SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 25 APRIL 2013 KL. 09.30
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2013
Januari–mars
– Omsättningen uppgick till 44,0 miljoner euro (Q1 2012: 42,6), en ökning med 3,
3 % – Rörelseresultatet uppgick till 2,0 miljoner euro (Q1 2012: 1,4),
4,6 % av omsättningen (Q1 2012: 3,4 %)
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 1,1 miljoner euro (Q1 2012: 1,2)
– Resultat per aktie uppgick till 0,02 euro (Q1 2012: 0,02)
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
”Marknadssituationen
under det första kvartalet var fortsatt utmanande, precis som förväntat. Omsättningen ökade med cirka 3 % jämfört med föregående år. Tillväxten berodde på den positiva utvecklingen av efterfrågan på professionella elektronikprodukter och en bredare kundbas. Försäljningen till telekommunikationskunder minskade jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till 2,0 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med cirka 40 % jämfört med samma period föregående år. Detta berodde på en framgångsrik kostnadskontroll och en ökad försäljning till kunder inom professionell elektronik.
Scanfils solida finansiella ställning gör det möjligt för oss att utveckla företaget i enlighet med kundernas behov.”
AFFÄRSUTVECKLING
Försäljningen till kunder inom professionell elektronik ökade med mer än 10 % jämfört med föregående år och utgjorde 81 % (76 % under motsvarande period 2012) av omsättningen. Försäljningen till telekommunikationskunder minskade jämfört med föregående år och utgjorde 19 % (24 %) av omsättningen.
Det nya affärssystemet infördes först i den finska organisationen i slutet av mars. Projektet kommer att fortsätta i etapper med målet att införa det integrerade nya systemet i hela koncernen under 2014.
För att möta den växande efterfrågan på professionella elektronikprodukter i Europa ökade företaget den mekaniska produktionskapaciteten vid fabriken i Estland och investerade i ny testutrustning för elektronikproduktion. En investering gjordes även i toppmodern testutrustning vid fabriken i Suzhou. Utrustningen kommer att förkorta prototyptillverkningsfasen, vilket gör att produkterna snabbare kan övergå till volymproduktion.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 44,0 (42,6) miljoner euro. Omsättningens fördelning utifrån kundernas geografiska läge var följande: Finland 47 % (47 %), övriga Europa 23 % (19 %), Asien 28 % (33 %), USA 2 % (1 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 2,0 (1,4) miljoner euro, vilket motsvarar 4,6 % (3,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för 2012 inkluderar följande engångsposter: Scanfil EMS Oy:s andel av det skadestånd som Ojala-Yhtymä Oy har betalat, 1,2 miljoner euro, Scanfil plc:s noteringskostnader, 0,4 miljoner euro samt avsättningen för kostnader i samband med omstruktureringen av dotterbolaget i Hangzhou, 0,4 miljoner euro, vilket sammanlagt uppgår till +0,5 miljoner euro. Rörelseresultatet för 2012 exklusive engångsposter uppgick till 1,0 miljoner euro, vilket motsvarar 2,3 % av omsättningen. Resultatet för rapportperioden uppgick till 1,1 (1,2) miljoner euro. Resultat per aktie var 0,02 (0,02) euro och avkastningen på satsat kapital var 6,3 % (6,7 %).
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 135,6 (133,1) miljoner euro. Skulderna uppgick till 57,7 (63,8) miljoner euro, varav 28,5 (27,2) miljoner euro var icke-räntebärande och 29,2 (36,6) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen uppgick till 57,5 % (52,0 %) och skuldsättningsgraden till 3,0 % (–1,1 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,35 (1,20) euro.
De likvida medlen uppgick till 26,8 (37,4) miljoner euro och inkluderar 10,1 miljoner euro i tre månaders inlåning.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–mars uppgick till –2,1 (3,2) miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under perioden uppgick till –5,1 (0,1) miljoner euro, främst till följd av ökningen av kundfordringar. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till –1,9 (–0,5) euro.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar uppgick till 2,4 (0,5) miljoner euro, vilket motsvarar 5,4 % (1,2 %) av omsättningen. Investeringarna består huvudsakligen av det estniska dotterbolagets investeringar i maskiner och utrustning. Avskrivningarna uppgick till 1,1 (1,1) miljoner euro.
BESLUT AV ÅRSSTÄMMAN OCH STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Scanfil plc:s årsstämma hölls vid bolagets huvudkontor i Sievi den 18 april 2013.
Enligt styrelsens förslag beslutade årsstämman att dela ut en utdelning på totalt 0,04 euro per aktie. Avstämningsdagen för utdelningen är den 23 april 2013 och utbetalningsdagen är den 30 april 2013.
Stämman beslutade att styrelsen ska bestå av fem ledamöter.
Jorma J. Takanen, Jarkko Takanen och Tuomo Lähdesmäki omvaldes till styrelseledamöter och Harri Takanen samt Riitta Kotilainen valdes till nya styrelseledamöter. Stämman beslutade att ersättningen till styrelsens ordförande ska uppgå till 2 000 euro per månad och ersättningen till en styrelseledamot till 1 500 euro per månad.
Vid sitt möte, som hölls efter bolagsstämman, valde styrelsen Harri Takanen till styrelseordförande.
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av bolagets egna aktier med utdelningsbara medel.
Stämman beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om tilldelning av optionsrätter till utvalda nyckelpersoner i bolaget och dess dotterbolag.
Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Protokollet från årsstämman kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats, www.scanfil.com, från och med den 2 maj 2013.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Den högsta kursen under rapportperioden var 0,96 euro och den lägsta 0,82 euro, medan periodens slutkurs uppgick till 0,87 euro. Totalt omsattes 482 033 aktier under perioden, vilket motsvarar 0,8 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 31 mars 2013 uppgick till 50,2 miljoner euro.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 685 (1 744) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 675 (1 746) personer, varav 266 (297) arbetade i bolagets finska enheter och 1 409 (1 449) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 84 % (83 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 31 mars 2013.
FRAMTIDSUTSIKTER
På grund av den fortsatt osäkra situationen i världsekonomin är förutsägbarheten på marknaden för kontraktstillverkning mycket dålig.
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2013 jämfört med 2012 kommer att öka och att rörelseresultatet kommer att ligga på samma nivå som 2012.
VERKSAMHETSRISKER OCH OSÄKERHETER
Scanfil-koncernens viktigaste kortsiktiga risker och osäkerhetsfaktorer är kopplade till att den allmänna ekonomiska utvecklingen fortsätter att vara svag under 2013. Den långsamma tillväxten i den globala ekonomin och handeln försvagar förutsägbarheten i Scanfils verksamhetsmiljö. Den minskade internationella efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning och på investeringsvaror till följd av den tröga ekonomiska tillväxten kan hämma eller negativt påverka efterfrågan på Scanfils produkter inom telekommunikation och professionell elektronik. Den minskade efterfrågan kan hämma tillväxten i Scanfils verksamhet och negativt påverka bolagets omsättning och lönsamhet.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under Corporate Governance samt i noterna till koncernredovisningen.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2012.
Enskilda siffror och summor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Omsättning | 44,0 | 42,6 | 180,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 1,2 | 1,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | |||
| och varor under tillverkning | 0,6 | 0,0 | -0,1 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | 0,0 | |
| Kostnader | -41,6 | -41,4 | -169,5 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,1 | -4,5 |
| Rörelseresultat | 2,0 | 1,4 | 8,1 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -0,5 | 0,1 | -0,1 |
| Andel av intressebolagets resultat | -0,2 | -0,1 | -0,4 |
| Resultat före skatt | 1,3 | 1,4 | 7,6 |
| Inkomstskatt | -0,2 | -0,2 | -1,9 |
| Periodens nettoresultat | 1,1 | 1,2 | 5,7 |
| Tillhörande: | |||
| Aktieägare i moderbolaget | 1,1 | 1,2 | 5,7 |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | |||
| moderbolagets aktieägare: | |||
| resultat per aktie före utspädning (EUR) | 0,02 | 0,02 | 0,10 |
| Bolaget har inga poster som kan utspäda resultatet per aktie. | |||
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Periodens nettoresultat | 1,1 | 1,2 | 5,7 |
| Övrigt totalresultat: | |||
| Omräkningsskillnader | 1,7 | -1,5 | -0,3 |
| Derivatinstrument | 0,1 | 0,3 | 0,2 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | 1,8 | -1,3 | -0,1 |
| Totalt övrigt resultat | 2,9 | -0,1 | 5,6 |
| Tillskrivbart till: | 2,9 | -0,1 | 5,6 |
| Moderbolagets aktieägare | |||
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 31 mars 2013 | 31 mars 2012 | 31 december 2012 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 31,0 | 26,4 | 29,9 |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4,1 | 3,7 | 3,7 |
| Andelar i intressebolag | 0,5 | 1,0 | 0,6 |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Fordringar | 0,2 | 0,3 | 0,2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 38,7 | 34,1 | 37,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 31,4 | 29,2 | 29,9 |
| Lånefordringar på intressebolag | 0,1 | 0,1 | |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 38,2 | 31,8 | 32,0 |
| Förskottsbetalningar | 0,2 | 0,1 | 0,4 |
| Aktuell skatt | 0,2 | 0,5 | 0,0 |
| Investeringar som kan säljas, likvida tillgångar | 10,1 | 9,7 | |
| Investeringar som kan säljas, likvida medel | 5,9 | 26,3 | 5,5 |
| Likvida medel | 10,9 | 11,0 | 15,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 96,9 | 98,9 | 92,7 |
| Totala tillgångar | 135,6 | 133,1 | 130,0 |
| Eget kapital och skulder | 31 mars 2013 | 31.3.2012 | 31.12.2012 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 10,7 | 7,7 | 9,0 |
| Övriga reserver | 5,4 | 5,2 | 5,3 |
| Reserv för investerad obegränsad kapitalfond | 10,7 | 10,7 | 10,7 |
| Balanserade vinstmedel | 49,1 | 43,7 | 48,0 |
| Eget kapital totalt | 77,9 | 69,3 | 75,0 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skatteskulder | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Avsättningar | 0,4 | 0,6 | 0,4 |
| Räntebärande skulder | 19,4 | 27,4 | 18,9 |
| Övriga skulder | 0,1 | ||
| Summa långfristiga skulder | 19,8 | 28,2 | 19,3 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 27,1 | 26,1 | 25,4 |
| Aktuell skatt | 1,0 | 0,4 | 0,8 |
| Räntebärande skulder | 9,7 | 9,1 | 9,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 37,9 | 35,7 | 35,7 |
| Summa skulder | 57,7 | 63,8 | 55,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 135,6 | 133,1 | 130,0 |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |||
| miljoner euro | |||
| 1.1–31.3.2013 | 1.1–31.3.2012 | 1.1–31.12.2012 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Nettoresultat | 1.1 | 1.2 | 5,7 |
| Justeringar av nettovinsten | 2,0 | 1,9 | 7,4 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -5,1 | 0,1 | -0,4 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | 0,0 | 0,0 | -0,8 |
| Erhållna räntor | 0,0 | 0,1 | 0,4 |
| Betalda skatter | -0,1 | -0,1 | -1,1 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | -2,1 | 3,2 | 11,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -1,9 | -0,5 | -7,3 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Förvärv av andelar | -9,7 | ||
| Beviljade lån | -0,0 | ||
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -1,9 | -0,5 | -16,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Återbetalning av kortfristiga lån | |||
| Återbetalning av långfristiga lån | -8,9 | ||
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -8,9 | ||
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -4,0 | 2,6 | -14,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 20,5 | 35,2 | 35,2 |
| Kontanter som överfördes vid avskiljningen | 0,1 | 0,1 | |
| Valutakursförändringar | 0,4 | -0,6 | -0,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 16,8 | 37,4 | 20,5 |
| REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| Totalresultat | 1,7 | 0,1 | 1,1 | 2,9 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31 mars 2013 | 2,0 | 10,7 | 5,4 | 10,7 | 49,1 | 77,9 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2012 | 2,0 | 9,2 | 4,9 | 10,6 | 42,6 | 69,4 |
| Tillgångar som erhållits vid partiell avknoppning | 0,1 | 0,1 | ||||
| Överföring till fonder | 0,3 | -0,3 | 0 | |||
| Totalt resultat | -0,3 | 0,2 | 5,7 | 5,6 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2012 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 5,9 | 6,7 | 7,9 |
| Avkastning på investeringar, % | 6,3 | 6,7 | 8,1 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 29,2 | 36,6 | 28,4 |
| Skuldsättningsgrad, % | 3,0 | -1,1 | -2,4 |
| Egetkapitalandel, % | 57,5 | 52,0 | 57,7 |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 2,4 | 0,5 | 7,2 |
| % av nettoomsättningen | 5,4 | 1,2 | 4,0 |
| Personal, genomsnitt | 1 685 | 1 744 | 1 669 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,02 | 0,02 | 0,10 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,35 | 1,20 | 1,27 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| Bolaget har ett lån på 29,2 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omräkna det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar fullt ut amorteringarna och räntebetalningarna mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod och | |||
| ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Omsättning | |||
| Europa | 29,3 | 27,9 | 108,1 |
| Asien | 15,6 | 15,5 | 75,8 |
| Omsättning mellan segmenten | -0,9 | -0,7 | -3,0 |
| Totalt | 44,0 | 42,6 | 180,9 |
| Rörelseresultat | |||
| Europa | 1,6 | 1,9 | 5,2 |
| Asien | 0,5 | -0,4 | 2,9 |
| Totalt | 2,0 | 1,4 | 8,1 |
| Tillgångar | |||
| Europa | 67,9 | 67,8 | 64,2 |
| Asien | 65,0 | 62,0 | 62,9 |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 |
| Andelar i intressebolag | 0,5 | 1,0 | 0,6 |
| Totalt | 135,6 | 133,1 | 130,0 |
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–2 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Bokfört värde vid periodens början | 29,9 | 27,0 | 27,0 |
| Tillskott | 2,0 | 0,5 | 7,0 |
| Avdrag | 0,0 | 0,0 | -0,1 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,0 | -4,3 |
| Valutakursdifferenser | 0,2 | -0,1 | 0,3 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 31,0 | 26,4 | 29,9 |
| VILLKORADE SKULDER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Beviljade företagslån | 40,0 | 40,0 | 40,0 |
| Ställda garantier | 1,0 | 0,9 | 1,3 |
| Hyresförpliktelser | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
| Scanfil Oyj har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland Oyj för betalningen | |||
| av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. | |||
| Lånekapitalet uppgick den 31 mars 2013 till 29,2 miljoner euro. | |||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–2 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Anknutna företag | |||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Kundfordringar | 0,3 | 0,1 | 0,3 |
| Ränteintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Lånefordringar | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
| Räntefordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Ett lån på 300 tusen euro beviljades det intressentförvärvade bolaget Greenpoint Oy under 2010, varav | |||
| varav 210 tusen euro omvandlades till ett kapitaltillskott den 1 januari 2012 enligt | |||
| bolagslagen kapitel 12. | |||
| Dessutom har ett kortfristigt lån på 33,5 tusen euro beviljats till ett intressebolag. | |||
| Det återstående goodwillvärdet för det intressebindande bolaget, som uppgick till 632 tusen euro den 31 december 2012, | |||
| har man beslutat att skriva av enligt ett påskyndat schema fram till slutet av 2013. | |||
| Scanfil EMS Oy hyr kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är | |||
| Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | |||
| Hyreskostnaderna uppgick till 3 tusen euro per den 31 mars 2013. | |||
| NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS | |||||
| Q1/13 | Q4/12 | Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | |
| Omsättning, MEUR | 44,0 | 40,8 | 48,2 | 49,3 | 42,6 |
| Rörelseresultat, MEUR | 2,0 | 0,7 | 2,8 | 3,2 | 1,4 |
| Rörelseresultat, % | 4,6 | 1,8 | 5,7 | 6,4 | 3,4 |
| Nettoresultat, MEUR | 2,6 | 0,3 | 1,7 | 2,6 | 1,2 |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Notering: NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har över 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och -överföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.
Det intressebolag som ingår i Scanfil-koncernen,
Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %), fokuserar på utveckling och leverans av lösningar och utrustning som förbättrar placering, synlighet och försäljning av kundernas produkter i försäljningsstället. Greenpoints produktportfölj omfattar ett brett utbud av kylskåp, displayer och integrerade kassakoncept. Företaget betjänar både varumärkesägare och detaljhandelskedjor internationellt. Förutom de europeiska marknaderna har Greenpoint Oy genom partnerskap etablerat sig på marknaderna i Nord- och Latinamerika. www.greenpoint.fi
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.