Kontakta oss

Scanfil-koncernens årsredovisning för perioden 1 januari – 31 december 2017

SCANFIL PLC PUBLICERING AV ÅRSREDOVISNING 16 FEBRUARI 2018 KL. 08.00

SCANFIL-KONCERNENS BOKSLUT FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2017

År 2017: Stark rörelsemarginal tack vare ökad försäljning och en smalare kostnadsstruktur

Oktober–december 2017
– Omsättningen uppgick till 144,4 miljoner euro (Q4 2016: 122,3), en ökning med 18,1 %
– Rörelseresultatet uppgick till 9,6 miljoner euro (2,8; före justeringsposter 4,7), vilket motsvarar
6,6 % (2,3 %; före justeringsposter 3,8 %) av omsättningen
– Vinsten uppgick till 10,5 miljoner euro (1,3)
– Resultat per aktie uppgick till 0,16 euro (0,02, före justeringsposter 0,05)

Januari–december 2017
– Omsättningen uppgick till 529,9 miljoner euro (1–12/2016: 508,0), en ökning med 4,3 %
– Rörelseresultatet uppgick till 31,3 miljoner euro (7,2, före justeringsposter 22,3), 5
,9 % (1,4, före justeringsposter 4,4 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 25,8 miljoner euro (0,1)
– Resultat per aktie uppgick till 0,40 euro (0,00, före justeringsposter 0,25)
.

Det finns inga redovisningsbara justeringsposter under räkenskapsåret. Justeringarna för år 2016 omfattar kostnaderna för omorganisationen, försäljningen och nedläggningen av olönsamma enheter i PartnerTech AB:s fabriksnätverk samt verksamheten Metal Precision som förvärvades år 2015.

Framtidsutsikter

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2018 kommer att uppgå till 530–570 miljoner euro och att rörelseresultatet kommer att uppgå till 33–37 miljoner euro.

Långsiktigt mål


År 2020 siktar Scanfil på att uppnå en omsättning på 600 miljoner euro och en rörelsemarginal på 7 % genom organisk tillväxt.

Nyckeltal
4:e kvartalet 2017 Q4/2016 Förändring i % 2017 2016 Förändring i %
Omsättning, miljoner euro 144,4 122,3 18 % 529,9 508,0 4 %
Rörelseresultat, miljoner euro 9,6 2,8 243 % 31,3 7,2 335 %
Justerat rörelseresultat, miljoner euro 9,6 4,7 104 % 31,3 22,3 40 %
Rörelseresultat, % 6,6 2,3 5,9 1,4
Rörelseresultat, %, justerat 6,6 3,8 5,9 4,4
Nettovinst, miljoner euro 10,5 1,3 708 % 25,8 0,1
Justerat nettoresultat, miljoner euro 10,5 3,2 228 % 25,8 15,7 64 %
Resultat per aktie, EUR 0,16 0,02 700 % 0,40 0,00
Avkastning på eget kapital, % 22,2 0,1
Egetkapitalandel, % 40,7 40,7
Nettoskuldsättningsgrad, % 32,6 36,9
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 21,3 16,5 29 %
Antal anställda (genomsnitt) 3 254 3 483 -7 %

Petteri Jokitalo, VD:

”Året avslutades med ett starkt fjärde kvartal. En utmärkt efterfrågan från kunderna säkerställde en omsättningstillväxt på 18 % jämfört med föregående år och ett rörelseresultat på 6,6 %. Under hela 2017 gick vi stadigt framåt; omsättningen ökade med 4,3 % och det redovisade rörelseresultatet på 31,3 miljoner euro mer än fyrdubblades jämfört med 2016. Vi lyckades nå vårt mål om en rörelsemarginal på cirka 6 % för hela året. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 29 % och avkastningen på eget kapital uppgick till 22,2 %.

Vi gjorde framsteg i genomförandet av vår strategi. Optimeringen av fabriksnätverket slutfördes redan under första halvåret, vilket nu märks i en lägre kostnadsstruktur och kostnadsbesparingar. Våra investeringar var rekordhöga; utbyggnaden av elektronikfabriken i Sieradz slutfördes i december, och vår integrationsfabrik i Atlanta flyttade till större lokaler under sommaren. I praktiken fördubblade vi vår yta i båda dessa fabriker.

Vi köpte in och tog i bruk nya SMT-linjer i våra elektronikfabriker i Suzhou, Sieradz och Malmö. I integrationsfabriken i Myslowice investerade vi i tillverkningskapacitet för plåtdelar. Investeringarna har gjorts utifrån en redan märkbar efterfrågan från kunderna och för att vi ska kunna nå våra framtida tillväxtmål. Vi är väl positionerade inför 2018.

Vår nuvarande breda kundbas ger oss en god grund för att öka vår försäljning på lång sikt. När det gäller att värva nya kunder är vi särskilt aktiva i de nordiska länderna och Centraleuropa. Vårt mål är att särskilja oss från konkurrenterna genom vår utmärkta prestanda och att vara en pålitlig tillverkningspartner för våra kunder. Våra kunders behov står alltid i centrum när vi utvecklar vår verksamhet.

Jag är nöjd med Scanfils utveckling under 2017. Jag vill tacka vår engagerade personal, våra kunder och övriga intressenter.”
Finansiell

utveckling

Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 529,9 (508,0) miljoner euro. Koncernens rörelseresultat för januari–december uppgick till 31,3 (7,2) miljoner euro, vilket motsvarar 5,9 % (1,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för föregående år inkluderar justeringar på totalt 15,1 miljoner euro, bestående av kostnader för omorganisation, försäljning och nedläggning av olönsamma enheter i PartnerTech AB:s anläggningsnätverk samt verksamheten Metal Precision som förvärvades år 2015. Rörelseresultatet ökade med 40,2 % jämfört med det justerade rörelseresultatet för motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet utan justeringar för januari–december 2016 uppgick till 22,3 miljoner euro, vilket motsvarar 4,4 % av omsättningen.

Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 25,8 (0,1) miljoner euro. Nettovinsten för jämförelseperioden utan justeringar uppgick till 15,7 miljoner euro. Resultatet inkluderar 2,4 miljoner euro i engångsvinster från avyttrade enheter som redovisas under finansiella poster. Posten har ingen inverkan på kassaflödet. Dessutom inkluderar uppskjutna skatter en skatteförmån relaterad till den polska särskilda ekonomiska zonen samt källskatt på utdelningar baserad på koncerninterna utdelningsplaner för de kommande åren. Deras positiva nettoeffekt på nettovinsten uppgår till 0,5 miljoner euro.

Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,40 (0,00) euro. Föregående år uppgick resultatet per aktie utan justeringar till 0,25 euro. Avkastningen på investerat kapital var 19,4 (4,6) %. Effekten av redovisade omräkningsdifferenser och ovannämnda skatter uppgår till 0,05 euro på resultatet per aktie.

Koncernens omsättning för oktober–december uppgick till 144,4 (122,3) miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 18,1 % jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 9,6 (2,8) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (2,3 %) av omsättningen. Rörelseresultatet mer än tredubblades jämfört med fjärde kvartalet föregående år. Fjolårets fjärde kvartal inkluderade justeringsposter på 1,9 miljoner euro.

Årsstämman 2018 och styrelsens förslag till årsstämman

Scanfil plc:s årsstämma kommer att hållas den 25 april 2018 vid bolagets huvudkontor i Sievi, Finland.

Utdelning för 2017
Bolaget strävar efter att regelbundet betala utdelningar motsvarande cirka 1/3 av årsresultatet.
Moderbolagets utdelningsbara medel uppgår till 37 164 484,87 euro, inklusive balanserade vinstmedel på 8 785 218,25 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,11 (0,09) euro per aktie ska utbetalas, vilket motsvarar totalt 7 028 498,29 euro för räkenskapsåret som avslutades den 31 december 2017.Avkastningsdagen är den 27 april 2018. Utdelningen kommer att betalas ut till de aktieägare som på avkastningsdagen är registrerade i bolagets aktieägarregister, vilket förs av Euroclear Finland Ltd. Utdelningsdagen är den 7 maj 2018.

Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.

Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till årsstämman avseende sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämman.

Bolaget offentliggör senare ett separat meddelande om årsstämman.

Offentliggörande av finansiella rapporter


Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens bokslut för perioden 1 januari–31 december 2017 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Petteri Jokitalo
, VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com

Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 12 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till 3 500.
Får

inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

http://prlibrary-eu.nasdaq.com/Resource/Download/556284a2-2c38-4f27-a42a-8c698fa1009b