Scanfil har förvärvat nya produktionslokaler i Malmö. Byggarbetet inleddes i början av november och motiverades av behovet av att utöka ytan för slutmontering. Utbyggnadsprojektet kommer att vara klart i januari 2023 och kommer att förbättra vårt materialflöde avsevärt.
Scanfil växer snabbt, och för att möta den ökande efterfrågan har vi under 2022 förvärvat nya produktionslokaler vid fabrikerna i Atlanta, Suzhou, Malmö och Wutha. I vart och ett av dessa projekt har vårt globala teknikteam samarbetat med våra lokala team för att säkerställa att vi utnyttjar produktionsutrymmet så effektivt och hållbart som möjligt. De använder olika metoder, såsom LEAN och Six Sigma, samt de senaste teknikerna inom tillverkningsindustrin.
Byggarbetet i vår fabrik i Malmö inleddes i början av augusti och drevs av behovet att utöka ytan för slutmontering och kapaciteten för boxbuild. Den nya produktionsytan fick ett nytt lager färg och ett nytt ESD-golv. Dessutom byggdes en ny matsal och toaletter under de tekniska installationerna.
För närvarande befinner sig vår fabrik i Malmö i slutfasen av installationen av produktionslinjerna och den nya matsalen. Byggarbetet beräknas vara klart och de nya linjerna i drift i januari 2023.
Fredrik Olsson, kvalitets- och miljöchef på Scanfil Malmö, ansvarar för hela infrastrukturen i Malmö, inklusive fabriksbyggnaden, el, uppvärmning och kylning, ventilation samt ESD-skydd. Fredrik Olsson har också spelat en viktig roll i utbyggnadsprojektet. Enligt honom är teamet i Malmö entusiastiskt över LEAN-metoderna och möjligheterna att hitta förbättringar i materialflödet och slutmonteringen. ”I vårt utbyggnadsprojekt har vi haft ett nära samarbete med Global Technology- och LEAN-teamet. Deras bidrag till utbyggnadsprojektet har varit oerhört värdefullt”, säger Fredrik Olsson. Dessutom har Scanfil Malmö inrättat en ny roll som Lean-specialist för att säkerställa kontinuiteten i LEAN-arbetet och utsett Heidi Åshammer till denna viktiga befattning.
En av nyckelpersonerna från det globala teknikteamet som deltar i projektet är Kari Huuha, som arbetar som TPM-chef. Han har omfattande erfarenhet av fabriksutbyggnadsprojekt, elektronikproduktionsteknik och layoutplanering. Pawel Galewski, Global Quality and LEAN Six Sigma Capability Manager från Global Development Team, har också arbetat i nära samarbete med Heidi Åshammer för att optimera slutmonteringslinjerna.
Enligt Kari Huuha har samarbetet mellan anläggningen och det globala teamet fungerat smidigt, och de har lyckats genomföra projektet. ”I januari 2023, när utbyggnadsprojektet är klart, kommer vårt materialflöde att förbättras avsevärt. Det extra utrymmet kommer också att möjliggöra en vidareutveckling av intralogistiken vid fabriken i Malmö”, säger Kari Huuha.