Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS ÅRSREDOVISNING FÖR PERIODEN 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2019

SCANFIL PLC PUBLICERING AV BOKSLUT 19 FEBRUARI 2020 KL. 08.00

SCANFIL-KONCERNENS BOKSLUT FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2019

Q4/19 och 2019: Starkt fjärde kvartal enligt förväntningarna, stabil utveckling under hela året

Oktober – december 2019
– Omsättningen uppgick till 154,7 miljoner euro (Q4 2018: 140,2), en ökning med 10,3 %
– Rörelseresultatet uppgick till 10,0 (7,5) miljoner euro, 6,5 % (5,4 %) av omsättningen, en ökning med 33,2 %
– Resultatet uppgick till 9,8 (6,4) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,10)
euro
Januari–december 2019
– Omsättningen uppgick till 579,4 (1–12/2018: 563,0) miljoner euro, en ökning med 2,
9 % – Justerat rörelseresultat* 39,4 miljoner euro, 6,8 % av omsättningen
– Rörelseresultat 35,3 (37,8) miljoner euro, 6,1 % (6,7 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 28,1 (28,9) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,44 (0,45) euro, justerat resultat per aktie 0,50
euro – Styrelsen föreslår en utdelning på 0,15 (0,13) euro per aktie för räkenskapsåret 2019

*Justeringsposterna under januari–december omfattar kostnader relaterade till förvärvet av Scanfil Electronics GmbH (tidigare HASEC-Elektronik GmbH) (0,4 miljoner euro) samt nedskrivningen av Scanfil GmbH:s goodwill (3,6 miljoner euro).

Framtidsutsikter

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2020 kommer att uppgå till 590–640 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 39–43 miljoner euro. Uppskattningen baseras på vår nuvarande förståelse av coronavirusspridningens effekter. Prognosen för 2020 är förenad med exceptionell osäkerhet på grund av den potentiella negativa inverkan som coronapandemin kan ha på kundernas efterfrågan och, i synnerhet, situationen i Kina.

Långsiktigt mål

Scanfil har uppdaterat sitt långsiktiga mål: År 2023 siktar Scanfil på en omsättning på 700 miljoner euro och ett rörelseresultat på 7 % genom organisk tillväxt.

Nyckeltal

Q4/2019 Q4/2018 Förändring i % 2019 2018 Förändring i %
Omsättning, miljoner euro 154,7 140,2 10,3 % 579,4 563,0 2,9 %
Rörelseresultat, miljoner euro 10,0 7,5 33,2 % 35,3 37,8 -6,4 %
Justerat rörelseresultat, miljoner euro 10,0 7,5 33,2 % 39,4 37,8 4,2 %
Rörelseresultat, % 6,5 5,4 6,1 6,7
Rörelseresultat, justerat, % 6,5 5,4 6,8 6,7
Nettoresultat, miljoner euro 9,8 6,4 52,2 % 28,1 28,9 -2,7 %
Justerat nettoresultat, miljoner euro 9,8 6,4 52,2 % 32,1 28,9 11,1 %
Resultat per aktie, EUR 0,15 0,10 50,0 % 0,44 0,45 -3,3 %
Justerat resultat per aktie, EUR 0,15 0,10 50,0 % 0,50 0,45 10,5 %
Avkastning på eget kapital, % 18,0 21,5
Avkastning på eget kapital, justerad, % 20,4 21,5
Egetkapitalandel, % 49,1 47,7
Nettoskuldsättningsgrad, % 27,7 19,5
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 35,9 29,0 23,4 %
Antal anställda (genomsnitt) 3 530 3 414 3,4 %

Petteri Jokitalo, VD:

”Det fjärde kvartalet var vårt starkaste sett till omsättningen, som uppgick till 155 miljoner euro, vilket innebär en ökning med 15 miljoner euro, eller 10 %, jämfört med samma period föregående år. Drygt en tredjedel av denna tillväxt var organisk, medan förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH i juni stod för resten. Vår årsomsättning ökade inom alla kundsegment, med undantag för kommunikationssegmentet. Särskilt omsättningen inom industri- och medtec-segmenten förbättrades avsevärt.

Lönsamheten under det fjärde kvartalet, 6,5 % av omsättningen, var som förväntat. Rörelseresultatet ökade med 33 % jämfört med föregående år och uppgick till 10 miljoner euro. Våra anläggningars prestanda var generellt sett hög. En svagare efterfrågan från kunderna före jul och det stora antalet helgdagar påverkade dock vår omsättning och vårt resultat i december, vilket är vanligt och låg i linje med förväntningarna.

Sett till helåret gjorde vi framsteg både operativt och strategiskt. Vår omsättning för 2019 uppgick till 579 miljoner euro, vilket innebär en ökning med 3 % jämfört med året innan. Första halvåret 2019 var särskilt utmanande med tanke på vår omsättning på grund av en svagare efterfrågan hos några få stora kunder. Under andra halvåret kunde vi återgå till en tillväxtbana, både genom förvärvet av HASEC och organiskt. Under 2019 uppgick det justerade rörelseresultatet till 39,4 miljoner euro, vilket motsvarade 6,8 % av omsättningen. Vår rörelsemarginal utvecklades i rätt riktning och närmar sig målnivån på 7 %. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 23 %, och avkastningen på eget kapital var god på 18 %. Vid utgången av 2019 var soliditeten stark på 49 %.

Styrelsen föreslår en utdelning på 0,15 euro per aktie för 2019. Om årsstämman godkänner utdelningsförslaget har Scanfil höjt utdelningen sju år i rad, samtidigt som utdelningsandelen har legat inom målet på cirka en tredjedel av resultatet per aktie.

Strategiskt sett är vårt mål att göra framsteg framför allt i Tyskland, men även mer generellt i Centraleuropa. Regionen har mycket attraktiva marknader för kontraktstillverkning, vilket erbjuder en enorm tillväxtpotential för Scanfil: enbart de tyska marknaderna är ungefär fyra gånger större än de nordiska marknaderna, och utkontrakteringsgraden för tillverkningstjänster är fortfarande låg. Förvärvet av HASEC har tydligt förbättrat Scanfils tillgång till denna marknadspotential. Vi kan erbjuda HASEC:s kunder Scanfils globala fabrikskapacitet och hela vårt tjänsteutbud.

Vi har redan fått positiv feedback från HASEC:s kunder: HASEC:s verksamhet i Tyskland, nära kundernas forsknings- och utvecklingsenheter, i kombination med volymproduktion vid Scanfils anläggningar, nära marknaderna i Polen, Kina och USA, erbjuder utmärkta lösningar på kundernas behov. Vi har pågående projekt med ett antal av HASEC:s kunder som kommer att leda till ökad produktion och omsättning, och jag förväntar mig att nya försäljningar kommer att realiseras utifrån denna potential senast under året.

Vi befinner oss i en utmärkt position inför 2020. Hittills lovar våra kunders prognoser och utsikter tillväxt, vi gör goda framsteg när det gäller att skaffa nya kunder och vi har pågående projekt för att vinna ytterligare marknadsandelar hos våra befintliga kunder. Vi har fått en bra start på året: kundernas efterfrågan i januari var i linje med våra förväntningar.

För närvarande råder särskild osäkerhet kring årets hot från coronavirusepidemin, särskilt i Kina under det första kvartalet. Efter det kinesiska nyåret öppnades våra kinesiska fabriker i Suzhou och Hangzhou den 10 och 11 februari, ungefär en vecka senare än den ursprungliga tidsplanen, i enlighet med lokala myndigheters riktlinjer. Om de extra driftstoppen endast gäller den veckan och leveranskedjorna återhämtar sig enligt beräkningarna förväntar vi oss inga väsentliga effekter på vår försäljning under 2020. Det finns dock okända risker förknippade med spridningen av coronaviruset, vilket kan få långsiktiga effekter på våra kunders efterfrågan och leveranskedjornas verksamhet. Enligt den ursprungliga försäljningsprognosen för 2020 utgör den förväntade försäljningen i Kina cirka 20 % av den totala försäljningen.

Vårt långsiktiga mål för 2020 är att nå en omsättning på 600 miljoner euro och en rörelsevinst på 7 %. Vi har nu uppdaterat vårt långsiktiga mål för 2023, där vi organiskt siktar på en omsättning på 700 miljoner euro och en rörelsevinst på 7 %. Dessutom undersöker vi aktivt förvärvsmöjligheter, särskilt i de nordiska länderna och Centraleuropa.

Jag är nöjd med vårt resultat under 2019. Vår verksamhet utvecklas väl och vår strategiska position i Centraleuropa har stärkts genom förvärvet av HASEC. Jag vill tacka vår engagerade personal samt våra kunder och övriga intressenter för ert förtroende.”

Finansiell utveckling

Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 579,4 (563,0) miljoner euro, en ökning med 2,9 % jämfört med föregående år. Koncernens rörelseresultat för januari–december uppgick till 35,3 (37,8) miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % (6,7 %) av omsättningen. Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 28,1 (28,9) miljoner euro. Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,44 (0,45) euro. Avkastningen på investerat kapital var 17,0 % (20,2 %). De svagare nyckeltalen beror främst på de justeringsposter som förklaras nedan.

Rörelseresultatet inkluderar justeringsposter på 4,0 miljoner euro, vilka består av kostnader relaterade till förvärvet av HASEC (0,4 miljoner euro) och en nedskrivning av goodwill (3,6 miljoner euro) relaterad till Scanfil GmbH:s affärsverksamhet. Verksamheten i Scanfil GmbH, ett tyskt dotterbolag som förvärvades 2014, har inte utvecklats som förväntat, varför koncernen har gjort en nedskrivning baserad på nedskrivningsprövning.

Det justerade rörelseresultatet uppgick till 39,4 miljoner euro, motsvarande 6,8 % av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet ökade med 4,2 % jämfört med föregående år. Ökningen av det justerade rörelseresultatet berodde främst på den ökade omsättningen.

Koncernens effektiva skattesats är 17,5 %, vilket är 2,5 % lägre än moderbolagets skattesats. Skattesatsen påverkades av de förluster som fastställdes vid beskattningen av två avvecklade dotterbolag och som har redovisats i moderbolagens resultat. Den totala effekten uppgick till 2,1 miljoner euro under 2019. Dock hade de ovannämnda icke avdragsgilla justeringarna samt betalda källskatter en viss negativ inverkan.

Omsättningen inom kundsegmentet Industrial ökade med 38,7 miljoner euro. Nästan hälften av denna ökning berodde på förvärvet av verksamheten i HASEC, numera Scanfil Electronics GmbH, under det andra kvartalet. Dessutom ökade omsättningen inom segmentet Medtec & Life Science med 10,2 miljoner euro. Drygt en tredjedel av denna tillväxt härrörde från förvärvet av HASEC. Segmentet Energy and Automation uppvisade en ökning på 3,9 miljoner euro.

Omsättningen inom kundsegmentet Consumer Applications minskade med 18,4 miljoner euro. Denna minskning berodde främst på att tillverkningen av en enskild produkt åt en betydande kund upphörde under året. Minskningen på 18,0 miljoner euro inom kundsegmentet Communication berodde främst på en minskad efterfrågan från en enskild kund.

Koncernens omsättning under oktober–december uppgick till 154,7 (140,2) miljoner euro och rörelseresultatet till 10,0 (7,5) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (5,4 %) av omsättningen. Omsättningen ökade med 10,3 % och rörelseresultatet med 33,2 % jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Resultatet för oktober–december uppgick till 9,8 (6,4) miljoner euro.

Den 22 maj 2019 tecknade Scanfil plc ett avtal om förvärv av hela aktiekapitalet i HASEC, numera Scanfil Electronics GmbH, en tysk kontraktstillverkare inom elektronik. Förvärvet slutfördes den 17 juni 2019 och verksamheten i Scanfil Electronics GmbH har konsoliderats i Scanfil-koncernen sedan den 17 juni 2019. Detta påverkade koncernens omsättning med 19,9 miljoner euro och nettoresultatet med -0,1 miljoner euro under rapportperioden januari–december. Köpeskillingen uppgick till 10,3 miljoner euro, varav 3,8 miljoner euro preliminärt allokerades till långsiktiga kundrelationer, där de uppskjutna skatteskulderna netto uppgick till 1,1 miljoner euro, och 1,6 miljoner euro redovisades som icke-allokerad goodwill. Information om de förvärvade nettotillgångarna finns i tabellerna i delårsrapporten.

Årsstämma 2020 och styrelsens förslag till årsstämman

Scanfil plc:s årsstämma kommer att hållas den 23 april 2020 vid bolagets huvudkontor i Sievi, Finland.

Utdelning för 2019

Bolaget strävar efter att regelbundet betala utdelningar motsvarande cirka 1/3 av årsresultatet.

Moderbolagets utdelningsbara medel uppgår till 43 485 669,92 euro, inklusive balanserade vinstmedel på 12 168 378,38 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,15 (0,13) euro per aktie ska utbetalas, vilket motsvarar totalt 9 704 998,95 euro för räkenskapsåret som slutade den 31 december 2019.Avkastningsdagen är den 27 april 2020. Utdelningen kommer att betalas ut till de aktieägare som på avkastningsdagen är registrerade i bolagets aktieägarregister, vilket förs av Euroclear Finland Ltd. Utdelningsdagen är den 5 maj 2020.

Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.

Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till årsstämman avseende sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämman.

Bolaget offentliggör senare ett separat meddelande om årsstämman.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens bokslut för perioden 1 januari–31 december 2019 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Presskonferens och webbsändning

En press- och analytikerkonferens på finska kommer att hållas den 19 februari 2020 kl. 10.00–11.00 på Hotel Kämp, Akseli Sali, Pohjoisesplanadi 29, 00100 Helsingfors. Resultatet kommer att presenteras av VD Petteri Jokitalo. Ekonomichef Kai Valo kommer också att närvara.

Presskonferensen kan följas via en direktsänd webbsändning på https://scanfil.videosync.fi/2019-results. Under webbsändningen är det möjligt att ställa frågor skriftligt. En inspelning av presskonferensen kommer att finnas tillgänglig samma dag på https://www.scanfil.com/investors/financial-reports/interim-reports.html

Presentationsmaterial för evenemanget kommer att finnas tillgängligt kl. ca 10.00 på Scanfils webbplats https://www.scanfil.com/investors/financial-reports/investor-presentations.html

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com

Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 11 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 500.
Får
inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor