Scanfil plc Bokslut 22 februari 2022 kl. 08.00 EET
Scanfil-koncernens bokslut 2021
Rekordhög omsättning tack vare stark efterfrågan
från kunderna under oktober–december
- Omsättningen uppgick till 191,7 miljoner euro (okt–dec 2020: 154,1), en ökning med 24,5 %.
- Justerat rörelseresultat uppgick till 10,2 (10,4) miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % (6,8 %) av omsättningen.
- Rörelseresultatet uppgick till 9,5 (4,3) miljoner euro, vilket motsvarar 5,0 % (2,8 %) av omsättningen.
- Det justerade nettoresultatet uppgick till 9,1 (9,2) miljoner euro.
- Nettovinsten uppgick till 8,4 (3,1) miljoner euro.
- Justerat resultat per aktie uppgick till 0,14 (0,14) euro, medan resultatet per aktie uppgick till 0,13 (0,05) euro.
Januari–december
- Omsättningen uppgick till 695,7 miljoner euro (1–12 2020: 595,3), en ökning med 16,9 %.
- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 40,3 (39,1) miljoner euro, vilket motsvarar 5,8 % (6,6 %) av omsättningen.
- Rörelseresultatet uppgick till 39,6 (44,4) miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % (7,5 %) av omsättningen. Jämförelsen inkluderar en kapitalvinst på 11,4 miljoner euro från försäljningen av fabriken i Hangzhou.
- Det justerade nettoresultatet uppgick till 32,0 (32,5) miljoner euro.
- Nettovinsten uppgick till 29,8 (36,9) miljoner euro.
- Justerat resultat per aktie uppgick till 0,50 (0,50) euro, medan resultatet per aktie uppgick till 0,46 (0,57) euro.
- Styrelsen föreslår en utdelning på 0,19 (0,17) euro per aktie för räkenskapsåret 2021, vilket motsvarar en ökning med 11,8 %
Framtidsutsikter
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2022 kommer att uppgå till 710–760 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 43–48 miljoner euro.
Prognosen är förenad med osäkerhet, särskilt vad gäller tillgången på och prisnivån för halvledare samt leveransförmågan i leveranskedjan. Dessutom skapar covid-19-pandemin och därmed sammanhängande risker osäkerhet.
Långsiktiga finansiella mål
- Organisk omsättningstillväxt på 5–7 % per år och ett rörelseresultat på 7 %
- Ökad utdelning, motsvarande cirka 1/3 av resultatet per aktie
Nyckeltal
| 4:e kvartalet 2021 | Q4 2020 | Förändring i % | 2021 | 2020 | Förändring i % | |
| Omsättning, miljoner euro | 191,7 | 154,1 | 24,5 | 695,7 | 595,3 | 16,9 |
| Rörelseresultat, miljoner euro | 9,5 | 4,3 | 120,8 | 39,6 | 44,4 | -10,8 |
| Rörelseresultat, justerat1, miljoner euro | 10,2 | 10,4 | -1,8 | 40,3 | 39,1 | 3,0 |
| Rörelseresultat, % | 5,0 | 2,8 | 5,7 | 7,5 | ||
| Justerat rörelseresultat, % | 5,3 | 6,8 | 5,8 | 6,6 | ||
| Nettoresultat, miljoner euro | 8,4 | 3,1 | 169,7 | 29,8 | 36,9 | -19,4 |
| Justerat nettoresultat, miljoner euro | 9,1 | 9,2 | -1,1 | 32,0 | 32,5 | -1,4 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,13 | 0,05 | 168,1 | 0,46 | 0,57 | -19,8 |
| Justerat resultat per aktie, EUR | 0,14 | 0,14 | -1,5 | 0,50 | 0,50 | -1,9 |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,2 | 21,1 | ||||
| Avkastning på eget kapital, justerad, % | 16,3 | 18,4 | ||||
| Egetkapitalandel, % | 45,3 | 54,3 | ||||
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 28,9 | 9,9 | ||||
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | -12,5 | 35,2 | -135,6 | |||
| Antal anställda, genomsnitt | 3 267 | 3 387 | -3,5 | |||
1 Det justerade rörelseresultatet för 2021 inkluderar en justering på -0,7 miljoner euro relaterad till stängningen av fabriken i Hamburg, bokförd under fjärde kvartalet 2021. Det justerade rörelseresultatet för 2020 inkluderar följande justeringar: +11,4 miljoner euro relaterat till avyttringen av fabriken i Hangzhou, bokfört under tredje kvartalet 2020, samt -6,1 miljoner euro relaterat till nedläggningen av fabriken i Hamburg, bokfört under fjärde kvartalet 2020.
VD Petteri Jokitalo:
”Drivet av den starka efterfrågan från kunderna blev 2021 ett rekordår vad gäller tillväxt och omsättning. Allt detta trots pandemin och utmaningarna med materialtillgången. Omsättningen ökade med 16,9 % till 696 miljoner euro. Vi nådde nästan målet på 700 miljoner euro som satts för 2023 – två år före plan!
Omsättningen för årets sista kvartal var rekordhög, 191,7 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 24,5 % jämfört med föregående år. Tillväxten drevs av en stark efterfrågan från kunderna samt ökade materialkostnader.
Det justerade rörelseresultatet för 2021 uppgick till 40,3 miljoner euro, motsvarande 5,8 % av omsättningen, och för fjärde kvartalet uppgick det till 10,2 miljoner euro, motsvarande 5,3 % av omsättningen, vilket inte nådde upp till det långsiktiga målet på 7 %.
De största negativa effekterna på rörelseresultatet för perioden orsakades av utmaningar med materialtillgången, onormalt höga priser vid inköp på spotmarknaden samt flytten av produktionen från fabriken i Hamburg. Den utmanande materialsituationen hindrade oss, särskilt under andra halvåret. Produktöverföringen från Hamburg slutfördes i slutet av tredje kvartalet, och verksamheten vid fabriken i Hamburg avslutades under fjärde kvartalet.
Nettokassaflödet från den löpande verksamheten uppgick 2021 till minus 12,5 miljoner euro, främst på grund av en kraftig ökning av varulagren. Ökningen av varulagren påverkades av stigande kund efterfrågan samt en avmattning i lageromsättningen orsakad av den utmanande situationen vad gäller materialtillgången och högre materialkostnader. Lagerhanteringen kommer även under 2022 att vara ett fokusområde.
Scanfils balansräkning är fortsatt stark, med en soliditet på 45,3 % och en skuldsättningsgrad på 28,9 %, vilket möjliggör nödvändiga investeringar och genomförandet av en utdelningspolicy. Styrelsen föreslår en utdelning på 0,19 euro per aktie för 2021, vilket är en ökning med 11,8 % jämfört med förra året. Om förslaget genomförs kommer Scanfils utdelning att öka för nionde året i rad.
Efterfrågeutsikterna för Scanfils kunder är starka inför 2022, och vårt fokus är mycket tydligt: vi fortsätter att möta våra kunders efterfrågan, satsa på organisk tillväxt och få lönsamheten att nå det mål vi har satt upp. De kortsiktiga utmaningarna och riskerna är främst kopplade till tillgången på material, särskilt halvledare, vilket vi tror kommer att fortsätta vara en utmaning åtminstone under första halvåret.
Vi förväntar oss att vår omsättning fortsätter att växa och uppgår till 710–760 miljoner euro i år, och att rörelseresultatet ökar till 43–48 miljoner euro
Vi siktar på en organisk årlig tillväxt på 5–7 % och en rörelsemarginal på 7 % på längre sikt. För att nå vårt tillväxtmål har vi förvärvat ytterligare produktionsutrymme vid våra fabriker i Atlanta och Wutha, och påbörjat planeringen av expansionsmöjligheter vid vår fabrik i Suzhou. På lång sikt ser vi marknaderna i Nordamerika och Asien som intressanta expansionsområden.
År 2021 präglades av två starka tendenser: en stark efterfrågan från kunderna i kombination med utmaningar kring materialtillgången, pandemin och flytten av produktionen från Hamburg ställde stora krav på vår personal. Jag vill tacka våra engagerade medarbetare för deras uthållighet och goda arbete, samt våra kunder för deras stöd och förtroende.
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 695,7 (595,3) miljoner euro, en ökning med 16,9 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 42,5 miljoner euro i fakturering med låg marginal, varav 32,0 miljoner euro utgjordes av separat överenskomna inköp för att säkerställa tillgången på material som behövdes för produktionen. Dessa inköp för att säkerställa leveranser var vanligtvis spotmarknadsinköp av material och specialfrakt. Denna fakturering medförde ingen eller låg marginal för Scanfil under 2021. Omsättningen exklusive fakturering av separat överenskomna inköp uppgick till 663,7 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 11,7 % jämfört med föregående år. Dessutom ingick 10,5 miljoner euro i lågmarginell mellanhandel i omsättningen.
Omsättningen per kundsegment utvecklades enligt följande:
Avancerade konsumentapplikationer: Omsättningen ökade med 53,4 miljoner euro (35,3 %) jämfört med januari–december 2020. De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var uppstart hos nya kunder och god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar. Fakturering relaterad till säkerställande av leveranser uppgick till 14,6 miljoner euro.
Automation & Safety: Omsättningen ökade med 2,8 miljoner euro (2,0 %). Utvecklingen har varit stabil. Fakturering avseende leveranssäkring uppgick till 4,9 miljoner euro.
Connectivity: Omsättningen ökade med 4,4 miljoner euro till 33,0 miljoner euro (15,5 %). Fakturering avseende leveranssäkring uppgick till 0,1 miljoner euro.
Energi & Cleantech: Omsättningen ökade jämfört med motsvarande period 2020 med 46,5 miljoner euro (34,3 %). De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var god efterfrågan inom återvinning och energisystem. Faktureringen avseende säkrade leveranser uppgick till 8,9 miljoner euro.
Medtech & Life Science: Omsättningen ökade med 12,8 miljoner euro (11,8 %) jämfört med motsvarande period 2020. Fakturering avseende säkring av leveranser uppgick till 3,5 miljoner euro.
Omsättningen för ”Avvecklade verksamheter” uppgick till 10,5 miljoner euro och bestod enbart av mellanhandel med låg marginal.
Koncernens rörelseresultat för januari–december uppgick till 39,6 (44,4) miljoner euro, vilket motsvarar 5,7 % (7,5 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för 2021 inkluderar en justering på -0,7 miljoner euro relaterad till stängningen av fabriken i Hamburg. Rörelseresultatet för jämförelseåret inkluderar justeringar på +11,4 miljoner euro relaterade till avyttringen av fabriken i Hangzhou och -6,1 miljoner euro relaterade till stängningen av fabriken i Hamburg. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 40,3 (39,1) miljoner euro, vilket motsvarar 5,8 % (6,6 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den ökade efterfrågan från kunderna, men påverkades negativt av produktionsflytten från Hamburg samt av ineffektivitet orsakad av materialbrist. Dessutom sänkte den tillfälliga faktureringen med låg marginal på 42,5 miljoner euro vinstmarginalen. Den negativa effekten av detta uppgick till cirka 5,0 miljoner euro, dvs. 0,7 % av omsättningen.
Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 29,8 (36,9) miljoner euro. Den justerade nettovinsten uppgick till 32,0 (32,5) miljoner euro.
Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,46 (0,57) euro. Det justerade resultatet per aktie uppgick till 0,50 (0,50) euro. Avkastningen på satsat kapital var 15,3 % (19,5 %).
Koncernens effektiva skattesats uppgick till 21,0 % (11,7 %). Jämförelsesiffran påverkades av den låga skatten på försäljningsvinster från det kinesiska dotterbolaget Scanfil (Hangzhou) Co., Ltd. samt skattelättnaden i samband med investeringar i Polens särskilda ekonomiska zon.
Koncernens omsättning under oktober–december uppgick till 191,7 (154,1) miljoner euro. Omsättningen ökade med 24,5 % jämfört med motsvarande period föregående år. I denna omsättning ingår 14,4 miljoner euro i fakturering som hänför sig till prisökningar på material, komponenter och frakt samt säkerställande av leveranser. Omsättningen för perioden exklusive ovannämnda fakturering uppgick till 177,3 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 15,1 %.
Rörelseresultatet uppgick till 9,5 (4,3) miljoner euro, vilket motsvarar 5,0 % (2,8 %) av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 10,2 (10,4) miljoner euro, eller 5,3 % (6,8 %) av omsättningen. Justeringarna avsåg kostnaderna för stängningen av fabriken i Hamburg: -0,7 miljoner euro under fjärde kvartalet 2021 och -6,1 miljoner euro under jämförelseperioden. Ineffektivitet till följd av materialbrist påverkade rörelseresultatet negativt. Dessutom sänkte fakturering med låg marginal, kopplad till säkerställande av leveranser på 14,4 miljoner euro, vinstmarginalen. Den totala negativa påverkan på rörelseresultatet uppgick till cirka 2,0 miljoner euro, motsvarande cirka 1,0 % av omsättningen.
Nettovinsten under oktober–december uppgick till 8,4 (3,1) miljoner euro. Den justerade nettovinsten uppgick till 9,1 (9,2) miljoner euro.
Årsstämma 2022 och förslag från styrelsen
Scanfil Oyj:s årsstämma är planerad att hållas den 21 april 2022 som en distansstämma i enlighet med den tillfälliga lagstiftningen.
Moderbolagets utdelningsbara tillgångar uppgår till 64 773 284,67 euro, inklusive icke utdelade vinster på 31 264 893,13 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,19 (0,17) euro per aktie, totalt 12 316 038,45 euro, ska utbetalas för räkenskapsåret som avslutades den 31 december 2021. Utdelningen kommer att betalas ut till aktieägare som den 25 april 2022 är registrerade i bolagets aktieägarförteckning, vilken förs av Euroclear Finland Oy. Utdelningen kommer att betalas ut den 2 maj 2022.
Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.
Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till bolagsstämman om sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till bolagsstämman.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens årsredovisning för 2021 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Webbsändning
I samband med offentliggörandet av vårt resultat anordnar vi en webbsändning på engelska för analytiker, investerare och media samma dag kl. 10.00–11.00 EET. Resultatet presenteras av VD Petteri Jokitalo.
Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/2021-q4-tulos/. Deltagarna kan ställa frågor via chatten. Frågorna kommer att besvaras i slutet av konferensen.
En inspelad version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.
Får inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distributionen eller publiceringen är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.