Kontakta oss

Scanfil-koncernens delårsrapport för 1 januari–31 mars 2021: Den starka efterfrågetrenden från slutet av 2020 fortsatte

SCANFIL PLC DELÅRSRAPPORT 23 APRIL 2021 KL. 09.00

Scanfil-koncernens delårsrapport för 1 januari – 31 mars 2021: Den starka efterfrågan från slutet av 2020 fortsatte

Januari–mars

  • Omsättningen uppgick till 163,3 miljoner euro (Q1 2020: 144,1), en ökning med 13,4 %
  • Rörelseresultatet uppgick till 10,0 (8,6) miljoner euro, 6,1 % (6,0 %) av omsättningen, en ökning med 15,5 %
  • Nettoresultatet uppgick till 7,6 (7,5) miljoner euro
  • Resultat per aktie uppgick till 0,12 (0,12) euro
  • Utdelning på 0,17 euro per aktie för år 2020 utbetalas den 3 maj, vilket innebär en utdelningsökning för åttonde året

    i rad

Framtidsutsikter

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2021 kommer att uppgå till 600–640 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 40–44 miljoner euro.

Prognosen för 2021 är förenad med osäkerhet som härrör från den potentiella negativa inverkan som tillgången på vissa material, särskilt halvledare, samt covid-19-pandemin kan ha på kundernas efterfrågan och leveransförmågan i komponentförsörjningskedjan.

Långsiktigt mål

Scanfils långsiktiga mål: År 2023 siktar Scanfil på en omsättning på 700 miljoner euro och ett rörelseresultat på 7 % genom organisk tillväxt.

Nyckeltal

Q1/2021 Q1/2020 Förändring i % 2020
Omsättning, miljoner euro 163,3 144,1 13,4 % 595,3
Rörelseresultat, miljoner euro 10,0 8,6 15,5 % 44,4
Justerat rörelseresultat, miljoner euro 10,0 8,6 15,5 % 39,1
Rörelseresultat, % 6,1 6,0 7,5
Rörelseresultat, justerat, % 6,1 6,0 6,6
Nettoresultat, miljoner euro 7,6 7,5 1,3 % 36,9
Justerat nettoresultat, miljoner euro 7,6 7,5 1,3 % 32,5
Resultat per aktie, euro 0,12 0,12 1,0 % 0,57
Resultat per aktie, justerat, EUR 0,12 0,12 1,0 % 0,50
Avkastning på eget kapital, % 16,3 17,9 21,1
Avkastning på eget kapital, justerad, % 16,3 17,9 18,4
Egetkapitalandel, % 52,1 48,8 54,3
Nettoskuldsättningsgrad, % 5,9 25,0 9,9
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 7,7 5,9 30,5 % 35,2
Antal anställda (genomsnitt) 3 225 3 522 -8,4 % 3 387

VD Petteri Jokitalo
Omsättningen för det första kvartalet uppgick till 163,3 miljoner euro, en ökning med 13 % jämfört med samma period föregående år. Den återhämtning i kundernas efterfrågan som redan hade inletts under senare delen av 2020 fortsatte på ett positivt sätt under kvartalet. Efterfrågan på produkter inom hållbar energi, inomhusklimat, automatisering, insamlingslösningar och hissar utvecklades särskilt starkt. Handelsverksamheten, som nu förväntas avslutas, bidrog fortfarande med cirka 8,1 miljoner euro till omsättningen under kvartalet.

Covid-19 är ännu inte över, och vi har framgångsrikt fortsatt kampen mot pandemin; prestandan hos vår personal och i våra fabriker har varit fortsatt hög i år.

Även om tillgången på vissa material var kritisk drabbades vi inte av några större materialbrister under kvartalet. Vi ägnade kontinuerlig uppmärksamhet åt frågan och vidtog många åtgärder för att minska riskerna och säkerställa materialtillgången för produktionen.

Lönsamheten utvecklades enligt förväntningarna. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 10,0 miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % av omsättningen och en ökning med 16 % jämfört med föregående år. En stark försäljningsvolym, särskilt i mars, bidrog till lönsamheten, framför allt vid fabrikerna i Kina, Polen och Estland. Däremot krävde försäljningen med låg vinstmarginal samt produktionsflytten till Hamburg, i kombination med en pågående nedtrappning av fabriksverksamheten, extra resurser och kostnader, vilket påverkade rörelsemarginalen något negativt.

Scanfils finansiella ställning är stark, vilket möjliggör de planerade investeringarna och ger flexibilitet att ta tillvara på möjligheter. Under det första kvartalet uppgick nettokassaflödet från den löpande verksamheten, före investeringar och finansiella poster, till 7,7 (5,6) miljoner euro. Egetkapitalandelen var 52,1 % och nettoskuldsättningsgraden 5,9 %.

Vi ser med tillförsikt fram emot resten av året. Vi har sett kundernas prognoser gradvis stiga, vilket ger förtroende för efterfrågan. De viktigaste riskerna är kopplade till den fortsatta coronapandemin och tillgången på vissa material. Vi har identifierat dessa risker och vidtagit lämpliga åtgärder för att mildra dem. Vi behåller vår prognos oförändrad och förväntar oss att vår omsättning för 2021 kommer att uppgå till 600–640 miljoner euro och vårt rörelseresultat till 40–44 miljoner euro.

Vi har haft en bra start på året! Jag vill tacka vår engagerade personal för ett väl utfört arbete, och våra kunder för deras stöd och förtroende.

Finansiell utveckling

Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 163,3 (144,1) miljoner euro, en ökning med 13,4 % jämfört med föregående år. Omsättningen per kundsegment utvecklades enligt följande:

Omsättningen inom segmentet Advanced Consumer Applications ökade jämfört med föregående år med 11,7 miljoner euro (37,7 %). De viktigaste drivkrafterna bakom den starka tillväxten var upprullningen hos nya kunder samt god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar.

Omsättningen inom segmentet Automation & Safety minskade jämfört med föregående år med 3,4 miljoner euro (-8,9 %). Omsättningen har dock ökat stadigt sedan tredje kvartalet 2020. Denna ökning kom i stort sett från segmentets kunder.

Omsättningen inom segmentet Connectivity ökade jämfört med föregående år med 0,7 miljoner euro (9,2 %). Denna försäljningstillväxt kom i stort sett från segmentets kunder.
Omsättningen inom segmentet Energy & Cleantech ökade jämfört med föregående år med 5,9 miljoner euro (17,1 %). De viktigaste drivkrafterna bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på returautomater, energisystem och system för inomhusklimatreglering.

Omsättningen inom segmentet Medtech & Life Science ökade jämfört med föregående år med 2,1 miljoner euro (7,8 %). Omsättningen har utvecklats stadigt sedan andra kvartalet 2020.

Koncernens rörelseresultat för januari–mars uppgick till 10,0 (8,6) miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % (6,0 %) av omsättningen. Ökningen i rörelseresultatet beror främst på högre nettoomsättning. Nettovinsten för rapportperioden uppgick till 7,6 (7,5) miljoner euro. Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,12 (0,12) euro. Avkastningen på satsat kapital var 17,5 % (17,8 %).

Koncernens effektiva skattesats uppgick till 18,2 % (14,1 %).

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för perioden 1 januari–31 mars 2021 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta pressmeddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats på www.scanfil.com.

Webbsändning av resultatet
för första kvartalet En resultatkommuniké, som hålls på finska, kommer att sändas via webbsändning kl. 10.00. Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/2021-q1-tulos/register. Innan konferensen kommer presentationsmaterialet att finnas tillgängligt på engelska här.

SCANFIL PLC

Petteri Jokitalo
, VD

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, uppsamlings- och kortslutningssystem, analysatorer samt lösningar för miljöövervakning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech, uppkoppling och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 10 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor