Scanfil plc Halvårsrapport 17 juli 2025 kl. 08.00 EEST
Scanfil-koncernen: Stabilt operativt resultat i kombination med starkt strategiskt genomförande
April–juni
- Omsättningen uppgick till 202,2 miljoner euro (195,5), en ökning med 3,4 %
- Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 7,0 % (7,3 %) och jämförbar EBITA till 14,2 miljoner euro (14,3), en minskning med 0,5 %
- Rörelsemarginalen (EBIT) uppgick till 6,6 % (7,1 %) och rörelseresultatet (EBIT) till 13,3 miljoner euro (13,9), en minskning med 4,6 %.
- Resultat per aktie uppgick till 0,16 euro (0,17 euro)
- En utdelning på 0,24 euro (0,23) per aktie betalades ut den 7 maj, vilket innebär den tolfte årliga ökningen i rad
Januari–juni
- Omsättningen uppgick till 394,8 miljoner euro (394,4), en ökning med 0,1 %
- Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 6,8 % (6,9 %) och jämförbar EBITA till 26,8 miljoner euro (27,4), en minskning med 2,2 %
- Rörelsemarginalen (EBIT) uppgick till 6,4 % (6,8 %) och rörelseresultatet (EBIT) till 25,1 miljoner euro (26,6), vilket motsvarar en minskning med 5,6 %
- Nettovinsten uppgick till 18,8 (20,6) miljoner euro, en minskning med 9,0 %
- Resultat per aktie uppgick till 0,29 (0,32) euro
- Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 0,19 (0,39)
Utsikter för 2025
Scanfil uppskattar att omsättningen för 2025 kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och jämförbar EBITA till 55–68 miljoner euro.
|
NYCKELTAL |
4–6 2025 |
4–6 2024 |
Förändring, % |
1–6 2025 |
1–6 2024 |
Förändring, % |
1–12 2024 |
|
Omsättning, miljoner euro |
202,2 |
195,5 |
3,4 |
394,8 |
394,4 |
0,1 |
779,9 |
|
EBITA*, miljoner euro |
13,9 |
14,3 |
-2,5 |
26,5 |
27,4 |
-3,3 |
54,4 |
|
EBITA, % |
6,9 |
7,3 |
|
6,7 |
6,9 |
|
7,0 |
|
Jämförbar EBITA**, miljoner euro |
14,2 |
14,3 |
-0,5 |
26,8 |
27,4 |
-2,2 |
54,9 |
|
Jämförbar EBITA, % |
7,0 |
7,3 |
|
6,8 |
6,9 |
|
7,0 |
|
Rörelseresultat (EBIT), miljoner euro |
13,3 |
13,9 |
-4,6 |
25,1 |
26,6 |
-5,6 |
52,6 |
|
Rörelseresultat (EBIT), % |
6,6 |
7,1 |
|
6,4 |
6,8 |
|
6,7 |
|
Nettovinst, miljoner euro |
10,4 |
10,8 |
-3,7 |
18,8 |
20,6 |
-9,0 |
38,6 |
|
Resultat per aktie, EUR |
0,16 |
0,17 |
-5,9 |
0,29 |
0,32 |
-9,4 |
0,59 |
|
Avkastning på eget kapital, % |
|
|
|
13,0 |
15,3 |
|
13,9 |
|
Egetkapitalandel, % |
|
|
|
54,8 |
55,4 |
|
55,5 |
|
Nettoskuldsättningsgrad, % |
|
|
|
5,0 |
10,8 |
|
7,3 |
|
Nettoskuld / EBITDA |
|
|
|
0,19 |
0,39 |
|
0,29 |
|
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro |
23,0 |
37,2 |
-38,4 |
34,0 |
46,9 |
-27,6 |
92,1 |
|
Antal anställda vid periodens slut |
|
|
|
4 097 |
3 744 |
9,4 |
3 997 |
*EBITA = Rörelseresultat + Avskrivningar och nedskrivningar av köpeskillingsallokering**Jämförbar
EBITA = Rörelseresultat + Avskrivningar och nedskrivningar av köpeskillingsallokeringar + Transaktions- och integrationskostnader + övriga poster som påverkar jämförbarheten
SRXGlobal Pty.Ltd konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. Därför ingår inte SRXGlobals siffror i jämförelseperioden januari–juni 2024. Januari–juni 2025 inkluderar kostnader relaterade till förvärvet av ADCO Circuits Inc. (0,3 miljoner euro).
Christophe Sut, VD:
”Det andra kvartalet var uppmuntrande. Vi genomförde verksamheten på ett stabilt sätt och tog viktiga strategiska steg för att bygga upp företagets framtid genom att ingå avtal om förvärvet av ADCO i USA och MB Elettronica i Italien. Båda förvärven kommer att stödja vår strategi att etablera oss på snabbväxande marknader och ge oss ett starkt fotfäste inom flyg- och försvarsindustrin.
Under det andra kvartalet uppgick omsättningen till 202,2 miljoner euro, vilket innebär en ökning jämfört med det första kvartalet och en uppgång på 3,4 % jämfört med föregående år. Jämförbart EBITA visade också tecken på förbättring och nådde 7,0 %, vilket ligger mer i linje med Scanfils långsiktiga mål.
Omsättningen inom kundgruppen Industri ökade med 8,9 % jämfört med föregående år, driven av upprampningen av vunna projekt. Nya kundprojekt som tillkom under kvartalet uppgick till totalt 24,8 miljoner euro.
Omsättningen inom Energy & Cleantech minskade med 4,4 % jämfört med fjolårets starka jämförelseperiod. Volymerna har börjat stabiliseras och förväntas öka, eftersom vi under kvartalet vann ett betydande antal nya projekt till ett sammanlagt värde av 12,1 miljoner euro.
Omsättningen inom Medtech & Life Science fortsatte att öka och uppgick till 4,4 %. Nya kundprojekt som tillkom under kvartalet uppgick till 4,7 miljoner euro.
Orderstocken för nya affärer var fortsatt stark och resulterade i nya kontrakt på 41,7 miljoner euro. Det var 1,1 miljoner euro högre än förra året och skapade förtroende inför framtiden.
Regionen Amerika fortsatte att visa stark utveckling och uppnådde en rekordomsättning på 11,8 miljoner euro, en ökning med 33,4 % jämfört med förra året. Elektronikproduktionslinjen i Atlanta, som vi investerade i 2023, är nu i full drift och efterfrågan från kunderna ser lovande ut. Därför beslutade vi att investera i ytterligare en elektronikproduktionslinje i Atlanta och tecknade ett avtal om förvärv av 80 % av ADCO Circuits. ADCO kommer att stärka vår närvaro i USA samt inom flyg- och försvarsindustrin, där företaget genererar 37 % av sin omsättning. För att stödja vår tillväxt i Amerika har vi utsett Christina Wiklund till att ansvara för regionen. Hennes omfattande erfarenhet av att öka försäljningen och hennes förståelse för både den amerikanska och Scanfils kultur gör henne till den perfekta personen att leda regionen framåt.
APAC-regionen visade styrka och ökade takten, särskilt bland kunderna inom industri samt energi och cleantech. Inom medicinteknik och life science tecknade vi ett outsourcingavtal för anläggningen i Melbourne med Liquid Instruments, och uppgraderingen av fabriken i Johor Bahru fortskrider enligt plan och den kommer att invigas i september, vilket skapar en mini-Suzhou-anläggning – effektiv och extremt modern.
Omsättningen i Centraleuropa minskade med 11,3 % och uppgick till 67,5 miljoner euro. Nedgången har avstannat och det finns tecken på återhämtning. Regionen är beroende av kunder inom energi och cleantech samt deras projektbaserade efterfrågan. Efter det andra kvartalet tecknade vi ett avtal om förvärv av MB. Genom detta förvärv får vi fotfäste i Sydeuropa och stärker vår position inom flyg- och försvarsindustrin, där MB genererar 37 % av sin omsättning, precis som ADCO gör. Detta gör oss till en av de största europeiska EMS-leverantörerna inom flyg- och försvarsindustrin.
Omsättningen i Nordeuropa låg på en lägre nivå, främst påverkad av kunderna inom energi och ren teknik. Teamet fokuserade på att säkra lönsamheten och skaffa nya kunder. Utsikterna är positiva för resten av året, drivna av kunderna inom flyg- och försvarsindustrin samt de projekt inom energi och ren teknik som vi vann under det första kvartalet.
Vi bibehåller vår helårsprognos och uppskattar att vår omsättning för 2025 kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och att jämförbar EBITA kommer att uppgå till 55–68 miljoner euro. Förvärven och deras eventuella effekter på utsikterna kommer att meddelas när de slutförs.
Kvartalet var positivt med stigande omsättning och lönsamheten höll sig på en god nivå. Vi ägnade också stor uppmärksamhet åt tillväxtinitiativ, både organisk tillväxt och förvärv. Vi ser fortsatt positivt på resten av året och förväntar oss att den goda trenden från andra kvartalet ska bestå och ta fart. Under kvartalet utnämndes Teemu Ohtamaa till Scanfils ledningsgrupp. Teemu har lång erfarenhet av Scanfil och är en värdefull tillgång som kommer att stödja genomförandet av vår strategi.”
Omsättning
Omsättningen för april–juni uppgick till 202,2 (195,5) miljoner euro, en ökning med 3,4 % och 6,7 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Omsättningen ökade i Amerika med 33,4 % och i APAC med 30,9 %, medan den minskade i Centraleuropa med 11,3 % och i Nordeuropa med 2,3 %.
Omsättningen för januari–juni uppgick till 394,8 (394,4) miljoner euro, en ökning med 0,1 % jämfört med samma period föregående år. Omsättningen ökade med 0,4 miljoner euro. Omsättningen ökade i Amerika med 34,6 % och i APAC med 30,6 %, medan den minskade i Centraleuropa med 14,8 % och i Nordeuropa med 7,3 %.
SRXGlobal konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. SRXGlobals påverkan på omsättningen uppgick till 8,8 miljoner euro under april–juni 2025 och till 16,4 miljoner euro under januari–juni 2025.
Jämförbart EBITA och rörelseresultat (EBIT)
Det jämförbara EBITA för april–juni uppgick till 14,2 (14,3) miljoner euro, vilket motsvarar 7,0 % (7,3 %) av omsättningen. Bolaget fortsatte att ha ett starkt fokus på kostnaderna och höll dem på samma proportionella nivå som under april–juni föregående år. Jämförbar EBITA påverkades av högre avskrivningar. Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 7,2 % (9,3 %) i Amerika, 8,6 % (9,6 %) i APAC, 7,3 % (7,1 %) i Centraleuropa och 5,7 % (6,0 %) i Nordeuropa.
Rörelseresultatet (EBIT) för april–juni uppgick till 13,3 (13,9) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (7,1 %) av omsättningen. EBIT påverkades av högre avskrivningar på köpeskillingsallokeringen (0,3 miljoner euro) och transaktionskostnader relaterade till förvärvet av ADCO Circuits Inc. (0,3 miljoner euro). EBIT-marginalen i Amerika var 4,7 % (9,3 %), i APAC 8,1 % (9,6 %), i Centraleuropa 6,8 % (6,7 %) och i Nordeuropa 5,5 % (5,9 %).
Det jämförbara EBITA för januari–juni uppgick till 26,8 (27,4) miljoner euro, vilket motsvarar 6,8 % (6,9 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA låg nästan i linje med januari–juni föregående år och påverkades negativt av högre avskrivningar. Den jämförbara EBITA-marginalen i Amerika uppgick till 7,2 % (7,4 %), i APAC till 7,8 % (8,6 %), i Centraleuropa till 7,4 % (7,6 %) och i Nordeuropa till 5,4 % (5,0 %).
Rörelseresultatet (EBIT) för januari–juni uppgick till 25,1 (26,6) miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % (6,8 %) av omsättningen. EBIT påverkades av högre avskrivningar på köpeskillingsallokeringen (0,6 miljoner euro) och transaktionskostnader relaterade till förvärvet av ADCO Circuits Inc. (0,3 miljoner euro). EBIT-marginalen i Amerika var 6,0 % (7,4 %), i APAC 7,3 % (8,6 %), i Centraleuropa 7,0 % (7,3 %) och i Nordeuropa 5,2 % (4,8 %).
Nettoresultat och vinst
Nettovinsten för april–juni uppgick till 10,4 (10,8) miljoner euro, en minskning med 3,7 %. Resultat per aktie uppgick till 0,16 (0,17) euro. Nettovinsten för januari–juni uppgick till 18,8 (20,6) miljoner euro, en minskning med 9,0 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,29 (0,32) euro. Avkastningen på investerade medel var 14,5 % (16,6 %).
Den effektiva skattesatsen under januari–juni uppgick till 22,3 % (23,3 %). Sänkningen av den effektiva skattesatsen berodde på effekten av förändringar i de relativa beskattningsbara resultaten för dotterbolag med olika skattesatser.
Finansiering och investeringar
Scanfil har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansomslutningen uppgick till 535,1 (510,9) miljoner euro vid rapportperiodens slut. Likvida medel uppgick till 52,7 (40,2) miljoner euro. Skulderna uppgick till 247,3 (239,2) miljoner euro, varav icke-räntebärande skulder uppgick till 180,4 (169,7) miljoner euro och räntebärande skulder till 66,9 (69,5) miljoner euro. De räntebärande skulderna bestod av 38,0 (47,6) miljoner euro i skulder till finansinstitut och 28,9 (21,9) miljoner euro i leasingförpliktelser. Koncernen har en stark likviditetsposition med 94,0 miljoner euro i outnyttjade kreditramar samt ytterligare 100 miljoner euro i outnyttjade lånefaciliteter.
Egetkapitalandelen vid periodens slut uppgick till 54,8 % (55,4 %) och nettoskuldsättningsgraden till 5,0 % (10,8 %). Eget kapital per aktie uppgick till 4,40 (4,16) euro.
Koncernens finansiella avtal innehåller villkor som kräver att soliditeten överstiger den överenskomna nivån och att den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA ligger under den överenskomna tröskeln. Koncernen uppfyller de finansiella villkoren, och dessa granskas kvartalsvis.
Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för januari–juni uppgick till 34,0 (46,9) miljoner euro. Kassaflödet gynnades av en effektiv lagerhantering och en minskning av lagret med 5,1 miljoner euro, även om effekten var mer betydande under 2024 och uppgick till 24,5 miljoner euro.
Nettokassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -6,9 (-8,0) miljoner euro.
Det fria kassaflödet uppgick till 27,1 (38,9) miljoner euro.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten för januari–juni uppgick till -21,5 (-20,0) miljoner euro, inklusive en utdelning på -15,7 (-15,0) miljoner euro, -5,0 (-3,0) miljoner euro i återbetalningar av långfristiga lån, förändringar i leasingförpliktelserna på -3,1 (-2,0) miljoner euro samt förändring i checkräkningskrediten på 1,5 (0,0) miljoner euro.
Bruttoinvesteringarna under januari–juni uppgick till 6,9 (8,1) miljoner euro, vilket motsvarade 1,7 % (2,0 %) av omsättningen. Investeringarna omfattar främst anskaffning av produktionsmaskiner och utrustning, varav en stor del avsåg den nya PCBA-tillverkningslinjen i fabriken i Malaysia. Avskrivningar uppgick till 12,0 (10,1) miljoner euro.
Scanfil meddelade den 10 juni 2025 att man förvärvar 80 % av ADCO Circuits Inc. med säte i Greater Detroit-området i USA. Köpeskillingen för 80 % av aktierna uppskattas till 13,6 miljoner euro. År 2024 uppgick ADCO:s omsättning till 30,6 miljoner euro, EBIT till 3,5 miljoner euro och EBIT-marginalen till 11,4 %. Affärens slutförande är villkorat av myndighetsgodkännande i USA, vilket förväntas beviljas under tredje kvartalet 2025.
Offentliggörande av finansiella rapporter
Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens halvårsrapport för januari–juli 2025 och innehåller de viktigaste uppgifterna i rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på bolagets webbplats www.scanfil.com.
Investerar- och presskonferens
Rapporten kommer att presenteras den 17 juli 2025 av VD Christophe och finansdirektör Kai Valo under ett engelskspråkigt webbinarium som börjar kl. 09.00 CEST (10.00 EEST). Du kan delta i mötet här.
En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på företagets webbplats senare samma dag.
Scanfil plc
Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02
Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronikproduktionstjänster (EMS), vars omsättning 2024 uppgick till 780 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten industri, energi och cleantech samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 40 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com Får
inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och andra liknande uttryck. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.