SCANFIL PLC OFFENTLIGGÖRANDE AV ÅRSREDOVISNING 24 FEBRUARI 2015 KL.
10.15
SCANFIL-KONCERNENS BOKSLUT FÖR 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2014
Oktober–december
– Omsättningen uppgick till 49,6 miljoner euro (Q4 2013: 45,4), en ökning med 9,
3 % – Rörelseresultatet uppgick till 3,3 (2,5) miljoner euro, 6,6 % (5,6 %) av
omsättningen – Resultat per aktie uppgick till 0,04 (0,03) euro
Januari–december
– Omsättningen uppgick till 214,5 miljoner euro (2013: 188,5 miljoner euro), en ökning med 13,
8 % – Rörelseresultatet uppgick till 16,2 (11,8) miljoner euro, vilket motsvarar 7,6 % (6,3 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 12,3 (8,2) miljoner euro –
Resultatet per aktie uppgick till 0,21 (0,14)
euro – Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning
på 0,07 euro per aktie
Scanfil förväntar sig att omsättningen ska öka med 2–8 % under 2015. Omsättningen är högre under andra halvåret än under första halvåret. Bolaget räknar med att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc: ”Vi
utvecklades starkt under 2014. Våra medarbetares tillfredsställelse, vår förmåga att upprätthålla hög kvalitet och våra kunders tillfredsställelse förbättrades. Förvärvet av anläggningen i Hamburg gjorde det möjligt för oss att utöka vår kundbas och etablera ett starkt fotfäste på den strategiskt viktiga tyska marknaden. Vi har systematiskt utökat vår kundbas till att omfatta nya branscher. För närvarande är våra kunder främst verksamma inom följande sektorer: energi och automation, medicinteknik, miljöövervakningslösningar och kommunikation samt produkter och system relaterade till urbanisering. En mångsidig kundbas inom intressanta sektorer erbjuder oss ett stort antal tillväxtmöjligheter.
Jag är nöjd med utvecklingen av vår omsättning och lönsamhet. Vi har lyckats öka vår omsättning och lönsamhet jämfört med föregående år under sex kvartal i rad.
Vi fortsätter att sträva efter lönsam tillväxt under 2015. När det gäller kundförvärv kommer vi att fokusera särskilt på Centraleuropa och Kina. Vi kommer att fortsätta våra insatser för att förbättra våra processer och vår effektivitet. Vårt mål är att göra Scanfil till en ännu mer attraktiv partner för kunderna och en ännu bättre arbetsplats för medarbetarna.
Jag vill ta tillfället i akt att tacka Scanfils medarbetare, kunder, leverantörer, samarbetspartner och aktieägare för deras förtroende och samarbete under 2014.”
KONCERNSTRUKTUR
Scanfil-koncernen består av moderbolaget Scanfil plc och underkoncernen Scanfil EMS. Underkoncernen Scanfil EMS består i sin tur av moderbolaget Scanfil EMS Oy, dotterbolag samt det intressebolaget Greenpoint Oy (Scanfil EMS Oy:s ägarandel 40 %). Scanfil EMS Oy:s dotterbolag är de kinesiska dotterbolagen Scanfil (Suzhou) Co., Ltd. och Scanfil (Hangzhou) Co., Ltd., de ungerska dotterbolagen Scanfil Kft. (Budapest) och Rozália Invest Kft. (Budapest), det tyska dotterbolaget Scanfil GmbH samt det estniska bolaget Scanfil Oü (Pärnu). Scanfil EMS-koncernen äger 100 % av aktierna i samtliga sina dotterbolag.
VERKSAMHETENS UTVECKLING
Scanfils verksamhet fortsatte att utvecklas positivt under fjärde kvartalet 2014. Jämfört med samma period föregående år ökade omsättningen med mer än 9 % och rörelseresultatet med nästan 30 %.
Helårsomsättningen ökade med nästan 14 % till 214,5 miljoner euro, och rörelseresultatet för helåret uppgick till 16,2 miljoner euro, vilket motsvarar 7,6 % av omsättningen. Förutom den organiska tillväxten ökade omsättningen till följd av förvärvet av den tyska kontraktstillverkaren Schaltex Systems GmbH (numera Scanfil GmbH) i början av april. Tillväxten i Scanfils rörelseresultat drevs av ökad omsättning och framgångsrika produktivitetsförbättringar och kostnadskontroll samt andra utvecklingsåtgärder, såsom införandet av ett nytt ERP-system.
Scanfil har aktivt utökat sin kundbas till att omfatta olika branscher, vilket bidrar till att minska konjunktursvängningarna.
Hittills har Scanfil delat in sina kunder i kunder inom kommunikation och professionell elektronik. Kundbasen har dock diversifierats, och en mer detaljerad kategorisering av kunderna är motiverad. De nya kundgrupperna är:
– Energi och automation: kraftproduktion och system för elöverföring, processstyrningssystem samt system relaterade till
energieffektivitet, såsom frekvensomvandlare, växelriktare, strömbrytare och automationssystem
.- Nätverk: bredbands-, kommunikations- och mobilnätsutrustning och -system, såsom basstationer, centraler och
förstärkare.
– Medicinteknik, biovetenskap och miljömätningar: utrustning relaterad till hälsovårdsteknik, forskning samt klimat-
och miljömätningar, såsom tandläkarstolar, analysatorer, masspektrometrar och meteorologiska instrument
.- Stadsapplikationer: produkter och lösningar relaterade till urbanisering, såsom hissar, rulltrappor, spelmaskiner och självbetjänings-
utrustning.
Den nya kundsegmenteringen syftar till att ge marknaden mer information om Scanfils affärsmiljö och marknadsutveckling.
Under 2014 fördelades omsättningen mellan de nya kundgrupperna enligt följande:
| miljoner euro | 2014 | 2013 | förändring i % | Andel av omsättningen |
| Medteknik, Life Science, | ||||
| miljömätningar | 17,0 | 4,4 | 286,0 | 7,9 |
| Nätverk | 46,8 | 38,4 | 22,0 | 21,8 |
| Energi och automation | 61,3 | 57,7 | 6,0 | 28,6 |
| Stadsapplikationer | 81,0 | 81,7 | -1,0 | 37,8 |
| Övrigt | 8,4 | 6,3 | 33,0 | 3,9 |
| Totalt | 214,5 | 188,5 | 14,0 | 100 |
Gruppen Medtech, Life Sciences och Environmental Measurements växte kraftigt, framför allt till följd av förvärvet av Schaltex Systems GmbH. Omsättningen inom grupperna Networks samt Energy and Automation utvecklades väl, med särskilt stark efterfrågan inom kategorin Networks. Inom gruppen Urban Applications låg omsättningen kvar på föregående års nivå.
Under rapportperioden stärkte Scanfil sin position i Tyskland genom förvärvet av Schaltex Systems GmbH i Hamburg. Företaget är en kontraktstillverkare inom elektronik som specialiserar sig på produktion med stor produktvariation och små volymer. Det betjänar kunder inom bland annat life sciences- och analysmarknaderna. Förvärvet stärker Scanfils tillväxtstrategi och målet att utöka kundbasen i Centraleuropa.
Lagstadgade förhandlingar med de anställda inleddes vid Sievi-anläggningen hos Scanfil EMS Oy, ett dotterbolag till Scanfil Oyj, under fjärde kvartalet 2014. Under förhandlingarna fattades beslut om tillfälliga permitteringar under januari–april 2015.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–december uppgick till 214,5 miljoner euro (188,5), vilket motsvarar en ökning med 13,8 % jämfört med föregående år. Omsättningen fördelade sig enligt följande på regioner: Europa 60 % (58 %) och Asien 40 % (42 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 16,2 (11,8) miljoner euro, vilket motsvarar 7,6 % (6,3 %) av omsättningen. Resultatet för rapportperioden uppgick till 12,3 (8,2) miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,21 (0,14) euro och avkastningen på satsat kapital var 16,5 % (11,4 %).
Omsättningen uppgick till 49,6 (45,4) miljoner euro under oktober–december och rörelseresultatet för fjärde kvartalet var 3,3 (2,5) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (5,6 %) av omsättningen. Kvartalsresultatet uppgick till 2,5 (1,9) miljoner euro.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernens finansiella ställning fortsatte att förbättras under 2014 och är fortsatt stark. Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 134,0 (125,6) miljoner euro. Skulderna uppgick till 39,4 (45,1) miljoner euro, varav 30,1 (26,8) miljoner euro var icke-räntebärande och 9,3 (18,3) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen var 70,6 % (64,1 %) och skuldsättningsgraden -10,5 % (-12,2 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,64 (1,39) euro.
De likvida medlen uppgick till 19,2 (28,2) miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden var positivt och uppgick till 11,0 (13,2) miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under rapportperioden uppgick till -5,2 miljoner euro (-0,6). Totalt var 47,1 miljoner euro (35,6) bundet i nettorörelsekapital vid årets slut. Nettorörelsekapitalet ökade till följd av verksamhetens tillväxt och förvärvet av ett dotterbolag. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -8,0 miljoner euro (+5,8), varav 5,8 miljoner euro avser förvärvet av ett dotterbolag under 2014. Under 2013 avsåg 9,8 miljoner euro av investeringarna förfall av en inlåning med en löptid på mer än tre månader, vilken klassificerades som en investering. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -13,0 miljoner euro (-11,2). Detta inkluderar utdelningar, återbetalningar av lån och utnyttjande av en bankkredit.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar under januari–december uppgick till 8,2 (4,0) miljoner euro, vilket motsvarar 3,8 % (2,1 %) av omsättningen. Investeringarna inkluderar en anskaffningskostnad på 5,8 miljoner euro avseende aktierna i Schaltex Systems GmbH. Övriga investeringar avsåg främst anskaffning av maskiner och utrustning. Avskrivningarna uppgick till 4,6 miljoner euro (4,4).
STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Den extra bolagsstämman den 19 april 2012 bemyndigade styrelsen att besluta om överlåtelse av egna aktier i enlighet med styrelsens förslag. Bemyndigandet gäller i tre år.
Årsstämman den 18 april 2013 bemyndigade styrelsen att besluta om utfärdande av optionsrätter till vissa nyckelpersoner i bolaget och dess dotterbolag. Det maximala totala antalet optionsrätter är 750 000, och de ger nyckelpersonerna rätt att teckna högst 750 000 av bolagets nya aktier eller aktier som bolaget innehar.
Årsstämman den 8 april 2014 bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel. Bemyndigandet gäller i 18 månader.
Styrelsen har inga gällande bemyndiganden att emittera aktier eller konvertibler med teckningsoptioner.
EGNA AKTIER
Bolaget äger inga egna aktier.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Det högsta kursen under året var 2,74 euro och den lägsta 1,30 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 2,46 euro. Totalt omsattes 5 131 328 aktier under perioden, vilket motsvarar 8,9 % av det totala antalet aktier. Marknadsvärdet på aktierna den 31 december 2014 uppgick till 142,0 miljoner euro.
PERSONAL
Vid räkenskapsårets slut hade koncernen 1 782 (1 667) anställda, varav 1 545 (1 426) vid bolagets enheter utanför Finland. Andelen anställda i Kina uppgick vid årets slut till 43 % (46 %). Totalt var 87 % (86 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 31 december 2014. Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 773 (1 673) anställda under rapportperioden.
OPTIONSPROGRAM
Med stöd av fullmakten från bolagsstämman beslutade styrelsen för Scanfil plc den 25 september 2014 att tilldela verkställande direktören och finansdirektören för Scanfil plc samt tre nyckelpersoner vid bolagets dotterbolag Scanfil EMS Oy optionsrätter avseende 225 000 aktier.
ANMÄLNINGAR OM FÖRÄNDRINGAR I AKTIEINNEHAV
Scanfil har inte mottagit några anmälningar om förändringar i aktieinnehav under räkenskapsåret.
FRAMTIDSUTSIKTER
Scanfil förväntar sig att omsättningen ska öka med 2–8 % under 2015. Omsättningen är högre under andra halvåret än under första halvåret. Bolaget förväntar sig att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.
Omsättningen för 2014 uppgick till 214,5 miljoner euro och rörelseresultatet till 16,2 miljoner euro.
OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER
En försvagning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på kapitalvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders affärsverksamhet och därmed minska efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Dessutom är Scanfil utsatt för risker till följd av valutakursfluktuationer i sin affärsverksamhet.
I övrigt har de risker som Scanfils verksamhet står inför i stort sett varit oförändrade. Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under avsnittet Bolagsstyrning.
ÅRSSTÄMMAN 2015 OCH STYRELSENS FÖRSLAG TILL ÅRSSTÄMMAN
Scanfil plc:s årsstämma kommer att hållas den 8 april 2015 vid bolagets huvudkontor i Sievi, Finland.
Utdelning för 2014
Bolaget strävar efter att regelbundet betala utdelning motsvarande cirka 1/3 av årsresultatet.
Moderbolagets utdelningsbara medel uppgår till 14 873 027,32 euro. Styrelsen föreslår för årsstämman att en utdelning på 0,07 euro per aktie ska betalas ut från det fria egna kapitalet, vilket motsvarar totalt 4 041 130,73 euro. Avstämningsdagen för utdelningen är den 10 april 2015. Utdelningen kommer att betalas ut till de aktieägare som på avstämningsdagen är registrerade i bolagets aktieägarregister, vilket förs av Euroclear Finland Ltd. Utbetalningsdagen för utdelningen är den 17 april 2015.
Inga väsentliga förändringar har skett i bolagets finansiella ställning sedan räkenskapsårets slut. Styrelsen anser att den föreslagna utdelningen inte kommer att äventyra bolagets likviditet.
Förslaget från Scanfil plc:s nomineringskommitté till årsstämman om sammansättningen av Scanfil plc:s styrelse kommer att offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämman.
Bolaget offentliggör senare ett separat kallelsebesked till årsstämman.
JÄMFÖRELSEUPPGIFTER
Denna rapport har upprättats i enlighet med redovisningsstandarden IAS 34 för delårsrapporter.
Delårsrapporten har upprättats enligt samma redovisningsprinciper som i årsredovisningen för 2013.
De enskilda siffrorna och summorna i tabellerna har avrundats till miljoner euro från mer exakta siffror, vilket är anledningen till att de enskilda siffrorna inte alltid summerar sig.
Siffrorna är oreviderade.
| KONSOLIDERAD RESULTATRÄKNING | ||||
| Miljoner euro | ||||
| 10–12 | 10–12 | 1–12 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Omsättning | 49,6 | 45,4 | 214,5 | 188,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,1 | 0,3 | 0,3 |
| Förändringar i lager av färdiga varor | ||||
| och pågående arbete | -1,0 | 0,3 | -0,2 | 1,2 |
| Tillverkning för eget bruk | 0,0 | |||
| Kostnader | -44,1 | -42,1 | -193,8 | -173,8 |
| Avskrivningar | -1,4 | -1,1 | -4,6 | -4,4 |
| Rörelseresultat | 3,3 | 2,5 | 16,2 | 11,8 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0,0 | 0,1 | -0,3 | -0,6 |
| Andel av intressebolagets resultat | -0,6 | |||
| Resultat före skatt | 3,2 | 2,6 | 15,9 | 10,6 |
| Inkomstskatt | -0,7 | -0,7 | -3,6 | -2,4 |
| Periodens nettoresultat | 2,5 | 1,9 | 12,3 | 8,2 |
| Tillhörande: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 2,5 | 1,9 | 12,3 | 8,2 |
| Resultat per aktie för vinst hänförlig till | ||||
| moderbolagets aktieägare: | ||||
| outspätt och utspätt | ||||
| resultat per aktie (EUR) | 0,04 | 0,03 | 0,21 | 0,14 |
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | ||||
| miljoner euro | ||||
| 10–12 | 10–12 | 1–12 | 1–12 | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Periodens nettoresultat | 2,5 | 1,9 | 12,3 | 8,2 |
| Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen | ||||
| Omräkningsskillnader | 1,2 | -0,4 | 4,6 | -0,7 |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,3 |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | 1,2 | -0,4 | 4,7 | -0,4 |
| Totalt övrigt resultat | 3,8 | 1,5 | 17,0 | 7,8 |
| Tillhör: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 3,8 | 1,5 | 17,0 | 7,8 |
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 31.12.2014 | 31.12.2013 | |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 27,1 | 28,5 | |
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | |
| Övriga immateriella tillgångar | 5,0 | 4,1 | |
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,3 | 0,3 | |
| Summa anläggningstillgångar | 38,4 | 35,1 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 35,5 | 28,7 | |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 40,9 | 33,5 | |
| Förskottsbetalningar | 0,0 | 0,1 | |
| Likvida medel | 19,2 | 28,2 | |
| Summa omsättningstillgångar | 95,7 | 90,5 | |
| Totala tillgångar | 134,0 | 125,6 | |
| Eget kapital och skulder | 31.12.2014 | 31.12.2013 | |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | |
| Omräkningsdifferenser | 12,9 | 8,2 | |
| Övriga reserver | 6,0 | 5,7 | |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | 10,7 | |
| Balanserade vinstmedel | 63,0 | 53,8 | |
| Eget kapital totalt | 94,6 | 80,5 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 0,5 | 0,4 | |
| Räntebärande skulder | 0,5 | 9,2 | |
| Summa långfristiga skulder | 1,0 | 9,5 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 28,8 | 26,0 | |
| Kortfristig skatt | 0,9 | 0,4 | |
| Räntebärande skulder | 8,8 | 9,2 | |
| Summa kortfristiga skulder | 38,4 | 35,6 | |
| Summa skulder | 39,4 | 45,1 | |
| Summa eget kapital och skulder | 134,0 | 125,6 | |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | ||
| Miljoner euro | ||
| 1.1.–31.12.2014 | 1.1–31.12.2013 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| Nettoresultat | 12,3 | 8,2 |
| Justeringar av nettoresultatet | 7,5 | 8,2 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -5,2 | -0,6 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,4 | -0,6 |
| Erhållna räntor | 0,2 | 0,5 |
| Betalda skatter | -3,3 | -2,5 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 11,0 | 13,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av dotterbolag med avdrag för likvida | ||
| och likvida medel vid förvärvstillfället | -5,8 | |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -2,3 | -4,2 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,1 | 0,2 |
| Förvärv av andelar | 0,0 | |
| Inbetalningar från övriga investeringar | 9,8 | |
| Återbetalning av kapitalöverföringsskatt | 0,1 | |
| Återbetalning av utestående lån | 0,0 | |
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -8,0 | 5,8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
| Återbetalning av långfristiga lån | -9,7 | -8,9 |
| Intäkter från långfristiga lån | -0,4 | |
| Utbetalda utdelningar | -2,9 | -2,3 |
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | -13,0 | -11,2 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | -10,1 | 7,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 28,2 | 20,5 |
| Valutakursförändringar | 1,1 | -0,2 |
| Likvida medel vid periodens slut | 19,2 | 28,2 |
| REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2014 | 2,0 | 8,2 | 5,7 | 10,7 | 53,8 | 80,5 |
| IFRS 2 | 0,0 | 0,0 | ||||
| Överföring till fonder | 0,2 | -0,2 | 0 | |||
| Utbetalda utdelningar | -2,9 | -2,9 | ||||
| Totalresultat | 4,6 | 0,1 | 12,3 | 17,0 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2014 | 2,0 | 12,9 | 6,0 | 10,7 | 63,0 | 94,6 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktie | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2013 | 2,0 | 8,9 | 5,3 | 10,7 | 48,0 | 75,0 |
| IFRS 2 | 0,0 | 0,0 | ||||
| Överföring till fonder | 0,1 | -0,1 | 0 | |||
| Totalt resultat | -0,7 | 0,3 | 8,2 | 7,8 | ||
| Utbetalda utdelningar | -2,3 | -2,3 | ||||
| Eget kapital | ||||||
| 31.12.2013 | 2,0 | 8,2 | 5,7 | 10,7 | 53,8 | 80,5 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–12 | 1–12 | ||
| 2014 | 2013 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 14,0 | 10,6 | |
| Avkastning på investeringar, % | 16,5 | 11,4 | |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 9,3 | 18,3 | |
| Skuldsättningsgrad, % | -10,5 | -12,2 | |
| Egetkapitalandel, % | 70,6 | 64,1 | |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 8,2 | 4,0 | |
| % av nettoomsättningen | 3,8 | 2,1 | |
| Personal, genomsnitt | 1 773 | 1 673 | |
| Resultat per aktie, EUR | 0,21 | 0,14 | |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,64 | 1,39 | |
| Utdelning per aktie, EUR | 0,07 | 0,05 | |
| Utdelning i förhållande till resultat, % | 32,9 | 35,1 | |
| Effektiv utdelningsavkastning, % | 2,85 | 3,70 | |
| P/E-tal (P/E) | 11,5 | 9,5 | |
| Årets lägsta aktiekurs, EUR | 1,30 | 0,82 | |
| Årets högsta aktiekurs, EUR | 2,74 | 1,47 | |
| Genomsnittligt aktiepris för året, EUR | 1,95 | 1,11 | |
| Aktiekurs vid årets slut, EUR | 2,46 | 1,35 | |
| Börsvärde vid årets slut, miljoner EUR | 142,0 | 77,9 | |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | |
| Bolaget har ett lån på 8,9 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod och | |||
| ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | |||||||
| Miljoner euro | |||||||
| 1–12 | 1–12 | ||||||
| 2014 | 2013 | ||||||
| Omsättning | |||||||
| Europa | 131,9 | 112,2 | |||||
| Asien | 86,8 | 79,6 | |||||
| Omsättning mellan segmenten | -4,2 | -3,3 | |||||
| Totalt | 214,5 | 188,5 | |||||
| Rörelseresultat | |||||||
| Europa | 7,9 | 5,2 | |||||
| Asien | 8,3 | 6,6 | |||||
| Totalt | 16,2 | 11,8 | |||||
| Tillgångar | |||||||
| Europa | 64,9 | 67,8 | |||||
| Asien | 63,2 | 55,5 | |||||
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | |||||
| Totalt | 134,0 | 125,6 | |||||
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA TILLGÅNGAR | |||||||
| miljoner euro | |||||||
| 1–12 | 1–12 | ||||||
| 2014 | 2013 | ||||||
| Bokfört värde vid periodens början | 28,5 | 30,5 | |||||
| Tillskott | 1,7 | 2,9 | |||||
| Konsolidering av affärsverksamheten | 0,3 | ||||||
| Avdrag | -0,0 | -0,5 | |||||
| Avskrivningar | -4,2 | -4,2 | |||||
| Valutakursdifferenser | 0,9 | -0,2 | |||||
| Bokfört värde vid periodens slut | 27,1 | 28,5 | |||||
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, BOKFÖRT VÄRDE OCH VERKLIGT VÄRDE | |||||||
| Miljoner euro | |||||||
| 31.12.2014 | 31.12.2014 | ||||||
| Bokförda värden på | Verkliga värden | ||||||
| balansvärden | balansvärden | ||||||
| Anläggningstillgångar | |||||||
| Investeringar tillgängliga för försäljning | 0,0 | 0,0 | |||||
| Summa anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | |||||
| Omsättningstillgångar | |||||||
| Kundfordringar och övriga fordringar | 39,4 | 39,4 | |||||
| Likvida medel | 19,2 | 19,2 | |||||
| Valutaterminskontrakt | 0,0 | 0,0 | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 58,7 | 58,7 | |||||
| Finansiella tillgångar totalt | 58,7 | 58,7 | |||||
| Långfristiga finansiella skulder | |||||||
| Räntebärande skulder till finansinstitut | 0,4 | 0,4 | |||||
| Finansiell leasing | 0,1 | 0,1 | |||||
| Summa långfristiga finansiella skulder | 0,5 | 0,5 | |||||
| Kortfristiga finansiella skulder | |||||||
| Räntebärande skulder till finansinstitut | 8,6 | 8,6 | |||||
| Derivat | 0,3 | 0,3 | |||||
| Finansiell leasing | 0,1 | 0,1 | |||||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 22,6 | 22,6 | |||||
| Summa kortfristiga finansiella skulder | 31,7 | 31,7 | |||||
| Summa finansiella skulder | 32,2 | 32,2 | |||||
| Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2). | |||||||
| Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet på aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt. | |||||||
| EVENTUELLA SKULDER | |||||||
| miljoner euro | |||||||
| 1–12 | 1–12 | ||||||
| 2014 | 2013 | ||||||
| Beviljade företagslån | 26,0 | 40,0 | |||||
| Ställda garantier | 0,6 | 1,2 | |||||
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 2,6 | 0,0 | |||||
|
Dessutom har Scanfil EMS Oy ställt en garanti för eventuella förpliktelser som uppstår till följd av dotterbolagets leveransavtal med dess kunder. Garantin är begränsad till högst 7,5 miljoner euro och gäller i sju |
|||||||
| år efter det att det sista produktavtalet har löpt ut. | |||||||
| Scanfil plc har beviljat Nordea Bank Finland Plc en absolut garanti för återbetalningen av Scanfil EMS Oy:s lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. Lånekapitalet i Scanfil EMS Oy:s balansräkning (FAS) per den 31 december 2014 uppgår till 8,9 miljoner euro. | |||||||
| Scanfil plc har en kreditram kopplad till koncernkontot på 5,0 miljoner euro, för vilken Scanfil plc har | |||||||
|
ställt en absolut garanti. Scanfil EMS Oy får utnyttja denna kreditram, för vilken bolaget även har ställt säkerhet.
|
|||||||
|
Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland plc för kreditramen på 1,0 miljoner euro för Scanfil Kft och kreditramen på 2,0 miljoner euro för Scanfil GmbH, samt till Siemens Finance and |
|||||||
| Leasing GmbH för Scanfil GmbH:s leasingförpliktelser på 0,4 miljoner euro. Totalt 1,5 miljoner euro av kreditramarna var utnyttjade den 31 december 2014. | |||||||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | |||||||
| miljoner euro | |||||||
| 1–12 | 1–12 | ||||||
| 2014 | 2013 | ||||||
| Transaktioner med närstående: | |||||||
| Inneboende företag | |||||||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,1 | |||||
| Ränteintäkter | 0,0 | ||||||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av ett bolag vars huvudägare är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Reijo Pöllä. Hyreskostnaderna uppgick till 19 tusen euro per den 31 december 2014 (13 tusen euro under 2014). | |||||||
| Intäkterna från administrativa tjänster från Sievi Capital plc uppgick till 44 tusen euro per den 31 december 2014 (41 tusen euro under 2013) | |||||||
| NYCKELINDIKATORER KVARTALSVIS | ||||||||
| Q4/14 | Q3/14 | Q2/14 | Q1/14 | Q4/13 | Q3/13 | Q2/13 | Q1/13 | |
| Omsättning, MEUR | 49,6 | 56,7 | 60,6 | 47,6 | 45,4 | 50,4 | 48,7 | 44,0 |
| Rörelseresultat, MEUR | 3,3 | 5,2 | 5,2 | 2,5 | 2,5 | 4,2 | 3,1 | 2,0 |
| Rörelseresultat, % | 6,6 | 9,2 | 8,6 | 5,3 | 5,6 | 8,4 | 6,3 | 4,6 |
| Nettoresultat, MEUR | 2,5 | 3,8 | 4,3 | 1,7 | 1,9 | 3,0 | 2,1 | 1,1 |
| Beräkning av nyckeltal | |
|
|
Periodens nettoresultat x 100 |
| Eget kapital (genomsnitt) | |
| Avkastning på investeringar, % | (Resultat före skatt + räntekostnader och övriga finansiella kostnader) x 100 |
| Balansomslutning – icke räntebärande skulder (genomsnitt) | |
| Skuldsättningsgrad (%) | (Räntebärande skulder – likvida medel och övriga likvida finansiella tillgångar) × 100 |
| Eget kapital | |
| Egetkapitalandel (%) | Eget kapital × 100 |
| Balansomslutning – erhållna förskott | |
| Resultat per aktie | Periodens nettoresultat |
| Genomsnittligt justerat antal aktier under året | |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital |
| Justerat antal aktier vid räkenskapsperiodens slut | |
| Utdelning per aktie | Utdelning som ska delas ut för perioden (styrelsens förslag) |
| Antal aktier vid årets slut | |
| Utdelning i procent av resultatet (%) | Utdelning per aktie x 100 |
| Resultat per aktie | |
| Effektiv utdelningsavkastning (%) | Utdelning per aktie x 100 |
| Aktiekurs vid årets slut | |
| P/E-tal | Aktiekurs vid årets slut |
| Resultat per aktie | |
| Genomsnittligt aktiekurs | Total aktieomsättning |
| Antal omsatta aktier | |
| Börsvärde | Antal aktier x sista kursen under räkenskapsperioden |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Notering: NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör. Företaget har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. De viktigaste delarna av Scanfils verksamhet är ett vertikalt integrerat produktionssystem samt tillhandahållande av tjänster och hantering av leveranskedjan åt kunderna under produktens hela livscykel. Bland kunderna finns internationella aktörer inom bland annat automatisering, energi, dataöverföring och hälsoteknik samt företag verksamma inom områden relaterade till urbanisering. Scanfil har produktionsverksamhet i Finland, Kina, Tyskland, Ungern och Estland.
Får inte publiceras via amerikanska nyhetsbyråer. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.