Scanfil plc:s halvårsrapport 6 augusti 2021 kl. 08.00
Scanfil plc:s halvårsrapport januari–juni 2021: Under andra kvartalet fortsatte efterfrågan att förbättras och rörelseresultatet ökade
April–juni
- Omsättningen uppgick till 172,9 miljoner euro (Q2 2020: 155,6), en ökning med 11,1 %
- Rörelseresultatet uppgick till 10,6 (10,2) miljoner euro, 6,1 % (6,5 %) av omsättningen, en ökning med 4,1 %
- Nettoresultatet uppgick till 8,6 (8,3) miljoner euro
- Resultat per aktie uppgick till 0,13 (0,13) euro
- Den 11 juni 2021 reviderade Scanfil upp sina prognoser för omsättning och justerat rörelseresultat för 2021
Januari–juni
- Omsättningen uppgick till 336,2 miljoner euro (första halvåret 2020: 299,6), en ökning med 12,2 %
- Rörelseresultatet uppgick till 20,6 (18,8) miljoner euro, 6,1 % (6,3 %) av omsättningen, en ökning med 9,3 %
- Nettoresultatet uppgick till 16,2 (15,8) miljoner euro
- Resultat per aktie uppgick till 0,25 (0,24) euro
Framtidsutsikter
På grund av stark efterfrågan från kunderna reviderade Scanfil sin prognos för 2021 den 11 juni. Den nya prognosen är följande:
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2021 kommer att uppgå till 630–680 (tidigare, publicerad den 18 februari 2021: 600–640) miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 41–46 (40–44) miljoner euro.
Prognosen för 2021 är förenad med osäkerhet som härrör från den potentiella negativa inverkan som tillgången på vissa material, särskilt halvledare, samt covid-19-pandemin kan ha på kundernas efterfrågan och leveransförmågan i komponentförsörjningskedjan.
Långsiktigt mål
Scanfils långsiktiga mål: år 2023 siktar Scanfil på en omsättning på 700 miljoner euro och ett rörelseresultat på 7 % genom organisk tillväxt.
Nyckeltal
| Q2/2021 | Q2/2020 | Förändring i % | H1/2021 | H1/2020 | Förändring i % | 2020 | |
| Omsättning, miljoner euro | 172,9 | 155,6 | 11,1 % | 336,2 | 299,6 | 12,2 % | 595,3 |
| Rörelseresultat, miljoner euro | 10,6 | 10,2 | 4,1 % | 20,6 | 18,8 | 9,3 % | 44,4 |
| Justerat rörelseresultat, miljoner euro | 10,6 | 10,2 | 4,1 % | 20,6 | 18,8 | 9,3 % | 39,1 |
| Rörelseresultat, % | 6,1 | 6,5 | 6,1 | 6,3 | 7,5 | ||
| Justerat rörelseresultat, % | 6,1 | 6,5 | 6,1 | 6,3 | 6,6 | ||
| Nettoresultat, miljoner euro | 8,6 | 8,3 | 4,3 % | 16,2 | 15,8 | 2,9 % | 36,9 |
| Justerat nettoresultat, miljoner euro | 8,6 | 8,3 | 4,3 % | 16,2 | 15,8 | 2,9 % | 32,5 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,13 | 0,13 | 3,8 % | 0,25 | 0,24 | 2,4 % | 0,57 |
| Justerat resultat per aktie, EUR | 0,13 | 0,13 | 3,8 % | 0,25 | 0,24 | 2,4 % | 0,50 |
| Avkastning på eget kapital, % | 17,3 | 18,8 | 21,1 | ||||
| Avkastning på eget kapital, justerad, % | 17,3 | 18,8 | 18,4 | ||||
| Egetkapitalandel, % | 50,2 | 47,5 | 54,3 | ||||
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 13,0 | 27,0 | 9,9 | ||||
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | 7,1 | 16,8 | -57,8 % | 35,2 | |||
| Antal anställda (genomsnitt) | 3 255 | 3 535 | -7,9 % | 3 387 | |||
VD Petteri Jokitalo: ”Omsättningen under
andra kvartalet uppgick till 172,9 miljoner euro, vilket är en ökning med 11 % jämfört med föregående år. Kundernas efterfrågan började förbättras under andra halvåret 2020 och denna återhämtning stärktes ytterligare under andra kvartalet. Efterfrågetillväxten var särskilt stark inom produktgrupperna energieffektivitet, inomhusklimat, automatisering, återvinning och hissar.
Omsättningstillväxten var organisk och inkluderade 7,4 miljoner euro i tillfällig, separat överenskommen fakturering till kunder med låg marginal. Detta berodde på användningen av spotmarknader för material och komponenter samt specialfrakt och mellanhandel. Omsättningen exklusive dessa tillfälliga faktureringsposter ökade med 10,0 miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % jämfört med föregående år. Den extra faktureringen som är kopplad till den rådande exceptionella situationen kommer att minska när bristen på komponenter avtar. Mellanhandeln i samband med avyttringen av fabriken i Hangzhou avslutades under andra kvartalet.
Den allmänna prisökningen på material och frakt kompenseras separat med varje kund enligt gällande avtalsvillkor och normal marginalstruktur.
Resultatet för kvartalet uppgick till 10,6 miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % av omsättningen och en ökning med 4,0 % jämfört med föregående år. En stark efterfrågan bidrog till den positiva lönsamhetsutvecklingen, särskilt vid fabrikerna i Östeuropa, Kina och USA. Däremot medförde produktionsflytten och den planerade stängningen av fabriken i Hamburg i slutet av september ytterligare kostnader och tyngde lönsamheten.
Scanfils balansräkning är stark och möjliggör alla nödvändiga investeringar samt att affärsmöjligheter kan utnyttjas. Stark omsättningstillväxt, utmaningar vad gäller tillgången på vissa material, långa leveranstider samt prisökningar ökade våra lager och minskade vårt kassaflöde från den löpande verksamheten. Under första halvåret 2021 uppgick nettokassaflödet från den löpande verksamheten före investeringar och finansiella poster till 7,1 (16,8) miljoner euro. Egetkapitalandelen uppgick till 50,2 % och nettoskuldsättningsgraden till 13,0 %.
Vi förväntar oss en stark efterfrågan under resten av året. De viktigaste riskerna är kopplade till tillgången på vissa material, såsom halvledare och stål, samt utvecklingen av covid-19-situationen. Särskilt när det gäller material är omständigheterna utmanande och kräver ständig uppmärksamhet och åtgärder för att säkerställa leveranser till kunderna. Pandemisituationen har förbättrats i de geografiska områden där vi bedriver verksamhet och vi har gradvis börjat lätta på våra förebyggande åtgärder i våra fabriker. Situationen kan dock förändras snabbt och vi är medvetna om vikten av aktiv övervakning och snabba reaktioner.
I juni höjde vi prognosen för 2021 och vi förväntar oss att vår omsättning kommer att uppgå till 630–680 miljoner euro och rörelseresultatet till 41–46 miljoner euro.
Året har varit hektiskt och händelserikt. Stark efterfrågan från kunderna, utmaningar med materialtillgången, kampen mot covid-19 och produktionsflytten till Hamburg har ställt stora krav på vår personal. Jag vill tacka våra engagerade medarbetare för ett väl utfört arbete och våra kunder för deras stöd och förtroende.”
Finansiell utveckling
Koncernens omsättning för januari–juni uppgick till 336,2 (299,6) miljoner euro, en ökning med 12,2 % jämfört med föregående år. I denna omsättning ingår 16,7 miljoner euro i tillfällig fakturering till kunder med låg marginal, varav 10,5 miljoner euro avsåg mellanhandel och de återstående 6,1 miljoner euro utgjordes av fakturering med låg marginal i samband med att säkerställa tillgången på vissa material och leveranser. Omsättningen exklusive tillfällig fakturering uppgick till 319,5 miljoner euro, en ökning med 6,6 % jämfört med föregående år.
Omsättningen per kundsegment utvecklades enligt följande:
Avancerade konsumentapplikationer: Omsättningen ökade jämfört med första halvåret 2020 med 25,0 miljoner euro (35,1 %). De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var upprullning hos nya kunder samt god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar. Den tillfälliga faktureringen uppgick till 0,8 miljoner euro.
Automation & Safety: Omsättningen minskade med 3,2 miljoner euro (-4,2 %). Trots den svagt negativa utvecklingen har segmentet haft en stabil utveckling. Övergångsfakturering uppgick till 2,5 miljoner euro.
Connectivity: Omsättningen var stabil och ökade jämfört med första halvåret 2020 med 0,3 miljoner euro (1,8 %).
Energi & Cleantech: Omsättningen ökade jämfört med första halvåret 2020 med 16,9 miljoner euro (24,8 %). De viktigaste drivkrafterna bakom denna starka tillväxt var god efterfrågan på returautomater, energisystem och system för inomhusklimatreglering. Övergångsfakturering uppgick till 2,4 miljoner euro.
Medtech & Life Science: Omsättningen ökade jämfört med första halvåret 2020 med 5,2 miljoner euro (10,0 %). Övergångsfakturering uppgick till 0,2 miljoner euro.
Omsättningen för ”Avvecklade verksamheter” uppgick till 10,5 miljoner euro och bestod enbart av mellanhandel med låg marginal.
Koncernens rörelseresultat för januari–juni uppgick till 20,6 (18,8) miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % (6,3 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den ökade efterfrågan från kunderna, men påverkades negativt av produktionsflytten från Hamburg. Dessutom var rörelsemarginalen lägre på grund av intäkter på 16,6 miljoner euro från tillfällig fakturering med låg marginal.
Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 16,2 (15,8) miljoner euro. Resultat per aktie för rapportperioden uppgick till 0,25 (0,24) euro. Avkastningen på satsat kapital var 18,1 % (16,9 %).
Koncernens effektiva skattesats uppgick till 17,9 % (14,0 %).
Koncernens omsättning under april–juni uppgick till 172,9 (155,6) miljoner euro och rörelseresultatet till 10,6 (10,2) miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % (6,5 %) av omsättningen. Omsättningen ökade med 11,1 % jämfört med motsvarande period föregående år. I denna omsättning ingår 5,4 miljoner euro i tillfällig fakturering med låg marginal, relaterad till prisökningar på material, komponenter och frakt samt säkerställande av leveranser. Dessutom stod mellanhandshandeln för 2,0 miljoner euro. Omsättningen för perioden exklusive ovannämnda fakturering uppgick till 165,5 miljoner euro, en ökning med 6,4 %.
Rörelseresultatet uppgick till 10,6 (10,2) miljoner euro, vilket motsvarar 6,1 % (6,5 %) av omsättningen.
Produktionsflytten från Hamburg påverkade rörelseresultatet negativt. Dessutom påverkade den tillfälliga faktureringen på 7,4 miljoner euro rörelsemarginalen negativt.
Nettovinsten under april–juni uppgick till 8,6 (8,3) miljoner euro.
Beslut vid årsstämman och styrelsens bemyndigande
Scanfil plc:s årsstämma hölls den 22 april 2021 i Borenius Attorneys Ltd:s lokaler. På grund av covid-19-pandemin var aktieägarna och deras ombud tvungna att rösta i förväg, och det var inte möjligt att närvara fysiskt vid stämman.
Stämman bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier och att besluta om nyemissioner genom en eller flera emissioner.
Styrelsens förslag till årsstämman och protokollet från årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com/agm.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens finansiella rapport för andra kvartalet och första halvåret 2021 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats på www.scanfil.com.
Webbsändning
I samband med resultatrapporten anordnar vi en webbsändning den 6 augusti 2021 kl. 10.00. Du kan följa webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/2021-08-06-scanfil-q2/register. Presentationen hålls på finska av VD Petteri Jokitalo. En inspelning av webbsändningen kommer att finnas tillgänglig på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med 40 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och kortslutningssystem, analysatorer samt lösningar för miljöövervakning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech, uppkoppling och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scanfils fabriksnätverk består av 10 produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.