SCANFIL PLC OFFENTLIGGÖRANDE AV ÅRSREDOVISNING 10 MARS 2014 kl. 14.00
RÄTTELSE: SCANFIL-KONCERNENS BOKSLUT FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2013
En rättelse av Scanfil plc:s offentliggörande av bokslutet som publicerades den 25 februari 2014.
I avsnittet ”Utdelning för 2013” är moderbolagets utdelningsbara tillgångar felaktiga. Det korrekta beloppet är 13 967 426,34 euro. Det har felaktigt meddelats att moderbolagets utdelningsbara tillgångar uppgår till 11 767 426,34 euro.
SCANFIL PLC
Marjo Nurkkala
Ekonomichef
Ytterligare information
Marjo Nurkkala
Ekonomichef
tel. +358 8 4882 111
SCANFIL PLC OFFENTLIGGÖRANDE AV ÅRSREDOVISNING 25 FEBRUARI 2014 KL. 09.45
SCANFIL-KONCERNENS ÅRSREDOVISNING FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2013
Januari–december
– Omsättningen uppgick till 188,5 miljoner euro (2012: 180,9 miljoner euro), en ökning med 4,
2 % – Rörelseresultatet uppgick till 11,8 (8,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,3 % (4,5 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 8,2 (5,7) miljoner euro –
Resultat per aktie uppgick till 0,14 (0,10)
euro – Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning
på 0,05 euro per aktie
Oktober–december
– Omsättningen uppgick till 45,4 miljoner euro (Q4 2012: 40,8), en ökning med 11,
2 %- Rörelseresultatet uppgick till 2,5 (0,7) miljoner euro, motsvarande 5,6 % (1,8 %) av
omsättningen- Resultatet per aktie uppgick till 0,03 (0,00) euro
Scanfil beräknar att omsättningen för 2014 kommer att öka med mellan 4 och 10 % och att rörelseresultatet för året kommer att uppgå till 10,0–14,0 miljoner euro.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
”År 2013 var ett bra år för Scanfil trots att den allmänna efterfrågesituationen på många marknader förblev svår. Scanfils omsättning ökade under 2013 och företaget kunde även förbättra sin lönsamhet. Globala megatrender hade en positiv inverkan på utvecklingen hos många kunder inom professionell elektronik och därmed även på Scanfils verksamhet. Efterfrågan på produkter inom professionell elektronik ökade jämfört med 2012 och stod för cirka 82 % av Scanfils omsättning under 2013.
Jag är nöjd med lönsamhetsförbättringarna under året och med att omsättningen ökade avsevärt, särskilt under fjärde kvartalet. Lönsam tillväxt är även vårt mål för 2014.
Jag vill rikta ett tack till Scanfils personal för det framgångsrika arbetet under 2013. Vi lyckades växa lönsamt, vilket ger oss en god grund för operativa förbättringar och för att tillgodose våra intressenters behov.”
KONCERNSTRUKTUR
Scanfil-koncernen består av moderbolaget Scanfil plc och underkoncernen Scanfil EMS. Underkoncernen Scanfil EMS består i sin tur av moderbolaget Scanfil EMS Oy, dotterbolag samt det intressebolaget Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %). Scanfil EMS Oy:s dotterbolag är de kinesiska dotterbolagen Scanfil (Suzhou) Co., Ltd. och Scanfil (Hangzhou) Co., Ltd., de ungerska dotterbolagen Scanfil Kft. (Budapest) och Rozália Invest Kft. (Budapest) samt det estniska bolaget Scanfil Oü (Pärnu). Scanfil EMS-koncernen äger 100 % av aktierna i alla sina dotterbolag.
VERKSAMHETENS UTVECKLING
Scanfils affärsverksamhet utvecklades positivt under 2013. I september reviderade koncernen upp sin prognos för årets rörelseresultat. Enligt prognosen förbättrades koncernens rörelseresultat avsevärt till 11,8 (8,1) miljoner euro, medan omsättningen ökade något till 188,5 (180,9) miljoner euro jämfört med 2012.
Många av Scanfils kunder inom professionell elektronik kunde öka sin omsättning under 2013, vilket också ökade efterfrågan på Scanfils produkter. Samarbetet med ett antal nyckelkunder utvidgades till att omfatta mer högintegrerade produkter. Under året inledde Scanfil även samarbete med ett antal lovande nya kunder. Företaget fortsatte sina försäljningsinsatser för att utöka sin kundbas inom professionell elektronik, särskilt i Kina och Centraleuropa.
Försäljningen till kunderna inom professionell elektronik ökade med cirka 15 % under 2013 jämfört med föregående år och stod för 82 % av omsättningen (74 %). Försäljningen till telekommunikationskunderna fortsatte att minska och stod för 18 % (26 %) av omsättningen.
Under oktober–december skedde en betydande ökning av omsättningen och rörelseresultatet jämfört med föregående år. Omsättningen ökade med 11,2 % och uppgick till 45,4 miljoner euro. Rörelseresultatet ökade från 0,7 miljoner euro till 2,5 miljoner euro. Den starka tillväxten i rörelseresultatet under det sista kvartalet berodde främst på högre omsättning och förändringar i produktmixen.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 188,5 (180,9) miljoner euro. Fördelningen av omsättningen per region var följande: Europa 58 % (59 %) och Asien 42 % (41 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 11,8 (8,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,3 % (4,5 %) av omsättningen. Rörelseresultatet innehåller en nedskrivning på 0,3 miljoner euro avseende kundfordringar på ett intressebolag.
Rörelseresultatet för 2012 inkluderade totalt +0,5 miljoner euro i engångsposter. Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 12,2 (7,6) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (4,2 %) av omsättningen.
Verksamheten i Greenpoint Oy, ett intressebolag till Scanfil EMS Oy, har inte utvecklats enligt plan, och Scanfils bedömning är att Greenpoints nuvarande möjligheter att fullgöra sina åtaganden är dåliga. Av denna anledning har Scanfil gjort en nedskrivning av alla tillgångar kopplade till det intressebolaget. Effekten på resultatet före skatt uppgår till -1,2 miljoner euro. Scanfil EMS Oy äger 40 % av Greenpoint Oy.
Resultatet för rapportperioden uppgick till 8,2 (5,7) miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,14 (0,10) euro och avkastningen på investeringen var 11,4 % (8,1 %).
Omsättningen uppgick till 45,4 (40,8) miljoner euro under oktober–december och rörelseresultatet för fjärde kvartalet var 2,5 (0,7) miljoner euro, vilket motsvarar 5,6 % (1,8 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 1,9 (0,3) miljoner euro.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 125,6 (130,0) miljoner euro. Skulderna uppgick till 45,1 (55,0) miljoner euro, varav 26,8 (26,6) miljoner euro var icke-räntebärande och 18,3 (28,4) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 64,1 % (57,7 %) och skuldsättningsgraden -12,2 % (-2,4 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,39 (1,30) euro.
De likvida medlen uppgick till 28,2 (20,5) miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under räkenskapsperioden uppgick till 13,2 (11,2) miljoner euro i plus. Förändringen i nettorörelsekapitalet under räkenskapsåret uppgick till 0,6 (0,4) miljoner euro. Totalt var 35,6 miljoner euro bundna i nettorörelsekapitalet den 31 december 2013. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till +5,8 (-16,9) miljoner euro och kassaflödet från finansieringsverksamheten till -11,2 (-8,9) miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten inkluderar förfall av en insättning på 9,8 miljoner euro, som har en löptid på över tre månader och klassificeras som en investering. Kassaflödet från finansieringsverksamheten innehåller utdelningar och låneavbetalningar.
Valutakursförändringar har inte haft någon väsentlig inverkan på resultatet av den löpande verksamheten på grund av verksamhetens struktur.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–december uppgick till 4,0 (7,2) miljoner euro, vilket motsvarar 2,1 % (4,0 %) av omsättningen. Inköp av maskiner och utrustning står för den största delen av investeringarna. Företaget gjorde investeringar i elektronikproduktion i Estland och Suzhou samt i mekanisk tillverkning i Ungern. Investeringarna i det nya affärssystemet uppgick till 0,4 (0,6) miljoner euro. Det nya affärssystemet togs i bruk i Finland och Ungern under året. Målet är att det nya systemet ska vara på plats i koncernen senast i slutet av 2014. Avskrivningarna uppgick till 4,4 (4,5) miljoner euro.
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Årsstämman bemyndigade den 18 april 2013 styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel och om avyttring av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibla obligationer med teckningsoptioner.
EGNA AKTIER
Bolaget äger inga egna aktier.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Det högsta kursen under året var 1,47 euro och den lägsta 0,82 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 1,35 euro. Totalt omsattes 2 863 667 aktier under perioden, vilket motsvarar 5,0 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 31 december 2013 uppgick till 77,9 miljoner euro.
PERSONAL
Vid räkenskapsårets slut hade koncernen 1 667 (1 653) anställda, varav 1 426 (1 415) vid bolagets enheter utanför Finland. Andelen anställda i Kina uppgick vid årets slut till 46 % (47 %). Totalt var 86 % (86 %) av koncernens personal anställd vid dotterbolag utanför Finland den 31 december 2013. Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 673 (1 669) anställda under rapportperioden.
FÖRÄNDRINGAR I FÖRETAGSLEDNINGEN
Petteri Jokitalo, M.Sc. (Eng), tillträdde som verkställande direktör för Scanfil plc den 1 april 2013.
Vid sitt konstituerande möte den 18 april 2013 valde den styrelse som valts av bolagsstämman den 18 april 2013 Harri Takanen, M.Sc. (Eng), till sin ordförande.
OPTIONSPROGRAM
Den 18 april 2013 bemyndigade bolagsstämman i Scanfil plc styrelsen att besluta om tilldelning av optionsrätter till vissa nyckelpersoner i bolaget och dess dotterbolag. Det maximala totala antalet optionsrätter är 750 000 och de ger nyckelpersonerna rätt att teckna sig för sammanlagt högst 750 000 av bolagets nya aktier eller aktier som bolaget innehar.
På grundval av bolagsstämans bemyndigande beslutade styrelsen för Scanfil plc den 18 september 2013 att tilldela verkställande direktören för Scanfil plc och fyra nyckelpersoner vid bolagets dotterbolag Scanfil EMS Oy optionsrätter avseende 225 000 aktier.
ANMÄLNINGAR OM FÖRÄNDRINGAR I AKTIEINNEHAV
Den 17 september 2013 mottog Scanfil plc följande anmälningar enligt kapitel 9, § 5 i värdepappersmarknadslagen:
Jorma J. Takanens ägarandel i Scanfil plc har sjunkit under 15 procent av aktierna och rösträtterna i Scanfil plc. Ägarandelen förändrades till följd av en gåva i samband med ett generationsskifte den 17 september 2013.
Jorma J. Takanens direkta innehav i Scanfil plc uppgår till 5 832 305 aktier och det indirekta innehavet till 1 900 00 (ägandandel i Riitta och Jorma J. Takanens stiftelse) aktier, vilket motsvarar 13,39 % av det totala antalet (57 730 439) aktier och rösträtter i Scanfil plc.
Jarkko Takanens ägarandel i Scanfil plc har stigit till över 10 procent av aktierna och rösträtterna i Scanfil plc. Ägarandelen ändrades till följd av en gåva i samband med generationsskiftet som Jorma J. Takanen gjorde den 17 september 2013.
Jarkko Takanens ägarandel i Scanfil plc uppgår till 8 251 169 aktier, vilket motsvarar 14,29 % av det totala antalet (57 730 439) aktier och rösträtter i Scanfil plc.
Harri Takanens ägarandel i Scanfil plc har stigit till över 15 procent av aktierna och rösträtterna i Scanfil plc. Ägarandelen ändrades till följd av en gåva i samband med generationsskiftet som Jorma J. Takanen gjorde den 17 september 2013.
Harri Takanens ägarandel i Scanfil plc uppgår till 9 776 664 aktier, vilket motsvarar 16,94 % av det totala antalet (57 730 439) aktier och rösträtter i Scanfil plc.
FRAMTIDSUTSIKTER
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2014 kommer att öka med mellan 4 och 10 % och att rörelseresultatet för året kommer att uppgå till 10,0–14,0 miljoner euro.
Omsättningen för 2013 uppgick till 188,5 miljoner euro och rörelseresultatet till 11,8 miljoner euro.
VERKSAMHETSRISKER OCH OSÄKERHETER
En avmattning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta skulle ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under avsnittet Bolagsstyrning.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTERINGSPERIODEN
Efter att ha valts in i styrelsen för Kitron ASA meddelade Tuomo Lähdesmäki att han kommer att avgå från sin post som styrelseledamot i Scanfil plc med verkan från och med den 24 februari 2014.
ÅRSSTÄMMAN 2014 OCH STYRELSENS FÖRSLAG TILL ÅRSSTÄMMAN
Scanfil plc:s årsstämma kommer att hållas den 8 april 2014 vid bolagets huvudkontor i Sievi, Finland.
Utdelning för 2013
Bolaget strävar efter att regelbundet dela ut utdelning motsvarande cirka 1/3 av årsresultatet.
Moderbolagets utdelningsbara medel uppgår till 13 967 426,34 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,05 euro per aktie ska betalas ut från det fria egna kapitalet, vilket motsvarar totalt 2 886 521,95 euro. Avstämningsdagen för utdelningen är den 11 april 2014. Utdelningen kommer att betalas ut till de aktieägare som på avstämningsdagen är införda i bolagets aktieägarregister, vilket förs av Euroclear Finland Ltd. Utbetalningsdagen för utdelningen är den 23 april 2014.
Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.
Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till årsstämman om sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämman.
Bolaget offentliggör senare ett separat kallelsebesked till årsstämman.
JÄMFÖRELSEUPPGIFTER
Denna rapport har upprättats i enlighet med redovisningsstandarden IAS 34 för delårsrapporter.
Delårsrapporten har upprättats enligt samma redovisningsprinciper som i årsredovisningen för 2012.
De enskilda siffrorna och summorna i tabellerna har avrundats till miljoner euro från mer exakta siffror, vilket är anledningen till att de enskilda siffrorna inte alltid summerar sig.
Siffrorna är oreviderade.
| KONSOLIDERAD RESULTATRÄKNING | ||||
| Miljoner euro | ||||
| 10–12 | 10–12 | 1–12 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Omsättning | 45,4 | 40,8 | 188,5 | 180,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,0 | 0,3 | 1,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | ||||
| och pågående arbete | 0,3 | -0,1 | 1,2 | -0,1 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Kostnader | -42,1 | -38,9 | -173,8 | -169,5 |
| Avskrivningar | -1,1 | -1,2 | -4,4 | -4,5 |
| Rörelseresultat | 2,5 | 0,7 | 11,8 | 8,1 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0,1 | -0,1 | -0,6 | -0,1 |
| Andel av intressebolagets resultat | -0,1 | -0,6 | -0,4 | |
| Resultat före skatt | 2,6 | 0,6 | 10,6 | 7,6 |
| Inkomstskatt | -0,7 | -0,3 | -2,4 | -1,9 |
| Periodens nettoresultat | 1,9 | 0,3 | 8,2 | 5,7 |
| Tillskrivbar till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 1,9 | 0,3 | 8,2 | 5,7 |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | ||||
| moderbolagets aktieägare: | ||||
| Outspädd och utspädd vinst per aktie | 0,03 | 0,00 | 0,14 | 0,10 |
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | ||||
| miljoner euro | ||||
| 10–12 | 10–12 | 1–12 | 1–12 | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Periodens nettoresultat | 1,9 | 0,3 | 8,2 | 5,7 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen | ||||
| Omräkningsskillnader | -0,4 | -0,6 | -0,7 | -0,3 |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,1 | 0,3 | 0,2 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | -0,4 | -0,5 | -0,4 | -0,1 |
| Totalt övrigt resultat | 1,5 | -0,2 | 7,8 | 5,6 |
| Tillskrivbart till: | 1,5 | -0,2 | 7,8 | 5,6 |
| Moderbolagets aktieägare | ||||
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 31.12.2013 | 31.12.2012 | |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 28,5 | 30,5 | |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | |
| Övriga immateriella tillgångar | 4,1 | 3,1 | |
| Andelar i intressebolag | 0,6 | ||
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | |
| Fordringar | 0,2 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | 0,3 | 0,6 | |
| Summa anläggningstillgångar | 35,1 | 37,4 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 28,7 | 29,9 | |
| Lånefordringar på intressebolag | 0,1 | ||
| Kundfordringar och övriga fordringar | 33,5 | 32,0 | |
| Förskottsbetalningar | 0,1 | 0,4 | |
| Aktuell skatt | 0,0 | ||
| Övriga finansiella tillgångar | 9,7 | ||
| Likvida medel | 28,2 | 20,5 | |
| Summa omsättningstillgångar | 90,5 | 92,7 | |
| Totala tillgångar | 125,6 | 130,0 | |
| Eget kapital och skulder | 31.12.2013 | 31.12.2012 | |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | |
| Omräkningsdifferenser | 8,2 | 8,9 | |
| Övriga reserver | 5,7 | 5,3 | |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | 10,7 | |
| Balanserade vinstmedel | 53,8 | 48,0 | |
| Eget kapital totalt | 80,5 | 75,0 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Uppskjutna skatteskulder | 0,0 | ||
| Avsättningar | 0,4 | 0,4 | |
| Räntebärande skulder | 9,2 | 18,9 | |
| Övriga skulder | |||
| Summa långfristiga skulder | 9,5 | 19,3 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 25,8 | 25,4 | |
| Aktuell skatt | 0,5 | 0,8 | |
| Räntebärande skulder | 9,2 | 9,5 | |
| Summa kortfristiga skulder | 35,6 | 35,7 | |
| Summa skulder | 45,1 | 55,0 | |
| Summa eget kapital och skulder | 125,6 | 130,0 | |
|
|
|||
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | ||
| Miljoner euro | ||
| 1.1–31.12.2013 | 1.1–31.12.2012 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| Nettoresultat | 8,2 | 5,7 |
| Justeringar av nettoresultatet | 8,2 | 7,4 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -0,6 | -0,4 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,6 | -0,8 |
| Erhållna räntor | 0,5 | 0,4 |
| Betalda skatter | -2,5 | -1,1 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 13,2 | 11,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -4,2 | -7,3 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,2 | 0,1 |
| Förvärv av andelar | 0,0 | -9,7 |
| Inbetalningar från övriga investeringar | 9,8 | |
| Återbetalning av kapitalöverföringsskatt | 0,1 | |
| Återbetalning av utestående lån | 0,0 | |
| Beviljade lån | 0,0 | -0,0 |
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | 5,8 | -16,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
| Återbetalning av långfristiga lån | -8,9 | -8,9 |
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | |
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -11,2 | -8,9 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | 7,9 | -14,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 20,5 | 35,2 |
| Likvida medel som överfördes vid avknoppningen | 0,1 | |
| Valutakursförändringar | -0,2 | -0,2 |
| Likvida medel vid periodens slut | 28,2 | 20,5 |
| REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| Optionsprogram | 0,0 | 0,0 | ||||
| Överföring till fonder | 0,1 | -0,1 | 0 | |||
| Totalt resultat | -0,7 | 0,3 | 8,2 | 7,8 | ||
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | -2,3 | ||||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2013 | 2,0 | 8,2 | 5,7 | 10,7 | 53,8 | 80,5 |
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Andel | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2012 | 2,0 | 9,2 | 4,9 | 10,6 | 42,6 | 69,4 |
| Tillgångar som erhållits vid partiell avknoppning | 0,1 | 0,1 | ||||
| Överföring till fonder | 0,3 | -0,3 | 0 | |||
| Totalt resultat | -0,3 | 0,2 | 5,7 | 5,6 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2012 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–12 | 1–12 | ||
| 2013 | 2012 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 10,6 | 7,9 | |
| Avkastning på investeringar, % | 11,4 | 8,1 | |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 18,3 | 28,4 | |
| Skuldsättningsgrad, % | -12,2 | -2,4 | |
| Egetkapitalandel, % | 64,1 | 57,7 | |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 4,0 | 7,2 | |
| % av nettoomsättningen | 2,1 | 4,0 | |
| Personal, genomsnitt | 1 673 | 1 669 | |
| Resultat per aktie, EUR | 0,14 | 0,10 | |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,39 | 1,30 | |
| Utdelning per aktie, EUR | 0,05 | 0,04 | |
| Utdelning i förhållande till resultat, % | 35,1 | 40,5 | |
| Effektiv utdelningsavkastning, % | 3,70 | 4,88 | |
| P/E-tal (P/E) | 9,5 | 8,3 | |
| Årets lägsta aktiekurs, EUR | 0,82 | 0,60 | |
| Årets högsta aktiekurs, EUR | 1,47 | 1,10 | |
| Genomsnittligt aktiepris för året, EUR | 1,11 | 0,76 | |
| Aktiekurs vid årets slut, EUR | 1,35 | 0,82 | |
| Börsvärde vid årets slut, miljoner euro | 77,9 | 47,3 | |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | |
| Bolaget har ett lån på 18,3 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderstock endast en kort tidsperiod och | |||
| ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||
| Miljoner euro | |||
| 1–12 | 1–12 | ||
| 2013 | 2012 | ||
| Omsättning | |||
| Europa | 112,2 | 108,1 | |
| Asien | 79,6 | 75,8 | |
| Omsättning mellan segmenten | -3,3 | -3,0 | |
| Totalt | 188,5 | 180,9 | |
| Rörelseresultat | |||
| Europa | 5,2 | 5,2 | |
| Asien | 6,6 | 2,9 | |
| Totalt | 11,8 | 8,1 | |
| Tillgångar | |||
| Europa | 67,8 | 64,2 | |
| Asien | 55,5 | 62,9 | |
| Goodwill | 2,2 | 2,2 | |
| Andelar i intressebolag | 0,6 | ||
| Totalt | 125,6 | 130,0 | |
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| miljoner euro | |||
| 1–12 | 1–2 | ||
| 2013 | 2012 | ||
| Bokfört värde vid periodens början | 30,5 | 27,7 | |
| Tillskott | 2,9 | 7,0 | |
| Avdrag | -0,5 | -0,1 | |
| Avskrivningar | -4,2 | -4,3 | |
| Valutakursdifferenser | -0,2 | 0,3 | |
| Bokfört värde vid periodens slut | 28,5 | 30,5 | |
| VILLKORADE SKULDER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–12 | 1–12 | ||
| 2013 | 2012 | ||
| Beviljade företagslån | 40,0 | 40,0 | |
| Ställda garantier | 6,4 | 1,3 | |
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 0,0 | 0,1 | |
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||
| miljoner euro | |||
| 1–12 | 1–12 | ||
| 2013 | 2012 | ||
| Transaktioner med närstående: | |||
| Inneboende företag | |||
| Försäljningsintäkter | 0,1 | 0,2 | |
| Kundfordringar | 0,3 | ||
| Ränteintäkter | 0,0 | 0,0 | |
| Lånefordringar | 0,3 | ||
| Räntefordringar | 0,0 | ||
| Lån på 0,3 miljoner euro och kundfordringar på 0,3 miljoner euro som beviljats | |||
| det intressentbolaget Greenpoint Oy har skrivits av som nedskrivning. Även återstående goodwill på | |||
| 0,6 miljoner euro har skrivits av i sin helhet. | |||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. | |||
| Hyreskostnaderna uppgick till 15 tusen euro per den 31 december 2013 (7 tusen euro 2012). | |||
| NYCKELTAL KVARTALSVIS | ||||||||
| Q4/13 | Q3/13 | Q2/13 | Q1/13 | Q4/12 | Q3/12 | Q2/12 | Q1/12 | |
| Omsättning, MEUR | 45,4 | 50,4 | 48,7 | 44,0 | 40,8 | 48,2 | 49,3 | 42,6 |
| Rörelseresultat, MEUR | 2,5 | 4,2 | 3,1 | 2,0 | 0,7 | 2,8 | 3,2 | 1,4 |
| Rörelseresultat, % | 5,6 | 8,4 | 6,3 | 4,6 | 1,8 | 5,7 | 6,4 | 3,4 |
| Nettoresultat, MEUR | 1,9 | 3,0 | 2,1 | 1,1 | 0,3 | 1,7 | 2,6 | 1,2 |
| Beräkning av nyckeltal | |
|
|
Periodens nettoresultat x 100 |
| Eget kapital (genomsnitt) | |
| Avkastning på investeringar, % | (Resultat före skatt + räntekostnader och övriga finansiella kostnader) x 100 |
| Balansomslutning – icke räntebärande skulder (genomsnitt) | |
| Skuldsättningsgrad (%) | (Räntebärande skulder – likvida medel och övriga likvida finansiella tillgångar) × 100 |
| Eget kapital | |
| Egetkapitalandel (%) | Eget kapital × 100 |
| Balansomslutning – erhållna förskott | |
| Resultat per aktie | Periodens nettoresultat |
| Genomsnittligt justerat antal aktier under året | |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital |
| Justerat antal aktier vid räkenskapsperiodens slut | |
| Utdelning per aktie | Utdelning som ska delas ut för perioden (styrelsens förslag) |
| Antal aktier vid årets slut | |
| Utdelning i procent av resultatet (%) | Utdelning per aktie x 100 |
| Resultat per aktie | |
| Effektiv utdelningsavkastning (%) | Utdelning per aktie x 100 |
| Aktiekurs vid årets slut | |
| P/E-tal | Aktiekurs vid årets slut |
| Resultat per aktie | |
| Genomsnittligt aktiekurs | Total aktieomsättning |
| Antal omsatta aktier | |
| Börsvärde | Antal aktier x sista kursen under räkenskapsperioden |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Notering: NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning åt internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har 35 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och elöverföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.