Scanfil plc Offentliggörande av bokslut 21 februari 2023 kl.
08.00 Scanfil-koncernens bokslut för 2022: Året avslutades med rekordhög omsättning och vinst
för oktober–december
- Omsättningen uppgick till 222,3 miljoner euro (okt–dec 2021: 191,7), en ökning med 15,9 %
- Rörelseresultatet uppgick till 13,4 (9,5) miljoner euro, en ökning med 40,3 %
- Rörelsemarginalen uppgick till 6,0 % (5,0 %) av omsättningen
- Nettovinsten uppgick till 10,5 (8,4) miljoner euro, en ökning med 24,0 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,16 (0,13) euro
Januari–december
- Omsättningen uppgick till 843,8 miljoner euro (2021: 695,7), en ökning med 21,3 %
- Rörelseresultatet uppgick till 45,4 (39,6) miljoner euro, en ökning med 14,6 %
- Rörelsemarginalen uppgick till 5,4 % (5,7 %) av omsättningen
- Nettoresultatet uppgick till 35,0 (29,8) miljoner euro, en ökning med 17,8 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,54 (0,46) euro
Framtidsutsikter för 2023
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2023 kommer att uppgå till 820–890 miljoner euro och att det justerade rörelseresultatet kommer att uppgå till 49–55 miljoner euro.
Scanfil uppskattar att inköpen av elektroniska komponenter på spotmarknaden under 2023 kommer att bli betydligt lägre jämfört med föregående år. Under 2022 ökade inköpen på spotmarknaden omsättningen med 80,7 miljoner euro och under 2021 med 32,0 miljoner euro.
|
Nyckeltal |
10–12 2022 |
10–12 2021 |
Förändring, % |
1–12 2022 |
1–12 2021 |
Förändring, % |
|
Omsättning, miljoner euro |
222,3 |
191,7 |
15,9 |
843,8 |
695,7 |
21,3 |
|
Rörelseresultat, miljoner euro |
13,4 |
9,5 |
40,3 |
45,4 |
39,6 |
14,6 |
|
Rörelseresultat, % |
6,0 |
5,0 |
|
5,4 |
5,7 |
|
|
Nettovinst, miljoner euro |
10,5 |
8,4 |
24,0 |
35,0 |
29,8 |
17,8 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,16 |
0,13 |
23,8 |
0,54 |
0,46 |
17,5 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
|
|
|
16,1 |
15,2 |
|
|
Egetkapitalandel, % |
|
|
|
45,3 |
45,3 |
|
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
|
|
|
37,8 |
28,9 |
|
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
13,9 |
-0,5 |
|
10,2 |
-12,5 |
|
|
Antal anställda, genomsnitt |
|
|
|
3 403 |
3 267 |
4,2 |
VD PETTERI JOKITALO:
”Jag är nöjd med vårt resultat under 2022. I början av året hade vi en stark efterfrågan från kunderna, som stärktes ytterligare under året. Året utvecklades positivt både vad gäller omsättning och rörelseresultat och avslutades med ett rekordstarkt sista kvartal.
Vårt fokus var tydligt och vi koncentrerade oss på organisk tillväxt samt på att hantera riskerna med kostnadsinflation och verksamhetsmiljön. Verksamhetsmiljön var krävande och motvinden kom från tillgänglighetsutmaningar för elektroniska komponenter, kostnadsinflation samt coronasituationen, särskilt i Kina. För att möta den växande efterfrågan från kunderna investerade vi i produktionskapacitet vid fabrikerna i Suzhou, Malmö och Wutha. Sammantaget gjorde vi stora framsteg! Jag vill tacka våra engagerade medarbetare för deras goda arbete och våra kunder för deras stöd och förtroende.
Omsättningen för det fjärde kvartalet ökade med 15,3 % jämfört med förra året och uppgick till 222,3 miljoner euro. Utmaningarna med tillgången på komponenter lindrades delvis mot slutet av året, vilket återspeglades i minskade inköp på spotmarknaden. Rörelseresultatet för kvartalet ökade med 40 % jämfört med förra året och uppgick till 13,4 miljoner euro. Den positiva utvecklingen av rörelseresultatet påverkades av omsättningsökningen och den ökade effektiviteten i verksamheten till följd av att utmaningarna med komponenttillgången lättade. Valutakursförändringarnas inverkan på kvartalets rörelseresultat var positiv med 0,3 miljoner euro.
Nettokassaflödet från den löpande verksamheten, som blev positivt under årets andra kvartal, fortsatte att stärkas och uppgick till 13,9 miljoner euro under det sista kvartalet. Att stärka nettokassaflödet och den därmed sammanhängande lagerhanteringen kommer även framöver att vara ett viktigt utvecklingsområde.
Scanfils finansiella ställning och balansräkning är stabila och möjliggör nödvändiga investeringar samt genomförandet av utdelningspolicyn. Styrelsen föreslår att en utdelning på 0,21 euro per aktie ska betalas ut för 2022, vilket är en ökning med 10,5 % jämfört med förra året. Om förslaget genomförs kommer Scanfils utdelning att öka för tionde året i rad.
Efterfrågeutsikterna hos Scanfils kunder för 2023 är fortsatt starka och ger oss en god grund för organisk tillväxt och en positiv lönsamhetsutveckling mot målnivån på en rörelsemarginal på 7 procent. De kortsiktiga riskerna för verksamheten är främst kopplade till den ekonomiska utvecklingen både i Europa och globalt samt, trots den förbättrade situationen, tillgången på halvledare, vilket vi tror delvis kommer att fortsätta vara en utmaning.
Vi förväntar oss att vår omsättning kommer att uppgå till 820–890 miljoner euro i år och att det justerade rörelseresultatet kommer att öka till 49–55 miljoner euro. Vi tror också att antalet inköp på spotmarknaden kommer att minska avsevärt från och med 2022.
På längre sikt siktar vi på en organisk årlig tillväxt på 5–7 % och en rörelsemarginal på 7 %. Under 2023 kommer de viktigaste investeringarna för att öka produktionskapaciteten att vara investeringar i elektronikproduktionslinjer för fabriken i Atlanta i USA och fabriken i Sieradz i Polen. För båda fabrikerna förväntas de nya produktionslinjerna tas i bruk under tredje kvartalet 2023. Vi har även inlett den preliminära planeringen för att utöka fabriken i Sieradz med en produktionsbyggnad på cirka 8 000 m².
På längre sikt ser vi de nordamerikanska och asiatiska marknaderna som intressanta expansionsområden”.
OMSÄTTNING
Scanfil-koncernens omsättning för oktober–december uppgick till 222,3 (191,7) miljoner euro, en ökning med 15,9 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar fakturering på 14,6 (14,4) miljoner euro för inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader relaterade till att säkerställa leveranser till kunderna. För att möta kundernas efterfrågan var Scanfil tvunget att köpa fram framför allt halvledarkomponenter till ett betydligt högre pris än det normala priset på spotmarknaden. Företaget fakturerade kunderna för de merkostnader som uppstod på detta sätt, men i regel utan någon väsentlig marginal.
Omsättningen under januari–december uppgick till 843,8 (695,7) miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 21,3 % jämfört med föregående år. Omsättningen inkluderar 80,7 (32,0) miljoner euro i inköp på spotmarknaden samt vissa andra kostnader kopplade till att säkerställa leveranser till kunderna.
OMSÄTTNING PER KUND SEGMENT
Avancerade konsumentapplikationer
Omsättningen under oktober–december uppgick till 56,3 (52,9) miljoner euro, en ökning med 6,2 % jämfört med oktober–december 2021. Separat överenskommen kundfakturering för segmentet uppgick till 4,1 (4,7) miljoner euro.
Omsättningen under januari–december uppgick till 247,8 (204,6) miljoner euro, en ökning med 21,1 % jämfört med januari–december 2021. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på hissar och produkter för styrning av smarta hem. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 36,1 (14,6) miljoner euro.
Automation & Safety
Omsättningen under oktober–december uppgick till 51,4 (41,1) miljoner euro, en ökning med 25,1 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 3,6 (2,3) miljoner euro.
Omsättningen under januari–september uppgick till 183,8 (144,9) miljoner euro, en ökning med 26,8 % jämfört med januari–december 2021. Den främsta drivkraften var bland annat god efterfrågan på processautomationslösningar och detektorprodukter. Separata kundfaktureringar uppgick till 12,0 (4,9) miljoner euro.
Anslutningslösningar
Omsättningen under oktober–december uppgick till 10,8 (10,4) miljoner euro, en ökning med 4,5 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 0,4 (0,1) miljoner euro.
Omsättningen under januari–december uppgick till 38,5 (33,0) miljoner euro, en ökning med 16,5 % jämfört med januari–december 2021. Den främsta drivkraften var god efterfrågan på kommunikations- och avancerade hörselskyddssystem. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 1,2 (0,1) miljoner euro.
Energi & Cleantech
Omsättningen under oktober–december uppgick till 61,3 (53,4) miljoner euro, en ökning med 14,8 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 3,2 (5,0) miljoner euro.
Omsättningen under januari–december uppgick till 222,4 (182,1) miljoner euro, en ökning med 22,2 % jämfört med januari–december 2021. Den främsta drivkraften bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på återvinningssystem och energibesparande lösningar, t.ex. för inomhusklimat. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 18,4 (8,9) miljoner euro.
Medtech & Life Science
Omsättningen under oktober–december uppgick till 42,5 (33,9) miljoner euro, en ökning med 25,3 %. Separat avtalad kundfakturering för segmentet uppgick till 2,2 (3,4) miljoner euro.
Omsättningen under januari–december uppgick till 151,2 (120,6) miljoner euro, en ökning med 25,4 % jämfört med januari–december 2021. Den främsta drivkraften bakom den starka tillväxten var god efterfrågan på diagnostik- och analyslösningar. Separat avtalad kundfakturering uppgick till 13,0 (3,5) miljoner euro.
Under januari–december 2022 stod den största kunden för 19 % (18 %) av omsättningen, och de tio största kunderna stod för cirka 55 % (55 %) av omsättningen.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet för oktober–december uppgick till 13,4 (9,5) miljoner euro, vilket motsvarar 6,0 % (5,0 %) av omsättningen. Under rapportperioden 2022 förekom inga justeringsposter. I jämförelseåret inkluderar rörelseresultatet en justeringspost på -0,7 miljoner euro relaterad till stängningen av fabriken i Hamburg. Det justerade rörelseresultatet för jämförelseåret uppgick till 10,2 miljoner euro, vilket motsvarar 5,3 % av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av den fortsatt goda efterfrågan från kunderna och förbättrad tillgång på komponenter, vilket förbättrade fabrikernas prestanda. Vi överförde kostnadsinflationen till kundpriserna, men i vissa fall genomfördes prisändringarna med fördröjning. Valutasäkringen förbättrades avsevärt och valutakursförändringarna hade en mindre inverkan på rörelseresultatet på +0,3 miljoner euro. Rörelsemarginalen påverkades negativt av separat överenskomna kundfaktureringar med ingen eller låg marginal.
Rörelseresultatet för januari–december uppgick till 45,4 (39,6) miljoner euro, vilket motsvarar 5,4 % (5,7 %) av omsättningen. Under rapportperioden 2022 förekom inga justeringsposter. Under jämförelseåret uppgick det justerade rörelseresultatet till 40,3 miljoner euro, vilket motsvarade 5,8 % av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades positivt av god efterfrågan från kunderna. Tillgången på komponenter på marknaden förbättrades gradvis under året och fabrikernas prestanda utvecklades överlag positivt eller låg kvar på en god nivå. Covid-nedstängningarna i Kina i april hade en negativ inverkan på lönsamheten. Generellt sett lyckades vi överföra kostnadsinflationen till kundpriserna, men i vissa fall genomfördes prisändringarna med fördröjning. Valutakursförändringarna hade en negativ inverkan på rörelseresultatet på -2,5 miljoner euro, men situationen förbättrades avsevärt mot årets slut tack vare en förbättrad säkringsprocess och lägre valutavolatilitet. Rörelsemarginalen påverkades också negativt av separat överenskomna kundfakturor med låg eller ingen marginal.
NETTORESULTAT OCH RESULTAT
Nettovinsten för oktober–december uppgick till 10,5 (8,4) miljoner euro. Den justerade nettovinsten för jämförelseperioden uppgick till 9,1 miljoner euro, vilket justerades med nedläggningskostnaden för fabriken i Hamburg. Resultat per aktie uppgick till 0,16 (0,13) euro. Jämförelseperiodens justerade resultat per aktie uppgick till 0,14 euro.
Nettovinsten för januari–december uppgick till 35,0 (29,8) miljoner euro. Under jämförelseåret uppgick den justerade nettovinsten till 32,0 miljoner euro. Nettovinsten under jämförelseåret påverkades negativt av en engångsjustering av skatten på 1,6 miljoner euro samt nedläggningskostnaderna för fabriken i Hamburg. Resultat per aktie uppgick till 0,54 (0,46) euro. Det justerade resultatet per aktie för 2021 uppgick till 0,50 euro. Avkastningen på investerat kapital var 14,6 % (15,3 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–december uppgick till 16,0 % (21,0 %). Skattesatsen påverkades främst positivt av omvärderingen av tidpunkten för utdelningen av de uppskjutna skatter som dotterbolaget betalat till moderbolaget. Skattesatsen för jämförelseåret påverkades negativt av en skattejustering på 1,6 miljoner euro. Juli–september
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens årsredovisning för 2022 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats på www.scanfil.com.
Webbsändning
I samband med resultatrapporten anordnar vi en webbsändning på engelska för analytiker, investerare och media samma dag, undantagsvis kl. 9.00–10.00 EET. Resultatet presenteras av VD Petteri Jokitalo.
Du kan anmäla dig och delta i webbsändningen på https://scanfil.videosync.fi/full-year-2022/register. Publiken kan ställa frågor via chatten. Frågorna kommer att besvaras i slutet av konferensen.
En on-demand-version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
VD Petteri Jokitalo
Tel +358 8 4882 111
Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter