Scanfil plc Delårsrapport 23 april 2026 kl. 08.00 EEST
Scanfil Q1 2026: Stabil start med betydande tillväxt i omsättning och vinst
Januari–mars
- Omsättningen uppgick till 229,1 miljoner euro (192,6), en ökning med 19,0 %
- Omsättningen ökade organiskt med 6,5 %
- Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 6,8 % (6,5 %) och jämförbar EBITA till 15,6 miljoner euro (12,6), en ökning med 24,1 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,15 euro (0,13)
- Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,57 (0,22)
- Förslag till utdelning: 0,25 (0,24) euro per aktie
Utsikter för 2026
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2026 kommer att uppgå till 940–1 060 miljoner euro och jämförbar EBITA till 64–78 miljoner euro.
|
NYCKELTAL |
1–3 2026 |
1–3 2025 |
Förändring, % |
1–12 2025 |
|
Omsättning, miljoner euro |
229,1 |
192,6 |
19,0 |
797,1 |
|
Organisk tillväxt, % |
6,5 |
-8,5 |
|
1,2 |
|
Jämförbar EBITA*, miljoner euro |
15,6 |
12,6 |
24,1 |
56,4 |
|
Jämförbar EBITA*, % |
6,8 |
6,5 |
|
7,1 |
|
Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, miljoner euro |
14,7 |
11,9 |
23,8 |
54,2 |
|
Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, % |
6,4 |
6,2 |
|
6,8 |
|
Nettoresultat, miljoner euro |
9,8 |
8,3 |
17,8 |
40,9 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,15 |
0,13 |
17,4 |
0,63 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
12,2 |
11,2 |
|
13,5 |
|
Egetkapitalandel, % |
42,9 |
54,9 |
|
53,9 |
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
39,1 |
5,3 |
|
3,0 |
|
Nettoskuld / EBITDA |
1,57 |
0,22 |
|
0,12 |
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
-2,2 |
11,0 |
-120,2 |
64,1 |
|
Antal anställda vid periodens slut |
4 580 |
3 976 |
15,2 |
4 199 |
|
* Exklusive poster som påverkar jämförbarheten och avskrivningar avseende fördelning av köpeskillingen |
||||
|
** Exklusive jämförelsehinder |
||||
Christophe Sut, VD: ”Det
första kvartalet 2026 inleder ett nytt kapitel för Scanfil. Vi är starkare än någonsin vad gäller omsättning, vinst och kunddiversifiering. I en tid präglad av regionalisering och ökad komplexitet inom hanteringen av leveranskedjor tog Scanfil under första kvartalet ett steg framåt som gör att vi kan känna oss trygga i vår strävan att uppnå våra mål för 2026.
Vi slutförde två transformativa förvärv vid årsskiftet, vilket lyfte Scanfil till en helt ny nivå. Förvärvet av ADCO Circuits slutfördes i december 2025 och av MB Elettronica i januari 2026. Båda företagen utökar vår globala närvaro till nya marknader med höga tillväxtutsikter och tillför en stark kundportfölj inom flyg- och försvarsindustrin samt medicinteknik och life science med positiva långsiktiga utsikter.
Under första kvartalet 2026 ökade omsättningen med 19,0 % till 229,1 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Den positiva utvecklingen fortsatte och den organiska omsättningen växte med 6,5 %. Utvecklingen var förväntad mot bakgrund av stark nyförsäljning under andra halvåret 2025. Förvärven bidrog till en total omsättningsökning på 14 %. Särskilt MB uppvisade stark utveckling och tvåsiffrig tillväxt jämfört med första kvartalet 2025.
När det gäller EBITA ökade vi vår marginal jämfört med första kvartalet 2025. Den jämförbara EBITA-marginalen ökade med 0,3 procentenheter till 6,8 % jämfört med samma period föregående år. Marginalen var stark trots det stora antalet nya produktlanseringar och deras inverkan på effektiviteten. Dessutom bidrog MB positivt till Scanfils resultat redan från början.
Inom marknadssegmenten ökade omsättningen i Amerika under första kvartalet 2026 organiskt med 12,3 % jämfört med första kvartalet 2025. Affärsutsikterna förblev solida. Under första kvartalet satte vi rekord i antalet lanseringar av nya produkter. Under kvartalet hade dessa en negativ inverkan på lönsamheten, men skapade en stark drivkraft inför årets andra hälft.
Omsättningen i APAC under första kvartalet 2026 ökade organiskt med 10,9 % jämfört med samma period föregående år. Kundernas efterfrågan är stark och den operativa effektiviteten är solid. I januari tillkännagav vi en investering i vår kinesiska verksamhet, som bör vara fullt operativ 2027 och börja stödja vår utveckling i regionen.
Omsättningen i Centraleuropa under första kvartalet 2026 ökade organiskt med 2,9 % jämfört med samma period föregående år. Totalt ökade omsättningen med 32,7 %, driven av förvärvet av MB. Vår verksamhet i Polen växte organiskt, men situationen i Tyskland var fortsatt utmanande.
Omsättningen i Nordeuropa under första kvartalet 2026 ökade organiskt med 5,6 % jämfört med samma period föregående år, med stöd av den starka efterfrågan från våra kunder inom flyg- och försvarsindustrin.
Den senaste utvecklingen av den globala geopolitiska situationen gynnar vår kundgruppsstrategi. Energisektorn är avgörande för motståndskraften, och samtidigt ökar behovet av intern och extern säkerhet. Båda trenderna har en positiv inverkan på våra affärsområden Energy & Cleantech samt Aerospace & Defense. Under första kvartalet 2026 uppgick de nya kundprojekten till totalt 51,7 miljoner euro, jämfört med 46,7 miljoner euro under första kvartalet 2025.
Omsättningen inom Aerospace & Defense ökade under första kvartalet 2026 med 130,5 % till 21,0 (9,1) miljoner euro. Kundgruppen Aerospace & Defense redovisades för första gången separat från Industrial. Tillväxten berodde på förvärven av MB och ADCO samt på den mycket starka utvecklingen hos våra långsiktiga kunder. Nya kundprojekt uppgick till 0,9 miljoner euro under första kvartalet 2026.
Omsättningen inom Energy & Cleantech ökade under första kvartalet 2026 med 18,8 % jämfört med samma period föregående år. Under första kvartalet 2026 minskade värdet på nyvunna kundprojekt med 3,7 % till 23,9 miljoner euro. Den underliggande efterfrågan är fortsatt stark.
Omsättningen inom Industrial ökade med 12,4 % jämfört med samma period föregående år under första kvartalet 2026. Under första kvartalet 2026 ökade de nyvunna kundprojekten med 0,7 % till 15,5 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Den höga omsättningstillväxten drevs av förvärven.
Omsättningen inom Medtech & Life Science ökade under första kvartalet 2026 med 7,1 % jämfört med samma period föregående år. Under första kvartalet 2026 ökade värdet på nyvunna kundprojekt med 79,1 % jämfört med samma period föregående år till 11,5 miljoner euro. Investeringar i försäljning och förvärv bidrog till omsättningen.
Efter det första kvartalet har vår tillförsikt stärkts. Våra nya förvärv levererar resultat och bidrar positivt till vår starka organiska tillväxt. Vi uppskattar omsättningen för 2026 till 940–1 060 miljoner euro och jämförbar EBITA till 64–78 miljoner euro. I januari tillkännagav vi en investering i vår verksamhet i Kina, där vi har sett en ökande efterfrågan och har positiva utsikter. Våra investeringar från 2025 i Malaysia och USA trappar också upp och börjar bidra under 2026.
Vi ser med tillförsikt fram emot Scanfils 50-årsjubileum. Vi vill tacka våra värdefulla kunder, samarbetspartner och medarbetare för deras starka förtroende och samarbete under dessa 50 år”.
Omsättning
|
|
Q1 2026 |
Q1 2025 |
Räkenskapsåret 2025 |
|
Omsättning, miljoner euro |
229,1 |
192,6 |
797,1 |
|
Varav: |
|
|
|
|
Organisk tillväxt, % |
6,5 |
-8,5 |
1,2 |
|
Förvärv, % |
14,1 |
3,8 |
3,4 |
|
Valutaeffekter, % |
-1,7 |
1,5 |
-0,6 |
|
Engångsposter, % |
|
|
-1,9 |
Omsättningen för januari–mars uppgick till 229,1 (192,6) miljoner euro, en ökning med 19,0 % och 36,5 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Omsättningen ökade organiskt med 6,5 % och förvärv bidrog med 14,1 % till tillväxten. Valutakursförändringar för lokala valutor gentemot koncernens redovisningsvaluta, euron, medförde en negativ valutaomräkningseffekt på -3,2 miljoner euro. Omsättningen ökade i Amerika med 51,1 %, i APAC med 5,4 %, i Centraleuropa med 32,7 % och i Nordeuropa med 8,1 %.
ADCO Circuits LLC konsoliderades i Scanfil-koncernen den 10 december 2025 och MB Elettronica den 22 januari 2026. Förvärvens inverkan på omsättningen uppgick till 27,1 miljoner euro under januari–mars 2026.
Jämförbart EBITA och rörelseresultat (EBIT)
Det jämförbara EBITA för januari–mars uppgick till 15,6 (12,6) miljoner euro, vilket motsvarar 6,8 % (6,5 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA ökade jämfört med föregående års jämförelseperiod, främst på grund av högre omsättning. Den negativa valutaomräkningseffekten på EBITA uppgick till -0,3 miljoner euro. Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick i Amerika till 6,2 % (7,3 %), i APAC till 7,4 % (6,9 %), i Centraleuropa till 7,4 % (7,5 %) och i Nordeuropa till 6,8 % (5,0 %).
Det jämförbara rörelseresultatet (EBIT) för januari–mars uppgick till 14,7 (11,9) miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % (6,2 %) av omsättningen. Det jämförbara EBIT ökade jämfört med samma period föregående år, främst till följd av en högre omsättning. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 14,2 (11,9) miljoner euro, vilket motsvarar 6,2 % (6,2 %) av omsättningen. EBIT inkluderar jämförelsehinder på -0,5 (0,0) miljoner euro, avseende transaktionskostnader för ADCO och MB Elettronica. EBIT-marginalen i Amerika var 5,3 % (7,3 %), i APAC 6,9 % (6,3 %), i Centraleuropa 6,4 % (7,1 %) och i Nordeuropa 6,8 % (4,9 %)
Nettoresultat och vinst
Nettoresultatet för januari–mars uppgick till 9,8 (8,3) miljoner euro, en ökning med 17,8 %. Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,13) euro. Avkastningen på investerat kapital var 13,9 % (13,2 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–mars uppgick till 25,2 % (22,1 %). Skattesatsen ökade till följd av icke-avdragsgilla finansieringskostnader relaterade till M&A-transaktioner och kommer att påverka helåret 2026. Dessutom ökade förvärvet av MB Elettronica Scanfils totala effektiva skattesats, eftersom den lagstadgade skattesatsen i Italien är högre än den genomsnittliga skattesatsen i de länder där vi tidigare bedrivit verksamhet.
Finansiering och investeringar
Scanfil har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansomslutningen uppgick till 774,7 (561,9) miljoner euro vid rapportperiodens slut. Likvida medel uppgick till 27,5 (58,5) miljoner euro. Skulderna uppgick till 448,1 (260,1) miljoner euro, varav icke räntebärande skulder uppgick till 292,8 (185,6) miljoner euro och räntebärande skulder till 155,4 (74,4) miljoner euro. De räntebärande skulderna bestod av 122,1 (44,2) miljoner euro i skulder till finansinstitut och 33,3 (30,2) miljoner euro i leasingförpliktelser. Koncernen har en stark likviditetsställning med 98,1 miljoner euro i outnyttjade kreditramar samt ytterligare 80,0 miljoner euro i outnyttjade lånefaciliteter.
Egetkapitalandelen vid periodens slut uppgick till 42,9 % (54,9 %), och nettoskuldsättningsgraden var 39,1 % (5,3 %). Eget kapital per aktie uppgick till 4,98 (4,62) euro.
Koncernens finansiella avtal innehåller finansiella villkor som kräver att soliditeten överstiger den överenskomna nivån och att den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA ligger under den överenskomna tröskeln. Koncernen uppfyller klart de finansiella villkoren, och dessa granskas kvartalsvis.
Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för januari–mars uppgick till -2,2 (11,0) miljoner euro. Den organiska omsättningstillväxten ökade behovet av rörelsekapital och hade en tillfällig negativ inverkan på kassaflödet.
Nettokassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -85,6 (-1,7) miljoner euro, inklusive en kassaflödespåverkan på 83,1 miljoner euro relaterad till förvärvet av MB Elettronica.
Det fria kassaflödet uppgick till -87,8 (9,3) miljoner euro.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten för januari–mars uppgick till 40,1 (1,0) miljoner euro, inklusive 45,0 (0,0) miljoner euro i intäkter från långfristiga lån, -9,9 (0,0) miljoner euro i återbetalningar av långfristiga lån, betalningar av leasingförpliktelser på -1,8 (-1,6) miljoner euro samt förändring av checkräkningskrediten på 6,0 (1,9) miljoner euro.
Bruttoinvesteringarna under januari–mars uppgick till 85,6 (1,8) miljoner euro, vilket motsvarade 37,4 % (0,9 %) av omsättningen. Avskrivningar och amorteringar uppgick till 7,1 (6,1) miljoner euro. Bruttoinvesteringarna inkluderar 83,1 miljoner euro relaterade till förvärvet av MB Elettronica, som slutfördes den 22 januari 2026.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för första kvartalet 2026 och innehåller de mest relevanta uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
Investerar- och presskonferens
Rapporten kommer att presenteras den 23 april 2026 av VD Christophe och finansdirektör Kai Valo under ett engelskspråkigt online-evenemang som börjar kl. 09.00 CEST (10.00 EEST). Du kan delta i mötet här.
En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil plc är ett av Europas största företag inom elektroniktillverkningstjänster (EMS). Företaget betjänar globala branschledare inom flyg- och försvarsindustrin, energi och cleantech, industri samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta partner inom leveranskedjan samt en långsiktig tillverkningspartner på internationell nivå. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 40 år. Företaget har global leveranskapacitet och 16 produktionsanläggningar på fyra kontinenter. www.scanfil.com Får
inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.