Scanfil samlar in och analyserar data i realtid för att utveckla företagets smarta verksamhet och förbättra Dream Factory-programmet.
Den första Scanfil-fabriken som började använda Opcenter™ var anläggningen i Suzhou i Kina. De flesta av Suzhous kundorder kännetecknas av stor produktvariation och små volymer, med en genomsnittlig orderstorlek på endast 150 till 200 stycken. Flexibilitet är avgörande eftersom det krävs frekventa omställningar av produktionslinjerna. Dessutom verkar många kunder inom starkt reglerade branscher, vilket innebär att de kräver en hög grad av spårbarhet och kontroll över produkternas väg genom produktionen. Scanfil ville bygga upp en infrastruktur för att möta dessa krav och insåg att insamling och analys av data i realtid skulle vara nyckeln till att utveckla företagets smarta verksamhet och stärka Dream Factory-programmet, som inleddes 2023. Programmet syftar till att utveckla ett fabrikskoncept i världsklass.
Ett integrerat tillverkningsstyrningssystem (MES) är nyckeln till framgång i företagets digitaliseringsprogram. Siemens valdes ut som digitaliseringspartner inom tillverkningen.
”Siemens utbud av lösningar för digital tråd är inte den enda delen av vår Scanfil Dream Factory, men de spelar en avgörande roll i helhetsbilden och för att förverkliga vår långsiktiga vision om en uppkopplad, transparent, proaktiv och optimerad leveranskedja och verksamhet från början till slut”, säger Miikka Ahola, chef för tillverkningsteknik på Scanfil.
Opcenter spelar en avgörande roll
Scanfil använder Opcenter Execution Electronics för att modellera produkter och skapa en digital tvilling. Systemet används även för att modellera arbetsflöden och processruttning, resurser, personal och tillverkningsorder. Företaget använder Opcenter för att samla in och organisera styrdata för hela produktionsprocessen. Opcenter används för att skicka tillbaka produktionsrapportinformationen till Scanfils ERP-system och därmed skapa ett slutet dataflöde för styrning av processflöden, spårbarhet och datainsamling. Produktionsdata från Opcenter-databasen används för att göra det möjligt för Opcenter Intelligence Electronics att generera visuella datarapporter med status för tillverkningslinjer och maskiner. Det möjliggör även spårning av produkt- och materiallivscykler samt produktionsstatus och genererar en kvalitetsanalysrapport.