SCANFIL PLC BÖRSMEDDELANDE 13 juli 2015 kl. 09.40
KALLELSE TILL EXTRAORDINÄRT BOLAGSMÖTE
Aktieägarna i Scanfil plc kallas till en extra bolagsstämma som kommer att hållas torsdagen den 20 augusti 2015 kl. 10.00 på bolagets huvudkontor, Yritystie 6, 85410 Sievi, Finland.
A. ÄRENDEN PÅ DAGORDNINGEN FÖR BOLAGSSTÄMMAN
Vid bolagsstämman kommer följande ärenden att behandlas:
1. Öppnande av stämman
2. Förklaring av mötet öppnat
3. Val av personer som ska granska protokollet och övervaka rösträkningen
4. Fastställande av att stämman är lagligt sammankallad
5. Fastställande av närvarolistan och godkännande av röstlistan
6. Beslut om antalet styrelseledamöter
Styrelsens valberedning föreslår för bolagsstämman att antalet styrelseledamöter ska vara fyra (4).
7. Val av styrelseledamöter
Den 25 maj 2015 offentliggjorde Scanfil ett rekommenderat kontantbud till aktieägarna i PartnerTech AB att lämna in samtliga aktier i PartnerTech till Scanfil för 35 SEK per aktie. Beslutet att lämna uppköpserbjudandet fattades, såsom Scanfil plc meddelade den 25 juni 2015, efter att 97,3 % av samtliga aktier och röster i PartnerTech AB hade anbudits i uppköpserbjudandet under den faktiska anbudstiden och alla förutsättningar för att genomföra uppköpserbjudandet hade uppfyllts. I samband med transaktionen kommer Scanfil Plc att ändra sammansättningen av sin styrelse för att säkerställa att det finns tillräcklig expertis inom PartnerTech AB:s verksamhet. Valberedningen vid styrelsen för Scanfil plc föreslår att en ledamot i den nuvarande styrelsen för PartnerTech AB utses till styrelsen för Scanfil plc.
Nomineringskommittén för styrelsen i Scanfil Plc samt bolagets större aktieägare, som innehar över 50 % av aktierna och rösterna, föreslår att bolagsstämman omväljer Harri Takanen (född 1968), Jarkko Takanen (född 1967) och Christer Härkönen (född 1957) som styrelseledamöter samt att Bengt Engström (född 1953) väljs till ny styrelseledamot.
Enligt förslaget skulle Harri Takanen fortsätta som styrelseordförande.
En detaljerad presentation av den för första gången nominerade styrelseledamoten Bengt Engström finns tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Styrelsens mandatperiod löper ut vid slutet av nästa årsstämma. De personer som nominerats till styrelseledamöter har meddelat att de samtycker till valet.
8. Beslut om ersättning till styrelseledamöterna
Aktieägare som innehar mer än 50 % av aktierna och rösterna föreslår att ersättningen till styrelseledamöterna ska vara följande: styrelseordförande 2 200 euro/månad, styrelseledamot 1 700 euro/månad.
9. Avslutning av stämman
B. DOKUMENT TILL BOLAGSSTÄMMAN
Ovanstående förslag från styrelsen i dagordningen för bolagsstämman samt denna kallelse till stämman finns tillgängliga på Scanfil plc:s webbplats www.scanfil.com. Styrelsens förslag kan laddas ned och skrivas ut från Scanfil plc:s webbplats och finns även tillgängliga vid bolagsstämman.
Protokollet från den extra bolagsstämman kommer att finnas tillgängligt på ovannämnda webbplats senast den 3 september 2015 och en kopia av detta kommer att skickas till aktieägarna på begäran.
C. ANVISNINGAR FÖR DELTAGARNA I BOLAGSSTÄMMAN
1. Rätt att delta och anmälan
Rätt att delta i stämman har aktieägare som senast den 10 augusti 2015 var registrerade som aktieägare i det aktieägarregister över Scanfil plc som förs av Euroclear Finland Oy. För att kunna delta i bolagsstämman ska aktieägarna anmäla sig till bolaget senast kl. 16.00 den 14 augusti 2015, antingen skriftligen till adressen Scanfil plc, Yritystie 6, 85410 Sievi, Finland, per telefon på +358 8 4882 111 eller via e-post till agm@scanfil.com. Vid anmälan per post ska brevet ha kommit fram före anmälningsperiodens utgång.
I samband med anmälan ska aktieägarens namn, personnummer, adress, telefonnummer samt eventuella medföljares namn och personnummer anges. De lämnade personuppgifterna används endast i samband med bolagsstämman och hanteringen av anmälningarna.
En aktieägare som är närvarande vid bolagsstämman har rätt att begära information enligt 25 § 5 mom. i aktiebolagslagen om de ärenden som behandlas vid stämman.
2. Fullmäktig och fullmakter
En aktieägare kan delta i bolagsstämman och utöva sina rättigheter vid stämman genom fullmäktig.
En fullmäktig ska uppvisa en daterad fullmakt eller på annat tillförlitligt sätt styrka sin rätt att företräda aktieägaren vid bolagsstämman. Om en aktieägare deltar i bolagsstämman genom flera ombud som företräder aktieägaren med aktier på olika värdepapperskonton, ska de aktier som varje ombud företräder aktieägaren med anges i samband med anmälan till bolagsstämman.
Eventuella fullmakter ska skickas i original till Scanfil plc, Marjo Nurkkala, Yritystie 6, 85410 Sievi, Finland, före sista anmälningsdagen.
3. Innehavare av förvaltningsregistrerade aktier
En aktieägare vars aktier är registrerade i förvar och som önskar delta i den extra bolagsstämman måste vara registrerad i bolagets aktieägarregister på stämmadagen, den 10 augusti 2015. För att kunna delta krävs att aktierna har registrerats tillfälligt i bolagets aktieägarregister senast kl. 10.00 den 17 augusti 2015. När det gäller aktier registrerade i förvaltarens namn anses detta utgöra en registrering inför bolagsstämman.
Det rekommenderas att innehavaren av en förvaltarregistrerad aktie begär att kapitalförvaltaren lämnar nödvändiga instruktioner avseende registrering i aktieboken, utfärdande av fullmakter och anmälan till bolagsstämman.
4. Övriga anvisningar och upplysningar
Vid tidpunkten för detta kallelsebesked uppgår det totala antalet aktier och röster i Scanfil plc till 57 730 439 aktier och röster.
I Sievi den 13 juli 2015
SCANFIL PLC
STYRELSEN
Distribution: NASDAQ OMX Helsinki Oy
De viktigaste medierna
www.scanfil.com