SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 25 APRIL 2019 KL.
08.00
SCANFIL-KONCERNENS DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2019
Q1/2019: Förväntat utmanande första kvartal, tydligt förbättrade utsikter
för resten av året
Januari – mars
– Omsättningen uppgick till 129,9 miljoner euro (Q1 2018: 139,6), en minskning med 7,0 %
– Rörelseresultatet uppgick till 6,8 (10,3) miljoner euro, motsvarande 5,3 % (7,4 %) av omsättningen
– Resultatet för rapportperioden uppgick till 4,8 (7,6) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,08 (0,12) euro
Framtidsutsikter
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2019 kommer att uppgå till 560–610 miljoner euro och att rörelseresultatet kommer att uppgå till 36–41 miljoner euro.
| Nyckeltal | ||||
| Q1/2019 | Q1/2018 | Förändring i % | 2018 | |
| Omsättning, miljoner euro | 129,9 | 139,6 | -7 % | 563,0 |
| Rörelseresultat, miljoner euro | 6,8 | 10,3 | -33 % | 37,8 |
| Rörelseresultat, % | 5,3 | 7,4 | 6,7 | |
| Nettoresultat, miljoner euro | 4,8 | 7,6 | -36 % | 28,9 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,08 | 0,12 | -36 % | 0,45 |
| Avkastning på eget kapital, % | 13,0 | 23,6 | 21,5 | |
| Egetkapitalandel, % | 46,4 | 42,1 | 47,7 | |
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 30,8 | 35,2 | 19,5 | |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | -0,4 | -3,1 | 87 % | 29,0 |
| Antal anställda (genomsnitt) | 3 443 | 3 405 | 1 % | 3 414 |
Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:
Efterfrågan under det första kvartalet var som väntat på en låg nivå. Omsättningen uppgick till 129,9 miljoner euro, vilket innebär en minskning med 7 % jämfört med föregående år. Det fanns dock inga tecken på någon allmän nedgång i kundernas efterfrågan. Istället var försäljningsminskningen i hög grad kundspecifik och berodde på låg efterfrågan hos ett fåtal betydande kunder. Därför minskade försäljningen inom segmenten Konsumentapplikationer och Kommunikation tydligt jämfört med föregående år, medan försäljningen inom övriga kundsegment var stabil eller utvecklades positivt.
Rörelseresultatet under det första kvartalet uppgick till 6,8 miljoner euro, vilket motsvarade 5,3 % av omsättningen. Rörelseresultatet minskade med 3,5 miljoner euro jämfört med föregående år på grund av en lägre omsättning och en delvis ogynnsam produktmix. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten och Scanfils soliditet utvecklades positivt under det första kvartalet. Vid kvartalets slut uppgick Scanfils soliditet till 46,3 % och nettoskuldsättningsgraden till 30,8 %. Scanfil har en stark balansräkning som möjliggör de investeringar som krävs för tillväxt och ger möjligheter när det gäller potentiella företagsförvärv.
Under årets inledning investerade vi till exempel i en elektronikmonteringslinje vid anläggningen i Malmö för att kunna möta den förväntade ökningen i efterfrågan. Under de senaste tre åren har vi mer än tredubblat vår tillverkningskapacitet för elektronik vid anläggningen i Malmö, med stöd av kundernas växande behov. Vi har fortsatt våra investeringar i förbättrad produktivitet samt i automatiserad produktion och materialhantering.
Kundernas efterfrågan ökar, och vi förväntar oss att det andra kvartalet blir betydligt starkare, både vad gäller omsättning och rörelseresultat. Jag är övertygad om att vi kommer att nå de operativa och finansiella mål som vi har satt upp för detta år. Vi kommer att uppdatera vår prognos för 2019, och vi förväntar oss att vår omsättning för 2019 kommer att uppgå till 560–610 miljoner euro och vår rörelsevinst till 36–41 miljoner euro.
Jag är nöjd med vår långsiktiga operativa utveckling, liksom med vår förmåga att försvara vår position under det första kvartalet. Jag vill tacka alla våra kunder och leverantörer för ert förtroende och stöd, samt alla våra medarbetare för ett väl utfört arbete.
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 129,9 (139,6) miljoner euro, vilket är en minskning med 7,0 % jämfört med motsvarande period föregående år. Kundsegmentet Consumer Applications uppvisade en särskilt markant nedgång då omsättningen minskade med 12,7 miljoner euro, motsvarande 35,1 %. Denna nedgång berodde på en förändring i efterfrågan på en enskild kunds produkter. Koncernens rörelseresultat för januari–mars uppgick till 6,8 (10,3) miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % (7,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet minskade med 33,4 % jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen av rörelseresultatet berodde främst på den minskade omsättningen. Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 4,8 (7,6) miljoner euro.
Resultatet per aktie för rapportperioden uppgick till 0,08 (0,12) euro. Avkastningen på satsat kapital var 14,0 % (21,8 %). Den lägre avkastningen på investerade medel berodde på att resultatet var svagare än föregående år.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för perioden 1 januari–31 mars 2019 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
SCANFIL PLC
Petteri Jokitalo
, VD
Ytterligare information: VD
Petteri Jokitalo
, tel. +358 8 4882 111
Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com
Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automation, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 10 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 500.
Får
inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.