SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 31 OKTOBER 2012 KL. 09.45
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2012
Januari–september
– Omsättningen uppgick till 140,1
miljoner euro – Rörelseresultatet 7,4 miljoner euro, 5,3 % av
omsättningen – Rörelseresultatet exklusive engångsposter 6,9 miljoner euro,
vilket motsvarar 4,9 % av
omsättningen – Resultatet för rapportperioden uppgick till 5,4
miljoner euro – Resultat per aktie uppgick till 0,09 euro
Juli–september
– Omsättningen uppgick till 48,2
miljoner euro – Rörelseresultatet var 2,8 miljoner euro, motsvarande 5,7 % av
omsättningen – Resultatet uppgick till 1,7 miljoner euro –
Resultat per aktie uppgick till 0,03 euro
Det nya Scanfil plc bildades i samband med avknoppningen från Sievi Capital plc den 1 januari 2012. I samband med avknoppningen överfördes Scanfil EMS Oy, som bedriver kontraktstillverkning, till Scanfil plc. Eftersom 2012 är det nya bolagets första verksamhetsår har Scanfil plc inga jämförelsesiffror för tidigare räkenskapsperioder. Bolaget har offentliggjort siffrorna för Scanfil EMS Oy-koncernen för 2011 som jämförelsedata.
Harri Takanen, VD för Scanfil plc:
”Läget
på marknaden för kontraktstillverkning är ytterst osäkert, vilket bland annat beror på krisen i euroområdet. På grund av avmattningen i den globala ekonomin minskas och skjuts investeringar upp. Den globala ekonomiska tillväxten förväntas vara långsam även under 2013.
Även om Scanfils omsättning har minskat som förväntat har den totala efterfrågan och lönsamheten varit relativt stabila under hela rapportperioden. Företagets strategiska beslut att fokusera resurserna på att öka försäljningen av professionella elektronikprodukter har visat sig vara rätt, och huvuddelen av omsättningen kommer nu från detta kundsegment. Det finska spelautomatsförbundets (RAY) beslut att välja Scanfil som kontraktleverantör efter en offentlig upphandlingsprocess visar på företagets kostnadseffektivitet på en hårt konkurrensutsatt marknad. Kontraktet är särskilt betydelsefullt för Scanfils verksamhet i Finland.”
VERKSAMHETENS UTVECKLING
Efterfrågan på produkter inom professionell elektronik var stabil och låg på en god nivå under hela rapportperioden. Scanfils kunder inom professionell elektronik är verksamma inom ett antal industrisegment, vilket bidrar till att utjämna de branschspecifika fluktuationerna i efterfrågan till följd av en osäker marknadssituation. Efterfrågan på telekommunikationsprodukter har varit stabil och ligger fortsatt på en mycket låg nivå. Omsättningen för januari–september uppgick till 140,1 miljoner euro, varav kunderna inom professionell elektronik stod för 73 % (72 % under andra kvartalet) och telekommunikationskunderna för 27 % (28 % under andra kvartalet).
Bolagets omsättning för det tredje kvartalet uppgick till 48,2 miljoner euro (49,3 under andra kvartalet). Bolagets lönsamhet under det tredje kvartalet, ett rörelseresultat på 5,7 % av omsättningen, låg något över nivån för första halvåret, men något lägre än under andra kvartalet. Under året har företaget anpassat sin verksamhet i Kina och Finland i syfte att säkra verksamhetens lönsamhet i en osäker marknadssituation.
Den 17 augusti 2012 beslutade RAY att välja Scanfil EMS, ett dotterbolag till Scanfil, som leverantör av montering av spelautomater och tillverkning av prototypserier, med ett avtal som gäller tills vidare. Kontraktet tilldelades som ett offentligt upphandlingsprojekt baserat på konkurrensutsatt anbudsgivning enligt lagen om offentlig upphandling. Scanfil EMS Oy och RAY undertecknade leveransavtalet den 11 oktober 2012. Spelautomaterna kommer att tillverkas vid Scanfil EMS:s fabrik i Sievi.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–september uppgick till 140,1 miljoner euro. Omsättningens fördelning utifrån kundernas geografiska läge var följande: Finland 43 %, övriga Europa 18 %, Asien 37 %, USA 1 % och övriga 1 %.
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 7,4 miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar 0,5 miljoner euro i engångsposter som redovisats under rapportperioden. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 6,9 miljoner euro, vilket motsvarar 4,9 % av omsättningen. Resultatet för rapportperioden uppgick till 5,4 miljoner euro. Resultat per aktie var 0,09 euro och avkastningen på investerat kapital var 9,8 %.
Omsättningen uppgick till 48,2 miljoner euro under juli–september och rörelseresultatet för det tredje kvartalet var 2,8 miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 1,7 miljoner euro.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 138,2 miljoner euro. Skulderna uppgick till 62,9 miljoner euro, varav 29,3 miljoner euro var icke-räntebärande och 33,7 miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 54,5 % och skuldsättningsgraden 1,5 %. Eget kapital per aktie uppgick till 1,30 euro.
Likvida medel uppgick till 32,5 miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–september uppgick till 7,0 miljoner euro i plus. Ytterligare 3,8 miljoner euro var bundna i rörelsekapital, vilket främst berodde på en ökning av kundfordringar jämfört med årsskiftet. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -5,4 miljoner euro och kassaflödet från finansieringsverksamheten till -4,4 miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten består huvudsakligen av förvärvet av fastigheten Sievi, medan kassaflödet från finansieringsverksamheten består av återbetalning av banklån.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–september uppgick till 5,5 miljoner euro, vilket motsvarar 3,9 % av omsättningen. Förvärvet av fastigheten Sievi utgör den största delen av investeringarna, 4,2 miljoner euro. Avskrivningarna uppgick till 3,4 miljoner euro.
SCANFIL EMS OY:S JÄMFÖRELSEUPPGIFTER FÖR 2011
Det nya bolaget Scanfil plc bildades i samband med den partiella avknoppningen av Sievi Capital plc som genomfördes den 1 januari 2012, där kontraktstillverkningsverksamheten (Scanfil EMS Oy-koncernen) avknoppades till ett nytt börsnoterat bolag. Scanfil plc:s verksamhet består av kontraktstillverkning, och eftersom Scanfil plc inte har några jämförelsesiffror för 2011 offentliggjorde bolaget den 2 maj 2012 siffrorna för Scanfil EMS Oy-koncernen för 2011 som jämförelsedata. Scanfil EMS Oy-koncernens nyckeltal för år 2011 redovisas nedan:
| 7–9 | 1–9 | 1–12 | |
| 2011 | 2011 | 2011 | |
| Omsättning, MEUR | 51,2 | 172,0 | 210,8 |
| Rörelseresultat, MEUR | 2,3 | 10,0 | 9,1 |
| Rörelseresultat, % | 4,5 | 5,8 | 4,3 |
| Nettoresultat, MEUR | 0,7 | 6,3 | 6,3 |
| Avkastning på eget kapital, % | 13,3 | 9,7 | |
| Avkastning på investeringar, % | 12,5 | 9,5 | |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 40,0 | 36,5 | |
| Skuldsättningsgrad, % | 18,7 | 1,9 | |
| Egetkapitalandel, % | 48,6 | 53,6 | |
| Antal anställda, genomsnitt | 2 083 | 2 024 | |
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Den extra bolagsstämman den 19 april 2012 bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel samt om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsens förslag till den extra bolagsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Den högsta kursen under rapportperioden var 1,10 euro och den lägsta 0,60 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 0,84 euro. Totalt omsattes 8 662 908 aktier under perioden, vilket motsvarar 15,0 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 30 september 2012 uppgick till 48,5 miljoner euro.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 679 anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 635 personer, varav 282 arbetade vid bolagets finska enheter och 1 353 vid bolagets enheter utanför Finland. Totalt var 83 % av koncernens personal anställd vid dotterbolag utanför Finland den 30 september 2012.
FRAMTIDSUTSIKTER
Utvecklingen av den europeiska ekonomin och ekonomin i övriga världen har inte vänt till det bättre, och på grund av den fortsatt osäkra situationen i den globala och europeiska ekonomin är förutsägbarheten på marknaden för kontraktstillverkning mycket dålig, och det är inte möjligt att ge en tillförlitlig prognos för året.
Utifrån de nuvarande utsikterna förväntas efterfrågan på telekommunikationsprodukter bli betydligt lägre än föregående år. Efterfrågan på produkter inom professionell elektronik förväntas ligga på samma nivå som 2011.
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2012 kommer att ligga något under 2011 års nivå och att rörelseresultatet för 2012 kommer att uppvisa en markant minskning jämfört med 2011 (Scanfil EMS Oy:s omsättning för 2011 uppgick till 210,8 miljoner euro och rörelseresultatet till 9,1 miljoner euro).
OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER
Den fortsatta krisen i euroområdet hämmar den ekonomiska tillväxten även på andra marknadsområden, och tillväxten i den globala ekonomin och den totala produktionen förväntas avta jämfört med föregående år. Osäkerheten på marknaden och den avtagande tillväxten kommer att hämma den globala efterfrågan på investeringsvaror och efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta kan hämma tillväxten i Scanfils kunders verksamhet och påverka bolagets nettoomsättning och lönsamhet negativt.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under avsnittet Bolagsstyrning.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2011.
Enskilda siffror och summor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 7–9 | 1–9 | ||
| 2012 | 2012 | ||
| Omsättning | 48,2 | 140,1 | |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 1,3 | |
| Förändringar i lager av färdiga varor | |||
| och varor under tillverkning | -0,7 | 0,0 | |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | ||
| Kostnader | -43,6 | -130,7 | |
| Avskrivningar | -1,2 | -3,4 | |
| Rörelseresultat | 2,8 | 7,4 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | -0,3 | 0,0 | |
| Andel av intressebolagets resultat | -0,1 | -0,3 | |
| Resultat före skatt | 2,4 | 7,0 | |
| Inkomstskatt | -0,7 | -1,6 | |
| Periodens nettoresultat | 1,7 | 5,4 | |
| Tillskrivbar till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 1,7 | 5,4 | |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | |||
| moderbolagets aktieägare: | |||
| resultat per aktie före utspädning (EUR) | 0,03 | 0,09 | |
| Bolaget har inga poster som kan utspäda resultatet per aktie. | |||
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | |||
| miljoner euro | |||
| 7–9 | 1–9 | ||
| 2012 | 2012 | ||
| Periodens nettoresultat | 1,7 | 5,4 | |
| Övrigt totalresultat: | |||
| Omräkningsskillnader | -0,8 | 0,3 | |
| Derivatinstrument | 0 | 0,1 | |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | -0,8 | 0,4 | |
| Totalt övrigt resultat | 1,0 | 5,9 | |
| Tillhörande: | 1,0 | 5,9 | |
| Moderbolagets aktieägare | |||
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | ||
| Miljoner euro | ||
| Tillgångar | 30.9.2012 | |
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 29,8 | |
| Goodwill | 2,2 | |
| Övriga immateriella tillgångar | 3,7 | |
| Andelar i intressebolag | 0,8 | |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | |
| Fordringar | 0,2 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,5 | |
| Summa anläggningstillgångar | 37,2 | |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 29,9 | |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 38,3 | |
| Aktuell skatt | 0,2 | |
| Investeringar tillgängliga för försäljning, likvida medel | 8,3 | |
| Likvida medel | 24,2 | |
| Summa omsättningstillgångar | 101,0 | |
| Totala tillgångar | 138,2 | |
| Eget kapital och skulder | 30.9.2012 | |
| Eget kapital | ||
| Aktiekapital | 2,0 | |
| Omräkningsdifferenser | 9,5 | |
| Övriga reserver | 5,3 | |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | |
| Balanserade vinstmedel | 47,7 | |
| Eget kapital totalt | 75,3 | |
| Långfristiga skulder | ||
| Uppskjutna skatteskulder | 0,0 | |
| Avsättningar | 0,5 | |
| Räntebärande skulder | 24,0 | |
| Övriga skulder | 0,1 | |
| Summa långfristiga skulder | 24,6 | |
| Kortfristiga skulder | ||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 27,6 | |
| Aktuell skatt | 1,1 | |
| Räntebärande skulder | 9,6 | |
| Summa kortfristiga skulder | 38,3 | |
| Summa skulder | 62,9 | |
| Summa eget kapital och skulder | 138,2 | |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |
| Miljoner euro | |
| 1.1–30.9.2012 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |
| Nettoresultat | 5,4 |
| Justeringar av nettoresultatet | 5,9 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -3,8 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,5 |
| Erhållna räntor | 0,3 |
| Betalda skatter | -0,4 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 7,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -5,5 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,0 |
| Förvärv av andelar | -0,0 |
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -5,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -4,4 |
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -4,4 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -2,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 35,2 |
| Likvida medel som överfördes vid avknoppningen | 0,1 |
| Valutakursförändringar | 0,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 32,5 |
| REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget | |
| kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt | |
| Eget kapital | ||||||
| 1.1.2012 | 2,0 | 9,2 | 4,9 | 10,6 | 42,6 | 69,3 |
| Avknoppning | 0,1 | 0,1 | ||||
| Överföring till fonder | 0,3 | -0,3 | 0 | |||
| Totalresultat | 0,3 | 0,1 | 5,4 | 5,9 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 30.9.2012 | 2,0 | 9,5 | 5,2 | 10,7 | 47,7 | 75,3 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–9 | |||
| 2012 | |||
| Avkastning på eget kapital, % | 10,0 | ||
| Avkastning på investeringar, % | 9,8 | ||
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 33,7 | ||
| Skuldsättningsgrad, % | 1,5 | ||
| Egetkapitalandel, % | 54,5 | ||
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 5,5 | ||
| % av nettoomsättningen | 3,9 | ||
| Personal, genomsnitt | 1 679 | ||
| Resultat per aktie, EUR | 0,10 | ||
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,3 | ||
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i 1 000-tal | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | ||
| – vägt genomsnitt | 57 730 | ||
| Bolaget har ett lån på 33,7 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod och | |||
| ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | ||
| Miljoner euro | ||
| 1–9 | ||
| 2012 | ||
| Omsättning | ||
| Europa | 83,8 | |
| Asien | 58,6 | |
| Omsättning mellan segmenten | -2,4 | |
| Totalt | 140,1 | |
| Rörelseresultat | ||
| Europa | 4,6 | |
| Asien | 2,7 | |
| Totalt | 7,4 | |
| Tillgångar | ||
| Europa | 68,4 | |
| Asien | 66,8 | |
| Goodwill | 2,2 | |
| Andelar i intressebolag | 0,8 | |
| Totalt | 138,2 | |
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
| miljoner euro | ||
| 1–9 | ||
| 2012 | ||
| Bokfört värde vid periodens början | 27,0 | |
| Tillskott | 5,4 | |
| Avgångar | 0,0 | |
| Avskrivningar | -3,2 | |
| Valutakursdifferenser | 0,5 | |
| Bokfört värde vid periodens slut | 29,8 | |
| VILLKORADE SKULDER | ||
| miljoner euro | ||
| 1–9 | ||
| 2012 | ||
| Beviljade företagslån | 40,0 | |
| Ställda garantier | 1,3 | |
| Hyresskulder | 0,0 | |
| Scanfil Oyj har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland Oyj för betalningen | ||
| av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. | ||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | ||
| miljoner euro | ||
| 1–9 | ||
| 2012 | ||
| Inneboende företag | ||
| Försäljningsintäkter | 0,1 | |
| Kundfordringar | 0,2 | |
| Ränteintäkter | 0,0 | |
| Lånefordringar | 0,3 | |
| Räntefordringar | 0,0 | |
| Ett lån på 300 000 euro har beviljats till det intressebolaget Greenpoint Oy, varav | ||
| 210 000 euro omvandlades till ett kapitallån den 1 januari 2012 enligt | ||
| bolagslagen kapitel 12. | ||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är | ||
| Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | ||
| Hyreskostnaderna uppgick till 4 221 euro per den 30 september 2012. | ||
| NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS | |||
| Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | |
| Omsättning, MEUR | 48,2 | 49,3 | 42,6 |
| Rörelseresultat, MEUR | 2,8 | 3,2 | 1,4 |
| Rörelseresultat, % | 5,7 | 6,4 | 3,4 |
| Nettoresultat, MEUR | 1,7 | 2,6 | 1,2 |
SCANFIL PLC
Harri Takanen
, VD
Ytterligare information:
VD Harri Takanen
Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och -överföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.
Det intressebolag som ingår i Scanfil-koncernen,
Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %), fokuserar på utveckling och leverans av lösningar och utrustning som förbättrar placering, synlighet och försäljning av kundernas produkter i försäljningsstället. Greenpoints produktportfölj omfattar ett brett utbud av kylskåp, displayer och integrerade kassakoncept. Företaget betjänar både varumärkesägare och detaljhandelskedjor internationellt. Förutom de europeiska marknaderna har Greenpoint Oy genom partnerskap etablerat sig på marknaderna i Nord- och Latinamerika. www.greenpoint.fi
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.