SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 1 AUGUSTI 2013 KL. 10.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2013
Januari–juni
– Omsättningen uppgick till 92,8 miljoner euro (1–6 2012: 91,9)
– Rörelseresultatet uppgick till 5,1 miljoner euro (4,6), 5,5 % (5,0 %) av
omsättningen – Resultatet för rapportperioden uppgick till 3,3 miljoner euro (3,7)
– Resultat per aktie uppgick till 0,06 euro (0,06)
April–juni
– Omsättningen uppgick till 48,7 miljoner euro (Q2 2012: 49,3)
– Rörelseresultatet uppgick till 3,1 miljoner euro (3,2), 6,3 % (6,4 %) av
omsättningen – Resultatet uppgick till 2,1 miljoner euro (2,6)
– Resultat per aktie uppgick till 0,04 euro (0,04)
Scanfil plc ändrar sin prognos för 2013 och uppskattar nu att omsättningen och rörelseresultatet för 2013 kommer att öka något jämfört med 2012. Omsättningen 2012 uppgick till 180,9 miljoner euro och rörelseresultatet till 8,1 miljoner euro.
Tidigare beräknade Scanfil att omsättningen för 2013 skulle öka jämfört med 2012 och att rörelseresultatet skulle ligga på samma nivå som 2012.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc
: ”Som
förväntat fortsatte den utmanande marknadssituationen under första halvåret. Försäljningen av professionell elektronik ökade, medan försäljningen av telekommunikationsprodukter minskade jämfört med föregående år. Under första halvåret ökade Scanfils omsättning med cirka 1 % jämfört med föregående år.
Under rapportperioden ökade Scanfils redovisade rörelseresultat med cirka 10 % jämfört med föregående år och uppgick till 5,1 miljoner euro. Exklusive effekten av engångsposter från 2012 och 2013 skulle rörelseresultatet ha ökat med cirka 30 % jämfört med jämförelseperioden. Den positiva utvecklingen berodde bland annat på en framgångsrik kostnadskontroll och förändringar i produktstrukturen. Scanfils solida finansiella ställning gör det möjligt för oss att utveckla företaget i enlighet med våra kunders behov.”
VERKSAMHETSUTVECKLING
Förändringen i Scanfils försäljningsstruktur fortsatte, och försäljningen till kunder inom professionell elektronik ökade under rapportperioden med mer än 11 % jämfört med motsvarande period föregående år och stod för 82 % av omsättningen (72 % under motsvarande period 2012).Försäljningen till telekommunikationskunder fortsatte att minska och utgjorde 18 % (28 %) av omsättningen. Scanfil fortsatte sina aktiva försäljningsinsatser för att värva nya kunder inom professionell elektronik och särskilt för att utöka kundbasen i Centraleuropa och Kina.
Företagets nya affärssystem infördes framgångsrikt i den finska organisationen under rapportperioden. Det ungerska dotterbolaget kommer att vara nästa organisation som inför det nya systemet i år. Systemet kommer att vara i bruk i hela koncernen senast i slutet av 2014.
Under rapportperioden investerade Scanfil i tillverkningskapaciteten för mekanik vid fabriken i Estland samt i tillverkningskapaciteten för elektronik vid fabrikerna i Estland och Suzhou.
Scanfils omsättning under andra kvartalet uppgick till 48,7 miljoner euro (49,3 miljoner euro under samma period 2012). Omsättningen minskade med cirka 1 % jämfört med andra kvartalet förra året, men ökade med mer än 10 % jämfört med första kvartalet i år. Omsättningsutvecklingen under andra kvartalet påverkades av den fortsatta nedgången i efterfrågan på telekommunikationsprodukter. Nedgången förväntas dock avta under andra halvåret.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 92,8 (91,9) miljoner euro. Omsättningens fördelning utifrån kundernas geografiska läge var följande: Finland 45 % (45 %), övriga Europa 22 % (17 %), Asien 31 % (37 %), USA 1 % (1 %) och övriga 1 % (0 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 5,1 (4,6) miljoner euro, vilket motsvarar 5,5 % (5,0 %) av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar en avsättning för kreditförluster på 0,3 miljoner euro avseende kundfordringar från ett intressebolag. Rörelseresultatet för 2012 inkluderar följande engångsposter: Scanfil EMS Oy:s andel av det skadestånd som Ojala-Yhtymä Oy har betalat, 1,2 miljoner euro, Scanfil plc:s noteringskostnader, 0,4 miljoner euro samt avsättningen för kostnader i samband med omstruktureringen av dotterbolaget i Hangzhou, 0,4 miljoner euro, vilket sammanlagt uppgår till +0,5 miljoner euro. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 5,4 (4,1) miljoner euro, vilket motsvarar 5,8 % (4,5 %) av omsättningen.
Resultatet för rapportperioden uppgick till 3,3 (3,7) miljoner euro. Resultat per aktie var 0,06 (0,06) euro och avkastningen på satsat kapital var 8,6 % (9,5 %).
Omsättningen uppgick till 48,7 (49,3) miljoner euro under april–juni och rörelseresultatet för det andra kvartalet var 3,1 (3,2) miljoner euro, vilket motsvarar 6,3 % (6,4 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 2,1 (2,6) miljoner euro.
Verksamheten i Greenpoint Oy, ett intressebolag till Scanfil EMS Oy, har inte utvecklats enligt plan, och Scanfils bedömning är att Greenpoints nuvarande möjligheter att fullgöra sina åtaganden är dåliga. Scanfil anser att en gynnsam lösning på Greenpoints situation kräver en finansieringslösning där mer kapital tillförs företaget och skuldbeloppet minskas. Hittills har inga nya finansiärer hittats. Därför har Scanfil gjort en avsättning för kreditförluster avseende de lån på 0,3 miljoner euro som beviljats Greenpoint samt kundfordringar på 0,3 miljoner euro från Greenpoint, och skrivit ned det återstående affärsvärdet, 0,6 miljoner euro, vilket sammanlagt medförde en negativ påverkan på resultatet före skatt på 1,2 miljoner euro under januari–juni, varav en nedskrivning av affärsvärdet på 0,2 miljoner euro bokfördes under första kvartalet. Scanfil EMS Oy äger 40 % av Greenpoint Oy.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 131,6 (138,9) miljoner euro. Skulderna uppgick till 54,2 (64,5) miljoner euro, varav 30,8 (32,2) miljoner euro var icke-räntebärande och 23,4 (32,4) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 58,8 % (53,5 %) och skuldsättningsgraden -0,8 % (0,2 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,34 (1,29) euro.
De likvida medlen uppgick till 24,0 (32,3) miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–juni uppgick till 2,1 (5,9) miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under perioden uppgick till -4,6 (-1,4) miljoner euro. Det kapital som är bundet i rörelsekapitalet är större på grund av den högre omsättningen jämfört med årsskiftet. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -2,3 (-5,0) miljoner euro och kassaflödet från finansieringsverksamheten till -6,5 (-4,4) miljoner euro. Finansieringsflödet inkluderar utdelningar och låneamorteringar.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–juni uppgick till 2,5 (5,1) miljoner euro, vilket motsvarar 2,7 % (5,6 %) av omsättningen. Investeringarna avser investeringar i maskiner och utrustning samt anskaffning av ett nytt ERP-system för den finska verksamheten. Avskrivningarna uppgick till 2,2 (2,2) miljoner euro.
Scanfil EMS Oy har stärkt kapitalstrukturen i sitt estniska dotterbolag Scanfil Oü genom att omvandla 7,0 miljoner euro av koncernlånen på 13,6 miljoner euro till reserven för investerat fritt eget kapital.
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Årsstämman bemyndigade den 18 april 2013 styrelsen att besluta om förvärv av bolagets egna aktier med utdelningsbara medel samt om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Den högsta kursen under rapportperioden var 0,96 euro och den lägsta 0,82 euro, medan periodens stängningskurs uppgick till 0,87 euro. Totalt omsattes 951 487 aktier under perioden, vilket motsvarar 1,6 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 30 juni 2013 uppgick till 50,2 miljoner euro.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 669 (1 701) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 647 (1 625) personer, varav 259 (285) arbetade i bolagets finska enheter och 1 388 (1 340) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 84 % (82 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 30 juni 2013.
FRAMTIDSUTSIKTER
På grund av osäkerheten i den globala ekonomin är det mycket svårt att förutsäga utvecklingen på marknaden för kontraktstillverkning.
Scanfil plc ändrar sin tidigare prognos för 2013 och uppskattar nu att omsättningen och rörelseresultatet för 2013 kommer att öka något jämfört med 2012. Omsättningen 2012 uppgick till 180,9 miljoner euro och rörelseresultatet till 8,1 miljoner euro.
Tidigare beräknade Scanfil att omsättningen för 2013 skulle öka jämfört med 2012 och att rörelseresultatet skulle ligga på samma nivå som 2012.
VERKSAMHETSRISKER OCH OSÄKERHETER
De försvagade tillväxtutsikterna för den globala ekonomin, den svaga nedgången i euroområdet och EU samt en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på affärsutvecklingen hos Scanfils kunder och kan försvaga efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta kan bromsa Scanfils försäljnings- och lönsamhetsutveckling.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under avsnittet Bolagsstyrning.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2012.
Enskilda siffror och summor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 4–6 | 4–6 | 1–6 | 1–6 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Omsättning | 48,7 | 49,3 | 92,8 | 91,9 | 180,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 1,3 | 1,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | |||||
| och pågående arbete | 0,1 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | -0,1 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Kostnader | -44,7 | -45,7 | -86,3 | -87,1 | -169,5 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,1 | -2,2 | -2,2 | -4,5 |
| Rörelseresultat | 3,1 | 3,2 | 5,1 | 4,6 | 8,1 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0,1 | 0,2 | -0,5 | 0,2 | -0,1 |
| Andel av intressebolagets vinst | -0,4 | -0,1 | -0,6 | -0,2 | -0,4 |
| Resultat före skatt | 2,7 | 3,2 | 4,0 | 4,6 | 7,6 |
| Inkomstskatt | -0,6 | -0,6 | -0,8 | -0,9 | -1,9 |
| Periodens nettoresultat | 2,1 | 2,6 | 3,3 | 3,7 | 5,7 |
| Tillskrivbart till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 2,1 | 2,6 | 3,3 | 3,7 | 5,7 |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | |||||
| moderbolagets aktieägare: | |||||
| resultat per aktie före utspädning (EUR) | 0,04 | 0,04 | 0,06 | 0,06 | 0,10 |
| Bolaget har inga poster som kan utspäda resultatet per aktie. | |||||
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 4–6 | 4–6 | 1–6 | 1–6 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | 2012 | |
| Periodens nettoresultat | 2,1 | 2,6 | 3,3 | 3,7 | 5,7 |
| Övrigt totalresultat: | |||||
| Omräkningsdifferenser | -2,8 | 2,6 | -1,0 | 1,1 | -0,3 |
| Derivatinstrument | 0,1 | -0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,2 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | -2,7 | 2,5 | -0,8 | 1,2 | -0,1 |
| Totalresultat | -0,5 | 5,0 | 2,4 | 4,9 | 5,6 |
| Hänförligt till: | -0,5 | 5,0 | 2,4 | 4,9 | 5,6 |
| Aktieägare i moderbolaget | |||||
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 30.6.2013 | 30 juni 2012 | 31 december 2012 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 30,1 | 30,8 | 29,9 |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4,1 | 3,8 | 3,7 |
| Andelar i intressebolag | 0,9 | 0,6 | |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Fordringar | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,7 | 0,5 | 0,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 37,4 | 38,4 | 37,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 32,2 | 30,6 | 29,9 |
| Lånefordringar på intressebolag | 0,1 | 0,1 | |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 37,7 | 37,3 | 32,0 |
| Förskottsbetalningar | 0,2 | 0,1 | 0,4 |
| Aktuell skatt | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Investeringar som kan säljas, likvida tillgångar | 10,0 | 9,7 | |
| Investeringar som kan säljas, likvida medel | 4,7 | 19,7 | 5,5 |
| Likvida medel | 9,3 | 12,6 | 15,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 94,2 | 100,5 | 92,7 |
| Totala tillgångar | 131,6 | 138,9 | 130,0 |
| Eget kapital och skulder | 30 juni 2013 | 30.6.2012 | 31.12.2012 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 7,9 | 10,3 | 9,0 |
| Övriga reserver | 5,6 | 5,2 | 5,3 |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | 10,7 | 10,7 |
| Balanserade vinstmedel | 51,2 | 46,0 | 48,0 |
| Eget kapital totalt | 77,4 | 74,3 | 75,0 |
| Långfristiga skulder | |||
| Uppskjutna skatteskulder | 0,0 | 0,0 | |
| Avsättningar | 1,1 | 0,7 | 0,4 |
| Räntebärande skulder | 18,5 | 23,2 | 18,9 |
| Övriga skulder | 0,1 | ||
| Summa långfristiga skulder | 19,6 | 23,9 | 19,3 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 28,8 | 30,5 | 25,4 |
| Aktuell skatt | 0,9 | 0,8 | 0,8 |
| Räntebärande skulder | 4,9 | 9,3 | 9,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 34,6 | 40,6 | 35,7 |
| Summa skulder | 54,2 | 64,5 | 55,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 131,6 | 138,8 | 130,0 |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 1.1–30.6.2013 | 1.1–30.6.2012 | 1.1–31.12.2012 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Nettoresultat | 3,3 | 3,7 | 5,7 |
| Justeringar av nettovinsten | 4,7 | 3,8 | 7,4 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -4,6 | -1,4 | -0,4 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,3 | -0,4 | -0,8 |
| Erhållna räntor | 0,2 | 0,2 | 0,4 |
| Betalda skatter | -1,1 | -0,0 | -1,1 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 2,1 | 5,9 | 11,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -2,4 | -5,0 | -7,3 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Förvärv av andelar | 0,1 | -0,0 | -9,7 |
| Återbetalning av utestående lån | 0,0 | ||
| Beviljade lån | -0,0 | ||
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -2,3 | -5,0 | -16,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Upptagna kortfristiga lån | 0,3 | ||
| Återbetalning av långfristiga lån | -4,4 | -4,4 | -8,9 |
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | ||
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -6,5 | -4,4 | -8,9 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -6,7 | -3,6 | -14,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 20,5 | 35,2 | 35,2 |
| Kontanter som överfördes vid avknoppningen | 0,1 | 0,1 | |
| Valutakursförändringar | 0,3 | 0,6 | -0,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 14,1 | 32,3 | 20,5 |
| REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| Överföring till fonder | 0,1 | -0,1 | 0 | |||
| Utbetalda utdelningar | -2,0 | -2,0 | ||||
| Totalresultat | 1,0 | 0,2 | 3,3 | 4,5 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 30.6.2013 | 2,0 | 9,9 | 5,6 | 10,7 | 49,2 | 77,4 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktie | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2012 | 2,0 | 9,2 | 4,9 | 10,6 | 42,6 | 69,4 |
| Tillgångar som erhållits vid partiell avknoppning | 0,1 | 0,1 | ||||
| Överföring till fonder | 0,3 | -0,3 | 0 | |||
| Totalresultat | -0,3 | 0,2 | 5,7 | 5,6 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2012 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–6 | 1–6 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 8,6 | 10,4 | 7,9 |
| Avkastning på investeringar, % | 8,6 | 9,5 | 8,1 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 23,4 | 32,4 | 28,4 |
| Skuldsättningsgrad, % | -0,8 | 0,2 | -2,4 |
| Egetkapitalandel, % | 58,8 | 53,5 | 57,7 |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 2,5 | 5,1 | 7,2 |
| % av nettoomsättningen | 2,7 | 5,6 | 4,0 |
| Personal, genomsnitt | 1 669 | 1 701 | 1 669 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,06 | 0,06 | 0,10 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,34 | 1,29 | 1,27 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i 1 000-tal | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| Bolaget har ett lån på 23,4 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderstock endast en kort tidsperiod och ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||||
| Miljoner euro | |||||
| 1–6 | 1–6 | 1–12 | |||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||
| Omsättning | |||||
| Europa | 59,4 | 57,1 | 108,1 | ||
| Asien | 35,4 | 36,4 | 75,8 | ||
| Omsättning mellan segmenten | -1,9 | -1,6 | -3,0 | ||
| Totalt | 92,8 | 91,9 | 180,9 | ||
| Rörelseresultat | |||||
| Europa | 2,9 | 3,5 | 5,2 | ||
| Asien | 2,2 | 1,2 | 2,9 | ||
| Totalt | 5,1 | 4,6 | 8,1 | ||
| Tillgångar | |||||
| Europa | 61,9 | 66,1 | 64,2 | ||
| Asien | 67,5 | 69,7 | 62,9 | ||
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | 2,2 | ||
| Andelar i intressebolag | 0,9 | 0,6 | |||
| Totalt | 131,6 | 138,9 | 130,0 | ||
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA TILLGÅNGAR | |||||
| miljoner euro | |||||
| 1–6 | 1–6 | 1–2 | |||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||
| Bokfört värde vid periodens början | 29,9 | 27,0 | 27,0 | ||
| Tillskott | 2,0 | 5,1 | 7,0 | ||
| Avdrag | 0,0 | 0,0 | -0,1 | ||
| Avskrivningar | -2,1 | -2,1 | -4,3 | ||
| Valutakursdifferenser | 0,3 | 0,7 | 0,3 | ||
| Bokfört värde vid periodens slut | 30,1 | 30,8 | 29,9 | ||
| VILLKORADE SKULDER | |||||
| miljoner euro | |||||
| 1–6 | 1–6 | 1–12 | |||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||
| Beviljade företagslån | 40,0 | 40,0 | 40,0 | ||
| Ställda garantier | 1,0 | 1,0 | 1,3 | ||
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 0,0 | 0,0 | 0,1 | ||
| Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland Plc för betalningen | |||||
| av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. | |||||
| Lånekapitalet uppgick den 30 juni 2013 till 23,4 miljoner euro. | |||||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||||
| miljoner euro | |||||
| 1–6 | 1–6 | 1–2 | |||
| 2013 | 2012 | 2012 | |||
| Transaktioner med närstående: | |||||
| Inneboende företag | |||||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,1 | 0,2 | ||
| Kundfordringar | 0,3 | 0,2 | 0,3 | ||
| Ränteintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Lånefordringar | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||
| Räntefordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Lån på 0,3 miljoner euro och kundfordringar på 0,3 miljoner euro som beviljats | |||||
| det intressebolaget Greenpoint Oy har bokförts som avsättning för kreditförluster. Dessutom har återstående goodwill på 0,6 miljoner euro skrivits av fullt ut. | |||||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är | |||||
| Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | |||||
|
Hyreskostnaderna uppgick till 6 tusen euro per den 30 juni 2013.
|
|||||
| NYCKELTAL KVARTALSVIS | ||||||
| Q2/13 | Q1/13 | Q4/12 | Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | |
| Omsättning, MEUR | 48,7 | 44,0 | 40,8 | 48,2 | 49,3 | 42,6 |
| Rörelseresultat, MEUR | 3,1 | 2,0 | 0,7 | 2,8 | 3,2 | 1,4 |
| Rörelseresultat, % | 6,3 | 4,6 | 1,8 | 5,7 | 6,4 | 3,4 |
| Nettoresultat, MEUR | 2,1 | 2,6 | 0,3 | 1,7 | 2,6 | 1,2 |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning för internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och -överföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.
Det intressebolag som ingår i Scanfil-koncernen,
Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %), fokuserar på utveckling och leverans av lösningar och utrustning som förbättrar placering, synlighet och försäljning av kundernas produkter i försäljningsställena. Greenpoints produktportfölj omfattar ett brett utbud av kylskåp, displayer och integrerade kassakoncept. Företaget betjänar både varumärkesägare och detaljhandelskedjor internationellt. Förutom de europeiska marknaderna har Greenpoint Oy genom partnerskap etablerat sig på marknaderna i Nord- och Latinamerika. www.greenpoint.fi
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.