Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2015

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 10 AUGUSTI 2015 KL. 09.45

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2015

April–juni
– Omsättningen uppgick till 52,8 miljoner euro (andra kvartalet 2014: 60,6), en minskning med 12,9 % –
Rörelseresultatet uppgick till 2,3 miljoner euro (5,2), 4,3 % (8,6 %) av omsättningen,

  exklusive engångsposter 3,0 miljoner euro, 5,8 % av
omsättningen – Resultatet uppgick till 1,7 miljoner euro (4,3)
– Resultat per aktie uppgick till 0,03 euro (0,07)

Januari–juni
– Omsättningen uppgick till 98,8 miljoner euro (1–6 2014: 108,2), en minskning med 8,
7 % – Rörelseresultatet uppgick till 5,0 miljoner euro (7,8), 5,0 % (7,2 %) av omsättningen,

  exklusive engångsposter 5,8 miljoner euro, 5,9 % av
omsättningen – Resultatet för rapportperioden uppgick till 4,4 miljoner euro (6,0)
– Resultat per aktie uppgick till 0,08 euro (0,10)

Scanfil justerar sin prognos för utvecklingen av omsättning och rörelseresultat under 2015. Den nya prognosen inkluderar effekten av PartnerTech AB under andra halvåret.  Scanfil uppskattar nu att omsättningen för 2015 kommer att uppgå till 350–365 miljoner euro. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 uppskattas till 14–18 miljoner euro.

Scanfils tidigare prognos var följande: Scanfil förväntar sig att omsättningen ska öka med 2–8 % under 2015. Denna omsättningstillväxt kommer att ske under andra halvåret. Företaget förväntar sig att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.

Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
”Omsättningen under de två första kvartalen, särskilt under det andra kvartalet, var lägre än föregående år, vilket var förväntat. Orsakerna till detta inkluderar efterfrågan från en stor kund som, till skillnad från tidigare år, kommer att koncentreras till andra halvåret. Leveranserna till den aktuella kunden är redan på väg att inledas och det finns tydliga tecken på en mer allmän återhämtning av efterfrågan.

Trots den minskade försäljningen lyckades vi hålla rörelseresultatet på en tillfredsställande nivå, vilket är Scanfils medarbetares förtjänst. 

Vårt erbjudande om att förvärva aktier i PartnerTech var framgångsrikt, och vi förvärvade 98,6 % av aktierna under erbjudandeperioden. När det gäller de återstående aktierna inleder vi nu processen för tvångsinlösen. 

Genom att förena våra krafter med PartnerTech kommer vi att avsevärt utöka vår globala kundbas, vårt anläggningsnätverk och vår tjänsteportfölj. Företagens strategier är samstämmiga och förvärvet kommer bland annat att ge oss tillgång till den amerikanska marknaden och möjliggöra en expansion till det ytterst intressanta teknikcentrumet i Guangzhou i Kina. Vi är övertygade om att samgåendet snabbt kommer att gynna våra kunder, medarbetare och aktieägare. 

Övertagande- och integrationsprocessen har redan inletts och kommer att fortsätta under andra halvåret. Vårt mål är att integrera företagen, realisera synergieffekterna och förbättra lönsamheten i de förvärvade verksamheterna till en hållbar nivå under de kommande två åren.

Vi kommer att bli en ledande EMS-kontraktstillverkare i Norden och ett betydande EMS-företag på global nivå. Den sammanlagda omsättningen för företagens nuvarande verksamheter uppgick 2014 till cirka 460 miljoner euro, och företagen hade omkring 3 000 anställda.”

AFFÄRSUTVECKLING

Scanfils omsättning minskade under det första kvartalet jämfört med föregående år och uppgick till 98,8 miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 8,7 %.

Omsättningen ökade särskilt inom affärsområdena Medtech, Life Science och Environmental Measurement, främst till följd av förvärvet av Schaltex GmbH den 1 april 2014. Efterfrågan utvecklades positivt inom affärsområdet Energy and Automation, men nådde inte riktigt upp till förväntningarna. Inom affärsområdet Networks minskade kundernas efterfrågan totalt sett jämfört med samma period föregående år och var klart lägre än förväntat. 

Minskningen i försäljningen inom affärsområdet Urban Applications var förväntad, eftersom efterfrågan från en betydande kund sköts upp till andra halvåret. Sammantaget var dock den faktiska efterfrågan inom detta affärsområde starkare än förväntat.   

Omsättningen fördelade sig mellan olika kundgrupper enligt följande:

Miljoner euro H1/2015 H1/2014 förändring % av omsättningen
         
MedTech, Life Science,        
miljömätning 9,9 5,5 80,0 % 10,0 %
Nätverk 18,3 23,5 – 22,0 % 18,5 %
Energi och automation 31,6 30,3 4,3 % 32,0 %
Stadsapplikationer 36,4 46,6 – 22,0 % 36,8 %
Övrigt 2,6 2,3 11,3 % 2,6 %
Totalt 98,8 108,2 – 8,7 %  

 

Företaget fattade beslutet att göra betydande investeringar i utrustning för tillverkning av plåtmekanik vid Sievi-anläggningen.  Den nya utrustningen representerar den senaste tekniken och kommer att förbättra Sievi-fabrikens konkurrenskraft genom ökad effektivitet och utökad servicekapacitet. Investeringarnas totala värde uppgår till cirka 2,2 miljoner euro och de kommer att genomföras före årets slut.

Den 25 maj 2015 offentliggjorde Scanfil Oyj ett rekommenderat kontantbud till aktieägarna i PartnerTech AB om att lämna in samtliga aktier i PartnerTech till Scanfil för 35 SEK per aktie.

Den 25 juni 2015 meddelade Scanfil Oyj att alla villkor för fullgörande av ovannämnda erbjudande har uppfyllts och att erbjudandet därför förklarats ovillkorligt. Under acceptperioden har 12 317 373 aktier lämnats in i erbjudandet, vilket motsvarar 97,3 procent av aktierna och rösträtterna i PartnerTech. Samtidigt meddelade Scanfil att acceptperioden har förlängts till och med den 9 juli 2015. Scanfil meddelade den 13 juli 2015 att de aktier som lämnats in i det offentliga erbjudandet vid utgången av den förlängda anmälningsperioden den 9 juli 2015 uppgick till 12 487 738, vilket motsvarar 98,6 procent av aktierna och rösterna i PartnerTech. Scanfil beslutade att inte ytterligare förlänga acceptperioden och avser inte att förvärva aktier i PartnerTech utanför det obligatoriska förvärvsförfarandet.

Förvärvsdagen för PartnerTech Ab var den 2 juli 2015, och det förvärvade innehavet uppgick vid den tidpunkten till 97,3 procent av aktierna och rösträtterna. Goodwill från förvärvet består främst av kundrelationer och förväntade synergier från sammanslagningen av verksamheterna inom Scanfil-koncernen och PartnerTech Ab. Verkligt värde på PartnerTech-aktierna vid förvärvsdagen uppgick till 46,4 miljoner euro. Arbetet med att beräkna anskaffningsvärdet och fördela köpeskillingen pågår fortfarande vid tidpunkten för offentliggörandet av delårsrapporten. Koncernens konsoliderade omsättning för januari–juni 2015 skulle ha uppgått till 238,6 miljoner euro och resultatet till 2,2 miljoner euro, om sammanslagningen hade ägt rum den 1 januari 2015.
Scanfil har tecknat ett finansieringsavtal med Nordea Bank Finland Plc för att finansiera förvärvet av PartnerTech Ab.

PartnerTech är en svensk, globalt verksam kontraktstillverkare och leverantör av eftermarknadstjänster som är verksam på ett antal marknader och i flera geografiska områden. Under januari–juni 2015 uppgick PartnerTechs nettoomsättning till 1 304 miljoner SEK, rörelseresultatet till -8 miljoner SEK, nettoresultatet till -17 miljoner SEK, balansomslutningen till 1 302 miljoner SEK och eget kapital till 400 miljoner SEK.

FINANSIELL UTVECKLING

Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 98,8 (108,2) miljoner euro. Fördelningen av omsättningen per region var följande: Europa 58 % (61 %) och Asien 42 % (39 %).

Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 5,0 (7,8) miljoner euro, vilket motsvarar 5,0 % (7,2 %) av omsättningen. I rörelseresultatet ingår 0,9 miljoner euro i engångskostnader relaterade till förvärvet av PartnerTech Ab. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 5,8 miljoner euro, vilket motsvarar 5,9 % av omsättningen. Engångskostnader relaterade till förvärvet av Schaltex Systems GmbH, som redovisades föregående år, uppgick till 0,2 miljoner euro.

Resultatet för rapportperioden uppgick till 4,4 (6,0) miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,08 (0,10) euro och avkastningen på satsat kapital var 11,0 % (16,0 %).

Omsättningen uppgick till 52,8 (60,6) miljoner euro under april–juni och rörelseresultatet för det andra kvartalet var 2,3 (5,2) miljoner euro, vilket motsvarar 4,3 % (8,6 %) av omsättningen. Engångskostnader på 0,8 miljoner euro redovisades under andra kvartalet. Rörelseresultatet för april–juni exklusive engångsposter uppgick till 3,0 miljoner euro, vilket motsvarar 5,8 % av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 1,7 (4,3) miljoner euro.

Scanfil EMS Oy sålde sitt innehav på 40 % i det intressebolaget Greenpoint Oy den 15 juni 2015. En nedskrivning av aktierna redovisades i årsredovisningen för 2013. Förvärvets effekt på resultatet för rapportperioden uppgick till 0,1 miljoner euro.

FINANSIERING OCH INVESTERINGAR

Koncernen har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 141,9 (133,4) miljoner euro. Skulderna uppgick till 42,2 (50,4) miljoner euro, varav 35,3 (34,5) miljoner euro var icke-räntebärande och 7,0 (15,9) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen uppgick till 70,1 % (62,2 %) och skuldsättningsgraden till -12,7 % (-0,0 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,72 (1,44) euro. De likvida medlen uppgick till 19,7 (15,9) miljoner euro.

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för rapportperioden januari–juni uppgick till 8,3 (1,6) miljoner euro. Förändringen i nettorörelsekapitalet under perioden uppgick till 1,9 (-6,3) miljoner euro.  Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -2,6 miljoner euro (-6,9). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -6,4 (-6,7) miljoner euro, inklusive utdelningar, låneamorteringar och utnyttjande av en bankkredit.

Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–juni uppgick till 2,5 (7,0) miljoner euro, vilket motsvarar 2,6 % (6,5 %) av omsättningen. Investeringarna bestod huvudsakligen av förvärv av maskiner och utrustning; i föregående års investeringar ingår anskaffningskostnaden för aktier i Schaltex Systems GmbH, som uppgick till 5,8 miljoner euro. Avskrivningarna uppgick till 2,6 (2,1) miljoner euro.

STYRELSENS BEMYNDIGANDE

Årsstämman bemyndigade den 8 april 2015 styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier, nyemissioner och andra särskilda rättigheter som berättigar innehavarna till aktier i enlighet med styrelsens förslag.

Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera konvertibla obligationer med teckningsoptioner.

AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING

Den högsta kursen under rapportperioden var 3,38 euro och den lägsta 2,41 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 2,57 euro. Totalt omsattes 2 991 545 aktier under perioden, vilket motsvarar 5,1 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 30 juni 2015 uppgick till 148,4 miljoner euro.

PERSONAL

Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 798 (1 754) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 800 (1 802) personer, varav 236 (247) arbetade i bolagets finska enheter och 1 564 (1 555) i bolagets enheter utanför Finland. Totalt var 87 % (86 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 juni 2015.

HÄNDELSER EFTER RAPPORTERINGSPERIODEN

Förvärvet av aktier i PartnerTech Ab var en väsentlig händelse efter rapportperioden. Den beskrivs närmare i VD:s kommentar och under avsnittet ”Affärsutveckling”.

Den 13 juli 2015 offentliggjorde Scanfil kallelse till en extra bolagsstämma som ska hållas den 20 augusti 2015 kl. 10.00 vid bolagets huvudkontor. 

FRAMTIDSUTSIKTER

Scanfil justerar sin prognos för utvecklingen av omsättning och rörelseresultat under 2015. Den nya prognosen inkluderar effekten av PartnerTech AB under andra halvåret.  Scanfil uppskattar nu att omsättningen för 2015 kommer att uppgå till 350–365 miljoner euro. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 uppskattas till 14–18 miljoner euro.

Scanfils tidigare prognos var följande: Scanfil förväntar sig att omsättningen ska öka med 2–8 % under 2015. Denna omsättningstillväxt kommer att ske under andra halvåret. Företaget förväntar sig att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.

Omsättningen för 2014 uppgick till 214,5 miljoner euro och rörelseresultatet till 16,2 miljoner euro.

OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER

En försvagning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på kapitalvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders affärsverksamhet och därmed minska efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Dessutom är Scanfil utsatt för risker till följd av valutakursfluktuationer i sin affärsverksamhet.

Scanfils verksamhet har expanderat vad gäller anläggningsnätverk, kundbas och geografiska regioner i och med förvärvet av PartnerTech. De väsentliga funktionerna är dock desamma som tidigare. Inga nya väsentliga risker har identifierats i samband med förvärvet av PartnerTech, och inga väsentliga förändringar har skett i de risker som är förknippade med Scanfils verksamhet under året. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under Corporate Governance samt i noterna till koncernredovisningen.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2014. 

Alla siffror i delårsrapporten har avrundats och därför kan summan av de enskilda siffrorna avvika från det sammanlagda beloppet. Siffrorna är oreviderade.

 

Koncernresultaträkning          
Miljoner euro          
  4–6 4–6 1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2015 2014 2014
           
Omsättning 52,8 60,6 98,8 108,2 214,5
Övriga rörelseintäkter -0,1 0,1 0,2 0,1 0,3
Förändringar i lager av färdiga varor          
och pågående arbete -0,9 1,1 1,5 1,6 -0,2
Kostnader -48,2 -55,5 -92,8 -100,0 -193,8
Avskrivning -1,3 -1,0 -2,6 -2,1 -4,6
Rörelseresultat 2,3 5,2 5,0 7,8 16,2
Finansiella intäkter och kostnader -0,0 0,0 0,6 -0,3 -0,3
Resultat före skatt 2,3 5,2 5,6 7,5 15,9
Inkomstskatt -0,6 -0,9 -1,2 -1,5 -3,6
Periodens nettoresultat 1,7 4,3 4,4 6,0 12,3
           
Tillskrivbart till:          
Moderbolagets aktieägare 1,7 4,3 4,4 6,0 12,3
           
Resultat per aktie för vinst hänförlig till          
moderbolagets aktieägare:          
   outspädd och utspädd          
  resultat per aktie (EUR) 0,03 0,07 0,08 0,10 0,21
 
           
Koncernredovisning av totalresultat
miljoner euro          
  4–6 4–6 1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2015 2014 2014
           
Periodens nettoresultat 1,7 4,3 4,4 6,0 12,3
Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen          
           
 Omräkningsskillnader -2,2 0,5 4,0 -0,6 4,6
 Derivatinstrument 0,4 0,0 0,4 0,1 0,1
Övrigt totalresultat, efter skatt -1,8 0,5 4,4 -0,5 4,7
Totalresultat -0,1 4,8 8,9 5,4 17,0
           
Tillskrivbart till:          
Moderbolagets aktieägare -0,1 4,8 8,9 5,4 17,0

 

Koncernens balansräkning    
Miljoner euro      
       
Tillgångar 30.6.2015 30.6.2014 31 december 2014
       
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar 28,4 27,3 27,1
Goodwill 5,9 5,9 5,9
Övriga immateriella tillgångar 5,0 4,6 5,0
Andelar i koncernbolag 0,0 0,0 0,0
Investeringar som kan säljas   0,2  
Uppskjutna skattefordringar 0,3 0,3 0,3
Summa anläggningstillgångar 39,7 38,3 38,4
       
Omsättningstillgångar      
Varulager 39,1 33,3 35,5
Kundfordringar och övriga fordringar 43,1 45,6 40,9
Förskottsbetalningar 0,1 0,3 0,0
Aktuell skatt 0,1    
Likvida medel 19,7 15,9 19,2
Summa omsättningstillgångar 102,2 95,1 95,7
       
Totala tillgångar 141,9 133,4 134,0
       
       
Eget kapital och skulder 30 juni 2015 30.6.2014 31.12.2014
       
Eget kapital      
Aktiekapital 2,0 2,0 2,0
Omräkningsdifferenser 16,9 7,6 12,9
Övriga reserver 6,7 5,8 6,0
Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital 10,7 10,7 10,7
Balanserade vinstmedel 63,2 56,9 63,0
Eget kapital totalt 99,5 83,0 94,6
       
Långfristiga skulder      
       
Avsättningar 0,3 0,6 0,5
Räntebärande skulder 2,5 6,4 0,5
Uppskjutna skatteskulder 0,0   0,0
Summa långfristiga skulder 2,9 7,0 1,0
       
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder och övriga skulder 34,3 33,1 28,8
Aktuell skatt 0,7 0,8 0,9
Räntebärande skulder 4,5 9,4 8,8
Summa kortfristiga skulder 39,5 43,3 38,4
       
Summa skulder 42,4 50,4 39,4
       
Summa eget kapital och skulder 141,9 133,4 134,0

 

Koncernens kassaflödesanalys      
Miljoner euro      
  1.1.–30.6.2015 1.1.–30.6.2014 1.1.–31.12.2014
Kassaflöde från den löpande verksamheten      
Nettoresultat 4,4 6,0 12,3
Justeringar av nettovinsten 3,7 3,5 7,5
Förändring i nettorörelsekapitalet 1,9 -6,3 -5,2
Betalda räntor och övriga finansiella kostnader -0,2 -0,2 -0,4
Erhållna räntor 0,1 0,0 0,2
Betalda skatter -1,6 -1,5 -3,3
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 8,3 1,6 11,0
       
Kassaflöde från investeringsverksamheten      
Förvärv av dotterbolag med avdrag för likvida      
och likvida medel vid förvärvstillfället   -5,8 -5,8
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -2,7 -1,2 -2,3
Försäljning av materiella och immateriella tillgångar 0,0 0,1 0,1
Intäkter från övriga investeringar 0,1    
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten -2,6 -6,9 -8,0
       
Kassaflöde från finansieringsverksamheten      
Återbetalning av långfristiga lån -4,9 -5,2 -10,5
Intäkter från långfristiga lån 2,5 1,4 0,4
Utbetalda utdelningar -4,0 -2,9 -2,9
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten -6,4 -6,7 -13,0
       
Nettoökning/-minskning av likvida medel -0,7 -12,1 -10,1
       
Likvida medel vid periodens början 19,2 28,2 28,2
Valutakursförändringar 1,1 -0,2 1,1
Likvida medel vid periodens slut 19,7 15,9 19,2

  

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
        Reserv för    
        investerade    
  Aktier Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2015 2,0 13,0 6,0 10,7 63,0 94,6
             
Totalresultat 4,0 0,4   4,4 8,8
             
Fondöverföring     0,2   -0,2 0
Optionsprogram         0,0 0,0
Utbetalda utdelningar         -4,0 -4,0
             
Eget kapital            
30.6.2015 2,0 16,9 6,7 10,7 63,2 99,5
             
             
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
        Reserv för    
        investerade    
  Aktie Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2014 2,0 8,2 5,7 10,7 53,8 80,5
             
Totalt resultat -0,6 0,1   6,0 5,4
             
Utbetalda utdelningar         -2,9 -2,9
             
Eget kapital            
30.6.2014 2,0 7,6 5,8 10,7 56,9 83,0

 

 

Nyckeltal      
  1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2014
       
Avkastning på eget kapital, % 9,1 14,6 14,0
Avkastning på investeringar, % 11,0 16,0 16,5
Räntebärande skulder, miljoner euro 7,0 15,9 9,3
Skuldsättningsgrad, % -12,7 0,0 -10,5
Eget kapital, % 70,1 62,2 70,6
Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro 2,5 7,0 8,2
% av nettoomsättningen 2,6 6,5 3,8
Personal, genomsnitt 1 798 1 754 1 764
       
Resultat per aktie, EUR 0,08 0,10 0,21
Eget kapital per aktie, EUR 1,72 1,44 1,64
       
Antal aktier vid      
periodens slut, i tusental      
 – exklusive egna aktier 57 730 57 730 57 730
 – vägt genomsnitt 57 730 57 730 57 730
       
       
Bolaget har ett lån på 4,4 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått
ingått ränte- och valutaswappavtal för att omräkna det SEK-denominerade kapitalbeloppet
samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och
valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot
växelkurs- och räntefluktuationer.
På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod
och ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen.

 

Segmentinformation      
Miljoner euro 1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2014
Omsättning      
Europa 59,0 67,5 131,9
Asien 42,1 42,7 86,8
Omsättning mellan segmenten -2,3 -2,0 -4,2
Totalt 98,8 108,2 214,5
       
Rörelseresultat      
Europa 1,9 3,6 7,9
Asien 3,1 4,1 8,3
Totalt 5,0 7,8 16,2
       
Tillgångar      
Europa 65,1 66,0 64,9
Asien 70,9 61,6 63,2
Goodwill 5,9 5,9 5,9
Totalt 141,9 133,4 134,0
       
       
Förändringar i materiella anläggningstillgångar      
miljoner euro 1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2014
       
Bokfört värde vid periodens början 27,1 28,5 28,5
Tillskott 2,4 1,0 1,7
Konsolidering av affärsverksamheten   0,2 0,3
Avdrag 0,0 0,0 -0,0
Avskrivningar -2,3 -2,0 -4,2
Valutakursdifferenser 1,2 -0,4 0,9
Bokfört värde vid periodens slut 28,4 27,3 27,1

 

Finansiella tillgångar och skulder, redovisat värde och verkligt värde  
miljoner euro      
  30.6.2015   30.6.2015
  Bokförda värden på   Verkliga värden i
  balansvärden   balansvärden
Anläggningstillgångar      
  Investeringar tillgängliga för försäljning 0,0   0,0
Summa anläggningstillgångar 0,0   0,0
       
Omsättningstillgångar      
  Kundfordringar och övriga fordringar 41,9   41,9
  Likvida medel 19,7   19,7
  Valutaterminskontrakt 0,0   0,0
Summa omsättningstillgångar 61,5   61,5
       
Finansiella tillgångar totalt 61,5   61,5
       
Långfristiga finansiella skulder      
  Räntebärande skulder till finansinstitut 2,5   2,5
  Finansiell leasing 0,0   0,0
Summa långfristiga finansiella skulder 2,5   2,5
       
Kortfristiga finansiella skulder      
  Räntebärande skulder till finansinstitut 4,4   4,4
  Derivat 0,1   0,1
  Finansiell leasing 0,1   0,1
  Leverantörsskulder och övriga skulder 28,9   28,9
Summa kortfristiga finansiella skulder 33,5   33,5
       
Summa finansiella skulder 36,0   36,0
       
Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2).
Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet
för aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt.
       
       
Villkorade skulder      
Miljoner euro      
  1–6 1–6 1–12
  2015 2014 2014
       
Beviljade företagslån 110,0 26,0 26,0
Ställda garantier 0,6 0,8 0,6
Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser 2,4 2,8 2,6
       
Som en del av finansieringen av förvärvet av Partner Tech Ab har Scanfil ansökt om och ställt nya företagsinteckningar
på 100 miljoner euro. Finansieringslån kopplade till dessa inteckningar hade inte utnyttjats per den 30 juni 2015.
       
Dessutom har Scanfil EMS Oy ställt en garanti för eventuella förpliktelser som uppstår till följd av dotterbolagets
leveransavtal med sina kunder. Garantin är begränsad till högst 7,5 miljoner euro och gäller i sju
år efter det att det sista produktavtalet har löpt ut.      
       
Scanfil plc har beviljat Nordea Bank Finland Plc en absolut garanti för betalning av Scanfil EMS
Oys lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. Lånekapitalet i Scanfil
EMS Oy:s balansräkning (FAS) per den 30 juni 2015 uppgår till 4,4 miljoner euro.    
       
Scanfil plc har en kreditram kopplad till koncernkontot på 10,0 miljoner euro, för vilken Scanfil plc
har ställt en absolut garanti. Scanfil EMS Oy får utnyttja denna kreditram.  
       
Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland plc för kreditgränsen på 1,0 miljoner euro
för Scanfil Kft och kreditgränsen på 2,0 miljoner euro för Scanfil GmbH, samt till Siemens Finance and Leasing
GmbH för Scanfil GmbH:s leasingförpliktelser på 0,4 miljoner euro.

 
 

Totalt 2,5 miljoner euro av kreditramarna var utnyttjade den 30 juni 2015.  
       
Transaktioner med närstående parter
       
Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av bolaget Jussi
Real Estate Oy, vars huvudägare är bland annat Jussi Capital Oy och Rela Invest Oy.                                                                     
Huvudägare i Jussi Capital är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Jonna Tolonen.                                    
Bland ägarna till Rela Invest Oy finns bland andra Reijo Pöllä.    
       
Hyreskostnaderna för januari–juni 2015 uppgick till 10 tusen euro (10 tusen euro under  
januari–juni 2014).
       
Intäkterna från förvaltningstjänster från Sievi Capital plc uppgick till 10 000 euro under januari–juni 2015
(23 000 euro under januari–juni 2014).      
         

 

Nyckeltal per kvartal
                 
                 
  Q2/15 Q1/15 Q4/14 Q3/14 Q2/14 Q1/14 Q4/13 Q3/13
Omsättning, MEUR 52,8 45,9 49,6 56,7 60,6 47,6 45,4 50,4
Rörelseresultat, MEUR 2,3 2,7 3,3 5,2 5,2 2,5 2,5 4,2
Rörelseresultat, % 4,3 5,8 6,6 9,2 8,6 5,3 5,6 8,4
Nettoresultat, MEUR 1,7 2,7 2,5 3,8 4,3 1,7 1,9 3,0

 

 

Beräkning av nyckeltal  

 
 
Avkastning på eget kapital, %

Periodens nettoresultat x 100
  Eget kapital (genomsnitt)
   
Avkastning på investeringar, % (Resultat före skatt + ränta och övriga finansiella kostnader) x 100
  Balansomslutning – icke räntebärande skulder (genomsnitt)
   
Skuldsättningsgrad (%) (Räntebärande skulder – likvida medel och övriga likvida finansiella tillgångar) × 100
  Eget kapital
   
Egetkapitalandel (%) Eget kapital × 100 
  Balansomslutning – erhållna förskott
   
Resultat per aktie Periodens nettoresultat
  Genomsnittligt justerat antal aktier under året
   
Eget kapital per aktie Eget kapital
  Justerat antal aktier vid räkenskapsperiodens slut
   
Börsvärde Antal aktier x sista kursen under räkenskapsperioden

 

 

 

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

 

Ytterligare information: VD
Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

 

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors

Stora medier

www.scanfil.com

 

 

Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning åt internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och elöverföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Tyskland, Ungern och Finland.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor