Scanfil plc Delårsrapport 25 oktober 2024 kl. 08.00 EEST
Scanfil lyckas fortsatt upprätthålla sin vinstmarginal på en utmanande marknad
juli–september
- Omsättningen uppgick till 173,3 miljoner euro (212,8), en minskning med 18,6 %
- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 12,4 (15,2) miljoner euro, en minskning med 18,4 %. Rörelseresultatet uppgick till 12,1 (15,2) miljoner euro, en minskning med 20,4 %
- Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 7,2 % (7,2 %). Rörelsemarginalen uppgick till 7,0 % (7,2 %)
- Resultat per aktie uppgick till 0,13 (0,17) euro
Januari–september
- Omsättningen uppgick till 567,7 miljoner euro (680,7), en minskning med 16,6 %
- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 39,1 (47,9) miljoner euro, en minskning med 18,4 %. Rörelseresultatet uppgick till 38,8 (47,9) miljoner euro, en minskning med 19,1 %
- Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 6,9 % (7,0 %). Rörelsemarginalen uppgick till 6,8 % (7,0 %)
- Resultat per aktie uppgick till 0,45 (0,57) euro
- Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 0,15 (1,01)
Utsikter för 2024
Scanfil uppdaterade sin prognos för 2024 den 10 juni. Scanfil uppskattar sin omsättning till 780–840 (tidigare, publicerat den 23 februari: 820–900) miljoner euro och ett justerat rörelseresultat på 54–61 (57–65) miljoner euro.
|
|
3:e kvartalet 2024 |
3:e kvartalet 2023 |
Förändring, % |
1–9 2024 |
1–9 2023 |
Förändring, % |
2023 |
|
Omsättning, miljoner euro |
173,3 |
212,8 |
-18,6 |
567,7 |
680,7 |
-16,6 |
901,6 |
|
Rörelseresultat, miljoner euro |
12,1 |
15,2 |
-20,4 |
38,8 |
47,9 |
-19,1 |
61,3 |
|
Justerat rörelseresultat, miljoner euro |
12,4 |
15,2 |
-18,4 |
39,1 |
47,9 |
-18,4 |
61,3 |
|
Rörelseresultat, % |
7,0 |
7,2 |
|
6,8 |
7,0 |
|
6,8 |
|
Justerat rörelseresultat, % |
7,2 |
7,2 |
|
6,9 |
7,0 |
|
6,8 |
|
Nettoresultat, miljoner euro |
8,7 |
11,0 |
-20,7 |
29,4 |
37,3 |
-21,4 |
48,2 |
|
Justerat nettoresultat, miljoner euro |
9,1 |
11,0 |
-17,9 |
29,7 |
37,3 |
-20,5 |
48,2 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,13 |
0,17 |
-20,8 |
0,45 |
0,57 |
-21,5 |
0,74 |
|
Justerat resultat per aktie, EUR |
0,14 |
0,17 |
-18,0 |
0,46 |
0,57 |
-20,7 |
0,74 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
|
|
|
14,3 |
21,0 |
-31,9 |
19,6 |
|
Avkastning på eget kapital, justerad, % |
|
|
|
14,5 |
21,0 |
-31,0 |
19,6 |
|
Egetkapitalandel, % |
|
|
|
58,2 |
47,8 |
21,8 |
53,7 |
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
|
|
|
4,0 |
32,6 |
-87,7 |
19,4 |
|
Nettoskuld / EBITDA |
|
|
|
0,15 |
1,01 |
-85,1 |
0,64 |
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
21,8 |
9,7 |
123,8 |
68,7 |
34,1 |
101,6 |
68,9 |
|
Antal anställda, genomsnitt |
|
|
|
3 535 |
3 716 |
-4,9 |
3 671 |
Justerade poster är engångsposter av väsentlig betydelse som avviker från den normala verksamheten och som påverkar jämförbarheten mellan olika perioder. Justerade poster för januari–september inkluderar kostnader relaterade till förvärvet av SRXGlobal Pty Ltd. (0,3 miljoner euro).
Christophe Sut, VD: ”Det
tredje kvartalet var stabilt för Scanfil och vi fortsatte att uppnå det långsiktiga rörelsemarginalmålet på 7–8 procent trots en utmanande marknadssituation.
Eftersom efterfrågan på marknaden förblev svag under det tredje kvartalet fokuserade Scanfils team på operativ effektivitet. Vi uppnådde en stabil rörelsemarginal på 7,2 % och genererade ett nettokassaflöde från den löpande verksamheten på 21,8 miljoner euro, vilket är ett resultat av en kontinuerlig och disciplinerad lagerhantering.
Vid utgången av det tredje kvartalet var vår finansiella ställning stabil. Skuldsättningsgraden uppgick till 4 % (32,6 %) och soliditeten till 58,2 % (47,8 %). Lagerhanteringen förbättrades och lagren minskade med 9 miljoner euro under det tredje kvartalet. Jämfört med slutet av september förra året minskade lagren med 51,4 miljoner euro. Vår nettoskuldnivå har sjunkit till 0,15 gånger EBITDA, vilket ligger långt under vårt långsiktiga mål på 1,5. Vår starka utveckling gör det möjligt för oss att överväga potentiella framtida investeringar för att stödja tillväxten.
På kundsidan var vi starka. Leveransprecisionen låg kvar på den höga nivån 97,9 %. Vi fortsatte att fokusera på att vinna nya kontrakt och hade ännu ett mycket aktivt kvartal på försäljningssidan, där vi vann nya projekt med ett årligt värde på 41,7 miljoner euro under det tredje kvartalet och 126,1 miljoner euro under januari–september 2024.
Industrisegmentet påverkades negativt av efterfrågan från slutkunderna och kundernas lagerminskningar. Vi fortsätter att arbeta nära våra kunder för att anpassa vår verksamhet och våra lager till marknadssituationen. Vi vann nya projekt med ett årligt värde på 17,5 miljoner euro under tredje kvartalet och 51,6 miljoner euro under januari–september.
Den fortsatta lagerminskningen påverkade segmentet Energy & Cleantech negativt. Segmentets långsiktiga utveckling är dock fortsatt positiv, och vi vann projekt under tredje kvartalet till ett årligt värde av 16,1 miljoner euro samt 53,8 miljoner euro under januari–september.
Omsättningen inom segmentet Medtech & Life Science förväntades bli högre, även om nedgången var mindre än i andra segment. Vi vann dock nya kontrakt med befintliga och nya kunder till ett årligt värde av 8,1 miljoner euro under tredje kvartalet och 20,6 miljoner euro under januari–september. Vi har ökat vårt fokus på detta segment och tillfört ny kompetens inom försäljning, kvalitet och projektledning.
På det strategiska planet tillkännagav vi förändringar i vår ledningsgrupp för att säkerställa skalbarhet och realisera vår tillväxtpotential. Övergången gick smidigt. Alla nyutnämnda chefer kom inifrån företaget med omfattande erfarenhet och är starkt motiverade att ta Scanfil till nästa nivå.
Efter det tredje kvartalet tillkännagav vi vårt första förvärv sedan 2019. SRXGlobal passar perfekt in i Scanfil och erbjuder en kompletterande närvaro i APAC-regionen med utmärkt tillväxtpotential. Vi kan vidareutveckla verksamheten i Malaysia och dra nytta av en kompletterande kundportfölj. Sedan förvärvet den 3 oktober har våra team haft kontakt med kunderna för att visa vilket mervärde SRX och Scanfil kan tillföra i form av kompletterande kunderbjudanden. Förvärvet var det första steget i genomförandet av vår förvärvsstrategi, och vår finansiella ställning gör det möjligt för oss att fortsätta söka efter nya möjligheter till fusioner och förvärv.
Vi ser gradvis att efterfrågan från kunderna stabiliseras, även om återhämtningen har visat sig gå långsammare än väntat. Vi tror att det fjärde kvartalet kommer att bli årets starkaste kvartal.
Slutligen har vårt team visat ett starkt engagemang för att genomföra strategin och nå våra mål i en utmanande marknadssituation. Vi bygger upp vår styrka genom effektivitetsförbättringar, nya kundavtal och M&A.”
Omsättning
Omsättningen för juli–september uppgick till 173,3 (212,8) miljoner euro, en minskning med 18,6 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen minskade med 39,5 miljoner euro, varav 1,3 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive spotmarknadsinköp minskade omsättningen med 18,0 %.
Omsättningen för januari–september uppgick till 567,7 (680,7) miljoner euro, en minskning med 16,6 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen minskade med 113,1 miljoner euro, varav 12,1 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive spotmarknadsinköp minskade omsättningen med 15,2 %.
Under januari–september stod den största kunden för cirka 12 % (13 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 55 % (57 %) av omsättningen.
Omsättning per kundsegment
Omsättningen inom industrisegmentet under juli–september uppgick till 83,9 (98,8) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 15,1 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–september uppgick till 268,5 (322,5) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 16,7 % jämfört med samma period 2023. Den allmänna ekonomiska situationen har en negativ inverkan på efterfrågan hos vissa slutkunder.
Omsättningen inom Energy & Cleantech
under juli–september uppgick till 55,6 (77,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 28,4 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–september uppgick till 193,4 (241,7) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 20,0 % jämfört med samma period 2023. Förbättrad tillgång på halvledare under andra halvåret 2023 ökade efterfrågan och ledde till överlager, vilket fortfarande påverkar omsättningen för perioden.
Medtech & Life Science
Omsättningen under juli–september uppgick till 33,8 (36,4) miljoner euro, en minskning med 6,9 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–september uppgick till 105,8 (116,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 10,7 % jämfört med samma period 2023. Nedgången berodde främst på en stark jämförelseperiod 2023.
Rörelseresultat
Det justerade rörelseresultatet för juli–september uppgick till 12,4 (15,2) miljoner euro. Rörelseresultatet påverkades av den lägre omsättningen. Företaget fortsatte att lägga stort fokus på sina driftskostnader och anpassade dem efter efterfrågan. Som ett resultat av dessa åtgärder låg den justerade rörelsemarginalen på målnivån 7,2 % (7,2 %) av omsättningen. Rörelseresultatet justerades med 0,3 miljoner euro i förvärvskostnader relaterade till SRX-transaktionen som genomfördes under fjärde kvartalet. Rörelseresultatet för juli–september uppgick till 12,1 (15,2) miljoner euro, vilket motsvarar 7,0 % (7,2 %) av omsättningen.
Det justerade rörelseresultatet för januari–september uppgick till 39,1 (47,9) miljoner euro, vilket motsvarar 6,9 % (7,0 %) av omsättningen. Det justerade rörelseresultatet påverkades negativt av valutakursförändringar på 0,6 miljoner euro och uppsägningskostnader på 0,5 miljoner euro, vilket påverkade den justerade rörelsemarginalen med 0,2 procentenheter. Bolaget har anpassat sina rörelsekostnader för att återspegla förändringarna i efterfrågan, och den justerade rörelsemarginalen, exklusive effekten av uppsägningskostnader och valutakursförändringar, översteg föregående års nivå. Rörelseresultatet justerades med 0,3 miljoner euro i förvärvskostnader relaterade till SRX-transaktionen, som genomfördes under fjärde kvartalet. Rörelseresultatet för januari–september uppgick till 38,8 (47,9) miljoner euro, vilket motsvarar 6,8 % (7,0 %) av omsättningen.
Nettoresultat och vinst
Nettovinsten för juli–september uppgick till 8,7 (11,0) miljoner euro, en minskning med 20,7 %. Resultat per aktie uppgick till 0,13 (0,17) euro. Nettovinsten för januari–september uppgick till 29,4 (37,3) miljoner euro, en minskning med 21,4 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,45 (0,57) euro. Avkastningen på investerat kapital var 15,9 % (19,9 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–september var 24,2 % (21,4 %). Skillnaden i skattesatserna består av en negativ justering av skatterna för Polens särskilda ekonomiska zon samt en skatteåterbetalning till följd av ett förfarande enligt ömsesidig överenskommelse år 2023 avseende beskattningsåret 2014 i Polen. Den sammanlagda effekten av dessa var 2,0 procentenheter på skattesatsen. I övrigt motsvarar skattesatsen de vägda genomsnittliga skattesatserna inklusive källskatterna på utdelningar.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2024 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Investerar- och presskonferens
Rapporten kommer för första gången att presenteras fysiskt i Stockholm av Scanfils VD Christophe och finansdirektör Kai Valo på Carnegie Investment Bank, Regeringsgatan 56, 111 56 Stockholm, Sverige. Evenemanget hålls på engelska med start kl. 10.00 EEST (kl. 9.00 CEST). Anmälan görs via e-post till philippa.rosenbacke@carnegie.se.
Presentationen kommer även att sändas live. Du kan delta i webbinariet här.
En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronikproduktions tjänster (EMS), vars omsättning 2023 uppgick till 902 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten industri, energi och cleantech samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 30 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com Får
inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt skiljer sig från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.