Scanfil plc Offentliggörande av bokslut 21 februari 2025 kl. 08.00 EET
Scanfil plc: Hanterar utmaningar, uppnår starka marginaler och är redo för tillväxt under 2025
Oktober–december
• Omsättningen uppgick till 212,3 (220,8) miljoner euro, en minskning med 3,
9 %• Det justerade rörelseresultatet uppgick till 14,0 (13,4) miljoner euro, en ökning med 4,4 %. Rapporterat rörelseresultat uppgick till 13,8 (13,4) miljoner euro, en ökning med 2,9
%• Justerad rörelsemarginal var 6,6 % (6,1 %). Den redovisade rörelsemarginalen uppgick till 6,5 % (6,1 %)
• Resultat per aktie uppgick till 0,14 (0,17)
euro för
januari–december• Omsättningen uppgick till 779,9 (901,6) miljoner euro, en minskning med 13,
5 %• Det justerade rörelseresultatet uppgick till 53,1 (61,3) miljoner euro, en minskning med 13,4 %. Rapporterat rörelseresultat uppgick till 52,6 (61,3) miljoner euro, en minskning med 14,2 %•
Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 6,8 % (6,8 %). Den redovisade rörelsemarginalen uppgick till 6,7 % (6,8 %)
• Resultat per aktie uppgick till 0,59 (0,74)
euro• Nettoskulden i förhållande till EBITDA var 0,43 (0,64)
• Förslag till utdelning 0,24 (0,23) euro per aktie
Utsikter för 2025
Scanfil beräknar att omsättningen kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och rörelseresultatet till 53–66 miljoner euro under 2025.
| 4:e kvartalet 2024 | 4:e kvartalet 2023 | Förändring, % | 1–12 2024 | 1–12 2023 | Förändring, % | |
| Omsättning, miljoner euro | 212,3 | 220,8 | -3,9 | 779,9 | 901,6 | -13,5 |
| Rörelseresultat, justerat, miljoner euro | 14,0 | 13,4 | 4,4 | 53,1 | 61,3 | -13,4 |
| Justerat rörelseresultat, % | 6,6 | 6,1 | 6,8 | 6,8 | ||
| Justerat nettoresultat, miljoner euro | 9,5 | 10,9 | -13,1 | 39,1 | 48,2 | -18,9 |
| Justerat resultat per aktie, EUR | 0,14 | 0,17 | -17,6 | 0,60 | 0,74 | -18,9 |
| Avkastning på eget kapital, justerad, % | 14,0 | 19,6 | -28,2 | |||
| Nettoskuld / EBITDA | 0,43 | 0,64 | -32,8 | |||
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro | 23,4 | 34,9 | -32,8 | 92,1 | 68,9 | 33,7 |
Justerade poster är engångsposter av väsentlig betydelse som avviker från den normala verksamheten och som påverkar jämförbarheten mellan olika perioder. Justerade poster för januari–september inkluderar kostnader relaterade till förvärvet av SRXGlobal Pty Ltd. (0,3 miljoner euro).
VD Christophe Sut: ”Det
fjärde kvartalet var årets bästa kvartal, och vi redovisade ett justerat rörelseresultat på 14 miljoner euro. I absoluta tal var förbättringen 0,6 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 6,6 %, en ökning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående år.
Det fjärde kvartalet avslutade ett helår där Scanfil visade sin förmåga att försvara sin rörelsemarginal och upprätthålla en stabil justerad rörelsemarginal på 6,8 % i en utmanande marknadssituation. Om man bortser från helårseffekterna av valutakurser, kostnader för personalnedskärningar och försäljning av material på konsignation nådde rörelsemarginalen för helåret vårt långsiktiga mål på 7,0 % och visade på en utmärkt operativ prestation under hela året.
Vid utgången av det fjärde kvartalet var vår finansiella ställning solid. Skuldsättningsgraden uppgick till 7,3 % (19,4 %) och soliditeten till 55,5 % (53,7 %). Lagerhanteringen förbättrades och lagren minskades med 5,8 miljoner euro under fjärde kvartalet. Jämfört med slutet av december förra året minskade lagren med 51,4 miljoner euro (kassaflödespåverkan av lagerminskningen). Vår nettoskuldnivå uppgick till 0,43 gånger EBITDA, vilket ligger väl under vårt långsiktiga mål på 1,5.
Styrelsens förslag till utdelning per aktie är 0,24 euro, vilket motsvarar 41 % av resultatet per aktie. Vårt mål är att betala ut en stigande utdelning till våra aktieägare och upprätthålla en stark balansräkning för att kunna genomföra alla strategiskt viktiga tillväxtinvesteringar. Om årsstämman godkänner förslaget kommer utdelningen att ha ökat 12 år i rad.
På kundsidan fortsatte vi att fokusera på att vinna nya kontrakt och hade ännu ett mycket aktivt kvartal när det gäller försäljning, där vi vann nya projekt med ett rekordstort årligt värde på 61,0 miljoner euro under fjärde kvartalet och 187,5 miljoner euro under 2024.
Industrisegmentet var fortsatt något negativt jämfört med förra året, med en omsättningsminskning på 5,0 %. Marknaden var svag och volymerna stabiliserades på en lägre nivå. Vår nya försäljningsverksamhet var dock stark och vi vann nya projekt med ett årligt värde på 31,6 miljoner euro under fjärde kvartalet och 83,2 miljoner euro under 2024.
Segmentet Energy & Cleantech stabiliserades på lägre nivåer. Omsättningsutvecklingen uppgick till -7,8 % för fjärde kvartalet och -13,9 % för helåret jämfört med samma period 2023. De långsiktiga utsikterna är fortsatt positiva, och vi vann projekt under fjärde kvartalet med ett årligt värde på 19,9 miljoner euro och 73,7 miljoner euro under 2024.
Segmentet Medtech & Life Science utvecklades positivt under andra halvåret 2024 och återgick till tillväxt. Omsättningen ökade med 7,6 % under fjärde kvartalet, men omsättningsutvecklingen för helåret var fortfarande något negativ med 5,1 % jämfört med 2023. Investeringarna i säljresurser började ge resultat, och vi tecknade flera nya avtal. Under fjärde kvartalet uppgick det annualiserade värdet till 9,5 miljoner euro och 30,2 miljoner euro under 2024.
De strategiska förändringar som tillkännagavs under tredje kvartalet är nu fullt genomförda. I början av 2025 var vår nya regionala verksamhetsmodell och den stödjande ledningsgruppen fullt operativa.
Förvärvet av SRXGlobal slutfördes i början av kvartalet, och vi fokuserade på att integrera och dra nytta av de nyförvärvade tillgångarna. Med tanke på den starka efterfrågan från kunderna och de lovande långsiktiga utsikterna har vi beslutat att investera 4,3 miljoner euro i fabriken i Malaysia. Vår finansiella ställning gör det möjligt för oss att fortsätta söka efter nya möjligheter till fusioner och förvärv.
Vi ser att efterfrågan från kunderna stabiliseras och återhämtar sig; så var fallet inom Medtech & Life Science. Vi tror att efterfrågan gradvis kommer att ta fart under 2025, och under årets första kvartal kommer vi att fokusera på att trappa upp de kundprojekt som vi vann under 2024. Vår prognos för 2025 är en omsättning på 780–920 miljoner euro och ett rörelseresultat på 53–66 miljoner euro. Det första kvartalet 2025 är ett uppstartskvartal för de projekt vi vann under 2024. Det skapar en drivkraft för en livlig utveckling under resten av året.
Under 2024 har vårt team visat ett starkt engagemang för att genomföra strategin och nå våra mål i en utmanande marknadssituation. Vi bygger upp vår styrka genom effektivitetsförbättringar, nya kundavtal och fusioner och förvärv.”
Omsättning
Omsättningen för oktober–december uppgick till 212,3 (220,8) miljoner euro, en minskning med 3,9 % jämfört med samma period föregående år. I intäkterna ingick 14,5 miljoner euro i materialförsäljning till konsignationslager med låg marginal. Omsättningen minskade med 8,6 miljoner euro, varav 2,4 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive effekten av inköp på spotmarknaden minskade omsättningen med 2,9 procent.
Omsättningen för januari–december uppgick till 779,9 (901,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 13,5 % jämfört med föregående år. Omsättningen minskade med 121,7 miljoner euro, varav 14,5 miljoner euro utgjordes av inköp på spotmarknaden. Exklusive köp på spotmarknaden minskade omsättningen med 12,1 %.
Under januari–december stod den största kunden för cirka 13 % (13 %) av omsättningen och de tio största kunderna stod för cirka 55 % (55 %) av omsättningen.
Omsättning per kundsegment
Industri
Omsättningen under oktober–december uppgick till 99,9 (105,2) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 5,0 % jämfört med samma period 2023. Omsättningen under januari–december uppgick till 368,3 (427,6) miljoner euro, vilket motsvarar en minskning med 13,9 % jämfört med 2023. Den allmänna ekonomiska situationen påverkade efterfrågan hos vissa slutkunder negativt.
Omsättningen inom Energy & Cleantech
under oktober–december uppgick till 72,4 (78,5) miljoner euro, en minskning med 7,8 % jämfört med samma period 2023, vilket berodde på konjunkturrelaterade efterfrågevariationer hos vissa kunder. Omsättningen under januari–december uppgick till 265,8 (320,2) miljoner euro, en minskning med 17,0 % jämfört med 2023. Förbättrad tillgång på halvledare under andra halvåret 2023 ökade efterfrågan och ledde till överlager, vilket påverkade omsättningen.
Medtech & Life Science
Omsättningen under oktober–december uppgick till 40,0 (37,1) miljoner euro, en ökning med 7,6 % jämfört med samma period 2023. Ökningen berodde på en positiv utveckling av efterfrågan hos vissa slutkunder. Omsättningen under januari–december uppgick till 145,8 (153,7) miljoner euro, en minskning med 5,1 % jämfört med 2023. Minskningen berodde främst på en stark jämförelseperiod under 2023.
Rörelseresultat
Det justerade rörelseresultatet för oktober–december uppgick till 14,0 (13,4) miljoner euro. Tack vare ett starkt fokus på att minska driftskostnaderna ökade rörelseresultatet med 0,6 miljoner euro jämfört med föregående år, och den justerade rörelsemarginalen förbättrades till 6,6 % (6,1 %) av omsättningen. Den justerade rörelsemarginalen påverkades av en negativ valutakursförändring på 0,4 miljoner euro och 14,5 miljoner euro i konsignationsförsäljning, vilket resulterade i en negativ påverkan på rörelsemarginalen på 0,7 %. Rörelseresultatet justerades med 0,2 miljoner euro i förvärvskostnader relaterade till SRX-transaktionen under fjärde kvartalet 2024. Rörelseresultatet för oktober–december uppgick till 13,8 (13,4) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (6,1 %) av omsättningen.
Det justerade rörelseresultatet för januari–december uppgick till 53,1 (61,3) miljoner euro, vilket motsvarar 6,8 % (6,8 %) av omsättningen. Rörelseresultatet justerades med 0,5 miljoner euro i förvärvskostnader relaterade till SRX-transaktionen. Den justerade rörelsemarginalen påverkades av valutakursförändringar på 1,0 miljoner euro, uppsägningskostnader på 0,5 miljoner euro samt intäkter från konsignationsförsäljning på 14,5 miljoner euro, vilket sammantaget gav en negativ påverkan på -0,3 procent. Rörelseresultatet för januari–december uppgick till 52,6 (61,3) miljoner euro, vilket motsvarar 6,7 % (6,8 %) av omsättningen.
Nettoresultat och vinst
Nettoresultatet för oktober–december uppgick till 9,2 (10,9) miljoner euro, en minskning med 15,0 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,14 (0,17) euro. Nettovinsten för januari–december uppgick till 38,6 (48,2) miljoner euro, en minskning med 19,9 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,59 (0,74) euro. Avkastningen på investerade medel uppgick till 15,4 % (19,4 %).
Den effektiva skattesatsen för januari–december var 24,4 % (21,7 %). Skillnaden i skattesatserna beror på en negativ skattejustering i den polska särskilda ekonomiska zonen och en skatteåterbetalning till följd av ett förfarande enligt ömsesidig överenskommelse år 2023 avseende beskattningsåret 2014 i Polen. Dessa faktorer hade en sammanlagd inverkan på skattesatsen på 1,4 %. I övrigt återspeglar skattesatsen de vägda genomsnittliga skattesatserna, inklusive källskatt på utdelningar.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens offentliggörande av årsredovisningen för 2024 och innehåller de mest relevanta uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Investerar- och presskonferens
Rapporten kommer att presenteras av VD Christophe och finansdirektör Kai Valo vid ett engelskspråkigt online-evenemang som börjar kl. 10.00 CET (11.00 EET). Du kan delta i mötet här.
En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
, Tel +46 721 51 75 02
Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronik tillverkningsservice (EMS), vars omsättning 2024 uppgick till 780 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten Industri, Energi & Cleantech samt Medtech & Life Science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster inom komplex systemintegration. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 30 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com
Får inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från de framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.