Kontakta oss

SCANFIL-KONCERNENS HALVÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2019

SCANFIL PLC HALVÅRSRAPPORT 9 AUGUSTI 2019 KL.
08.00
SCANFIL-KONCERNENS HALVÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2019

Q2/2019: Tillväxt jämfört med första kvartalet, ökad efterfrågan och förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH stärker utsikterna för resten av året

april – juni

– Omsättningen uppgick till 142,6 miljoner euro (Q2 2018: 151,7), en minskning med 6,0 %
– Justerat rörelseresultat 10,3 miljoner euro, 7,2 % av omsättningen
– Rörelseresultat 6,4 (11,2) miljoner euro, 4,5 % (7,4 %) av omsättningen
– Nettovinsten uppgick till 4,6 (8,0) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,07 (0,12) euro, justerat resultat per aktie 0,13
euro
Januari–juni

– Omsättningen uppgick till 272,5 miljoner euro (första halvåret 2018: 291,3), en minskning med 6,5 %
– Justerat rörelseresultat 17,3 miljoner euro, 6,3 % av omsättningen
– Rörelseresultat 13,3 (21,5) miljoner euro, 4,9 % (7,4 %) av omsättningen
– Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 9,4 (15,5) miljoner
euro – Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,24) euro, justerat resultat per aktie 0,21
euro

Framtidsutsikter

Scanfil ändrar sin prognos för 2019 och förväntar sig att helårsomsättningen ska uppgå till 580–610 miljoner euro och att det justerade* (ej redovisade) rörelseresultatet ska uppgå till 39–42 miljoner euro under 2019.

*Justeringsposterna under januari–juni omfattar kostnader relaterade till förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH (0,4 miljoner euro) samt nedskrivningen av Scanfil GmbH:s goodwill (3,6 miljoner euro).

Tidigare uppskattade Scanfil att omsättningen för 2019 skulle uppgå till 560–610 miljoner euro och att det (redovisade) rörelseresultatet skulle uppgå till 36–41 miljoner euro.

NYCKELTAL

Q2/2019 Q2/2018 Förändring i % H1/2019 H1/2018 Förändring i % 2018
Omsättning, miljoner euro 142,6 151,7 -6 % 272,5 291,3 -6 % 563,0
Rörelseresultat, miljoner euro 6,4 11,2 -43 % 13,3 21,5 -38 % 37,8
Justerat rörelseresultat, miljoner euro 10,3 11,2 -9 % 17,3 21,5 -20 % 37,8
Rörelseresultat, % 4,5 7,4 4,9 7,4 6,7
Justerat rörelseresultat, % 7,2 7,4 6,3 7,4 6,7
Nettoresultat, miljoner euro 4,6 8,0 -43 % 9,4 15,5 -39 % 28,9
Justerat nettoresultat, miljoner euro 8,4 8,0 6 % 13,4 15,5 -14 % 28,9
Resultat per aktie, EUR 0,07 0,12 -43 % 0,15 0,24 -39 % 0,45
Justerat resultat per aktie, EUR 0,13 0,12 8 % 0,21 0,24 -13 % 0,45
Avkastning på eget kapital, % 12,8 24,3 21,5
Avkastning på eget kapital, justerad, % 18,1 24,3 21,5
Egetkapitalandel, % 41,7 40,6 47,7
Nettoskuldsättningsgrad, % 45,6 34,1 19,5
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 7,4 8,5 -13 % 29,0
Antal anställda (genomsnitt) 3 476 3 446 1 % 3 414

Petteri Jokitalo, VD för Scanfil plc:

Kundernas efterfrågan ökade under det andra kvartalet. Omsättningen ökade med nästan 10 % jämfört med det första kvartalet och uppgick till 142,6 miljoner euro. Tillväxten stöddes av en bred kundbas. Försäljningen utvecklades positivt inom alla kundsegment, med undantag för Medtec & Life Science. Förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH i maj påverkade omsättningen under andra kvartalet med cirka 1,5 miljoner euro.

Det justerade rörelseresultatet för andra kvartalet ökade, tack vare den stigande omsättningen, och uppgick till 10,3 miljoner euro, vilket motsvarar 7,2 % av omsättningen. Det redovisade rörelseresultatet (6,4 miljoner euro) inkluderar justeringsposter på 3,8 miljoner euro, vilka består av kostnader relaterade till förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH (0,2 miljoner euro) och en nedskrivning av goodwill (3,6 miljoner euro) utan likviditetspåverkan relaterad till Scanfil (Hamburg) GmbH. Verksamheten i Scanfil Hamburg har inte utvecklats som förväntat, och det fanns inte längre någon grund för att redovisa goodwill i balansräkningen. Efter denna nedskrivning har goodwillen för Scanfil Hamburg skrivits ned i sin helhet. Vi fortsätter med full kraft våra åtgärder för att ytterligare utveckla vår verksamhet i Hamburg. De viktigaste fokusområdena är att utöka kundbasen och öka omsättningen. Nettokassaflödet

från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 7,8 miljoner euro. Vid utgången av det andra kvartalet uppgick Scanfils soliditet till 41,7 % och nettoskuldsättningsgraden till 45,6 %. Scanfils finansiella ställning är stabil.

Förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH, en tysk kontraktstillverkare, slutfördes den 17 juni 2019, och dess verksamhet har sedan dess inkluderats i Scanfils koncernredovisning.

Genom förvärvet av HASEC har vi fått en stark elektronikfabrik, en lokal ledning och försäljningsorganisation i hjärtat av den tyska marknaden, samt många nya kunder som vi kan erbjuda Scanfils globala nätverk av fabriker och leverantörer. Jag är övertygad om att förvärvet av HASEC avsevärt kommer att påskynda genomförandet av Scanfils tillväxtstrategi i Centraleuropa.

Vi räknar med att efterfrågan från kunderna kommer att stärkas ytterligare under andra halvåret, även om den allmänna osäkerheten har ökat vad gäller världsekonomin och våra kunders förväntningar. Det är uppenbart att det, i den rådande ökande osäkerheten, är avgörande att hålla företagets kostnader under strikt kontroll och så flexibla som möjligt. Vi justerar vår prognos för 2019 och förväntar oss att helårsomsättningen kommer att uppgå till 580–610 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 39–42 miljoner euro under 2019. Det förväntade bidraget från HASEC kommer att uppgå till cirka 20 miljoner euro i omsättning och 1 miljon euro i rörelseresultat.

Jag är nöjd med nivån på det justerade rörelseresultatet under andra kvartalet, liksom med att förvärvet av HASEC har slutförts. Jag vill tacka våra kunder och leverantörer för deras förtroende och stöd, samt alla våra medarbetare för deras framgångsrika insatser.

Finansiell utveckling

Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 272,5 (291,3) miljoner euro, vilket är en minskning med 6,5 % jämfört med motsvarande period föregående år. Den mest betydande minskningen noterades inom kundsegmentet Consumer Applications, där omsättningen sjönk med 11,1 miljoner euro, motsvarande 28,7 procent. Minskningen berodde på en förändring i efterfrågan på en enskild kunds produkter. Koncernens rörelseresultat för januari–juni uppgick till 13,3 (21,5) miljoner euro, vilket motsvarar 4,9 % (7,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet inkluderar justeringsposter på 4,0 miljoner euro, vilka består av kostnader relaterade till förvärvet av HASEC-Elektronik GmbH (0,4 miljoner euro) och en nedskrivning av goodwill (3,6 miljoner euro) relaterad till Scanfil GmbH:s affärsverksamhet. Verksamheten i Scanfil GmbH, ett tyskt dotterbolag som förvärvades 2014, har inte utvecklats som förväntat, varför bolaget har gjort en nedskrivning baserad på en nedskrivningsprövning. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 17,3 miljoner euro, motsvarande 6,3 % av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet minskade med 19,6 % jämfört med samma period föregående år. Minskningen i rörelseresultatet berodde främst på den minskade omsättningen. Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 9,4 (15,5) miljoner euro.

Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,15 (0,24) euro. Avkastningen på satsat kapital var 12,7 % (22,7 %). De svagare nyckeltalen beror främst på de ovan nämnda justeringsposterna och en minskning av rörelseresultatet jämfört med föregående år.

Koncernens omsättning under april–juni uppgick till 142,6 (151,7) miljoner euro och rörelseresultatet till 6,4 (11,2) miljoner euro, vilket motsvarar 4,5 % (7,4 %) av omsättningen. Rörelseresultatet för andra kvartalet inkluderar 0,2 miljoner euro i förvärvskostnader relaterade till HASEC-Elektronik GmbH samt en nedskrivning av goodwill på 3,6 miljoner euro. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 10,3 miljoner euro, motsvarande 7,2 % av omsättningen. Resultatet för april–juni uppgick till 4,6 (8,0) miljoner euro.

HASEC-Elektronik GmbH:s verksamhet har konsoliderats i Scanfil-koncernen sedan den 17 juni 2019. Detta påverkade koncernens omsättning med 1,5 miljoner euro och nettoresultatet med 0,0 miljoner euro under rapportperioden. Köpeskillingen uppgick till 10,3 miljoner euro, varav 3,8 miljoner euro preliminärt fördelades till långsiktiga kundrelationer, där de uppskjutna skatteskulderna netto uppgick till 1,1 miljoner euro och 1,6 miljoner euro redovisades som icke-allokerad goodwill. Information om de förvärvade nettotillgångarna finns i tabellerna i delårsrapporten.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens halvårsrapport för perioden 1 januari–30 juni 2019 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en pdf-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Distribution NASDAQ OMX, Helsingfors
Stora medier
www.scanfil.com

Scanfil är en internationell kontraktstillverkare och systemleverantör inom elektronikbranschen med 40 års erfarenhet av krävande kontraktstillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter omfattar enheter för mobil- och kommunikationsnätverk, moduler för automationssystem, frekvensomvandlare, hisstyrsystem, analysatorer, olika spel- och varuautomater samt enheter inom medicinteknik och meteorologi. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, energi, IT och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 11 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika. Det totala antalet anställda uppgår till cirka 3 700.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil Oyj:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor