Kontakta oss

Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2022: Förbättrat resultat och stark försäljning

Scanfil plc Delårsrapport 26 oktober 2022 kl.

08.00 Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2022: Förbättrat resultat med stark försäljning

juli–september

  • Omsättningen uppgick till 211,9 miljoner euro (juli–september 2021: 167,8), en ökning med 26,3 %
  • Rörelseresultatet uppgick till 11,5 (9,5) miljoner euro, en ökning med 21,5 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 5,4 % (5,7 %) av omsättningen
  • Nettoresultatet uppgick till 9,4 (5,1) miljoner euro, en ökning med 84,1 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,08) euro

Januari–september

  • Omsättningen uppgick till 621,4 miljoner euro (1–9 2021: 504,0), en ökning med 23,3 %
  • Rörelseresultatet uppgick till 32,0 (30,0) miljoner euro, en ökning med 6,5 %
  • Rörelsemarginalen uppgick till 5,1 % (6,0 %) av omsättningen
  • Nettovinsten uppgick till 24,6 (21,3) miljoner euro, en ökning med 15,3 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,38 (0,33) euro

Framtidsutsikter för 2022

Företaget reviderade utsikterna den 13 juli 2022 och de ser nu ut enligt följande:

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2022 kommer att uppgå till 800–880 miljoner euro (tidigare, publicerad den 14 april 2022: 750–820 miljoner euro) och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 43–48 (oförändrat) miljoner euro.

Prognosen är förenad med osäkerhet, särskilt vad gäller tillgången på och prisnivån för halvledare samt leveransförmågan i leveranskedjan. Dessutom kan kriget i Ukraina och covid-19 medföra risker och osäkerheter.

Långsiktiga mål

Scanfil strävar organiskt efter en årlig omsättningstillväxt på 5–7 % och en rörelsemarginal på 7 %. Scanfil har som mål att betala en stigande utdelning på cirka 1/3 av vinsten per aktie.

Nyckeltal

 

7–9 2022

7–9 2021

Förändring, %

1–9 2022

1–9 2021

Förändring, %

2021

Omsättning, miljoner euro

211,9

167,8

26,3

621,4

504,0

23,3

695,7

Rörelseresultat, miljoner euro

11,5

9,5

21,4

32,0

30,0

6,5

39,6

Rörelseresultat, %

5,4

5,7

 

5,1

6,0

 

5,7

Nettoresultat, miljoner euro

9,4

5,1

84,1

24,6

21,3

15,3

29,8

Resultat per aktie, EUR

0,15

0,08

83,6

0,38

0,33

15,0

0,46

Avkastning på eget kapital, %

 

 

 

15,4

15,0

 

15,2

Egetkapitalandel, %

 

 

 

42,5

46,8

 

45,3

Nettoskuldsättningsgrad, %

 

 

 

44,2

25,2

 

28,9

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro

8,0

-19,2

 

-3,7

-12,1

69,4

-12,5

Antal anställda, genomsnitt

 

 

 

3 374

3 267

3,3

3 267

VD PETTERI JOKITALO: ”Omsättningen

för årets tredje kvartal ökade med 26 procent jämfört med förra året och uppgick till 211,9 miljoner euro. Efterfrågan var stark inom alla kundsegment. Enskilda kundprodukter med stark efterfrågan var analysatorer, värmesystem för byggnader, hissar, paketboxar, returautomater och processautomationssystem.

Tillgången på elektroniska komponenter innebar fortfarande utmaningar, även om situationen visade sig vara något bättre än tidigare. För att möta kundernas efterfrågan var vi tvungna att köpa halvledarkomponenter på spotmarknaden. Spotinköpen påverkade omsättningen under det tredje kvartalet med cirka 20 miljoner euro, vilket är ungefär en tredjedel lägre än under föregående kvartal. Utan denna tillfälliga fakturering uppgick omsättningen för det tredje kvartalet till 192,3 miljoner euro. Vi fakturerade våra kunder för de merkostnader som uppstod till följd av spotinköpen, men i allmänhet utan någon väsentlig marginal.

Rörelseresultatet förbättrades jämfört med föregående år och föregående kvartal och uppgick till 11,5 miljoner euro. Rörelseresultatet påverkades positivt av de fortsatt ökade leveransvolymerna och, å andra sidan, av minskningen av valutakursförlusterna. Covid-19 påverkade inte rörelseresultatet i det tredje kvartalet i någon större utsträckning. Vi förväntar oss att rörelseresultatet kommer att utvecklas positivt under årets sista kvartal.

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten blev positivt under andra kvartalet och fortsatte att stärkas under tredje kvartalet. Nettokassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under tredje kvartalet till 8 miljoner euro. Det förstärkta nettokassaflödet påverkades av den förbättrade lönsamheten och av att lagerökningen avstannade. Att stärka nettokassaflödet och därmed få lagerökningen att avstanna kommer även fortsättningsvis att vara viktiga fokusområden.

Egetkapitalandelen och nettoskuldsättningsgraden utvecklades positivt. Egetkapitalandelen vid kvartalets slut uppgick till 42,5 procent och nettoskuldsättningsgraden till 44,2 procent. Scanfils finansiella ställning är stabil, vilket möjliggör genomförandet av nödvändiga investeringar.

Våra kunder indikerar en ytterligare förstärkning av efterfrågan under årets sista kvartal. De kortsiktiga affärsriskerna är kopplade till tillgången på elektroniska komponenter, särskilt halvledare, utvecklingen av covid-19-pandemin, särskilt i Kina, effekterna av kriget i Ukraina samt den ekonomiska utvecklingen, särskilt i Europa. Även om tillgången på elektroniska komponenter förbättras förväntas tillgänglighetsproblemen för halvledare fortsätta nästa år. Vi ser att inköpen på spotmarknaden och den därmed sammanhängande tillfälliga faktureringen uppvisar en tydlig nedåtgående trend och kommer att minska snabbt i takt med att tillgången på komponenter förbättras. Detta har även en positiv inverkan på lagren.

För att stärka vår position och leveranskapacitet i Nordamerika har vi beslutat att investera i en tillverkningslinje för elektronik (SMT-linje) vid vår fabrik i Atlanta.  Investeringen möjliggör tillverkning av kretskortsenheter som används i de slutprodukter som monteras i Atlanta och utökar vårt erbjudande till både befintliga och nya kunder i Nordamerika. Investeringens totala värde uppgår till cirka 4 miljoner euro och linjen förväntas tas i drift under tredje kvartalet 2023.

Under 2022 har vi gjort betydande investeringar i nya produktionslokaler för att möta den ökande efterfrågan från kunderna. Vi har förvärvat nya produktionslokaler vid fabrikerna i Atlanta, Suzhou, Malmö och Wutha. Den största delen, cirka 6 000 m², förvärvades i Atlanta, medan andelen för de övriga fabrikerna var under 2 000 m² vardera. Den tidigare aviserade planen att utöka produktionsytan vid fabriken i Suzhou har hittills genomförts i betydligt mindre skala än de ursprungliga 11 000 m² och genom att omvandla andra lokaler till produktionsutrymmen.

Jag vill tacka vår engagerade personal för deras utmärkta arbete under utmanande förhållanden och våra kunder för deras stöd och förtroende.”

OMSÄTTNING

Koncernens omsättning för juli–september uppgick till 211,9 (167,8) miljoner euro, en ökning med 26,3 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 19,6 (11,7) miljoner euro i fakturering av inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna. Faktureringen av dessa kostnader avtalas separat med kunderna. Dessa intäkter ger Scanfil låg eller ingen marginal.

Omsättningen under januari–september uppgick till 621,4 (504,0) miljoner euro, en ökning med 23,3 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 66,1 (17,6) miljoner euro i inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna.

OMSÄTTNING PER KUND SEGMENT

Avancerade konsumentapplikationer

Omsättningen under juli–september uppgick till 67,8 (55,4) miljoner euro, en ökning med 22,6 % jämfört med juli–september 2021. Separat överenskommen kundfakturering för segmentet uppgick till 11,4 (9,0) miljoner euro.

Omsättningen under januari–september uppgick till 191,6 (151,7) miljoner euro, en ökning med 26,3 % jämfört med januari–september 2021. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på hissprodukter och överlämningslösningar. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 32,0 (9,9) miljoner euro.

Automation & Safety

Omsättningen under juli–september uppgick till 44,2 (32,5) miljoner euro, en ökning med 35,9 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 3,8 (0,1) miljoner euro.

Omsättningen under januari–september uppgick till 132,5 (103,9) miljoner euro, en ökning med 27,5 % jämfört med januari–september 2021. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på processautomationslösningar. Separata kundfaktureringar uppgick till 8,4 (2,6) miljoner euro.

Anslutningslösningar

Omsättningen under juli–september uppgick till 7,8 (7,3) miljoner euro, en ökning med 6,9 %. Den separat avtalade kundfaktureringen för segmentet uppgick till 0,1 (-) miljoner euro.

Omsättningen under januari–september uppgick till 27,7 (22,7) miljoner euro, en ökning med 22,0 % jämfört med januari–september 2021. Efterfrågan var god inom hela kundbasen. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 0,8 (-) miljoner euro.

Energi & Cleantech

Omsättningen under juli–september uppgick till 53,1 (43,5) miljoner euro, en ökning med 22,0 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 0,5 (1,5) miljoner euro.

Omsättningen under januari–september uppgick till 161,1 (128,7) miljoner euro, en ökning med 25,2 % jämfört med januari–september 2021. Den främsta drivkraften bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på återvinnings- och energibesparingslösningar. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 15,2 (3,9) miljoner euro.

Medtech & Life Science

Omsättningen under juli–september uppgick till 39,0 (29,1) miljoner euro, en ökning med 33,8 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 3,8 (1,1) miljoner euro.

Omsättningen under januari–september uppgick till 108,7 (86,7) miljoner euro, en ökning med 25,4 % jämfört med januari–september 2021. Den främsta drivkraften bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på diagnostik- och analyslösningar. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 9,7 (1,3) miljoner euro.

Under januari–september 2022 stod den största kunden för 20 % (18 %) av omsättningen, och de tio största kunderna stod för cirka 56 % (55 %) av omsättningen.

RÖRELSERESULTAT

Rörelseresultatet för juli–september uppgick till 11,5 (9,5) miljoner euro, vilket motsvarar 5,4 % (5,7 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den fortsatt goda efterfrågan från kunderna. Fabrikernas resultat låg generellt sett på en god nivå. Särskilt de polska fabrikerna presterade väl. Valutasäkringen har förbättrats och den negativa effekten av valutakursförändringar mildrades gradvis mot slutet av kvartalet. Den negativa effekten av valutakursförändringar uppgick till -0,7 miljoner euro. Under andra kvartalet 2022 uppgick effekten på rörelseresultatet till -1,4 miljoner euro. Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat överenskomna kundfakturor med ingen eller låg marginal.

Rörelseresultatet för januari–september uppgick till 32,0 (30,0) miljoner euro, vilket motsvarar 5,1 % (6,0 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av god efterfrågan från kunderna. Sammantaget har fabrikernas resultat legat på en god nivå. Covid-nedstängningarna i Kina i april hade en negativ inverkan på lönsamheten. Valutakursförändringarna hade en negativ inverkan på rörelseresultatet på 2,8 miljoner euro. Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat avtalade kundfaktureringar med låg eller ingen marginal.

RESULTAT ETTER SKATT

Nettovinsten för juli–september uppgick till 9,4 (5,1) miljoner euro. Under jämförelseåret påverkades nettovinsten negativt av en engångsjustering av skatten på 1,7 miljoner euro. Det justerade nettoresultatet för 2021 uppgick till 6,8 miljoner euro. Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,08) euro. Föregående års justerade resultat per aktie uppgick till 0,10 euro.

Nettovinsten för januari–september uppgick till 24,6 (21,3) miljoner euro. Under jämförelseåret uppgick den justerade nettovinsten till 23,0 miljoner euro. Resultatet per aktie uppgick till 0,38 (0,33) euro. Den justerade vinsten per aktie för 2021 uppgick till 0,36 euro. Avkastningen på investerat kapital var 13,7 % (16,7 %).

Den effektiva skattesatsen under januari–september var 15,2 % (24,7 %). Skattesatsen påverkades främst positivt av omvärderingen av uppskjutna skatter avseende koncerninterna utdelningar under tredje kvartalet. Skattesatsen för jämförelseåret påverkades negativt av en skattejustering på 1,7 miljoner euro.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2022 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.

Webbsändning

I samband med offentliggörandet av våra resultat anordnar vi en webbsändning på engelska för analytiker, investerare och media samma dag kl. 10.00–11.00 EET. Resultaten presenteras av VD Petteri Jokitalo.

Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/q3-2022-results/register. Deltagarna kan ställa frågor via chatt. Frågorna kommer att besvaras i slutet av konferensen.

En inspelad version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.

Scanfil plc

Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111

Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.

Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.

Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor