Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS ÅRSREDOVISNING FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2018

SCANFIL PLC OFFENTLIGGÖRANDE AV ÅRSREDOVISNING 15 FEBRUARI 2019 KL. 08.00

SCANFIL-KONCERNENS BOKSLUT FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2018

År 2018: Stark tillväxt och lönsamhetsutveckling

oktober–december 2018
– Omsättningen uppgick till 140,2 miljoner euro (Q4 2017: 144,4), en minskning med 2,9 %
– Rörelseresultatet uppgick till 7,5 (9,6) miljoner euro, vilket motsvarar 5,4 % (6,6 %) av omsättningen
– Resultatet uppgick till 6,4 (10,5) miljoner euro
– Resultatet per aktie uppgick till 0,10 (0,16)
euro
Januari–december 2018
– Omsättningen uppgick till 563,0 miljoner euro (1–12/2017: 529,9), en ökning med 6,3 %
– Rörelseresultatet uppgick till 37,8 (31,3) miljoner euro, 6,7 % (5,9 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 28,9 (25,8) miljoner euro
– Resultat per aktie uppgick till 0,45 (0,40)
euro
Styrelsen föreslår att en utdelning på 0,13 euro per aktie ska utbetalas för räkenskapsåret 2018, vilket är 18 % mer än de 0,11 euro som utdelades för räkenskapsåret 2017.

Framtidsutsikter

Scanfil beräknar att omsättningen för 2019 kommer att uppgå till 560–610 miljoner euro och att rörelseresultatet kommer att uppgå till 36–41 miljoner euro.

Långsiktigt mål

Under 2020 siktar Scanfil på att nå en omsättning på 600 miljoner euro och en rörelsemarginal på 7 % genom organisk tillväxt.

NYCKELTAL
Q4/2018 Q4/2017 Förändring i % 2018 2017 Förändring i %
Omsättning, miljoner euro 140,2 144,4 -3 % 563,0 529,9 6 %
Rörelseresultat, miljoner euro 7,5 9,6 -22 % 37,8 31,3 21 %
Rörelseresultat, % 5,4 6,6 6,7 5,9
Nettoresultat, miljoner euro 6,4 10,5 -38 % 28,9 25,8 12 %
Resultat per aktie, EUR 0,10 0,16 -38 % 0,45 0,40 12 %
Avkastning på eget kapital, % 21,5 22,2
Egetkapitalandel, % 47,7 40,7
Nettoskuldsättningsgrad, % 19,5 32,6
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 29,0 21,3 37 %
Antal anställda (genomsnitt) 3 414 3 254 5 %


Petteri Jokitalo, VD:

”Scanfils verksamhet utvecklades positivt enligt alla nyckeltal under 2018. Omsättningen ökade med 6,3 %, med stöd från nästan alla kundsegment. En tillväxttakt på över 10 % uppnåddes inom segmenten Energi och automation, Medtec och Life Science samt Övriga branscher. Det relativa rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år och uppgick till 6,7 %. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 37 %, och avkastningen på eget kapital var god (21,5 %).

Jag är inte helt nöjd med vårt resultat under fjärde kvartalet. Vi låg kvar på en lägre nivå än föregående år, både vad gäller omsättning och rörelseresultat. Orsaken till den försämrade utvecklingen berodde främst på en betydligt minskad efterfrågan hos några få större kunder och delvis även på säsongsvariationer jämfört med föregående år. Nedgången i efterfrågan var dock begränsad till ett fåtal kunder, och den totala efterfrågan från våra kunder utvecklades positivt även under fjärde kvartalet.

Vad gäller vår strategi fortsatte vi enligt plan. Jag är särskilt nöjd med utvecklingen av vår ”kundnära FoU-strategi”, som bland annat resulterade i ett nytt rekord när det gäller att värva nya kunder, särskilt i Finland och Sverige. I USA ser vi en växande efterfrågan och tillväxtmöjligheter, framför allt hos våra befintliga kunder.

Vi förnyade vår organisationsmodell i december förra året. Målet med vår nya organisationsstruktur är att öka samarbetet mellan fabrikerna och därmed förbättra den övergripande optimeringen och effektiviteten i vårt fabriksnätverk. Vi vill också skapa mer kundvärde, till exempel genom ett bredare serviceutbud och framför allt designtjänster. Vår nya organisationsmodell lägger dessutom tonvikt på framtida produktionstekniker och ett ökat fokus på försäljning och tillväxt, främst i de nordiska länderna och Centraleuropa.

Våra kunders prognoser ser starka ut och ger oss goda förutsättningar att sträva efter organisk tillväxt även under 2019. Vi förväntar oss att året kommer att få en långsammare start och att efterfrågan tydligt kommer att ta fart under det andra kvartalet. Även om vi fokuserar på organisk tillväxt är vi också intresserade av potentiella företagsförvärv, särskilt i de nordiska länderna och Centraleuropa. Sammantaget

är jag nöjd med Scanfils utveckling under 2018. Jag vill tacka våra engagerade medarbetare, kunder och övriga intressenter.”

Finansiell utveckling

Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 563,0 (529,9) miljoner euro, en ökning med 6,3 % jämfört med föregående år. Koncernens rörelseresultat för januari–december uppgick till 37,8 (31,3) miljoner euro, vilket motsvarar 6,7 % (5,9 %) av omsättningen. Rörelseresultatet ökade med 20,8 % jämfört med föregående år. Utöver den positiva omsättningsutvecklingen påverkades ökningen av rörelseresultatet av att verksamheten vid anläggningarna i Vanda, Finland, och Biatorbágy, Ungern, avvecklades under första halvåret föregående år, då kostnaderna för dessa anläggningar drog ned föregående års resultat.

Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 28,9 (25,8) miljoner euro.

Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,45 (0,40) euro. Avkastningen på investerade medel uppgick till 20,2 % (19,4 %). Koncernens

omsättning för oktober–december uppgick till 140,2 (144,4) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 2,9 % jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 7,5 (9,6) miljoner euro, vilket motsvarar 5,4 % (6,6 %) av omsättningen.

Årsstämma 2019 och styrelsens förslag till årsstämman

Scanfil plc:s årsstämma kommer att hållas den 24 april 2018 vid bolagets huvudkontor i Sievi, Finland.

Utdelning för 2018
Bolaget strävar efter att regelbundet betala utdelningar motsvarande cirka 1/3 av årsresultatet. Moderbolagets utdelningsbara medel uppgår till 39 015 179,77 euro, inklusive balanserade vinstmedel på 10 228 513,15 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,13 (0,11) euro per aktie ska utbetalas, vilket motsvarar totalt 8 324 607,07 euro för räkenskapsåret som avslutas den 31 december 2018. Avkastningsdagen är den 26 april 2019. Utdelningen kommer att betalas ut till de aktieägare som på avkastningsdagen är registrerade i bolagets aktieägarregister, vilket förs av Euroclear Finland Ltd. Utdelningsdagen är den 6 maj 2019.

Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.

Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till årsstämman avseende sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämman.

Bolaget offentliggör senare ett separat meddelande om årsstämman.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens bokslut för perioden 1 januari–31 december 2018 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com

Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 10 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 300.
Får
inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor