Kontakta oss

Scanfil-koncernen: Återgång till organisk tillväxt

Scanfil plc Delårsrapport 24 oktober 2025 kl. 08.00 EEST

Scanfil-koncernen: Återgång till organisk tillväxt

Juli–september              

  • Omsättningen uppgick till 191,3 miljoner euro (173,3), en ökning med 10,4 %
  • Jämförbar EBITA-marginal uppgick till 7,4 % (7,4 %) och jämförbar EBITA till 14,1 miljoner euro (12,8), en ökning med 10,1 %
  • Resultat per aktie uppgick till 0,14 euro (0,13)

Januari–september

  • Omsättningen uppgick till 586,1 miljoner euro (567,7), en ökning med 3,2 %
  • Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick till 7,0 % (7,1 %) och jämförbar EBITA till 40,9 miljoner euro (40,2), en ökning med 1,7 %
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,43 euro (0,45)
  • Nettoskulden i förhållande till EBITDA var 0,14 (0,15)

Utsikter för 2025

Scanfil uppskattar att omsättningen för 2025 kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och jämförbar EBITA till 55–68 miljoner euro.

NYCKELTAL 7–9 2025 7–9 2024 Förändring, % 1–9 2025 1–9 2024 Förändring, % 1–12 2024
Omsättning, miljoner euro 191,3 173,3 10,4 586,1 567,7 3,2 779,9
Jämförbar EBITA*, miljoner euro 14,1 12,8 10,1 40,9 40,2 1,7 54,9
Jämförbar EBITA*, % 7,4 7,4   7,0 7,1   7,0
Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, miljoner euro 13,7 12,4 10,4 39,2 39,1 0,3 53,1
Jämförbart rörelseresultat (EBIT)**, % 7,2 7,2   6,7 6,9   6,8
Nettoresultat, miljoner euro 9,2 8,7 5,5 28,0 29,4 -4,7 38,6
Resultat per aktie, EUR 0,14 0,13 7,7 0,43 0,45 -4,4 0,59
Avkastning på eget kapital, %       12,7 14,3   13,9
Egetkapitalandel, %       55,0 58,2   55,5
Nettoskuldsättningsgrad, %       3,5 4,0   7,3
Nettoskuld / EBITDA       0,14 0,15   0,29
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten, miljoner euro 7,4 21,8 -65,8 41,4 68,7 -39,8 92,1
Antal anställda vid periodens slut       4 075 3 695 10,3 3 997

* Exklusive jämförelsehinder och avskrivningar av köpeskillingsallokering**Exklusive
jämförelsehinder

SRXGlobal Pty.Ltd konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. Därför ingår inte SRXGlobals siffror i jämförelseperioden januari–september 2024.

Christophe Sut, VD:

”Scanfils tredje kvartal 2025 markerar en återgång till organisk tillväxt. Den valutajusterade organiska omsättningen för juli–september ökade med 7,8 % jämfört med samma period föregående år, vilket speglar den underliggande styrkan i vår verksamhet och god efterfrågan på våra nyckelmarknader. Den redovisade omsättningen för juli–september uppgick till 191,3 miljoner euro, en ökning med 10,4 %.

Den valutajusterade omsättningen ökade i Amerika med 40,2 % och i APAC med 33,0 %. I Nordeuropa drevs tillväxten på 11,7 % av en kund inom Energy & Cleantech. I Centraleuropa minskade omsättningen med 3,1 % jämfört med samma period föregående år, men förberedelser har gjorts för tillväxt under fjärde kvartalet.

Jämförbart EBITA för kvartalet var starkt och uppgick till 14,1 miljoner euro, med en marginal på 7,4 %. Vår underliggande lönsamhet förblev stark, stödd av högre volymer och pågående effektivitetsåtgärder.

Under januari–september uppgick omsättningen till 586,1 miljoner euro, en ökning med 3,2 %. Jämförbar EBITA uppgick till 40,9 miljoner euro. Den stegvisa förbättringen av vårt resultat kvartal efter kvartal visar på våra kunders långsiktiga intresse för vårt erbjudande. Samtidigt är vår finansiella ställning fortsatt stark, med en nettoskuld/EBITDA på 0,14 och en soliditet på 55,0 %. Det ger oss det utrymme som behövs för att stödja vår tillväxtagenda, både organiskt och genom förvärv.

Under det senaste kvartalet var intagningen av nya kontrakt mycket stark, och vi noterade 72,3 miljoner euro i nya kundprojekt, en ökning med 30,6 miljoner euro jämfört med samma kvartal föregående år.

Omsättningen inom kundgruppen Industri minskade med 2,3 % jämfört med förra året. Volymerna förväntas stabiliseras. Nya kundprojekt som tilldelades under kvartalet uppgick till totalt 38,6 miljoner euro.

Omsättningen inom Energy & Cleantech ökade med 26,1 % jämfört med föregående år, driven av starka kundprojektvinster. Vi ser fortsatt mycket positivt på detta kundsegments långsiktiga bidrag. Nya kundprojekt som tilldelades under kvartalet uppgick till 18,4 miljoner euro.

Medtech & Life Science fortsätter att utvecklas positivt och ökar sin andel av Scanfils totala omsättning. Vi tecknade ett avtal med en stor aktör som kommer att bidra till den långsiktiga utvecklingen av Medtech & Life Science. Under kvartalet ökade omsättningen med 16,1 %, och efterfrågan var fortsatt stark. Nya kundprojekt som tilldelades under kvartalet uppgick till 15,3 miljoner euro. Under januari–september noterade vi nya projektvinster på 26,5 miljoner euro, en ökning med 6,0 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Vi tecknade även ett långsiktigt avtal med tre andra nya kunder, vilket innebär en stor möjlighet för framtiden.

När det gäller genomförandet av den långsiktiga strategin var kvartalet framgångsrikt. Scanfil tilldelades EcoVadis Gold-betyg för hållbarhet, vilket återspeglar vårt fortsatta engagemang för ansvarsfullt företagande, miljöansvar och socialt ansvar. Denna prestation är ett erkännande av våra teams hängivenhet och våra kontinuerliga förbättringar inom hållbarhet.

Samtidigt har vi ytterligare stärkt vår ledningsgrupp och vår leveranskedja genom att utse Anna-Maria Tuominen-Reini till chef för inköp och leveranskedja. Anna-Maria har omfattande erfarenhet och expertis, och hennes ledarskap kommer att vara avgörande när vi fortsätter att optimera vår globala leveranskedja, stärka vår motståndskraft och leverera större värde till våra kunder.

Slutligen är strategiska förvärv en av de viktigaste pelarna i vår tillväxt. Integrationen av SRXGlobal har passerat den första milstolpen. I augusti invigde vi moderniseringen av fabriken i Johor Bahru i Malaysia, och nu bedriver vi aktivt korsförsäljning av SRX:s kompetens till våra kunder. Försäljningsarbetet har varit framgångsrikt, och för närvarande genomför våra team det första gemensamma kundprojektet. Under det tredje kvartalet tillkännagav vi även förvärvet av MB Elettronica i Italien. Detta kommer att påskynda tillväxten inom flyg- och försvarssektorn samt avsevärt stärka vår närvaro i Sydeuropa. MB har avancerad kompetens, ett högt uppskattat team, enastående kvalitet och de certifikat som krävs för att betjäna krävande kunder inom Aerospace & Defense samt Medtech & Life Science. Förvärven av MB och ADCO Circuits, som tillkännagavs i juni, går mot myndighetsgodkännande och förväntas slutföras under fjärde kvartalet 2025.

Framöver beräknar vi att omsättningen för 2025 kommer att uppgå till 780–920 miljoner euro och jämförbar EBITA till 55–68 miljoner euro. Även om vi förblir vaksamma när det gäller globala ekonomiska och geopolitiska risker, ger vår diversifierade kund- och fabriksbas, vår starka balansräkning och våra strategiska initiativ oss goda förutsättningar för fortsatt tillväxt och motståndskraft.

Tack till våra kunder, partners och medarbetare för ert förtroende och samarbete.”

Omsättning

Omsättningen för juli–september uppgick till 191,3 (173,3) miljoner euro, en ökning med 10,4 % och 18,0 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Förändringar i växelkurserna för lokala valutor jämfört med koncernens redovisningsvaluta, euron, medförde en negativ valutaomräkningseffekt på -4,3 miljoner euro på omsättningen under perioden. Omsättningen exklusive valutaomräkningseffekten skulle ha ökat med 12,9 %. Omsättningen ökade i Amerika med 30,6 %, i APAC med 26,0 % och i Nordeuropa med 11,7 %, medan den minskade i Centraleuropa med 3,1 %.

Omsättningen för januari–september uppgick till 586,1 (567,7) miljoner euro, vilket motsvarar en ökning med 3,2 % och 18,4 miljoner euro jämfört med samma period föregående år. Förändringar i växelkurserna för lokala valutor jämfört med koncernens redovisningsvaluta, euron, medförde en negativ valutaomräkningseffekt på -10,7 miljoner euro på omsättningen under perioden. Omsättningen exklusive valutaeffekten skulle ha ökat med 5,1 %. Omsättningen ökade i Amerika med 33,1 % och i APAC med 29,1 %, medan den minskade i Centraleuropa med 11,4 % och i Nordeuropa med 1,8 %.

SRXGlobal konsoliderades i Scanfil-koncernen den 1 oktober 2024. SRXGlobals påverkan på omsättningen uppgick till 8,4 miljoner euro under juli–september 2025 och till 24,8 miljoner euro under januari–september 2025.

Jämförbart EBITA och rörelseresultat (EBIT)

Det jämförbara EBITA för juli–september uppgick till 14,1 (12,8) miljoner euro, vilket motsvarar 7,4 % (7,4 %) av omsättningen. Det jämförbara EBITA ökade jämfört med samma period föregående år, drivet av en högre omsättning. Den jämförbara EBITA-marginalen var oförändrad jämfört med samma period föregående år. Den negativa valutaomräkningseffekten på EBITA uppgick till -0,3 miljoner euro. Den jämförbara EBITA-marginalen uppgick i Amerika till 8,1 % (8,5 %), i APAC till 7,9 % (8,4 %), i Centraleuropa till 6,5 % (7,1 %) och i Nordeuropa till 8,6 % (6,5 %).

Det jämförbara rörelseresultatet (EBIT) för juli–september uppgick till 13,7 (12,4) miljoner euro, vilket motsvarar 7,2 % (7,2 %) av omsättningen. Det jämförbara EBIT ökade till följd av högre omsättning. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 12,6 (12,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,6 % (7,0 %) av omsättningen. EBIT inkluderar jämförelsehinder på 1,1 (0,3) miljoner euro, främst relaterade till förvärven av ADCO Circuits Ltd. och MB Elettronica, vilket påverkade EBIT-marginalen. EBIT-marginalen i Amerika var 7,2 % (8,5 %), i APAC 7,3 % (7,7 %), i Centraleuropa 5,0 % (6,7 %) och i Nordeuropa 8,6 % (6,3 %).

Det jämförbara EBITA för januari–september uppgick till 40,9 (40,2) miljoner euro, vilket motsvarar 7,0 % (7,1 %) av omsättningen. Den negativa valutaomräkningseffekten på EBITA uppgick till -0,9 miljoner euro. Den jämförbara EBITA-marginalen påverkades något av högre avskrivningar. Den jämförbara EBITA-marginalen i Amerika uppgick till 7,5 % (7,8 %), i APAC till 7,8 % (8,5 %), i Centraleuropa till 7,1 % (7,5 %) och i Nordeuropa till 6,5 % (5,4 %).

Det jämförbara rörelseresultatet (EBIT) för januari–september uppgick till 39,2 (39,1) miljoner euro, vilket motsvarar 6,7 % (6,9 %) av omsättningen. Det jämförbara EBIT påverkades av högre avskrivningar och amorteringar. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 37,8 (38,8) miljoner euro, vilket motsvarar 6,4 % (6,8 %) av omsättningen. EBIT inkluderar jämförelsehinder på 1,4 (0,3) miljoner euro, främst relaterade till förvärven av ADCO Circuits Ltd. och MB Elettronica. EBIT-marginalen i Amerika uppgick till 6,4 % (7,8 %), i APAC till 7,3 % (8,3 %), i Centraleuropa till 6,3 % (7,1 %) och i Nordeuropa till 6,3 % (5,3 %).

Nettoresultat och vinst

Nettovinsten för juli–september uppgick till 9,2 (8,7) miljoner euro, en ökning med 5,5 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,14 (0,13) euro. Nettovinsten för januari–september uppgick till 28,0 (29,4) miljoner euro, en minskning med 4,7 %. Resultatet per aktie uppgick till 0,43 (0,45) euro. Avkastningen på investerade medel var 14,4 % (15,9 %).

Den effektiva skattesatsen under januari–september uppgick till 22,6 % (24,2 %). Minskningen av den effektiva skattesatsen berodde på effekten av förändringar i de relativa beskattningsbara resultaten för dotterbolag med olika skattesatser.

Finansiering och investeringar 

Scanfil har en stark finansiell ställning. Den konsoliderade balansomslutningen uppgick till 551,3 (498,3) miljoner euro vid rapportperiodens slut. Likvida medel uppgick till 56,0 (51,8) miljoner euro. Skulderna uppgick till 253,7 (217,8) miljoner euro, varav icke-räntebärande skulder uppgick till 187,3 (154,9) miljoner euro och räntebärande skulder till 66,4 (62,9) miljoner euro. De räntebärande skulderna bestod av 38,4 (41,9) miljoner euro i skulder till finansinstitut och 28,0 (21,0) miljoner euro i leasingförpliktelser. Koncernen har en stark likviditetsposition med 93,8 miljoner euro i outnyttjade kreditramar samt dessutom outnyttjade lånefaciliteter på 100 miljoner euro.

Egetkapitalandelen vid periodens slut uppgick till 55,0 % (58,2 %) och nettoskuldsättningsgraden till 3,5 % (4,0 %). Eget kapital per aktie uppgick till 4,55 (4,30) euro.

Koncernens finansiella avtal innehåller villkor som kräver att soliditeten överstiger den överenskomna nivån och att den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA ligger under den överenskomna tröskeln. Koncernen uppfyller de finansiella villkoren, och dessa granskas kvartalsvis.

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten för januari–september uppgick till 41,4 (68,7) miljoner euro. Kassaflödet från den löpande verksamheten låg på en god nivå. Jämförelseperioden föregående år påverkades positivt av en betydande förändring i rörelsekapitalet. Nettokassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -10,2 (-11,6) miljoner euro. Det fria kassaflödet uppgick till 31,2 (57,1) miljoner euro.

Kassaflödet från finansieringsverksamheten för januari–september uppgick till -22,3 (-26,6) miljoner euro, inklusive en utdelningsutbetalning på -15,7 (-15,0) miljoner euro, -5,0 (-6,0) miljoner euro i återbetalningar av långfristiga lån, förändringar i leasingförpliktelserna på -4,6 (-3,0) miljoner euro samt förändring i checkräkningskrediten på 1,8 (-2,5) miljoner euro.

Bruttoinvesteringarna under januari–september uppgick till 10,2 (11,9) miljoner euro, vilket motsvarade 1,7 % (2,1 %) av omsättningen. Investeringarna omfattar främst förvärv av produktionsmaskiner och utrustning, däribland en elektronikproduktionslinje för 3,0 miljoner euro i fabriken i Malaysia. Avskrivningar uppgick till 17,7 (15,2) miljoner euro.

Scanfil meddelade den 10 juni 2025 att man förvärvar 80 % av ADCO Circuits Inc. med säte i Greater Detroit-området i USA. Köpeskillingen för 80 % av aktierna uppskattas till 13,6 miljoner euro. År 2024 uppgick ADCO:s omsättning till 30,6 miljoner euro, EBIT till 3,5 miljoner euro och EBIT-marginalen till 11,4 %. Affärens slutförande är villkorat av myndighetsgodkännande i USA, vilket förväntas beviljas under fjärde kvartalet 2025.

Scanfil meddelade den 13 juli 2025 att man har tecknat ett avtal om förvärv av det italienska företaget MB Elettronica (”MB”), ett företag inom Electronics Manufacturing Service. Företaget har cirka 500 anställda och fyra strategiskt belägna fabriker i Italien, med huvudfabrik och huvudkontor i Cortona i Toscana. År 2024 uppgick MB:s omsättning till 98,4 miljoner euro, med ett EBIT på 6,8 miljoner euro, vilket motsvarar en EBIT-marginal på 6,9 %. På kontant- och skuldfri basis uppgår företagsvärdet till minst 73 miljoner euro. Dessutom har säljarna rätt till högst 50 miljoner euro i ytterligare köpeskilling, baserat på det finansiella resultatet under 2025 och 2026. Transaktionen kommer att betalas kontant och finansieras med Scanfils befintliga kreditfaciliteter. Slutförandet av affären är villkorat av myndighetsgodkännande i Italien och andra sedvanliga villkor för slutförande. Myndighetsgodkännandet förväntas erhållas under fjärde kvartalet 2025.

Offentliggörande av finansiella rapporter

Detta börsmeddelande är en sammanfattning av Scanfil-koncernens delårsrapport för januari–september 2025 och innehåller de mest relevanta uppgifterna från rapporten. Den fullständiga rapporten bifogas detta meddelande som en PDF-fil och finns även tillgänglig på företagets webbplats www.scanfil.com.

Investerar- och presskonferens

Rapporten kommer att presenteras den 24 oktober 2025 av VD Christophe och finansdirektör Kai Valo vid ett engelskspråkigt online-evenemang som börjar kl. 09.00 CEST (10.00 EEST). Du kan delta i mötet här.

En inspelning av webbsändningen och presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt på bolagets webbplats senare samma dag.

Scanfil plc

Ytterligare information:
Christophe Sut, VD
Tel +46 721 51 75 02

Scanfil Plc är Europas största börsnoterade leverantör av elektronikproduktions tjänster (EMS), vars omsättning 2024 uppgick till 780 miljoner euro. Företaget betjänar globala branschledare inom kundsegmenten industri, energi och cleantech samt medicinteknik och life science. Företagets tjänster omfattar designtjänster, prototyptillverkning, tjänster inom design för tillverkningsbarhet (DFM), testutveckling, tjänster inom leveranskedja och logistik, kretskortmontering, tillverkning av delsystem och komponenter samt tjänster för integration av komplexa system. Scanfils mål är att öka kundvärdet genom att förbättra kundernas konkurrenskraft och genom att vara deras främsta leverantörskedjepartner och långsiktiga tillverkningspartner internationellt. Scanfils äldsta kundrelation har pågått i mer än 30 år. Företaget har global leveranskapacitet och nio produktionsanläggningar på tre kontinenter. www.scanfil.com Får

inte publiceras eller distribueras, direkt eller indirekt, i något land där distribution eller publicering är olaglig. Framåtblickande uttalanden: Vissa uttalanden i detta börsmeddelande kan utgöra ”framåtblickande” uttalanden som innefattar kända och okända risker, osäkerheter och andra faktorer som kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer eller framgångar väsentligt skiljer sig från framtida resultat, prestationer eller framgångar som uttrycks eller antyds i sådana framåtblickande uttalanden. När sådana uttalanden används i detta börsmeddelande förekommer ord som ”kan”, ”kommer”, ”förväntar”, ”förutser”, ”prognostiserar”, ”tror”, ”planerar” och annan liknande terminologi. Nya riskfaktorer kan uppstå från tid till annan och det är inte möjligt för ledningen att förutse alla dessa riskfaktorer eller i vilken utsträckning en faktor eller kombination av faktorer kan leda till att Scanfil plc:s faktiska resultat, prestationer och framgångar väsentligt avviker från dem som anges i de framåtblickande uttalandena. Med tanke på dessa risker och osäkerheter bör investerare inte förlita sig i alltför hög grad på framåtblickande uttalanden som en förutsägelse av faktiska resultat. Den framåtblickande informationen i detta börsmeddelande är aktuell endast per dagen för detta börsmeddelande. Man bör inte förvänta sig att sådan information under alla omständigheter kommer att uppdateras, kompletteras eller revideras, utom i den utsträckning som föreskrivs i lag eller tvingande bestämmelser, vare sig detta beror på ny information, förändrade omständigheter, framtida händelser eller annat.

Bilagor