Scanfil plc Delårsrapport 24 april 2024 kl. 08.00 EEST
Scanfil plc: Stabilt rörelseresultat och förberedelser för framtida tillväxt
januari–mars
- Omsättningen uppgick till 198,9 miljoner euro (224,6), en minskning med 11,5 %
- Rörelseresultatet uppgick till 12,7 (15,1) miljoner euro, en minskning med 15,8 %
- Rörelsemarginalen uppgick till 6,4 % (6,7 %)
- Nettoresultatet uppgick till 9,8 (11,8) miljoner euro, en minskning med 17,1 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,18) euro
- Utdelningsförslag på 0,23 (0,21) euro per aktie
Utsikter för 2024
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2024 kommer att uppgå till 820–900 miljoner euro och det justerade rörelseresultatet till 57–65 miljoner euro.
|
NYCKELTAL |
1–3 2024 |
1–3 2023 |
Förändring, % |
1–12 2023 |
|
Omsättning, miljoner euro |
198,9 |
224,6 |
-11,5 |
901,6 |
|
Rörelseresultat, miljoner euro |
12,7 |
15,1 |
-15,8 |
61,3 |
|
Rörelseresultat, % |
6,4 |
6,7 |
|
6,8 |
|
Nettoresultat, miljoner euro |
9,8 |
11,8 |
-17,1 |
48,2 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,15 |
0,18 |
-17,8 |
0,74 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
14,5 |
20,3 |
|
19,6 |
|
Egetkapitalandel, % |
55,5 |
46,5 |
|
53,7 |
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
17,1 |
38,7 |
|
19,4 |
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
9,7 |
-0,9 |
|
68,9 |
|
Antal anställda, genomsnitt |
3 585 |
3 603 |
|
3 671 |
Christophe Sut, VD: ”Jag
är stolt över att kunna presentera resultatet för Scanfils första kvartal 2024. Vårt team har förbättrat den operativa effektiviteten och förberett sig för framtida tillväxt.
Som förväntat mötte vi en lägre efterfrågan på marknaden jämfört med motsvarande period 2023. Fokus under första kvartalet 2024 låg på att förbättra effektiviteten i vår verksamhet. Resultatet blev en stabil rörelsemarginal på 6,8 % exklusive kostnader för personalnedskärningar och valutakursförändringar. Det redovisade rörelseresultatet uppgick till 12,7 miljoner euro, med en rörelsemarginal på 6,4 %, jämfört med 6,7 % förra året.
Vårt operativa fokus ledde till förbättringar på många områden som gynnar våra kunder. Andelen leveranser i tid översteg 98 %, en markant förbättring från 92 % under motsvarande period förra året. Trots den lägre omsättningsnivån lyckades vi minska vårt totala lager med 10,3 miljoner euro. Vi har arbetat nära våra leverantörer för att skapa flexibilitet i vår verksamhet och förbättra vår konkurrenskraft i leveranskedjan. Den kombinerade förbättringen av den operativa effektiviteten och leveransprestandan var ett positivt steg för att positionera företaget för framtida tillväxt.
När det gäller omsättningen nådde vi 198 miljoner euro, vilket motsvarar en minskning på -8,6 %, exklusive inköp på spotmarknaden. Den redovisade omsättningsförändringen var -11,5 % jämfört med föregående år.
Segmentet Energy & Cleantech fortsatte att växa, och flera nya kundprojekt genomfördes under kvartalet. Omsättningen exklusive energibesparingslösningarna utvecklades positivt och ökade med +11,3 %. Marknaden är fortsatt dynamisk och stark, då flera länder och organisationer bygger infrastruktur för energiomställningen. Vår utsikt för segmentet är fortsatt positiv på lång sikt. Den totala omsättningen förändrades med -3,3 % jämfört med förra årets första kvartal.
Segmenten Industrial samt Medtech & Life Science påverkades negativt av förändringar i efterfrågan och lagerminskningar som fortsatte hos vissa kunder. Vi fortsätter att arbeta nära våra kunder för att anpassa verksamheten och lagren till den rådande marknadssituationen. De stora variationerna i efterfrågan som vi upplevt under de senaste 12 månaderna har skapat en ny situation hos våra nyckelkunder. Vårt samarbete har blivit mycket närmare med en genuin anda av lagarbete och partnerskap.
Vår finansiella ställning är stark; skuldsättningsgraden uppgick till 17,1 % och soliditeten till 55,5 %. Vår solida balansräkning gör det möjligt för oss att göra de investeringar som krävs för att utveckla vår verksamhet. Vårt nettokassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 9,7 miljoner euro, vilket är ett mycket positivt resultat jämfört med -0,9 miljoner euro år 2023. Scanfil är väl positionerat och har god förmåga att finansiera en potentiell expansion av verksamheten, både organiskt och inorganiskt.
Under kvartalet slutförde vi uppdateringen av vår strategi och presenterade den under vårt Capital Markets Day-evenemang i början av mars.
Empowerment är vårt nya värde. Målet är att bygga upp både ansvarstagande och en lösningsorienterad kultur i hela företaget. Detta har börjat förverkligas och det var mycket glädjande att se att alla verksamhetsställen vidtog åtgärder för att anpassa sina kostnader i syfte att försvara sina marginaler och göra Scanfil mer motståndskraftigt mot konjunkturförändringar. Vi har tydliga mål och processer för att regelbundet följa upp nyckeltal i hela organisationen, och vid behov kan vi vidta åtgärder för förbättringar.
Dessutom har vi förtydligat vårt fokus på marknadssegment och skapat tre försäljningsorganisationer inriktade på kunder inom industri, energi och cleantech samt medtech och life science. Förändringen genomfördes under kvartalet och leder till ett ökat fokus på att utveckla kundrelationer och bygga upp en starkare orderportfölj inom dessa segment.
I februari intensifierade vi vårt hållbarhetsarbete genom att förbinda oss till organisationen Science Based Targets initiative (SBTi) och dess mål om nettonollutsläpp senast 2050. Utöver de goda framstegen under tidigare år är vi övertygade om att detta nya initiativ kommer att öka Scanfils konkurrenskraft på vår kärnmarknad. Vårt åtagande mottogs också positivt av våra större kunder.
Utsikterna för 2024 kommer fortsatt att vara tudelade. Under första halvåret förväntas marknaden förbli trög, vilket kommer att påverka vår omsättning och rörelseresultat. Under dessa omständigheter kommer vi att fortsätta arbeta med att skydda rörelsemarginalen och förbereda oss för framtida tillväxt. Vi förväntar oss att marknaden kommer att ta fart under andra halvåret, vilket gör det möjligt för oss att ytterligare förbättra vårt resultat.
Jag är stolt över det arbete som vårt dynamiska team har utfört under kvartalet för att skydda vår rörelsemarginal på en trög marknad, samtidigt som vi fortsätter att omvandla och förbereda Scanfil för tillväxt och eventuella förvärv.”
Omsättning
Omsättningen för januari–mars uppgick till 198,9 (224,6) miljoner euro, en minskning med 11,5 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen minskade med 25,7 miljoner euro, varav 6,4 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive spotmarknadsinköp minskade omsättningen med 8,6 %.
Omsättning per kundsegment
Omsättningen inom industrisegmentet under januari–mars uppgick till 94,2 (111,2) miljoner euro, en minskning med 15,3 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen minskade till följd av lagerminskningar och förändringar i efterfrågan inom ett delsegment.
Energi & Cleantech
Omsättningen under januari–mars uppgick till 70,4 (72,8) miljoner euro, en minskning med 3,3 %. Omsättningen minskade på grund av lägre efterfrågan på energibesparande lösningar. Omsättningen exklusive dessa ökade med 11,3 %.
Medtech & Life Science
Omsättningen under januari–mars uppgick till 34,4 (40,6) miljoner euro, en minskning med 15,4 % till följd av lagerminskningar och förändringar i efterfrågan hos vissa kunder.
Under januari–mars stod den största kunden för cirka 11 % (13 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 55 % (55 %) av omsättningen.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för januari–mars uppgick till 12,7 (15,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % (6,7 %) av omsättningen. Rörelseresultatet påverkades av den lägre omsättningen. Företaget genomförde dock kraftfulla justeringar av sina driftskostnader för att anpassa sig till förändringen i efterfrågan. En personaljustering medförde vissa kostnader för uppsägningar. Dessutom påverkades rörelseresultatet negativt av valutakursförändringar. Rörelsemarginalen exklusive kostnaderna för uppsägningar och effekten av valutakursförändringarna uppgick till 6,8 % (6,7 %).
Nettoresultat och vinst
Nettovinsten för januari–mars uppgick till 9,8 (11,8) miljoner euro, en minskning med 17,1 %. Resultat per aktie uppgick till 0,15 (0,18) euro. Avkastningen på investerat kapital var 15,9 % (18,7 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–mars uppgick till 24,2 % (18,9 %). Skattesatsen påverkades negativt av skatt på koncerninterna utdelningar, medan föregående år påverkades positivt av en skatteåterbäring på 0,3 miljoner euro som var resultatet av en förlikningsprocess avseende beskattningsåret 2014 i Polen.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–mars 2024 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
Webbkonferens
I samband med resultatrapporten anordnar Scanfil ett webbmöte på engelska för analytiker, investerare och media samma dag, den 24 april 2024, kl. 10.00–11.00 EET. Resultaten kommer att presenteras av VD Christophe Sut och finansdirektör Kai Valo.
Du kan delta i webbkonferensen här. Deltagarna kan ställa frågor i slutet av konferensen.
En inspelad version av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil är en internationell tillverkningspartner och systemleverantör för elektronikindustrin med över 45 års erfarenhet av krävande tillverkning. Scanfil erbjuder sina kunder ett omfattande utbud av tjänster, från produktdesign till tillverkning, materialinköp och logistiklösningar. Vertikalt integrerad produktion och en heltäckande leveranskedja utgör grunden för Scanfils konkurrensfördelar: snabbhet, flexibilitet och tillförlitlighet.
Typiska Scanfil-produkter är moduler eller integrerade produkter för exempelvis självbetjäningsapplikationer, automatiseringssystem, moduler för trådlös anslutning, klimatkontrollsystem, insamlings- och sorteringssystem, analysatorer samt lösningar för miljömätning. Scanfils tjänster används av ett stort antal internationella leverantörer inom automatisering, säkerhet, energi, cleantech och hälsovård, samt av företag verksamma inom urbanisering. Scansfils fabriksnätverk består av nio produktionsenheter i Europa, Asien och Nordamerika.
Får inte publiceras eller spridas, direkt eller indirekt, i något land där spridning eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.