhandelskedjor internationellt. Förutom de europeiska marknaderna har Greenpoint Oy genom partnerskap etablerat sig på marknaderna i Nord- och Latinamerika. www.greenpoint.fi
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerhetsfaktorer bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.