SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 29 APRIL 2015 KL. 09.45
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2015
Januari–mars
– Omsättningen uppgick till 45,9 miljoner euro (Q1 2014: 47,6), en minskning med 3,5 %
– Rörelseresultatet uppgick till 2,7 miljoner euro (Q1 2014: 2,5),
5,8 % av omsättningen (Q1 2014: 5,3 %)
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 2,7 miljoner euro (Q1 2014: 1,7)
– Resultat per aktie uppgick till 0,05 euro (Q1 2014: 0,03)
. Scanfil förväntar sig att omsättningen ska öka med 2–8 % under 2015. Omsättningen är högre under andra halvåret än under första halvåret. Bolaget räknar med att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc: ”Jag
är nöjd med hur Scanfils lönsamhet utvecklades under det första kvartalet. Trots den svaga försäljningsminskningen förbättrades rörelseresultatet relativt sett jämfört med föregående år. Omsättningsminskningen var i huvudsak förväntad, och omsättningen kommer att koncentreras till andra halvåret på grund av fördelningen av order från en betydande kund.”
AFFÄRSUTVECKLING
Scanfils omsättning minskade som förväntat under första kvartalet jämfört med föregående år och uppgick till 45,9 miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 3,5 %.
Omsättningen ökade särskilt inom kundgruppen Medtech, Life Science och Environmental Measurement, främst till följd av förvärvet av Schaltex GmbH den 1 april 2014. Inom gruppen Energy and Automation utvecklades efterfrågan generellt sett positivt.
Inom kundgruppen Networks minskade efterfrågan jämfört med föregående år. Minskningen i försäljningen inom kundgruppen Urban Applications berodde främst på att en betydande kund har förskjutit sina order till andra halvåret. Tidigare har denna kund fördelat sina order på första halvåret. Versionskontrollen av en volymprodukt kommer dock att medföra att volymproduktionen i stor utsträckning förskjuts till andra halvåret.
Omsättningen fördelade sig mellan olika kundgrupper enligt följande:
| Miljoner euro | Q1/2015 | Q1/2014 | förändring | andel av omsättningen |
| MedtecH, Life Science, | ||||
| Miljömätning | 5,3 | 1,2 | 342 % | 12 % |
| Nätverk | 7,6 | 10,9 | -30 % | 17 % |
| Energi och automation | 15,5 | 11,8 | 31 % | 34 |
| Stadsapplikationer | 15,3 | 22,7 | -33 % | 33 |
| Övrigt | 2,2 | 1,1 | 100 % | 5 % |
| Totalt | 45,9 | 47,6 | -3 % |
Scanfils satsningar på att skaffa nya kunder har breddat och diversifierat företagets kundbas. Tack vare anläggningen i Tyskland har företaget goda möjligheter att utöka sin verksamhet på viktiga tyska marknader.
Vår lönsamhet förbättrades något jämfört med motsvarande period föregående år, och rörelseresultatet uppgick till 5,8 % (5,3 %) av omsättningen. Rapportperioden var den sjunde i rad då lönsamheten var bättre än under jämförelseperioden. Scanfils kontinuerliga investeringar i utvecklingen av sina operativa processer har förbättrat effektiviteten och förmågan att på ett mer konkurrenskraftigt sätt tillgodose kundernas behov.
FINANSIELL UTVECKLING
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 45,9 (47,6) miljoner euro. Omsättningen fördelade sig enligt följande per region: Europa 63 % (61 %) och Asien 37 % (39 %).
Koncernens rörelseresultat under rapportperioden uppgick till 2,7 (2,5) miljoner euro, vilket motsvarar 5,8 % (5,3 %) av omsättningen. Fördelningen av rörelseresultatet per region var följande: Europa 62 % (51 %) och Asien 38 % (49 %).
Resultatet för rapportperioden uppgick till 2,7 (1,7) miljoner euro. Resultatet per aktie var 0,05 (0,03) euro och avkastningen på satsat kapital var 12,0 % (10,6 %). Under rapportperioden berodde den tydliga resultatförbättringen (63 %) jämfört med föregående år till stor del på valutakursvinster från finansiella poster.
FINANSIERING OCH INVESTERINGAR
Koncernen har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansräkningen uppgick till 145,5 (130,5) miljoner euro. Skulderna uppgick till 41,9 (49,4) miljoner euro, varav 32,4 (31,3) miljoner euro var icke-räntebärande och 9,5 (18,2) miljoner euro räntebärande. Egetkapitalandelen uppgick till 71,2 % (62,1 %) och skuldsättningsgraden till -12,8 % (-4,8 %). Eget kapital per aktie uppgick till 1,79 (1,40) euro. De likvida medlen uppgick till 22,8 (22,0) miljoner euro.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under rapportperioden januari–mars uppgick till 3,3 (0,5) miljoner euro. Förändringen i rörelsekapitalet under perioden uppgick till -0,2 (-2,6) miljoner euro. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -1,7 (-6,2) euro.
Bruttoinvesteringarna i anläggningstillgångar uppgick till 2,2 (6,4) miljoner euro, vilket motsvarar 4,8 % (13,4 %) av omsättningen. Investeringarna bestod huvudsakligen av förvärv av maskiner och utrustning. Under jämförelseåret 2014 inkluderade investeringarna en anskaffningskostnad på 5,8 miljoner euro avseende aktierna i Schaltex Systems GmbH. Avskrivningarna uppgick till 1,3 (1,0) miljoner euro.
BESLUT AV ÅRSSTÄMMAN OCH STYRELSENS BEMYNDIGANDE
Scanfil plc:s årsstämma hölls vid bolagets huvudkontor i Sievi den 8 april 2015.
Enligt styrelsens förslag beslutade årsstämman att dela ut en utdelning på totalt 0,07 euro per aktie. Avstämningsdagen för utdelningen var den 10 april 2015 och utbetalningsdagen var den 17 april 2015.
Stämman beslutade att styrelsen ska bestå av fem ledamöter.
Harri Takanen, Jorma J. Takanen, Jarkko Takanen, Riitta Kotilainen och Christer Härkönen omvaldes till styrelseledamöter. Stämman beslutade att ersättningen till styrelsens ordförande ska uppgå till 2 200 euro per månad och ersättningen till en styrelseledamot till 1 700 euro per månad.
Vid sitt sammanträde, som hölls efter bolagsstämman, valde styrelsen Harri Takanen till styrelseordförande.
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier med utdelningsbara medel samt att besluta om nyemissioner genom en eller flera emissioner och utfärdande av andra särskilda rättigheter som berättigar innehavarna till aktier.
Styrelsens förslag till årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Protokollet från årsstämman har funnits tillgängligt på bolagets webbplats, www.scanfil.com, sedan den 22 april 2015.
AKTIEHANDEL OCH AKTIEUTVECKLING
Den högsta kursen under rapportperioden var 3,38 euro och den lägsta 2,42 euro, medan slutkursen för perioden uppgick till 2,79 euro. Totalt omsattes 1 891 701 aktier under perioden, vilket motsvarar 3,3 % av det totala antalet aktier. Aktiernas marknadsvärde den 31 mars 2015 uppgick till 161,1 miljoner euro.
PERSONAL
Scanfil-koncernens personalstyrka uppgick i genomsnitt till 1 781 (1 717) anställda under rapportperioden. Vid periodens slut sysselsatte koncernen 1 780 (1 725) personer, varav 220 (247) arbetade i bolagets finska enheter och 1 560 (1 478) i bolagets enheter utanför Finland. Sammanlagt var 88 % (86 %) av koncernens personal anställda vid dotterbolag utanför Finland den 31 mars 2015.
FRAMTIDSUTSIKTER
Scanfil räknar med att omsättningen kommer att öka med 2–8 % under 2015. Omsättningen är högre under andra halvåret än under första halvåret. Företaget räknar med att omsättningen kommer att minska något under första halvåret, och särskilt under andra kvartalet, jämfört med 2014. Rörelseresultatet före engångsposter för 2015 förväntas uppgå till 13–17 miljoner euro.
Omsättningen för 2014 uppgick till 214,5 miljoner euro och rörelseresultatet till 16,2 miljoner euro.
OPERATIVA RISKER OCH OSÄKERHETER
En försvagning av den globala ekonomin och en minskad internationell efterfrågan på kapitalvaror kan ha en negativ inverkan på utvecklingen av Scanfils kunders affärsverksamhet och därmed minska efterfrågan på marknaden för kontraktstillverkning. Dessutom är Scanfil utsatt för risker till följd av valutakursfluktuationer i sin affärsverksamhet.
Bolagets risker och riskhantering beskrivs mer ingående på bolagets webbplats under Bolagsstyrning samt i noterna till koncernredovisningen.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med standarden IAS 34 Delårsrapportering, med tillämpning av följande redovisningsprinciper i enlighet med årsredovisningen för 2014.
Enskilda siffror och summor i tabellerna har avrundats till närmaste miljon euro, vilket innebär att summan inte alltid stämmer. Siffrorna är oreviderade.
| KONCERNRESULTATRÄKNING | ||||
| Miljoner euro | ||||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | ||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||
| Omsättning | 45,9 | 47,6 | 214,5 | |
| Övriga rörelseintäkter | 0,3 | 0,0 | 0,3 | |
| Förändringar i lager av färdiga varor | ||||
| och varor under tillverkning | 2,3 | 0,4 | -0,2 | |
| Kostnader | -44,6 | -44,4 | -193,8 | |
| Avskrivningar | -1,3 | -1,0 | -4,6 | |
| Rörelseresultat | 2,7 | 2,5 | 16,2 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0,6 | -0,3 | -0,3 | |
| Resultat före skatt | 3,3 | 2,2 | 15,9 | |
| Inkomstskatt | -0,6 | -0,6 | -3,6 | |
| Periodens nettoresultat | 2,7 | 1,7 | 12,3 | |
| Tillskrivbar till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 2,7 | 1,7 | 12,3 | |
| Resultat per aktie för resultat hänförligt till | ||||
| moderbolagets aktieägare: | ||||
| outspätt och utspätt | ||||
| resultat per aktie (EUR) | 0,05 | 0,03 | 0,21 | |
| KONSOLIDERAD TOTALRESULTATRÄKNING | ||||
| miljoner euro | ||||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | ||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||
| Periodens nettoresultat | 2,7 | 1,7 | 12,3 | |
| Poster som senare kan redovisas i resultaträkningen | ||||
| Omräkningsdifferenser | 6,2 | -1,1 | 4,6 | |
| Derivatinstrument | 0,0 | 0,0 | 0,1 | |
| Övrigt totalresultat, efter skatt | 6,2 | -1,1 | 4,7 | |
| Totalt resultat | 9,0 | 0,6 | 17,0 | |
| Tillhörande: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 9,0 | 0,6 | 17,0 | |
| KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| Tillgångar | 31.3.2015 | 31 mars 2014 | 31 december 2014 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 30,0 | 27,4 | 27,1 |
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | 5,9 |
| Övriga immateriella tillgångar | 5,3 | 4,1 | 5,0 |
| Andelar i koncernbolag | 5,8 | ||
| Investeringar som kan säljas | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Uppskjutna skattefordringar | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
| Summa anläggningstillgångar | 41,5 | 39,9 | 38,4 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 39,9 | 29,5 | 35,5 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 41,1 | 39,0 | 40,9 |
| Förskottsbetalningar | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Likvida medel | 22,8 | 22,0 | 19,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 104,0 | 90,6 | 95,7 |
| Totala tillgångar | 145,5 | 130,5 | 134,0 |
| Eget kapital och skulder | 31 mars 2015 | 31 mars 2014 | 31.12.2014 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Omräkningsdifferenser | 19,1 | 7,1 | 12,9 |
| Övriga reserver | 6,1 | 5,8 | 6,0 |
| Reserv för investerad fond med obegränsat eget kapital | 10,7 | 10,7 | 10,7 |
| Balanserade vinstmedel | 65,7 | 55,5 | 63,0 |
| Eget kapital totalt | 103,6 | 81,1 | 94,6 |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 0,6 | 0,5 | 0,5 |
| Räntebärande skulder | 0,7 | 9,1 | 0,5 |
| Uppskjutna skatteskulder | 0,1 | 0,0 | |
| Summa långfristiga skulder | 1,3 | 9,6 | 1,0 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 31,1 | 30,3 | 28,8 |
| Aktuell skatt | 0,7 | 0,5 | 0,9 |
| Räntebärande skulder | 8,9 | 9,1 | 8,8 |
| Summa kortfristiga skulder | 40,7 | 39,8 | 38,4 |
| Summa skulder | 41,9 | 49,4 | 39,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 145,5 | 130,5 | 134,0 |
| KONSOLIDERAD KASSAFLÖDESRÄKNING | |||
| Miljoner euro | |||
| 1.1.–31.3.2015 | 1.1.–31.3.2014 | 1.1.–31.12.2014 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Nettoresultat | 2,7 | 1,7 | 12,3 |
| Justeringar av nettovinsten | 1,4 | 1,9 | 7,5 |
| Förändring i nettorörelsekapitalet | -0,2 | -2,6 | -5,2 |
| Betalda räntor och övriga finansiella kostnader | -0,0 | 0,0 | -0,4 |
| Erhållna räntor | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Betalda skatter | -0,7 | -0,5 | -3,3 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 3,3 | 0,5 | 11,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av dotterbolag med avdrag för likvida | |||
| och likvida medel vid förvärvstillfället | -5,8 | -5,8 | |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -1,7 | -0,4 | -2,3 |
| Försäljning av materiella och immateriella tillgångar | 0,0 | 0,1 | |
| Nettokassaflöde från investeringsverksamheten | -1,7 | -6,2 | -8,0 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Återbetalning av långfristiga lån | -0,4 | -10,5 | |
| Intäkter från långfristiga lån | 0,6 | 0,4 | |
| Utbetalda utdelningar | -2,9 | ||
| Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,2 | 0,0 | -13,0 |
| Nettoökning/-minskning av likvida medel | 1,8 | -5,7 | -10,1 |
| Likvida medel vid periodens början | 19,2 | 28,2 | 28,2 |
| Valutakursförändringar | 1,8 | -0,4 | 1,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 22,8 | 22,0 | 19,2 |
| REDOVISNING AV FÖRÄNDRINGAR I KONSOLIDERAT EGET KAPITAL | ||||||
| Miljoner euro | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktier | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2015 | 2,0 | 12,9 | 6,0 | 10,7 | 63,0 | 94,6 |
| Totalresultat | 6,2 | 0,0 | 2,7 | 9,0 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31 mars 2015 | 2,0 | 19,1 | 6,1 | 10,7 | 65,7 | 103,6 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Reserv för | ||||||
| investerade | ||||||
| Aktie | Omräkning | Övrigt | fria | Balanserad | Eget kapital | |
| Eget kapital | kapital | skillnader | reserver | eget kapitalfond | resultat | totalt |
| 1.1.2014 | 2,0 | 8,2 | 5,7 | 10,7 | 53,8 | 80,5 |
| Totalresultat | -1,1 | 0,0 | 1,7 | 0,6 | ||
| Eget kapital | ||||||
| 31 mars 2014 | 2,0 | 7,1 | 5,8 | 10,7 | 55,5 | 81,1 |
| NYCKELINDIKATORER | |||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | |
| 2015 | 2014 | 2014 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 11,0 | 8,3 | 14,0 |
| Avkastning på investeringar, % | 12,0 | 10,6 | 16,5 |
| Räntebärande skulder, miljoner euro | 9,5 | 18,2 | 9,3 |
| Skuldsättningsgrad, % | -12,8 | -4,8 | -10,5 |
| Eget kapital, % | 71,2 | 62,1 | 70,6 |
| Bruttoinvesteringar i anläggningstillgångar, miljoner euro | 2,2 | 6,4 | 8,2 |
| % av nettoomsättningen | 4,8 | 13,4 | 3,8 |
| Personal, genomsnitt | 1 781 | 1 717 | 1 764 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,05 | 0,03 | 0,21 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 1,79 | 1,40 | 1,64 |
| Antal aktier vid | |||
| periodens slut, i tusental | |||
| – exklusive egna aktier | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| – vägt genomsnitt | 57 730 | 57 730 | 57 730 |
| Bolaget har ett lån på 8,9 miljoner euro i samband med vilket bolaget har ingått | |||
| ingått ränte- och valutaswappavtal för att omvandla det SEK-denominerade kapitalbeloppet | |||
| och kassaflödena från amorteringar och räntebetalningar till euro. Ränte- och | |||
| valutaswappavtalet säkrar amorteringarna och räntebetalningarna fullt ut mot | |||
| växelkurs- och räntefluktuationer. | |||
| På grund av branschens karaktär täcker företagets orderbok endast en kort tidsperiod och ger inte en korrekt bild av den framtida utvecklingen. | |||
| SEGMENTINFORMATION | ||||||
| Miljoner euro | 1–3 | 1–3 | 1–12 | |||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Omsättning | ||||||
| Europa | 29,3 | 29,8 | 131,9 | |||
| Asien | 17,5 | 18,8 | 86,8 | |||
| Omsättning mellan segmenten | -0,9 | -1,0 | -4,2 | |||
| Totalt | 45,9 | 47,6 | 214,5 | |||
| Rörelseresultat | ||||||
| Europa | 1,7 | 1,3 | 7,9 | |||
| Asien | 1,0 | 1,2 | 8,3 | |||
| Totalt | 2,7 | 2,5 | 16,2 | |||
| Tillgångar | ||||||
| Europa | 69,3 | 71,8 | 64,9 | |||
| Asien | 70,4 | 56,5 | 63,2 | |||
| Goodwill | 5,9 | 2,2 | 5,9 | |||
| Totalt | 145,5 | 130,5 | 134,0 | |||
| FÖRÄNDRINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||||||
| miljoner euro | 1–3 | 1–3 | 1–12 | |||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Bokfört värde vid periodens början | 27,1 | 28,5 | 28,5 | |||
| Tillskott | 2,2 | 0,4 | 1,7 | |||
| Konsolidering av affärsverksamheten | 0,3 | |||||
| Avdrag | 0,0 | -0,0 | ||||
| Avskrivningar | -1,1 | -1,0 | -4,2 | |||
| Valutakursdifferenser | 1,8 | -0,5 | 0,9 | |||
| Bokfört värde vid periodens slut | 30,0 | 27,4 | 27,1 | |||
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, BOKFÖRT VÄRDE OCH VERKLIGT VÄRDE | ||||||
| miljoner euro | ||||||
| 31 mars 2015 | 31.3.2015 | |||||
| Bokförda värden på | Verkliga värden | |||||
| balansvärden | balansvärden | |||||
| Anläggningstillgångar | ||||||
| Investeringar tillgängliga för försäljning | 0,0 | 0,0 | ||||
| Summa anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | ||||
| Omsättningstillgångar | ||||||
| Kundfordringar och övriga fordringar | 39,5 | 39,5 | ||||
| Likvida medel | 22,8 | 22,8 | ||||
| Terminskontrakt på valutor | 0,3 | 0,3 | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 62,6 | 62,6 | ||||
| Finansiella tillgångar totalt | 62,6 | 62,6 | ||||
| Långfristiga finansiella skulder | ||||||
| Finansiell leasing | 0,1 | 0,1 | ||||
| Summa långfristiga finansiella skulder | 0,1 | 0,1 | ||||
| Kortfristiga finansiella skulder | ||||||
| Räntebärande skulder till finansinstitut | 9,3 | 9,3 | ||||
| Derivat | 0,1 | 0,1 | ||||
| Finansiell leasing | 0,2 | 0,2 | ||||
| Leverantörsskulder och övriga skulder | 25,9 | 25,9 | ||||
| Summa kortfristiga finansiella skulder | 35,5 | 35,5 | ||||
| Summa finansiella skulder | 35,6 | 35,6 | ||||
| Värderingen av derivat baseras på marknadsdata (nivå 2). | ||||||
| Värderingen av investeringar som är tillgängliga för försäljning baseras på anskaffningsvärdet (nivå 3), eftersom det verkliga värdet på aktierna inte kan fastställas på ett tillförlitligt sätt. | ||||||
| VILLKORADE SKULDER | ||||||
| miljoner euro | ||||||
| 1–3 | 1–3 | 1–12 | ||||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Beviljade företagslån | 26,0 | 26,0 | 26,0 | |||
| Ställda garantier | 0,6 | 0,9 | 0,6 | |||
| Leasingförpliktelser och övriga leasingförpliktelser | 2,5 | 0,0 | 2,6 | |||
| Dessutom har Scanfil EMS Oy ställt en garanti för eventuella förpliktelser som uppstår till följd av dotterbolagets | ||||||
| leveransavtal med sina kunder. Garantin är begränsad till högst 7,5 miljoner euro och gäller i sju | ||||||
| år efter det att det sista produktavtalet har löpt ut. | ||||||
| Scanfil plc har beviljat Nordea Bank Finland Plc en absolut garanti för betalningen av Scanfil EMS Oy:s | ||||||
| lån på ursprungligen 40 miljoner euro och därav följande betalningsförpliktelser. Lånekapitalet enligt Scanfil EMS | ||||||
| Oys balansräkning (FAS) per den 31 mars 2015 uppgår till 8,9 miljoner euro. | ||||||
| Scanfil plc har en kreditgräns kopplad till koncernkontot på 5,0 miljoner euro, för vilken Scanfil plc har | ||||||
| ställt en absolut garanti för. | ||||||
| Scanfil EMS Oy får utnyttja denna kreditram, för vilken bolaget även har ställt säkerhet. | ||||||
| Scanfil plc har ställt en absolut garanti till Nordea Bank Finland plc för kreditgränsen på 1,0 miljoner euro | ||||||
| för Scanfil Kft och kreditgränsen på 2,0 miljoner euro för Scanfil GmbH, samt till Siemens Finance and Leasing GmbH | ||||||
| för Scanfil GmbH:s leasingförpliktelser på 0,4 miljoner euro. Totalt 0,6 miljoner euro av kreditramarna var i | ||||||
| den 31 mars 2015. | ||||||
| TRANSAKTIONER MED NÄRA STÅENDE PARTER | ||||||
| miljoner euro | 1–3 | 1–3 | 1–12 | |||
| 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Transaktioner med närstående: | ||||||
| Asocierade företag | ||||||
| Försäljningsintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||
| Kundfordringar | 0,0 | |||||
| Scanfil EMS Oy har hyrt kontorslokaler av Kiinteistö Oy Pilot 1, som ägs av företaget Jussi | ||||||
| Real Estate Oy, vars huvudägare bland annat är Jussi Capital Oy och Rela Invest Oy. | ||||||
| Huvudägare i Jussi Capital är Jorma Takanen, Harri Takanen, Jarkko Takanen och Jonna Tolonen. | ||||||
| Bland ägarna till Rela Invest Oy finns bland annat Reijo Pöllä. | ||||||
| Hyreskostnaderna för januari–mars 2015 uppgick till 5 000 euro (5 000 euro under | ||||||
| januari–mars 2014). | ||||||
| Intäkterna från förvaltningstjänster från Sievi Capital plc uppgick till 10 000 euro under januari–mars 2015 | ||||||
| (5 000 euro under januari–mars 2014). | ||||||
| NYCKELINDIKATORER KVARTAL | ||||||||
| Q1/15 | Q4/14 | Q3/14 | Q2/14 | Q1/14 | Q4/13 | Q3/13 | Q2/13 | |
| Omsättning, MEUR | 45,9 | 49,6 | 56,7 | 60,6 | 47,6 | 45,4 | 50,4 | 48,7 |
| Rörelseresultat, MEUR | 2,7 | 3,3 | 5,2 | 5,2 | 2,5 | 2,5 | 4,2 | 3,1 |
| Rörelseresultat, % | 5,8 | 6,6 | 9,2 | 8,6 | 5,3 | 5,6 | 8,4 | 6,3 |
| Nettoresultat, MEUR | 2,7 | 2,5 | 3,8 | 4,3 | 1,7 | 1,9 | 3,0 | 2,1 |
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
, Tel +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil-koncernen är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör. Företaget har nästan 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. De viktigaste delarna av Scanfils verksamhet är ett vertikalt integrerat produktionssystem samt tillhandahållande av tjänster och hantering av leveranskedjan åt kunderna under produktens hela livscykel. Bland kunderna finns internationella aktörer inom bland annat automatisering, energi, dataöverföring och hälsoteknik samt företag verksamma inom områden med anknytning till urbanisering. Scanfil har produktionsverksamhet i Finland, Kina, Tyskland, Ungern och Estland.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerhetsfaktorer bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.