Kontakta oss

Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–mars 2022: Den starka efterfrågan fortsatte under krävande omständigheter

Scanfil plc Delårsrapport 22 april 2022 kl.

08.00 Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–mars 2022 Fortsatt

stark efterfrågan under utmanande omständigheter

januari–mars

  • Omsättningen uppgick till 196,6 miljoner euro (1–3 2021: 163,3), en ökning med 20,4 %.
  • Rörelseresultatet uppgick till 10,3 (10,0) miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % (6,1 %) av omsättningen.
  • Nettoresultatet uppgick till 8,0 (7,6) miljoner euro, en ökning med 5,6 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,12 (0,12) euro
  • En utdelning på 0,19 euro per aktie kommer att betalas ut den 2 maj 2022, vilket innebär en ökning för nionde året i rad

Framtidsutsikter för 2022

På grund av stark efterfrågan från kunderna och fortsatta inköp på spotmarknaden reviderade Scanfil sin prognos den 14 april 2022. Den nya prognosen är följande:

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2022 kommer att uppgå till 750–820 miljoner euro (tidigare prognos, publicerad den 22 februari 2022: 710–760 miljoner euro) och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 43–48 (oförändrat) miljoner euro.

Prognosen är förenad med osäkerhet, framför allt på grund av tillgången på och prisnivån för halvledare samt leveransförmågan i leveranskedjan. Dessutom kan kriget i Ukraina och covid-19 medföra risker och osäkerheter.

Nyckeltal

  Q1 2022 Q1 2021 Förändring i % 2021
Omsättning, miljoner euro 196,6 163,3 20,4 695,7
Rörelseresultat, miljoner euro 10,3 10,0 3,6 39,6
Rörelseresultat, % 5,3 6,1   5,7
Nettovinst, miljoner euro 8,0 7,6 5,6 29,8
Resultat per aktie, EUR 0,12 0,12 5,2 0,46
Avkastning på eget kapital, % 15,2 16,3   15,2
Egetkapitalandel, % 45,4 52,1   45,3
Nettoskuldsättningsgrad, % 36,9 5,9   28,9
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro -13,6 7,7 -276,6 -12,5
Antal anställda (genomsnitt) 3 296 3 225 2,2 3 267

VD Petteri Jokitalo:

”Omsättningen under årets första kvartal nådde en rekordhög nivå på 196,6 miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 20 % jämfört med föregående år. Generellt sett har efterfrågan varit stark inom alla kundsegment. För att nämna några enskilda kundprodukter med stark efterfrågan: paketboxlösningar, hissar, returautomater för insamling av dryckesförpackningar, litiumbatterilösningar och system för inomhusluftkvalitet.

Utöver den starka efterfrågan från kunderna påverkades omsättningen av stigande materialpriser. För att säkerställa tillgången på komponenter köpte vi halvledare till ett betydligt högre pris på spotmarknaden. Det extra priset fakturerade vi våra kunder, men i allmänhet utan vinstmarginal på materialet. Under det första kvartalet hade vi 17 miljoner euro i omsättning som härrörde från denna ovannämnda tillfälliga fakturering i våra räkenskaper. Exklusive dessa intäkter uppgick vår omsättning till 179 miljoner euro.

Rörelseresultatet på 10,3 miljoner euro låg i linje med våra förväntningar. Utmaningar med materialtillgången medförde extra arbete för oss, ökade lager och minskade produktiviteten hos våra resurser, särskilt i våra största elektronikfabriker. Vi förväntar oss att rörelseresultatet kommer att utvecklas positivt mot slutet av året.

Rysslands angrepp på Ukraina och det fortsatta krigstillståndet fördöms och utgör en enorm katastrof för Ukrainas befolkning. Kriget har också lett till kostnadsinflation och påverkat tillväxtförväntningarna i Europa negativt. Sedan kriget började har vi ersatt våra materialleverantörer i Ryssland och Ukraina med andra leverantörer, och hittills har kriget inte haft någon betydande inverkan på Scanfils verksamhet.

Covid-19-pandemin är ännu inte över. Under januari–februari ökade antalet smittfall i våra europeiska fabriker. I mars förvärrades situationen i Kina, och myndigheterna har infört lokala restriktioner och nedstängningar. Hittills har vi kunnat hålla våra fabriker igång utan produktionsavbrott.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under årets första kvartal var negativt med 13,6 miljoner euro, främst på grund av ökade fordringar till följd av högre omsättning och materiallager. Ökningen av lagren påverkades av stigande kund efterfrågan, högre materialkostnader och en avmattning i lageromsättningen, vilket orsakades av utmaningar med materialtillgången. Lagerhantering kommer att förbli vårt fokusområde under 2022.

Scanfil har en stark finansiell ställning som möjliggör genomförandet av alla planerade investeringar. Vid periodens slut uppgick soliditeten till 45,4 % och nettoskuldsättningsgraden till 36,9 %.

Våra kunder signalerar en stark efterfrågan för 2022. De viktigaste affärsriskerna är kopplade till material, särskilt tillgången på halvledare, den fortsatta coronapandemin, framför allt i Kina, samt konsekvenserna av kriget i Ukraina.

Vi har justerat vår prognos på grund av större spotmarknadsinköp än väntat och tillfällig fakturering till kunderna. Vi förväntar oss att våra spotmarknadsinköp kommer att ligga på en hög nivå åtminstone under årets andra och tredje kvartal. Användningen av spotmarknaderna och den tillfälliga faktureringen som detta medför kommer att minska när tillgången på komponenter förbättras och situationen normaliseras. Vi uppskattar vår omsättning för 2022 till 750–820 miljoner euro. När det gäller det justerade rörelseresultatet bekräftar vi den ursprungliga prognosen på 43–48 miljoner euro.

Jag vill tacka vår engagerade personal för det goda arbete som utförts under dessa krävande omständigheter och våra kunder för deras stöd och förtroende”.

Omsättning

Koncernens omsättning för januari–mars uppgick till 196,6 (163,3) miljoner euro, en ökning med 20,4 % jämfört med föregående år. I omsättningen ingår 17,0 miljoner euro i inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna. Dessa kostnader avtalas separat med kunderna. Dessa intäkter ger Scanfil låg eller ingen marginal.

Omsättning per kundsegment

Advanced Consumer Applications: Omsättningen uppgick till 55,0 (42,9) miljoner euro, en ökning med 28,3 % jämfört med januari–mars 2021. De viktigaste drivkrafterna var upprullning hos nya kunder och god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 5,3 miljoner euro.

Automation & Safety: Omsättningen uppgick till 42,6 (34,5) miljoner euro, en ökning med 23,4 %. Efterfrågan var god hos alla kunder inom segmentet. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 2,2 miljoner euro.

Connectivity: Omsättningen uppgick till 10,8 (8,1) miljoner euro, en ökning med 33,7 %. Efterfrågan på trådlösa kontors- och nätverkslösningar var god. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 0,2 miljoner euro.

Energi & Cleantech: Omsättningen uppgick till 54,6 (40,3) miljoner euro, en ökning med 35,4 %. De viktigaste drivkrafterna bakom den starka tillväxten var den goda efterfrågan på återvinnings- och energilösningar. Den separat avtalade kundfaktureringen för segmentet uppgick till 7,4 miljoner euro.

Medtech & Life Science: Omsättningen uppgick till 33,7 (29,1) miljoner euro, en ökning med 16,0 %. Efterfrågan var fortsatt stabil. Segmentets separat avtalade kundfakturering uppgick till 1,8 miljoner euro.

Under första kvartalet 2022 stod den största kunden för cirka 17 % (14 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 55 % (55 %) av omsättningen.

Rörelseresultat

Koncernens rörelseresultat för januari–mars uppgick till 10,3 (10,0) miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % (6,1 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den fortsatt goda efterfrågan från kunderna. Under perioden hade valutakursförändringar en något negativ inverkan på materialkostnaderna. Dessutom ledde materialbrist till lägre produktivitet, särskilt i de största elektronikfabrikerna.

Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat överenskomna kundfakturor med låg eller ingen marginal.

Nettoresultat och vinst

Nettoresultatet för rapportperioden uppgick till 8,0 (7,6) miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,12 (0,12) euro. Avkastningen på satsat kapital var 14,0 % (17,5 %).

Koncernens effektiva skattesats var 14,1 % (18,2 %). Scanfil Poland Sp. z o.o. lämnade in en ansökan om ett förhandsprissättningsavtal (APA) under 2018. Ett positivt beslut har nu mottagits från det polska finansministeriet och en uppskjuten skattefordran på 0,4 miljoner euro har bokförts, vilket sänkte skattesatsen.

Beslut av årsstämman och bemyndigande till styrelsen

Scanfil plc:s årsstämma hölls den 21 april 2022 i Borenius Attorneys Ltd:s lokaler. På grund av covid-19-pandemin var aktieägarna och deras ombud tvungna att rösta i förväg, och det var inte möjligt att närvara fysiskt vid stämman.

Stämman bemyndigade styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier samt att besluta om nyemission och tilldelning av optionsrätter, liksom om tilldelning av aktier och utfärdande av särskilda rättigheter som berättigar till aktier.

Styrelsens förslag till bolagsstämman samt protokollet från årsstämman finns tillgängliga på bolagets webbplats www.scanfil.com/agm.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–mars 2022 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats på www.scanfil.com.

Webbsändning

I samband med offentliggörandet av våra resultat anordnar vi en webbsändning på engelska för analytiker, investerare och media samma dag kl. 10.00–11.00 EET. Resultaten presenteras av VD Petteri Jokitalo.

Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/q1_2022/. Deltagarna kan ställa frågor via chatten. Frågorna besvaras i slutet av konferensen.

En on-demand-version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.

Scanfil plc

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor