Scanfil plc Delårsrapport för första kvartalet 2025 24 april 2025 kl. 08.00 EEST
Scanfil plc: Kvartalet utvecklades enligt förväntningarna, vilket bekräftar den positiva synen på året
januari–mars
- Omsättningen uppgick till 192,6 miljoner euro (198,9), en minskning med -3,2 %
- Jämförbart EBITA uppgick till 12,6 miljoner euro (13,1), en minskning med -4,1 %
- Jämförbar EBITA-marginal uppgick till 6,5 % (6,6 %)
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 11,9 miljoner euro (12,7), en minskning med -6,6 %
- Rörelsemarginalen (EBIT) uppgick till 6,2 % (6,4 %)
- Nettovinsten uppgick till 8,3 (9,8) miljoner euro, en minskning med -15,0 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,13 (0,15) euro
- Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 0,35 (0,60)
- Utdelningsförslag på 0,24 (0,23) euro per aktie
Utsikter för 2025
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2025 kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och jämförbar EBITA till 55–68 miljoner euro. Den 21 februari 2025 offentliggjorde bolaget en prognos på 53–66 miljoner euro för justerat rörelseresultat. Från och med första kvartalet ersätter Scanfil justerat rörelseresultat med jämförbart EBITA.
|
NYCKELTAL |
1–3 2025 |
1–3 2024 |
Förändring, % |
1–12 2024 |
||
|
Omsättning, miljoner euro |
192,6 |
198,9 |
-3,2 |
779,9 |
||
|
EBITA*, miljoner euro |
12,6 |
13,1 |
-4,1 |
54,4 |
||
|
EBITA, % |
6,5 |
6,6 |
|
7,0 |
||
|
Jämförbart EBITA**, miljoner euro |
12,6 |
13,1 |
-4,1 |
54,9 |
||
|
Jämförbar EBITA, % |
6,5 |
6,6 |
|
7,0 |
||
|
Rörelseresultat (EBIT), miljoner euro |
11,9 |
12,7 |
-6,6 |
52,6 |
||
|
Rörelseresultat (EBIT), % |
6,2 |
6,4 |
|
6,7 |
||
|
Nettoresultat, miljoner euro |
8,3 |
9,8 |
-15,0 |
38,6 |
||
|
Resultat per aktie, EUR |
0,13 |
0,15 |
-15,0 |
0,59 |
||
|
Avkastning på eget kapital, % |
11,2 |
14,5 |
-22,8 |
13,9 |
||
|
Egetkapitalandel, % |
54,9 |
55,5 |
-1,1 |
55,5 |
||
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
5,3 |
17,1 |
-69,0 |
7,3 |
||
|
Nettoskuld / EBITDA |
0,35 |
0,60 |
-41,7 |
0,43 |
||
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
11,0 |
9,7 |
14,0 |
92,1 |
||
|
Antal anställda vid periodens slut |
3 976 |
3 725 |
6,7 |
3 997 |
||
*EBITA = Rörelseresultat + Avskrivningar och nedskrivningar av köpeskillingsallokeringar
**Jämförbar EBITA = Rörelseresultat + Avskrivningar och nedskrivningar av köpeskillingsallokeringar + Transaktions- och integrationskostnader + övriga poster som påverkar jämförbarheten
SRXGlobal Pty. Ltd konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. Därför ingår inte SRXGlobals siffror i jämförelseperioden januari–mars 2024.
VD Christophe Sut:
”Det gläder mig att kunna konstatera att Scanfils första kvartal utvecklades enligt förväntningarna trots de utmanande förändringarna i makroekonomin. Detta kvartal var ett övergångskvartal där många av våra fabriker påverkades av upprampningen av nya kundprojekt, vilket tillfälligt påverkade den operativa effektiviteten. Allteftersom kvartalet fortskred såg vi dock förbättringar både vad gäller den operativa effektiviteten och våra affärsutsikter.
Vår omsättning uppgick till 192,6 miljoner euro, vilket är en minskning med 3,2 % jämfört med förra året. För att öka transparensen gentemot marknaden och möjliggöra en bättre förståelse av företagets underliggande resultat har vi börjat redovisa EBITA. EBITA är en bra indikator för att följa företagets resultat, särskilt nu när vi befinner oss i en förvärvsfas.
Uppstarten av ett stort antal projekt påverkade lönsamheten, men vi lyckades dämpa effekten på marginalerna och uppnådde en jämförbar EBITA-marginal på 6,5 % jämfört med 6,6 % förra året. Vi fortsatte att fokusera på lagerhantering. Lagren ökade med 1,6 miljoner euro jämfört med vid årets slut, vilket berodde på upptrappningen av projekt och förbättrade utsikter för efterfrågan.
Kundgruppen Industri minskade med 3,2 % jämfört med förra året, men stabiliserades tack vare nya kontrakt, vilket visar styrkan i vår kundportfölj. Nya kundprojekt som tillkom under kvartalet uppgick till totalt 15,4 miljoner euro.
Segmentet Energy & Cleantech minskade med 11,2 % jämfört med fjolårets starka jämförelseperiod. Volymerna har normaliserats och förväntas öka, eftersom vi under kvartalet vann ett betydande antal nya projekt till ett sammanlagt värde av 24,8 miljoner euro.
Medtech & Life Science fortsatte den återhämtning som noterades under föregående kvartal och uppvisade en positiv utveckling på 13,3 %. Nya kundprojekt som tillkom under kvartalet uppgick till totalt 6,4 miljoner euro.
Orderstocken för nya affärer är fortsatt stark och resulterade i nya kontrakt på 46,7 miljoner euro under kvartalet. Detta ger oss förtroende inför framtiden.
Under det första kvartalet 2025 började vi bedriva verksamheten enligt den nya regionala segmentorganisationen. Vi kunde se att detta ökade aktivitetsnivån och skapade fart under kvartalet, med flera förbättringsåtgärder och kundfokuserade implementeringar.
Regionen Amerika fortsatte att visa starkt momentum och uppnådde en rekordomsättning på 11,7 miljoner euro, en ökning med 35,8 % jämfört med förra året, i takt med att vi ökade tillverkningen av elektronik för den amerikanska marknaden. Den elektronikmonteringslinje som vi investerade i 2023 börjar nu komma igång på allvar. Samtidigt fortsatte våra kunder att visa intresse för våra tillverkningsresurser i Atlanta. Allteftersom kvartalet fortskred blev våra framtidsutsikter allt mer stabila.
APAC-regionen var mycket aktiv. Verksamheten i Kina fokuserade på att genomföra ett antal betydande projekt för våra kunder och tog fart och fick fart ju längre kvartalet gick. Samtidigt arbetade vi nära tillsammans med SRXGlobal för att vinna den första Scanfil-kunden till vår nya verksamhet i Malaysia och slutförde en expansionsplan som bör vara fullt genomförd till sommaren.
Omsättningen i Centraleuropa minskade med 17,8 % och uppgick till 69,5 miljoner euro, vilket ligger i linje med de tre föregående kvartalen. Regionen är starkt beroende av kunder inom Energy & Cleantech, som fortfarande uppvisade en trög utveckling under kvartalet. Vi ser ett stort intresse för vår anläggning i Sieradz när det gäller nya affärer och upprullningar, vilket påverkade lönsamheten negativt då resten av tillverkningsvolymen förblev låg. Stort fokus lades dock på att förbättra fabriksgolvet, och anläggningen är nu redo för framtida tillväxt.
Omsättningen i Nordeuropa låg på en lägre nivå, främst på grund av kunderna inom industri. Teamet lyckades försvara lönsamheten väl, med en jämförbar EBITA-marginal som låg 1 procentenhet över fjolårets resultat för samma kvartal. Utsikterna för resten av året är positiva, drivna av försvarssektorns kunder samt projekt inom energi och cleantech som vi vann under första kvartalet.
Scanfils M&A-pipeline är fortsatt mycket aktiv, och vi fortsätter att söka efter potentiella förvärvsobjekt, antingen för att komplettera vår täckning inom identifierade geografiska områden eller för att skaffa nya kundportföljer i linje med vår strategi.
Vi behåller vår helårsprognos med ett litet undantag. EBITA kommer att ersätta rörelseresultatet i prognosen. Vi uppskattar vår omsättning för 2025 till 780–920 miljoner euro och jämförbar EBITA till 55–68 miljoner euro.
Trots yttre turbulens har vårt team fortsatt att fokusera på kunderna och genomföra åtgärder som stöder vår framtid. Jag är övertygad om att detta kommer att hjälpa oss att uppnå målen för 2025 i enlighet med våra nuvarande förväntningar.”
Omsättning
Omsättningen för januari–mars uppgick till 192,6 (198,9) miljoner euro, en minskning med 3,2 % och 6,3 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Omsättningen ökade i Amerika med 35,8 % och i APAC med 30,2 %, medan den minskade i Centraleuropa med 17,8 % och i Nordeuropa med 12,3 %.
SRXGlobal konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. SRXGlobals påverkan på omsättningen uppgick till 7,6 miljoner euro under första kvartalet 2025.
Jämförbar EBITA och rörelseresultat (EBIT)
Det jämförbara EBITA för januari–mars uppgick till 12,6 (13,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,5 % (6,6 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA påverkades av den lägre omsättningen. Scanfil lyckades sänka rörelsekostnaderna med -3,1 %, vilket nästan kompenserade för den lägre omsättningen. Den jämförbara EBITA-marginalen i Amerika var 7,3 % (5,4 %), i APAC 6,9 % (7,4 %), i Centraleuropa 7,5 % (8,2 %) och i Nordeuropa 5,0 % (4,0 %).
Rörelseresultatet (EBIT) för januari–mars uppgick till 11,9 (12,7) miljoner euro, vilket motsvarar 6,2 % (6,4 %) av omsättningen. EBIT påverkades av högre avskrivningar på köpeskillingsallokeringen. EBIT-marginalen i Amerika var 7,3 % (5,4 %), i APAC 6,3 % (7,4 %), i Centraleuropa 7,1 % (7,8 %) och i Nordeuropa 4,9 % (3,9 %).
Nettoresultat och vinst
Nettovinsten för januari–mars uppgick till 8,3 (9,8) miljoner euro, en minskning med 15,0 %. Resultat per aktie uppgick till 0,13 (0,15) euro. Avkastningen på investerat kapital var 13,2 % (15,9 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–mars uppgick till 22,1 % (24,2 %). Minskningen av den effektiva skattesatsen berodde på de varierande skattesatser som tillämpas på dotterbolagen.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för första kvartalet 2025 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.
Investerar- och presskonferens
Rapporten kommer att presenteras den 24 april 2025 av VD Christophe och finansdirektör Kai Valo under ett engelskspråkigt webbinarium som börjar kl. 09.00 CEST (10.00 EEST). Du kan delta i mötet här.
En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronikproduktions tjänster (EMS), vars omsättning 2024 uppgick till 780 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten industri, energi och cleantech samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 30 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com Får
inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.