Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2012

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 7 AUGUSTI 2012 KL. 08.15

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2012

Januari–juni
– Omsättningen uppgick till 91,9
miljoner euro – Rörelseresultatet var 4,6 miljoner euro, 5,0 % av
omsättningen – Rörelseresultatet exklusive engångsposter var 4,1 miljoner euro,

  vilket motsvarar 4,5 % av
omsättningen – Resultatet för rapportperioden uppgick till 3,7
miljoner euro – Resultat per aktie uppgick till 0,06 euro

April–juni
– Omsättningen uppgick till 49,3
miljoner euro – Rörelseresultatet var 3,2 miljoner euro, motsvarande 6,4 % av
omsättningen – Resultatet uppgick till 2,6 miljoner euro –
Resultat per aktie uppgick till 0,04 euro

Det nya Scanfil plc bildades i samband med avknoppningen från Sievi Capital plc den 1 januari 2012. I samband med avknoppningen överfördes Scanfil EMS Oy, som bedriver kontraktstillverkning, till Scanfil plc. Eftersom 2012 är det nya bolagets första verksamhetsår har Scanfil plc inga jämförelsesiffror för tidigare räkenskapsperioder. Bolaget har offentliggjort siffrorna för Scanfil EMS Oy-koncernen för 2011 som jämförelsedata.

Scanfil plc höjer sin prognos för rörelseresultatets utveckling och förväntar sig nu att rörelseresultatet kommer att ligga något under nivån för 2011. När det gäller omsättningen räknar Scanfil fortfarande med att helårsomsättningen kommer att minska markant jämfört med 2011 (Scanfil EMS Oy:s omsättning för 2011 uppgick till 210,8 miljoner euro och rörelseresultatet till 9,1 miljoner euro).
Scanfil hade tidigare uppskattat att helårsomsättningen och rörelseresultatet skulle minska markant jämfört med 2011. Helårsrörelseresultatet förväntades dock bli klart positivt.

Harri Takanen, VD för Scanfil plc:
”Tack
vare de kostnadsstyrningsåtgärder som genomfördes i början av året har vi anpassat oss till den minskade försäljningen, och vår rörelseresultatnivå var betydligt bättre under andra kvartalet än under det första. Trots den minskade omsättningen är Scanfils finansiella ställning god. Vår personals engagemang för att utveckla företagets verksamhet har varit en avgörande faktor för att uppnå dessa resultat.

Vår försäljning till kunder inom professionell elektronik har fortsatt att utvecklas positivt trots den svaga allmänna ekonomiska tillväxten. Både gamla och nya kunders förtroende för en solvent partner har spelat en nyckelroll i den positiva utvecklingen. På marknaden för telekommunikationsprodukter har försäljningsutvecklingen gått i en annan riktning, och inga större förändringar jämfört med den nuvarande försäljningsnivån kan förväntas inom den närmaste framtiden.”

VERKSAMHETSUTVECKLING

Efterfrågan på både telekommunikations- och professionella elektronikprodukter utvecklades positivt under det andra kvartalet. Bolagets omsättning för det andra kvartalet uppgick till 49,3 miljoner euro, en tillväxt på nästan 16 % jämfört med det första kvartalet. Efterfrågan på professionella elektronikprodukter var fortsatt god och ökade med cirka 10 % jämfört med det första kvartalet. Tillväxten i efterfrågan på telekommunikationsprodukter var god under det andra kvartalet, +32 % jämfört med det första kvartalet, men efterfrågan är fortsatt låg.

Omsättningen för de två första kvartalen uppgick till totalt 91,9 miljoner euro, varav kunderna inom professionell elektronik stod för 72 % (76 % under det första kvartalet) och telekommunikationskunderna för 28 % (24 % under det första kvartalet).

Företagets lönsamhet utvecklades positivt och rörelseresultatet för det andra kvartalet uppgick till 6,4 % av omsättningen (2,3 % exklusive engångsposter under det första kvartalet). Den positiva lönsamhetsutvecklingen beror främst på den ökande omsättningen och företagets effektivitet när det gäller att övervaka och sänka kostnaderna till en nivå som motsvarar den osäkra marknadssituationen.

Scanfil Oyj:s dotterbolag Scanfil EMS Oy förvärvade i maj produktions- och kontorslokaler med en total yta på 26 000 kvadratmeter samt en tomt på 19,3 hektar i Sievi från Sievi Capital Oyj. Scanfil EMS Oy var tidigare hyresgäst i lokalerna. Köpeskillingen uppgick till 4,2 miljoner euro, och Scanfil EMS Oy betalade den med sina likvida medel.

FINANSIELL UTVECKLING

Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 91,9 miljoner euro. Omsättningens fördelning utifrån kundernas geografiska läge var följande: Finland 45 %, övriga Europa 17 %, Asien 37 %, USA 1 %.

Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 4,6 miljoner euro, vilket motsvarar 5,0 % av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar följande engångsposter som redovisades under första kvartalet: Scanfil EMS Oy:s andel av det skadestånd som Ojala-Yhtymä Oy betalade, 1,2 miljoner euro, Scanfil plc:s noteringskostnader, 0,4 miljoner euro, samt avsättningen för kostnader i samband med omstruktureringen av dotterbolaget i Hangzhou, 0,4 miljoner euro, bestående huvudsakligen av kostnader relaterade till uppsägningar av personal. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 4,1 miljoner euro, vilket motsvarar 4,5 % av omsättningen. Resultatet för rapportperioden uppgick till 3,7 miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,06 euro och avkastningen på investerat kapital var 9,5 %.

Omsättningen uppgick till 49,3 miljoner euro under april–juni och rörelseresultatet för det andra kvartalet var 3,2 miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 2,6 miljoner euro.

FINANSIERING OCH INVESTERINGAR

Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 138,9 miljoner euro. Skulderna uppgick till 64,6 miljoner euro, varav 32,2 miljoner euro var icke-räntebärande och 32,4 miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 53,5 % och skuldsättningsgraden 0,2 %. Eget kapital per aktie uppgick till 1,29 euro.

Likvida medel uppgick till 32,3 miljoner euro.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–juni uppgick till 5,9 miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under perioden uppgick till -1,4 miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -5,0 miljoner euro och kassaflödet från finansieringsverksamheten till -4,4 miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten består huvudsakligen av förvärvet av fastigheten Sievi, medan kassaflödet från finansieringsverksamheten består av återbetalningar av banklån.

Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–juni uppgick till 5,1 miljoner euro, vilket motsvarar 5,6 % av omsättningen. Förvärvet av fastigheten Sievi utgör den största delen av investeringarna, 4,2 miljoner euro. Avskrivningarna uppgick till 2,2 miljoner euro.

SCANFIL EMS OY:S JÄMFÖRELSEUPPGIFTER FÖR 2011

Det nya bolaget Scanfil plc bildades i samband med den partiella avknoppningen av Sievi Capital plc som genomfördes den 1 januari 2012, där kontraktstillverkningsverksamheten (Scanfil EMS Oy-koncernen) avknoppades till ett nytt börsnoterat bolag. Scanfil plc:s verksamhet består av kontraktstillverkning, och eftersom Scanfil plc inte har några jämförelsesiffror för 2011 offentliggjorde bolaget den 2 maj 2012 siffrorna för Scanfil EMS Oy-koncernen för 2011 som jämförelsedata. Scanfil EMS Oy-koncernens nyckeltal för år 2011 redovisas nedan:

  4–6 1–6 1–12
  2011 2011 2011
       
Omsättning, MEUR 62,0 120,8 210,8
Rörelseresultat, MEUR 4,2 7,7 9,1
Rörelseresultat, % 6,7 6,4 4,3
Nettoresultat, MEUR 3,0 5,6 6,3
       
Avkastning på eget kapital, %   18,5 9,7
Avkastning på investeringar, %   15,5 9,5
Räntebärande skulder, miljoner euro 40,0 36,5
Skuldsättningsgrad, %   31,9 1,9
Eget kapital, %   43,3 53,6
       
Antal anställda, genomsnitt   2 102 2 024

 

STYRELSENS BEMYNDIGANDE

Den extra bolagsstämman den 19 april 2012 bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel samt om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.

Styrelsens förslag till den extra bolagsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibler med teckningsoptioner.

AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING

Den högsta kursen under rapportperioden var 1,10 euro och den lägsta 0,60 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 0,68 euro. Totalt omsattes 8 435 594 aktier under perioden, vilket motsvarar 14,6 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 30 juni 2012 uppgick till 39,3 miljoner euro.

ANMÄLNINGAR OM FÖRÄNDRINGAR I AKTIEINNEHAV

Scanfil plc underrättades den 18 april 2012 i enlighet med kapitel 2, paragraf 9 i värdepappersmarknadslagen om att de aktier i Scanfil plc som överförts till arvingar och förmånstagare till följd av fördelningen av Eero Alvari Kotilainenss dödsbo den 9 april 2012, hade överförts till Varikot Oy (nytt bolag) genom transaktioner som genomfördes den 17 april 2012. Till följd av överlåtelsen innehar Varikot Oy 7 273 109 aktier i Scanfil plc, motsvarande 12,60 % av samtliga aktier, och är därmed den näst största enskilda aktieägaren i Scanfil plc. Enligt ett avtal mellan aktieägarna utövas rösträtten i Varikot Oy gemensamt av Riitta-Liisa Kotilainen (50 %) och Sirpa Kotilainen (50 %).

I en anmälan som Scanfil plc mottog efter utgången av rapportperioden den 18 juli 2012 i enlighet med kapitel 2, § 9 i värdepappersmarknadslagen meddelade Varikot Oy att en förändring hade skett i Varikot Oy:s rösträtt, med verkan från och med den 18 juli 2012. Enligt en överenskommelse mellan aktieägarna utövas rösträtten i Varikot Oy gemensamt av Sirpa Kotilainen (50 %), Riitta-Liisa Kotilainen (25 %) och Aleksi Kotilainen (25 %).

PERSONAL

Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 701 anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 625 personer, varav 285 arbetade vid bolagets finska enheter och 1 340 vid bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 82 % av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 juni 2012.

UTSIKTER

På grund av den fortsatt osäkra situationen i den globala och europeiska ekonomin är förutsägbarheten på marknaden för kontraktstillverkning mycket dålig, och det är inte möjligt att ge en tillförlitlig prognos för året. Baserat på den nuvarande prognosen förväntas efterfrågan på telekommunikationsprodukter bli betydligt lägre än föregående år. Efterfrågan från kunderna inom professionell elektronik förväntas ligga på samma nivå som 2011.

Scanfil plc höjer sin prognos för rörelseresultatets utveckling och förväntar sig nu att rörelseresultatet kommer att ligga något under 2011 års nivå. När det gäller omsättningen räknar Scanfil fortfarande med att helårsomsättningen kommer att minska avsevärt jämfört med 2011 (Scanfil EMS Oy:s omsättning för 2011 uppgick till 210,8 miljoner euro och rörelseresultatet till 9,1 miljoner euro).
Scanfil uppskattade tidigare att helårsomsättningen och rörelseresultatet skulle minska markant jämfört med 2011. Helårsrörelseresultatet förväntades dock bli klart positivt.

OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER

Osäkerheten i den globala ekonomin och hotet om en ny recession samt den minskade internationella efterfrågan på investeringsvaror, särskilt inom euroområdet, kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta kan bromsa utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.

I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under avsnittet Bolagsstyrning.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2011.

Enskilda siffror och totalsummor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.

 

KONCERNRESULTATRÄKNING  
Miljoner euro    
  4–6 1–6
  2012 2012
     
Omsättning 49,3 91,9
Övriga rörelseintäkter 0,1 1,3
Förändringar i lager av färdiga varor    
och varor under tillverkning 0,7 0,7
Tillverkning för eget bruk 0,0  0,0
Kostnader -45,7 -87,1
Avskrivningar -1,1 -2,2
Rörelseresultat 3,2 4,6
Finansiella intäkter och kostnader 0,2 0,2
Andel av intressebolagets resultat -0,1 -0,2
Resultat före skatt 3,2 4,6
Inkomstskatt -0,6 -0,9
Periodens nettoresultat 2,6 3,7
     
Tillhörande:    
Moderbolagets aktieägare 2,6 3,7
     
Resultat per aktie för resultat hänförligt till    
moderbolagets aktieägare:    
resultat per aktie före utspädning (EUR) 0,04 0,06
     
Bolaget har inga poster som kan utspäda resultatet per aktie.
     
KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING
miljoner euro    
  4–6 1 – 6
  2012 2012
     
Periodens nettoresultat 2,6 3,7
Övrigt totalresultat:    
Omräkningsskillnader 2,6 1,1
Derivatinstrument -0,2 0,1
Övrigt totalresultat, efter skatt 2,5 1,2
Totalt övrigt resultat 5,0 4,9
     
Tillskrivbart till:    
Moderbolagets aktieägare 5,0 4,9

 

KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING
Miljoner euro  
   
Tillgångar 30.6.2012
   
Anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar 30,8
Goodwill 2,2
Övriga immateriella tillgångar 3,8
Andelar i intressebolag 0,9
Investeringar som kan säljas 0,0
Fordringar 0,2
Uppskjutna skattefordringar 0,5
Summa anläggningstillgångar 38,4
   
Omsättningstillgångar  
Varulager 30,6
Kundfordringar och övriga fordringar 37,3
Förskottsbetalningar 0,1
Kortfristig skatt 0,1
Investeringar som kan säljas, likvida medel 19,7
Likvida medel 12,6
Summa omsättningstillgångar 100,5
   
Totala tillgångar 138,9
   
   
Eget kapital och skulder 30.6.2012
   
Eget kapital  
Aktiekapital 2,0
Omräkningsdifferenser 10,3
Övriga reserver 5,2
Reserv för investerad fond för fritt disponibelt eget kapital 10,7
Balanserade vinstmedel 46,0
Eget kapital totalt 74,3
   
Långfristiga skulder  
Uppskjutna skatteskulder 0,0
Avsättningar 0,7
Räntebärande skulder 23,2
Övriga skulder 0,1
Summa långfristiga skulder 23,9
   
Kortfristiga skulder  
Leverantörsskulder och övriga skulder 30,5
Aktuell skatt 0,8
Räntebärande skulder 9,3
Summa kortfristiga skulder 40,6
   
Summa skulder 64,6
   
Summa eget kapital och skulder 138,9

 

KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING
Miljoner euro  
  1.1–30.6.2012
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
Nettoresultat 3,7
Justeringar av nettoresultatet 3,8
Förändring i nettorörelsekapitalet -1,4
Betalda räntor och övriga finansiella kostnader -0,4
Erhållna räntor 0,2
Betalda skatter -0,0
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 5,9
   
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -5,0
Försäljning av materiella och immateriella tillgångar 0,0
Förvärv av andelar -0,0
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten -5,0
   
   
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -4,4
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten -4,4
   
Nettoökning/-minskning av likvida medel -3,6
   
Likvida medel vid periodens början 35,2
Likvida medel som överfördes vid avknoppningen 0,1
Valutakursförändringar 0,6
Likvida medel vid periodens slut 32,3

 

 

REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL
miljoner euro            
             
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
        Reserv för    
        investerade    
  Aktier Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget
  kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
Eget kapital            
1.1.2012 2,0 9,2 4,9 10,7 42,6 69,4
             
Överföring till fonder     0,3   -0,3 0
             
Totalt resultat 1,1 0,1   3,7 4,9
             
             
Eget kapital            
30 juni 2012 2,0 10,3 5,2 10,7 46,0 74,3

 

 

NYCKELINDIKATORER  
  1–6
  2012
   
Avkastning på eget kapital, % 10,4
Avkastning på investeringar, % 9,5
Räntebärande skulder, miljoner euro 32,4
Skuldsättningsgrad, % 0,2
Egetkapitalandel, % 53,5
Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro 5,1
% av nettoomsättningen 5,6
Personal, genomsnitt 1 701
   
Resultat per aktie, EUR 0,06
Eget kapital per aktie, EUR 1,3
   
Antal aktier vid  
periodens slut, i 1 000-tal  
 – exklusive egna aktier 57 730
 – vägt genomsnitt 57 730
   
   
Bolaget har ett lån på 32,4 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått
ingått ränte- och valutaswappavtal för att omräkna det SEK-denominerade kapitalbeloppet
och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och
valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot
växelkurs- och räntefluktuationer.  
På grund av branschens karaktär täcker företagets orderstock endast en kort tidsperiod och
ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen.

 

SEGMENTINFORMATION    
Miljoner euro    
  1–6  
  2012  
Omsättning    
Europa 57,1  
Asien 36,4  
Omsättning mellan segmenten -1,6  
Totalt 91,9  
     
Rörelseresultat    
Europa 3,5  
Asien 1,2  
Totalt 4,6  
     
Tillgångar    
Europa 66,1  
Asien 69,7  
Goodwill 2,2  
Andelar i intressebolag 0,9  
Totalt 138,9  
     
     
     
FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR    
miljoner euro    
  1–6  
  2012  
     
Bokfört värde vid periodens början 27,0  
Tillskott 5,1  
Avdrag 0,0  
Avskrivningar -2,1  
Valutakursdifferenser 0,7  
Bokfört värde vid periodens slut 30,8  
     
     
     
VILLKORADE SKULDER    
miljoner euro    
     
  30.6.2012  
     
Beviljade fastighetslån 0,9  
Beviljade företagslån med säkerhet i fastigheter 40,0  
Ställda garantier 1,0  
Hyresskulder 0,0  
     
Scanfil Oyj har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland Oyj för betalningen
av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser.
     
     
     
TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER  
miljoner euro    
  1–6  
  2012  
     
Inneboende företag    
Försäljningsintäkter 0,1  
Kundfordringar 0,2  
Ränteintäkter 0,0  
Lånefordringar 0,3  
Räntefordringar 0,0  
     
Ett lån på 300 000 euro har beviljats till det intressebolaget Greenpoint Oy, varav
210 000 euro omvandlades till ett kapitallån den 1 januari 2012 enligt
bolagslagen kapitel 12.    
     
Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är
Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä.                                                                            
Hyreskostnaderna uppgick till 1 055 euro per den 30 juni 2012.    

 

NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS  
     
     
  Q2/12 Q1/12
Omsättning, MEUR 49,3 42,6
Rörelseresultat, MEUR 3,2 1,4
Rörelseresultat, % 6,4 3,4
Nettoresultat, MEUR 2,6 1,2

 

 

SCANFIL PLC

Harri Takanen
, VD

 

Ytterligare information:
VD Harri Takanen
Tel +358 8 4882 111

 

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors

Stora medier

www.scanfil.com

 

 

Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och -överföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.

Det intressebolag som ingår i Scanfil-koncernen,
Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %), fokuserar på utveckling och leverans av lösningar och utrustning som förbättrar placering, synlighet och försäljning av kundernas produkter i försäljningsstället. Greenpoints produktportfölj omfattar ett brett utbud av kylskåp, displayer och integrerade kassakoncept. Företaget betjänar både varumärkesägare och detaljhandelskedjor internationellt. Förutom de europeiska marknaderna har Greenpoint Oy genom partnerskap etablerat sig på marknaderna i Nord- och Latinamerika. www.greenpoint.fi

Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor