Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2014

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 5 AUGUSTI 2014 KL. 09.00

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2014

April – juni

– Omsättningen uppgick till 60,6 miljoner euro (Q2 2013: 48,7), en ökning med 24,
4 % – Rörelseresultatet uppgick till 5,2 miljoner euro (3,1), 8,6 % (6,3 %) av
omsättningen – Resultatet uppgick till 4,3 miljoner euro (2,1)
– Resultat per aktie uppgick till 0,07 euro (0,04)

Januari–juni
– Omsättningen uppgick till 108,2 miljoner euro (jan–juni 2013: 92,8), en ökning med 16,6 %
– Rörelseresultatet uppgick till 7,8 miljoner euro (5,1), 7,2 % (5,5 %) av
omsättningen – Resultatet för rapportperioden uppgick till 6,0 miljoner euro (3,3)
– Resultat per aktie uppgick till 0,10 euro (0,06)

Scanfil preciserar sin prognos för rörelseresultatets utveckling under 2014 och uppskattar att rörelseresultatet kommer att uppgå till 13,0–15,0 miljoner euro. Omsättningen förväntas öka med 11–18 %, vilket ligger i linje med den tidigare prognosen.

Scanfil uppskattade tidigare att omsättningen under 2014 skulle öka med 11–18 % och att rörelseresultatet skulle uppgå till 11,0–15,0 miljoner euro.

Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:

”Jag är nöjd med vårt finansiella resultat under andra kvartalet. Vår omsättning ökade med cirka 25 % och vårt rörelseresultat mer än 1,5-faldigades. Den säsongsmässiga efterfrågan och projekt för vissa kundprodukter under andra kvartalet bidrog till den positiva utvecklingen. 

Vi har inlett flera utvecklingsprogram för att ytterligare stärka vår operativa prestanda. Vi har fått en bra start, men det är tydligt att det fortfarande finns stor potential och mycket kvar att göra. Vårt mål är att vara den främsta kontraktstillverkaren för våra kunder.”    

AFFÄRSUTVECKLING

Integrationen av Schaltex Systems, en tysk kontraktstillverkare som förvärvades i slutet av mars, i Scanfil-koncernen har fortlöpt enligt plan. Företagets namn ändrades till Scanfil GmbH i juni. Scanfil GmbH:s verksamhet har konsoliderats i Scanfils koncernredovisning från och med den 1 april 2014.

Scanfils omsättning utvecklades positivt under andra kvartalet och ökade med nästan 25 % jämfört med samma period föregående år. Försäljningen av professionell elektronik ökade med cirka 25 % under andra kvartalet. Det förvärvade företaget Scanfil GmbH stod för nästan hälften av ökningen i försäljningen av professionell elektronik. Efterfrågan på telekommunikationsprodukter utvecklades också positivt, med en försäljningsökning på cirka 24 %.

Omsättningen för januari–juni uppgick till 108,2 miljoner euro, vilket motsvarar en tillväxt på nästan 17 % jämfört med samma period föregående år. I år kommer efterfrågan på vissa kundprodukter att koncentreras till första halvåret, vilket framför allt återspeglades i omsättningstillväxten under andra kvartalet. Kunderna inom professionell elektronik stod för 82 % (82 %) av den totala försäljningen under januari–juni, och telekommunikationskunderna för 18 % (18 %). Den ökade försäljningsvolymen och den framgångsrika kostnadskontrollen var de viktigaste drivkrafterna bakom den positiva utvecklingen av rörelseresultatet under rapportperioden.

Införandet av Scanfils nya ERP-system har fortlöpt enligt plan, och systemet är för närvarande i bruk i Finland, Ungern och vid dotterbolaget i Suzhou i Kina. Därefter kommer systemet att införas vid det kinesiska dotterbolaget i Hangzhou och det estniska dotterbolaget i Pärnu.     

FINANSIELL UTVECKLING

Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 108,2 (92,8) miljoner euro. Omsättningen fördelade sig enligt följande per region: Europa 61 % (62 %) och Asien 39 % (38 %).

Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 7,8 (5,1) miljoner euro, vilket motsvarar 7,2 % (5,5 %) av omsättningen. I omsättningen ingår 0,2 (0,3) miljoner euro i engångskostnader.

Resultatet för rapportperioden uppgick till 6,0 (3,3) miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,10 (0,06) euro och avkastningen på investerat kapital var 16,0 % (8,6 %).

Omsättningen uppgick till 60,6 (48,7) miljoner euro under april–juni och rörelseresultatet för det andra kvartalet var 5,2 (3,1) miljoner euro, vilket motsvarar 8,6 % (6,3 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 4,3 (2,1) miljoner euro.

FINANSIERING OCH INVESTERINGAR

Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 133,4 (131,6) miljoner euro. Skulderna uppgick till 50,4 (54,2) miljoner euro, varav 34,5 (30,8) miljoner euro var icke-räntebärande och 15,9 (23,4) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 62,2 % (58,8 %) och skuldsättningsgraden -0,0 % (-0,8 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,44 (1,34) euro.

Likvida medel uppgick till 15,9 (24,0) miljoner euro. I likvida medel för jämförelseperioden ingick 10,0 miljoner euro i tidsbundna insättningar med en löptid på över tre månader. 

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för rapportperioden januari–juni uppgick till 1,6 (2,1) miljoner euro. Förändringen i nettorörelsekapitalet under perioden uppgick till -6,3 (-4,6) miljoner euro. Mer kapital har bundits i rörelsekapitalet på grund av högre omsättning jämfört med årsskiftet. Investeringsflödet på -6,9 miljoner euro (-2,3 miljoner euro) består i år huvudsakligen av förvärvet av dotterbolaget. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -6,7 (-6,5) miljoner euro, inklusive utdelningar, låneavbetalningar och utnyttjande av bankens kreditram.

Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–juni uppgick till 7,0 (2,5) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (2,7 %) av omsättningen. Investeringarna inkluderar anskaffningskostnaden på 5,8 miljoner euro för aktier i Schaltex Systems GmbH. Övriga investeringar består huvudsakligen av investeringar i maskiner och utrustning.  Avskrivningarna uppgick till 2,1 (2,2) miljoner euro.

STYRELSENS BEMYNDIGANDE

Årsstämman bemyndigade den 8 april 2014 styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel och om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.

Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.

AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING

Den högsta kursen under rapportperioden var 1,79 euro och den lägsta 1,30 euro, medan periodens stängningskurs uppgick till 1,74 euro. Totalt omsattes 2 086 820 aktier under perioden, vilket motsvarar 3,6 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 30 juni 2014 uppgick till 100,5 miljoner euro.

PERSONAL

Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 754 (1 669) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 802 (1 647) personer, varav 247 (259) arbetade i bolagets finska enheter och 1 555 (1 388) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 86 % (84 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 juni 2014.

FRAMTIDSUTSIKTER

Scanfil preciserar sin prognos för rörelseresultatets utveckling under 2014 och uppskattar att rörelseresultatet kommer att uppgå till 13,0–15,0 miljoner euro. Omsättningen förväntas öka med 11–18 %, vilket är i linje med den tidigare prognosen.

Scanfil har tidigare uppskattat att omsättningen under 2014 skulle öka med 11–18 % och att rörelseresultatet skulle uppgå till 11,0–15,0 miljoner euro.

OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER

En försvagning av den globala ekonomin, en skärpning av den internationella maktpolitiken och en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta skulle ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.

I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs närmare på bolagets webbplats under Corporate Governance samt i noterna till koncernredovisningen.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper som gäller för årsredovisningen för 2013.

Alla siffror i delårsrapporten har avrundats och därför kan summan av de enskilda siffrorna avvika från det sammanlagda beloppet. Siffrorna är oreviderade.

 

KONCERNRESULTATRÄKNING          
Miljoner euro          
  4–6 4–6 1–6 1–6 1–12
  2014 2013 2014 2013 2013
           
Omsättning 60,6 48,7 108,2 92,8 188,5
Övriga rörelseintäkter 0,1 0,1 0,1 0,1 0,3
Förändringar i lager av färdiga varor          
och pågående arbete 1,1 0,1 1,6 0,7 1,2
Tillverkning för eget bruk       0,0 0,0
Kostnader -55,5 -44,7 -100,0 -86,3 -173,8
Avskrivning -1,0 -1,1 -2,1 -2,2 -4,4
Rörelseresultat 5,2 3,1 7,8 5,1 11,8
Finansiella intäkter och kostnader 0,0 0,1 -0,3 -0,5 -0,6
Andel av intressebolagets vinst   -0,4   -0,6 -0,6
Resultat före skatt 5,2 2,7 7,5 4,0 10,6
Inkomstskatt -0,9 -0,6 -1,5 -0,8 -2,4
Periodens nettoresultat 4,3 2,1 6,0 3,3 8,2
           
Tillskrivbart till:          
Moderbolagets aktieägare 4,3 2,1 6,0 3,3 8,2
           
Resultat per aktie för resultat hänförligt till          
moderbolagets aktieägare:          
   outspätt och utspätt          
  resultat per aktie (EUR) 0,07 0,04 0,10 0,06 0,14
 
           
KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING
miljoner euro          
  4–6 4–6 1–6 1–6 1–12
  2014 2013 2014 2013 2013
           
Periodens nettoresultat 4,3 2,1 6,0 3,3 8,2
           
Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen          
Omräkningsskillnader 0,5 -2,8 -0,6 1,0 -0,7
Derivatinstrument 0,0 0,1 0,1 0,2 0,3
Övrigt totalresultat, efter skatt 0,5 -2,7 -0,5 1,2 -0,4
Totalresultat 4,8 -0,5 5,4 4,5 7,8
           
Hänförligt till: 4,8 -0,5 5,4 4,5 7,8
Aktieägare i moderbolaget          

 

KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING
Miljoner euro      
       
Tillgångar 30.6.2014 30.6.2013 31 december 2013
       
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar 27,3 30,1 28,5
Goodwill 5,9 2,2 2,2
Övriga immateriella tillgångar 4,6 4,1 4,1
Investeringar som kan säljas 0,0 0,0 0,0
Fordringar 0,2 0,2  
Uppskjutna skattefordringar 0,3 0,7 0,3
Summa anläggningstillgångar 38,3 37,4 35,1
       
Omsättningstillgångar      
Varulager 33,3 32,2 28,7
Kundfordringar och övriga fordringar 45,6 37,8 33,5
Förskottsbetalningar 0,3 0,2 0,1
Övriga finansiella tillgångar   10,0  
Aktuell skatt   0,1  
Likvida medel 15,9 14,1 28,2
Summa omsättningstillgångar 95,1 94,2 90,5
       
Totala tillgångar 133,4 131,6 125,6
       
       
Eget kapital och skulder 30 juni 2014 30.6.2013 31.12.2013
       
Eget kapital      
Aktiekapital 2,0 2,0 2,0
Omräkningsdifferenser 7,6 9,9 8,2
Övriga reserver 5,8 5,6 5,7
Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital 10,7 10,7 10,7
Balanserade vinstmedel 56,9 49,1 53,8
Eget kapital totalt 83,0 77,4 80,5
       
Långfristiga skulder      
Uppskjutna skatteskulder      
Avsättningar 0,6 1,1 0,4
Räntebärande skulder 6,4 18,5 9,2
Summa långfristiga skulder 7,0 19,6 9,5
       
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder och övriga skulder 33,1 28,8 26,0
Aktuell skatt 0,8 0,9 0,4
Räntebärande skulder 9,4 4,9 9,2
Summa kortfristiga skulder 43,3 34,6 35,6
       
Summa skulder 50,4 54,2 45,1
       
Summa eget kapital och skulder 133,4 131,6 125,6

 

KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING    
Miljoner euro      
  1.1.–30.6.2014 1.1.–30.6.2013 1.1–31.12.2013
Kassaflöde från den löpande verksamheten      
Nettoresultat 6,0 3,3 8,2
Justeringar av nettovinsten 3,5 4,7 8,2
Förändring i nettorörelsekapitalet -6,3 -4,6 -0,6
Betalda räntor och övriga finansiella kostnader -0,2 -0,3 -0,6
Erhållna räntor 0,0 0,2 0,5
Betalda skatter -1,5 -1,1 -2,5
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 1,6 2,1 13,2
       
Kassaflöde från investeringsverksamheten      
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -1,2 -2,4 -4,2
Försäljning av materiella och immateriella tillgångar 0,1 0,0 0,2
Förvärv av koncernbolag -5,8    
Inköp av investeringar   -0,1 0,0
Inbetalningar från övriga investeringar     9,8
Återbetalning av kapitalöverföringsskatt     0,1
Återbetalning av utestående lån   0,0 0,0
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten -6,9 -2,3 5,8
       
Kassaflöde från finansieringsverksamheten      
Återbetalning av långfristiga lån -5,2 -4,4 -8,9
Intäkter från långfristiga lån 1,4 0,3  
Utbetalda utdelningar -2,9 -2,3 -2,3
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten -6,7 -6,5 -11,2
       
Nettoökning/-minskning av likvida medel -12,1 -6,7 7,9
       
Likvida medel vid periodens början 28,2 20,5 20,5
Valutakursförändringar -0,2 0,3 -0,2
Likvida medel vid periodens slut 15,9 14,1 28,2
           
REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL
Miljoner euro            
             
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
             
        Reserv för    
        investerade    
  Aktier Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2014 2,0 8,2 5,7 10,7 53,8 80,5
             
Utbetalda utdelningar         -2,9 -2,9
             
Totalresultat -0,6 0,1   6,0 5,4
             
             
Eget kapital            
30.6.2014 2,0 7,6 5,8 10,7 56,9 83,0
             
             
   
             
        Reserv för    
        investerade    
  Andel Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2013 2,0 8,9 5,3 10,7 48,0 75,0
             
Överföring till fonder     0,1   -0,1 0
             
Utbetalda utdelningar         -2,0 -2,0
             
Totalresultat 1,0 0,2   3,3 4,4
             
             
Eget kapital            
30.6.2013 2,0 9,9 5,6 10,7 49,2 77,4

 

 

NYCKELINDIKATORER      
  1–6 1–6 1–12
  2014 2013 2013
       
Avkastning på eget kapital, % 14,6 8,6 10,6
Avkastning på investeringar, % 16,0 8,6 11,4
Räntebärande skulder, miljoner euro 15,9 23,4 18,3
Skuldsättningsgrad, % -0,0 -0,8 -12,2
Egetkapitalandel, % 62,2 58,8 64,1
Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro 7,0 2,5 4,0
% av nettoomsättningen 6,5 2,7 2,1
Personal, genomsnitt 1 754 1 669 1 672
       
Resultat per aktie, EUR 0,10 0,06 0,14
Eget kapital per aktie, EUR 1,44 1,34 1,39
       
Antal aktier vid      
periodens slut, i tusental      
 – exklusive egna aktier 57 730 57 730 57 730
 – vägt genomsnitt 57 730 57 730 57 730
       
       
Bolaget har ett lån på 13,3 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått
ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet
samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och
valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot
växelkurs- och räntefluktuationer.
På grund av branschens karaktär täcker företagets orderstock endast en kort tidsperiod och ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen.
   
SEGMENTINFORMATION        
Miljoner euro        
    1–6 1–12  
    2013 2013  
Omsättning        
Europa   59,4 112,2  
Asien   35,4 79,6  
Omsättning mellan segmenten   -1,9 -3,3  
Totalt   92,8 188,5  
         
Rörelseresultat        
Europa   2,9 5,2  
Asien   2,2 6,6  
Totalt   5,1 11,8  
         
Tillgångar        
Europa   61,9 67,8  
Asien   67,5 55,5  
Goodwill   2,2 2,2  
Andelar i intressebolag        
Totalt   131,6 125,6  
         
         
FÖRVÄRVADE VERKSAMHETER        
         
Scanfil EMS Oy, ett dotterbolag till Scanfil Plc, förvärvade hela aktiekapitalet i den tyska
tillverkaren Schaltex Systems GmbH den 31 mars 2014. Förvärvet kommer att stärka Scanfils position på
den tyska marknaden och bredda koncernens kundbas. Schaltex Systems, grundat 1976, är en
kontraktstillverkare inom elektronik som specialiserat sig på produktion med stor variation och små volymer. Schaltex Systems har
cirka 80 anställda. Tillverkningsanläggningarna ligger i Schenefeld, nära Hamburg. Schaltex
fokuserar på montering och testning av komplex utrustning. Företaget betjänar främst kunder inom life science-
och analysmarknaderna. Företagets omsättning för räkenskapsåret som avslutades 2013 uppgick till 20,8
miljoner euro.        
         
Schaltex Systems GmbH konsoliderades som dotterbolag från och med den 1 april 2014. Dotterbolagets omsättning för
april–juni 2014 uppgick till 4,3 miljoner euro och resultatet till 0,2 miljoner euro. Koncernens omsättning för
januari–juni 2014 skulle ha uppgått till 113,4 miljoner euro och vinsten till 6,3 miljoner euro om dotterbolaget hade
konsoliderats redan i början av räkenskapsperioden.        
         
         
         
miljoner euro Verkliga värden redovisade
   vid konsolidering
Förvärvade tillgångar och skulder      
Tillgångar        
Immateriella och 0,4    
materiella tillgångar 0,3    
Varulager 3,9    
Fordringar   0,9    
Likvida medel 0,1    
Övriga fordringar 0,0    
Tillgångar totalt 5,6    
         
Skulder        
Räntebärande skulder 2,0    
Icke räntebärande skulder 1,5    
Skulder totalt 3,4    
         
Nettotillgångar 2,2    
         
Anskaffningsvärde 5,8    
         
Goodwill   -3,6    
         
Köpeskilling betald kontant 5,8    
Likvida medel i det förvärvade företaget 0,1    
         
Kassaflöde 5,8    
         
         
FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR      
miljoner euro        
  1–6 1–6 1–12  
  2014 2013 2013  
         
Bokfört värde vid periodens början 28,5 29,9 30,5  
Tillskott 1,0 2,0 2,9  
Konsolidering av affärsverksamheten 0,2      
Avdrag 0,0 -0,0 -0,5  
Avskrivningar -2,0 -2,1 -4,2  
Valutakursdifferenser -0,4 0,3 -0,2  
Bokfört värde vid periodens slut 27,3 30,1 28,5  
         
         
         
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, BOKFÖRT VÄRDE OCH VERKLIGT VÄRDE
Miljoner euro        
  30.6.2014   30.6.2014  
  Bokförda värden på   Verkliga värden  
  balansvärden   balansvärden  
Anläggningstillgångar        
  Investeringar tillgängliga för försäljning 0,0   0,0  
Summa anläggningstillgångar 0,0   0,0  
         
Omsättningstillgångar        
  Kundfordringar och övriga fordringar 44,2   44,2  
  Likvida medel 16,4   16,4  
Summa omsättningstillgångar 60,6   60,6  
         
Finansiella tillgångar totalt 60,6   60,6  
         
Långfristiga finansiella skulder        
  Räntebärande skulder till finansinstitut 6,3   6,3  
  Derivat 0,1   0,1  
  Finansiell leasing 0,1   0,1  
Summa långfristiga finansiella skulder 6,5   6,5  
         
Kortfristiga finansiella skulder        
  Räntebärande skulder till finansinstitut 9,3   9,3  
  Derivat 0,1   0,1  
  Finansiell leasing 0,2   0,2  
  Leverantörsskulder och övriga skulder 27,5   27,5  
Summa kortfristiga finansiella skulder 37,0   37,0  
         
Summa finansiella skulder 43,5   43,5  
         
Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2).  
Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet  
för aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt.  
         
         
VILLKORADE SKULDER        
Miljoner euro        
  1–6 1–6 1–12  
  2014 2013 2013  
         
Beviljade företagslån 26,0 40,0 40,0  
Ställda garantier 0,8 1,0 1,2  
Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser 3,1 0,0 0,0  
         
Dessutom har Scanfil EMS Oy ställt en garanti för eventuella förpliktelser som uppstår till följd av dotterbolagets
leveransavtal med sina kunder. Garantin är begränsad till högst 7,5 miljoner euro och gäller i sju
år efter det att det sista produktavtalet har löpt ut.        
         
Scanfil plc har beviljat Nordea Bank Finland Plc en absolut garanti för betalning av Scanfil EMS Oy:s
lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. Lånekapitalet i Scanfil EMS
Oys balansräkning (FAS) per den 30 juni 2014 uppgår till 13,3 miljoner euro.      
         
Scanfil plc har en kreditgräns kopplad till koncernkontot på 5,0 miljoner euro, för vilken Scanfil plc har
ställt en absolut garanti för.        
Scanfil EMS Oy får utnyttja denna kreditram, för vilken bolaget även har ställt säkerhet.    
         
Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland plc för kreditgränsen på 1,0 miljoner euro
för Scanfil Kft och kreditgränsen på 2,0 miljoner euro för Scanfil GmbH, samt till Siemens Finance and Leasing GmbH
för Scanfil GmbH:s leasingförpliktelser på 0,4 miljoner euro.
         
Totalt 1,9 miljoner euro av kreditramarna var utnyttjade den 30 juni 2014.    
         
         
TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER  
miljoner euro        
  1–6 1–6 1–12  
  2014 2013 2013  
         
Transaktioner med närstående:        
Asocierade företag        
Försäljningsintäkter 0,0 0,0 0,1  
Kundfordringar   0,3    
Ränteintäkter   0,0 0,0  
Lånefordringar   0,3    
Räntefordringar   0,0    
         
         
Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av ett bolag
vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä.                                                                             
Hyreskostnaderna uppgick till 10 tusen euro per den 30 juni 2014 (6 tusen euro 2013).  
             
Intäkterna från administrativa tjänster från Sievi Capital plc uppgick till 23 tusen euro per den 30 juni 2014
(25 000 euro 2013).

 

NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS
                 
                 
  Q2/14 Q1/14 Q4/13 Q3/13 Q2/13 Q1/13 Q4/12 Q3/12
Omsättning, MEUR 60,6 47,6 45,4 50,4 48,7 44,0 40,8 48,2
Rörelseresultat, MEUR 5,2 2,5 2,5 4,2 3,1 2,0 0,7 2,8
Rörelseresultat, % 8,6 5,3 5,6 8,4 6,3 4,6 1,8 5,7
Nettoresultat, MEUR 4,3 1,7 1,9 3,0 2,1 1,1 0,3 1,7

 

 

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

 

Ytterligare information: VD
Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

 

 

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors

Stora medier

www.scanfil.com

 

Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning åt internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och elöverföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor