Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2014

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 30 APRIL 2014 KL. 11.00

SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2014

Januari–mars
– Omsättningen uppgick till 47,6 miljoner euro (Q1 2013: 44,0), en ökning med 8,0 %

– Rörelseresultatet uppgick till 2,5 miljoner euro (Q1 2013: 2,0),  
 
5,3 % av omsättningen (Q1 2013: 4,6 %)
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 1,7 miljoner euro (Q1 2013: 1,1)
– Resultat per aktie uppgick till 0,03 euro (Q1 2013: 0,02)
– Omsättningen inkluderar 0,2 miljoner euro i engångskostnader i samband med förvärvet av Schaltex GmbH.

Scanfil EMS Oy, ett dotterbolag till Scanfil Plc, förvärvade den 31 mars 2014 hela aktiekapitalet i den tyska kontraktstillverkaren Schaltex Systems GmbH, och ledningen överfördes samtidigt till Scanfil EMS Oy. Det förvärvade dotterbolaget har inte konsoliderats i koncernens balansräkning under rapportperioden. Konsolideringen skulle inte ha haft någon inverkan på koncernens resultat. Enligt preliminära uppgifter skulle konsolideringen öka koncernens tillgångar och skulder med 2,3 miljoner euro, och den beräknade goodwillen skulle uppgå till 3,7 miljoner euro.

Den 1 april 2014 meddelade Scanfil att affären förväntas ha en positiv inverkan på Scanfil-koncernens försäljning och omsättning från och med det datumet. Scanfil uppskattade att omsättningen kommer att öka med 11–18 % och att rörelseresultatet för 2014 kommer att uppgå till 11,0–15,0 miljoner euro.

Scanfil hade tidigare uppskattat att omsättningen för 2014 skulle öka med 4–10 % och att rörelseresultatet för året skulle uppgå till 10,0–14,0 miljoner euro.

Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:

”Året inleddes positivt. Vi kunde fortsätta vår lönsamma tillväxt. Omsättningen ökade med 8 % och rörelseresultatet med 26 % jämfört med föregående år. Vi har varit särskilt glada över att försäljningen till telekommunikationskunder ökade under det första kvartalet efter en lång nedåtgående trend. 

Den tyska kontraktstillverkaren Schaltex, som förvärvades i slutet av mars, kommer att ytterligare påskynda vår tillväxtstrategi genom att stärka vår marknadsposition i Tyskland och ge oss nya stora kunder. Vi är övertygade om att Scanfils processer och inköpsverksamhet kan skapa mervärde för Schaltex kundbas. Kunderna kommer också att dra nytta av att ha tillverkningskapaciteten i våra fabriker i Estland, Finland, Ungern och Kina till sitt förfogande.”

AFFÄRSUTVECKLING

Under årets första kvartal uppgick Scanfils omsättning till 47,6 miljoner euro (2013: 44,0 miljoner euro). Rörelseresultatet uppgick till 2,5 miljoner euro (2,0), en ökning med cirka 26 %. Den positiva utvecklingen av rörelseresultatet berodde främst på den ökade försäljningsvolymen och en framgångsrik kostnadskontroll.

Försäljningen till professionella elektronik kunder ökade med cirka 7 % under januari–mars och utgjorde cirka 80 % av omsättningen (81 %). Försäljningen till telekommunikationskunder ökade. Under årets första kvartal noterades en ökning på 14 % jämfört med samma period föregående år. Telekommunikationskundernas andel uppgick till cirka 20 % (19 %).

Scanfil EMS Oy, ett dotterbolag till Scanfil Plc, förvärvade den 31 mars 2014 hela aktiekapitalet i den tyska kontraktstillverkaren Schaltex Systems GmbH. Köpeskillingen uppgick till cirka 6,6 miljoner euro, vilket förutom aktierna även inkluderar ett dotterbolagslån på 0,8 miljoner euro. Scanfil EMS Oy finansierade affären med sina likvida medel. Affären trädde i kraft omedelbart, och Schaltex Systems GmbH:s verksamhet kommer att inkluderas i Scansfils koncernredovisning från och med den 1 april 2014.

Förvärvet kommer att stärka Scanfils position på den tyska marknaden och bredda koncernens kundbas. Schaltex Systems GmbH, som grundades 1976 och har sitt säte i Tyskland, är en kontraktstillverkare inom elektronik som specialiserar sig på produktion med stor produktvariation och små volymer. Schaltex Systems GmbH har cirka 80 anställda. Företagets tillverkningsanläggningar ligger i Schenefeld, nära Hamburg. Schaltex fokuserar på montering och testning av komplex utrustning. Företaget betjänar främst kunder inom life science- och analysmarknaderna. Omsättningen för räkenskapsåret som avslutades 2013 uppgick till 20,8 miljoner euro.

FINANSIELL UTVECKLING

Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 47,6 (44,0) miljoner euro. Fördelningen av omsättningen per region var följande: Europa 61 % (65 %) och Asien 39 % (35 %).

Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 2,5 (2,0) miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % (4,6 %) av omsättningen. I omsättningen ingår 0,2 miljoner euro i engångskostnader relaterade till förvärvet av Schaltex GmbH. Resultatet för rapportperioden uppgick till 1,7 (1,1) miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,03 (0,02) euro och avkastningen på investerat kapital var 10,6 % (6,3 %).

FINANSIERING OCH INVESTERINGAR

Koncernen har en stark finansiell ställning.
Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 130,5 (135,6) miljoner euro. Skulderna uppgick till 49,4 (57,7) miljoner euro, varav 31,3 (28,5) miljoner euro var icke-räntebärande och 18,2 (29,2) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen uppgick till 62,1 % (57,5 %) och skuldsättningsgraden till -4,8 % (3,0 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,40 (1,35) euro.

Likvida medel uppgick till 22,0 (26,8) miljoner euro. I likvida medel för jämförelseperioden ingick 10,1 miljoner euro i tidsbundna insättningar med en löptid på över tre månader. 

Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–mars uppgick till 0,5 (-2,1) miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under perioden uppgick till -2,6 (-5,1) miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -6,2 (-1,9) miljoner euro.

Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar uppgick till 6,4 (2,4) miljoner euro, vilket motsvarar 13,4 % (5,4 %) av omsättningen. Investeringarna inkluderar 5,8 miljoner euro i anskaffningskostnad för aktier i Schaltex Systems GmbH. Övriga investeringar består huvudsakligen av investeringar i maskiner och utrustning.  Avskrivningarna uppgick till 1,0 (1,1) miljoner euro.

BESLUT AV ÅRSSTÄMMAN OCH STYRELSENS BEMYNDIGANDE

Scanfil plc:s årsstämma hölls vid bolagets huvudkontor i Sievi den 8 april 2014.

Enligt styrelsens förslag beslutade årsstämman att dela ut en utdelning på totalt 0,05 euro per aktie. Avstämningsdagen för utdelningen var den 11 april 2014 och utbetalningsdagen var den 23 april 2014.

Stämman beslutade att styrelsen ska bestå av fem ledamöter.

Harri Takanen, Jorma J. Takanen, Jarkko Takanen och Riitta Kotilainen omvaldes till styrelseledamöter och Christer Härkönen valdes till ny styrelseledamot. Stämman beslutade att ersättningen till styrelsens ordförande ska uppgå till 2 000 euro per månad och ersättningen till en styrelseledamot till 1 500 euro per månad.

Vid sitt sammanträde, som hölls efter bolagsstämman, valde styrelsen Harri Takanen till styrelseordförande.

Bolagsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel.

Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.

Protokollet från årsstämman har funnits tillgängligt på bolagets webbplats, www.scanfil.com, sedan den 22 april 2014.

AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING

Den högsta kursen under rapportperioden var 1,53 euro och den lägsta 1,30 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 1,48 euro. Totalt omsattes 1 054 735 aktier under perioden, vilket motsvarar 1,8 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 31 mars 2014 uppgick till 85,4 miljoner euro.

PERSONAL

Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 717 (1 685) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 725 (1 675) personer, varav 247 (266) arbetade i bolagets finska enheter och 1 478 (1 409) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 86 % (84 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 31 mars 2014.

UTSIKTER

Den 1 april 2014 justerade Scanfil upp sin prognos för omsättning och rörelseresultat för 2014. Scanfil uppskattade att omsättningen under 2014 kommer att öka med 11–18 % och att rörelseresultatet kommer att uppgå till 11,0–15,0 miljoner euro. 

Scanfil hade tidigare uppskattat att omsättningen för 2014 skulle öka med 4–10 % och att rörelseresultatet för året skulle uppgå till 10,0–14,0 miljoner euro.

Omsättningen för 2013 uppgick till 188,5 miljoner euro och rörelseresultatet till 11,8 miljoner euro.

OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER

En avmattning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på investeringsråvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders verksamhet och dämpa efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Detta skulle ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils försäljning och lönsamhet.

I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs närmare på bolagets webbplats under Corporate Governance samt i noterna till koncernredovisningen.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2013.

Enskilda siffror och summan i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.

 

 

KONCERNRESULTATRÄKNING      
Miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Omsättning 47,6 44,0 188,5
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,1 0,3
Förändringar i lager av färdiga varor      
och pågående arbete 0,4 0,6 1,2
Tillverkning för eget bruk   0,0 0,0
Kostnader -44,4 -41,6 -173,8
Avskrivningar -1,0 -1,1 -4,4
Rörelseresultat 2,5 2,0 11,8
Finansiella intäkter och kostnader -0,3 -0,5 -0,6
Andel av intressebolagets resultat   -0,2 -0,6
Resultat före skatt 2,2 1,3 10,6
Inkomstskatt -0,6 -0,2 -2,4
Periodens nettoresultat 1,7 1,1 8,2
       
Tillskrivbar till:      
Moderbolagets aktieägare 1,7 1,1 8,2
       
Resultat per aktie för resultat hänförligt till      
moderbolagets aktieägare:      
   outspädd och utspädd      
  vinst per aktie (EUR) 0,03 0,02 0,14
 
       
KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING
miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Periodens nettoresultat 1,7 1,1 8,2
       
Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen      
Omräkningsdifferenser -1,1 1,7 -0,7
Derivatinstrument 0,0 0,1 0,3
Övrigt totalresultat, efter skatt -1,1 1,8 -0,4
Totalt övrigt resultat 0,6 2,9 7,8
       
Tillskrivbart till:      
Moderbolagets aktieägare 0,6 2,9 7,8

  

KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING
Miljoner euro      
       
Tillgångar 31 mars 2014 31 mars 2013 31 december 2013
       
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar 27,4 31,6 28,5
Goodwill 2,2 2,2 2,2
Övriga immateriella tillgångar 4,1 3,6 4,1
Andelar i koncernbolag 5,8    
Andelar i intressebolag   0,5  
Investeringar som kan säljas 0,0 0,0 0,0
Fordringar   0,2  
Uppskjutna skattefordringar 0,3 0,6 0,3
Summa anläggningstillgångar 39,9 38,7 35,1
       
Omsättningstillgångar      
Varulager 29,5 31,4 28,7
Lånefordringar på intressebolag   0,1  
Kundfordringar och övriga fordringar 39,0 38,2 33,5
Förskottsbetalningar 0,1 0,2 0,1
Övriga finansiella tillgångar   10,1  
Aktuell skatt   0,2  
Likvida medel 22,0 16,8 28,2
Summa omsättningstillgångar 90,6 96,9 90,5
       
Totala tillgångar 130,5 135,6 125,6
       
       
Eget kapital och skulder 31 mars 2014 31 mars 2013 31 december 2013
       
Eget kapital      
Aktiekapital 2,0 2,0 2,0
Omräkningsdifferenser 7,1 10,7 8,2
Övriga reserver 5,8 5,4 5,7
Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital 10,7 10,7 10,7
Balanserade vinstmedel 55,5 49,1 53,8
Eget kapital totalt 81,1 77,9 80,5
       
Långfristiga skulder      
Uppskjutna skatteskulder   0,0  
Avsättningar 0,5 0,4 0,4
Räntebärande skulder 9,1 19,4 9,2
Summa långfristiga skulder 9,6 19,8 9,5
       
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder och övriga skulder 30,3 27,1 26,0
Aktuell skatt 0,5 1,0 0,4
Räntebärande skulder 9,1 9,7 9,2
Summa kortfristiga skulder 39,8 37,9 35,6
       
Summa skulder 49,4 57,7 45,1
       
Summa eget kapital och skulder 130,5 135,6 125,6
       
       
Det dotterbolag som förvärvades den 31 mars 2014 har inte konsoliderats i koncernens balansräkning.
Effekten av konsolideringen skulle, enligt preliminära uppgifter, öka koncernens tillgångar och skulder med 2,3 miljoner euro, och den beräknade goodwillen skulle uppgå till 3,7 miljoner euro.  
 

 

KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING    
miljoner euro      
  1.1.–31.3.2014 1.1.–31.3.2013 1.1–31.12.2013
Kassaflöde från den löpande verksamheten      
Nettoresultat 1,7 1.1 8,2
Justeringar av nettovinsten 1,9 2,0 8,2
Förändring i nettorörelsekapitalet -2,6 -5,1 -0,6
Betalda räntor och övriga finansiella kostnader 0,0 0,0 -0,6
Erhållna räntor 0,0 0,0 0,5
Betalda skatter -0,5 -0,1 -2,5
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 0,5 -2,1 13,2
       
Kassaflöde från investeringsverksamheten      
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -0,4 -1,9 -4,2
Försäljning av materiella och immateriella tillgångar 0,0 0,0 0,2
Förvärv av koncernbolag -5,8    
Förvärv av investeringar     0,0
Inbetalningar från övriga investeringar     9,8
Återbetalning av kapitalöverföringsskatt     0,1
Återbetalning av utestående lån     0,0
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten -6,2 -1,9 5,8
       
Kassaflöde från finansieringsverksamheten      
Återbetalning av långfristiga lån     -8,9
Utbetalda utdelningar     -2,3
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten 0,0 0,0 -11,2
       
Nettoökning/-minskning av likvida medel -5,7 -4,0 7,9
       
Likvida medel vid periodens början 28,2 20,5 20,5
Valutakursförändringar -0,4 0,4 -0,2
Likvida medel vid periodens slut 22,0 16,8 28,2

   

 

REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL
Miljoner euro            
        Reserv för    
        investerade    
  Aktier Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2014 2,0 8,2 5,7 10,7 53,8 80,5
             
Totalresultat -1,1 0,0   1,7 0,6
             
             
Eget kapital            
31 mars 2014 2,0 7,1 5,8 10,7 55,5 81,1
             
             
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
             
        Reserv för    
        investerade    
  Aktie Omräkning Övrigt fria Balanserad Eget kapital
Eget kapital kapital skillnader reserver eget kapitalfond resultat totalt
1.1.2013 2,0 8,9 5,3 10,7 48,0 75,0
             
Totalresultat 1,7 0,1   1,1 2,9
             
             
Eget kapital            
31 mars 2013 2,0 10,7 5,4 10,7 49,1 77,9

 

 

NYCKELINDIKATORER      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Avkastning på eget kapital, % 8,3 5,9 10,6
Avkastning på investeringar, % 10,6 6,3 11,4
Räntebärande skulder, miljoner euro 18,2 29,2 18,3
Skuldsättningsgrad, % -4,8 3,0 -12,2
Egetkapitalandel, % 62,1 57,5 64,1
Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro 6,4 2,4 4,0
% av nettoomsättningen 13,4 5,4 2,1
Personal, genomsnitt 1 717 1 685 1 672
       
Resultat per aktie, EUR 0,03 0,02 0,14
Eget kapital per aktie, EUR 1,40 1,35 1,39
       
Antal aktier vid      
periodens slut, i tusental      
 – exklusive egna aktier 57 730 57 730 57 730
 – vägt genomsnitt 57 730 57 730 57 730
       
       
Bolaget har ett lån på 18,2 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått
ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet
samt kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och
valutaswappavtalet säkrar fullt ut amorteringarna och räntebetalningarna mot
växelkurs- och räntefluktuationer.
På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod och
ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen.

 

 

SEGMENTINFORMATION      
Miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
Omsättning      
Europa 29,8 29,3 112,2
Asien 18,8 15,6 79,6
Omsättning mellan segmenten -1,0 -0,9 -3,3
Totalt 47,6 44,0 188,5
       
Rörelseresultat      
Europa 1,3 1,6 5,2
Asien 1,2 0,5 6,6
Totalt 2,5 2,0 11,8
       
Tillgångar      
Europa 71,8 67,9 67,8
Asien 56,5 65,0 55,5
Goodwill 2,2 2,2 2,2
Andelar i intressebolag   0,5  
Totalt 130,5 135,6 125,6
       
       
       
FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR    
miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Bokfört värde vid periodens början 28,5 30,5 30,5
Tillskott 0,4 2,0 2,9
Avdrag 0,0 0,0 -0,5
Avskrivningar -1,0 -1,1 -4,2
Valutakursdifferenser -0,5 0,2 -0,2
Bokfört värde vid periodens slut 27,4 31,6 28,5
       
       
       
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, BOKFÖRT VÄRDE OCH VERKLIGT VÄRDE
Miljoner euro      
  31 mars 2014   31.3.2014
  Bokförda värden på   Verkliga värden
  balansvärden   balansvärden
Anläggningstillgångar      
  Investeringar tillgängliga för försäljning 0,0   0,0
Summa anläggningstillgångar 0,0   0,0
       
Omsättningstillgångar      
  Kundfordringar och övriga fordringar 37,7   37,7
  Likvida medel 22,0   22,0
Summa omsättningstillgångar 59,7   59,7
       
Finansiella tillgångar totalt 59,7   59,7
       
Långfristiga finansiella skulder      
  Räntebärande skulder till finansiella institut 9,1   9,1
  Derivat 0,1   0,1
Summa långfristiga finansiella skulder 9,2   9,2
       
Kortfristiga finansiella skulder      
  Räntebärande skulder till finansinstitut 9,1   9.1
  Derivat 0,1   0,1
  Leverantörsskulder och övriga skulder 25,0   25,0
Summa kortfristiga finansiella skulder 34,2   34,2
       
Summa kortfristiga finansiella skulder 43,3   43,3
       
Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2).    
Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet
för aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt.      
       
       
VILLKORADE SKULDER      
Miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Beviljade företagslån 26,0 40,0 40,0
Ställda garantier 5,9 1,0 6,4
Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser 0,0 0,1 0,0
       
Det icke-konsoliderade dotterbolag som förvärvades den 31 mars 2014 har långfristiga leasingavtal  
som vid förvärvstillfället innefattade skulder på cirka 3,0 miljoner euro.  
       
TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER
miljoner euro      
  1–3 1–3 1–12
  2014 2013 2013
       
Transaktioner med närstående:      
Asocierade företag      
Försäljningsintäkter 0,0 0,0 0,1
Kundfordringar   0,1  
Ränteintäkter   0,0 0,0
Lånefordringar   0,3  
Räntefordringar   0,0  
       
       
Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av ett bolag
vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä.                                                                            
 
Hyreskostnaderna uppgick till 5 tusen euro per den 31 mars 2014 (3 tusen euro 2013).

  

NYCKELTAL KVARTALSVIS
                 
                 
  Q1/14 Q4/13 Q3/13 Q2/13 Q1/13 Q4/12 Q3/12 Q2/12
Omsättning, MEUR 47,6 45,4 50,4 48,7 44,0 40,8 48,2 49,3
Rörelseresultat, MEUR 2,5 2,5 4,2 3,1 2,0 0,7 2,8 3,2
Rörelseresultat, % 5,3 5,6 8,4 6,3 4,6 1,8 5,7 6,4
Nettoresultat, MEUR 1,7 1,9 3,0 2,1 1,1 0,3 1,7 2,6

 

 

  

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

 

Ytterligare information: VD
Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

 

 

Notering: NASDAQ OMX, Helsingfors

Stora medier

www.scanfil.com

 

 

Scanfil-koncernen bedriver kontraktstillverkning åt internationella tillverkare av telekommunikationsteknik och professionell elektronik. Scanfil har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil är en systemleverantör som erbjuder sina produkter och tjänster till internationella tillverkare av telekommunikationssystem och kunder inom professionell elektronik. Typiska produkter är utrustningssystem för mobila och fasta telefonnät, automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, utrustning och system för elproduktion och elöverföring, analysatorer, spelautomater samt olika meteorologiska instrument. Företaget har produktionsanläggningar i Kina, Estland, Ungern och Finland.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor